Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#955
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
AM fost in perioada 27.05-06.06 la Malaga. Apa era rece, puteai face baie dar nu mai mult de 5min. Erau foarte putini oameni in apa.

#956
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Eu zic ca daca nu esti superrezistent la soare/caldura este exclusa plaja in iulie si august. La sfirsitul lui septembrie am fost eu acum ceva ani si a fost ok pentru orice activitate. Anul asta voi merge in octombrie. Sunt convins ca va fi ok si acum.

#957
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
daca vrei musai balaceala, cred ca septembrie e recomandat
altfel, eu zic in iunie ziua e lunga si e tocmai bine pt vizite

Edited by dariuscha, 25 July 2018 - 20:19.


#958
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Ultima saptamana din iunie ar fi un compromis bun intre vizitat si balaceala? Se mai incalzeste apa, ziua lunga dar si temperatura in aer creste, sper la valori suportabile. O sa ma gandesc la vreo 10 zile si atunci reusesc eu cumva sa impac si vizitatul si plaja. Septembrie poate fi riscant dpdv al vremii? Ma gandesc la ploi/innourat.

#959
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cam ce temperatura ti-ai dori sa aiba apa ca sa poti face baie?  Din ce am vazut eu, prin zona Malaga temperatura apei ajunge la maxim 23 de grade undeva pe la sfarsit de august. La final de iunie nu cred sa prinzi mai mult de 21 de grade.

Uita-te de exemplu cum arata situatia anul asta la sf de Iulie
http://seatemperatur...sea-temperature


Nu cred ca septembrie sa fie problematic dpdv al vremii, dar citeste totusi o stratistica, urmareste vremea din Malaga din septembrie din ultimii ani de exemplu sa te lamuresti mai exact.

Prin Sicilia si Campania am fost in septembrie, chiar pana in 25 sept, si am intalnit temperaturi cam la fel de ridicate ca maximele din Romania prin august.....ma gandesc ca prin Malaga abia prin noiembrie o sa fie mai racoare Posted Image

Edit:
Pe site-ul asta gasesti istoricul temperaturilor apei de peste tot in lume din ultimii 6 ani:
https://seatemperatu...emperature.html

Edited by giuliani, 26 July 2018 - 11:00.


#960
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Cred ca 23-25 de grade e o temperatura ok. Daca ai o diferenta de 10 grade intre temp din aer si cea din apa, disconfortul este accentuat. Am vazut ca in iunie au fost cam 30-31 grade (la soare probabil catre 35-40). Daca intri in apa de 21 grade senzatia cred ca va fi "deosebita". Mi se pare mie sau lumea de pe forum merge mai mult pt vizitat in zona aceea (nu ca nu ar merita zona la cate ofera), dar ma gandesc ca zona litorala te imbiie si la plaja/balaceala. Acum 10 zile la Cannes apa avea 26 de grade cu 29 in aer. Cam la fel pe toata Coasta, +/- 1-2 grade. Doar ca mie zona aia (Coasta de Azur) nu mi s-a parut propice pt balaceala (am amintiri "contondente" de la pietrele alea), cu putine exceptii e ca si cum ai face baie intr-un acvariu. De aceea am zis sa incerc ceva nou, altfel risc sa dorm la usa pe pres Posted Image

#961
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am fost si eu pe Coasta de Azur, e putin pietroasa plaja in zobna cu mici exceptii. In ultimii ani am mers de fiecare data la mare in Italia: Sardinia, Sicilia, Coasta Amalfi si acum Puglia. Apa calda, plaje cu nisip (cu exceptia Amalfi), apa limpede , mancare extraordinara, atmosfera asa cum imi place.......pentru mine Italia pentru mare este de neinvins in Europa.

In Malaga cred ca multa lume se gandeste ca fiind atat de sudic plasata nu se poate gasi decat apa calda; e total eronat, curentii din Atlantic racesc apa mult mai tare decat m-as fi asteptat. Ca tot comparai, am avut impresia ca nu e mare diferenta de temperatura dintre apa de la Cannes de 1 mai(2017) si cea de la Malaga din 1 iunie, si acum vad ca e vorba doar de un grad.

In Malaga am mancat excelent porc si vita, daca mergi acolo incearca porcul iberic :)

#962
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Noi tocmai ne-am intors din Torremolinos . Am stat 2 saptamani,  vremea a fost foarte buna pentru plaja,  temperaturi intre 29-31 grade,  cu exceptia a 2 zile cand au auntat 34-35. Cred ca umiditatea este diferita,  pentru ca nu am transpirat nici macar in acele zile ( una dintre ele fiind petrecuta in Malaga).
Apa marii bunicica de baie, dar nu cred ca avea mai mult de 21 de grade. La inceputul lunii iulie eu nu cred ca as avea sanse de balaceala. Am fost intr-un an de pe 5 iulie si abia am putut sa intru in apa spre sfarsitul perioadei.


#963
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Si poze ... din centrul Torremolinos, plaja Carihuela, cu stradutele adiacente, portul Benalmadena si de la procesiunile desfasurate cu ocazia zilei  orasului (16 iulie).

Attached Files



#964
maria14

maria14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 03.01.2013
In septembrie mi s-a parut mai calda apa pe coasta Cadizului, decat la Malaga sau Tarifa. Dar peste 23 grade in nici un caz. In 2014 am prins vreme "racaroasa" in Andalucia in prima jumatate din septembrie, in sensul ca maximul de temperatura a fost 35 grade in Cordoba, pe cand la Cadiz mai mult de 25-28 grade nu am avut. A fost excelent pt noi, dar imediat dupa ce ne-am intors acasa a venit un val de canicula care a tinut pana pe la sfarsitul lunii octombrie. Deci ploaie si innorat in septembrie e putin probabil Posted Image Singura am fost si in octombrie la Malaga si Granada, am lesinat de cald de cald atunci in Malaga, dar de plaja in octombrie nu stiu, ca eram doar pt o conferinta.

Edited by maria14, 27 July 2018 - 13:32.


#965
daniela_flori

daniela_flori

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.11.2018
As vrea sa merg in Marbella si am apelat la serviciile unei agentii de turism. Singurul hotel de acolo pe care mi l-au dat toate, partenere cu Paralela 45, este Diverhotel. Daca cineva a fost acolo, il rog sa-mi spuna cum a fost si daca e usor sa gasesti mijloace de transport cu care sa vizitezi diferite atractii turistice (ex:Gibraltar). Sunt parcuri zoo in apropiere? Mentionez ca exclud varianta inchirierii unei masini.

#966
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 daniela_flori, on 06 februarie 2019 - 09:01, said:

As vrea sa merg in Marbella si am apelat la serviciile unei agentii de turism. Singurul hotel de acolo pe care mi l-au dat toate, partenere cu Paralela 45, este Diverhotel. Daca cineva a fost acolo, il rog sa-mi spuna cum a fost si daca e usor sa gasesti mijloace de transport cu care sa vizitezi diferite atractii turistice (ex:Gibraltar). Sunt parcuri zoo in apropiere? Mentionez ca exclud varianta inchirierii unei masini.

De ce nu cauti un hotel care sa iti satisfaca dorintele dpdv al confortului si locatiei si te cramponezi la singurul hotel pe care ti-l ofera agentiile?

#967
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
In orașul Marbella nu cred ca mai are careva hoteluri, P45 mai are in Estepona și P Banus dar 5* și Kpt are oferte la Pyr Banus care e de 3*.
Diverhotel e f nașpa situată dacă vrei sa vizitezi, nu e in marbella și cu autobuzul local pierzi la timp de îți iese pe nas.
Posibil ca și prin contractarea unor excursii prin Recepție sa depinzi de noroc, dacă agenția nu are mai mulți turisti in zona aceea nu trimit autocarul pentru 2-6 persoane și prefera sa înceapă din Fuengirola excursiile.
Sfatul meu ar fi sa cauți ori prin centrul Marbellei ori prin alte stațiuni ( Fuengirola , Benalmadena ). Cu excursii te pot ajuta cu ceva recomandări sa mergi pe engleza sau in romană in funcție de perioada, la fel dacă imi dai un pm cu datele as putea sa cer o oferta pentru hotel.
Zoo ai in Fuengirola un Bioparc ( recomand ) și un Selwoo in Estepona, vara oferă ceva shuttleuri . Lângă diverhotel e un fel de atracție cu ceva dinozauri 3D parca.

Edited by tak30ver, 18 February 2019 - 15:02.


#968
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 daniela_flori, on 06 februarie 2019 - 09:01, said:

As vrea sa merg in Marbella si am apelat la serviciile unei agentii de turism. Singurul hotel de acolo pe care mi l-au dat toate, partenere cu Paralela 45, este Diverhotel. Daca cineva a fost acolo, il rog sa-mi spuna cum a fost si daca e usor sa gasesti mijloace de transport cu care sa vizitezi diferite atractii turistice (ex:Gibraltar). Sunt parcuri zoo in apropiere? Mentionez ca exclud varianta inchirierii unei masini.

Booking.com? Airbnb? Ce iti trebuie agentie de doi bani care are contract cu un singur hotel? Sunt sute de hoteluri in Marbella daca tii neaparat sa stai acolo.

Daca vrei sa te misti, fara sa inchiriezi masina, stai in Malaga, nu in Marbella. Din Malaga ai trenuri si autobuze catre orice destinatie.
Gibraltarul e o saracie de loc Posted Image , cu o pestera si niste maimute; acolo se duce lumea la cumparaturi, ca e zona libera si evident turistii care cred ca e vreo minunatie. Sevilla, Granada, Cordoba, Ronda, satele albe/ pueblos blancos si multe altele sunt de vazut inainte de Gibraltar.

Bioparc in Fuengirola, pe care ti l-a recomandat si tak30ver, Sea Life/ acvariu in Benalmadena. Poti sa te duci si intr-o croaziera de 2 ore pe Mediterana si sa vezi delfini live.

Edited by Aprilia, 04 April 2019 - 16:20.


#969
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008
Ma puteți ajuta cu ceva idei privind un sejur de 9 zile in Andaluzia? Sosirea si plecarea vor fi din Malaga, iar acolo ne vom plimba cu mașina. Vrem sa ajungem in Granada, Cordoba, Sevilia si ce ne-ar mai putea permite timpul dar nu stiu cum sa împart zilele.
Mulțumesc!

#970
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 blue_c, on 08 august 2019 - 14:31, said:

Ma puteți ajuta cu ceva idei privind un sejur de 9 zile in Andaluzia? Sosirea si plecarea vor fi din Malaga, iar acolo ne vom plimba cu mașina. Vrem sa ajungem in Granada, Cordoba, Sevilia si ce ne-ar mai putea permite timpul dar nu stiu cum sa împart zilele.
Mulțumesc!
Eu am fost la sf. luni mai si am stat 2 saptamani. Am avut cazare in Granada, Cordoba, Sevilla, Cadiz si Malaga si am avut inchirat un Clio de la Malagacar.com.
Iti recomand 1 zi Granada, 2 zile Cordoba, 2-3 zile Sevilla, 1 zi Ronda (am ales Cadiz si rau am facut) si restul zilelor Malaga. Ronda o poti vizita cand pleci din Sevilla spre Malaga, si asa stai mai mult in Malaga
Ai atasat traseul cu masina

Attached Files


Edited by cata, 08 August 2019 - 14:51.


#971
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am fost anul trecut prin zona, 10 zile cazare in Malaga si vizite cu trenul si autobuzul la: Sevilla, Cordoba, Ronda, Granada. Am iesit mai ieftin decat cu masina dar am fost doar doua persoane, trenurile sunt rapide, fara intarzieri, cu AC deci foarte moderne.

La Sevilla consider ca nu ajunge o zi. E mare si frumos, am vizitat Alcazar-ul, Plaza de Espana si catedrala, in rest plimbat pe strazi. Recomand sa cumparati biletele pt catedrala online, erau cozi de peste 500m la intrare. Cu biletul online intri direct la ora stabilita..La Alcazar la fel, nu era coada dar daca iei online parca e mai ieftin biletul.

La Cordoba poate ajunge o zi, e mai micut, insa mie mi-a placut cel mai tare dintre toate orasele vizitate in Andaluzia. Mezquita e superba, in comparatie cu catedralele din Malaga sau Sevilla nu lasa impresia de kitch - parere personala -  ma rog, toate trei sunt frumoase, clar, dar pt mine cea din Cordoba e peste celelalte.

Ronda - frumos si cochet, cu podul ala suspendat absolut superb. Iti ajunge o zi aici cu tot cu plimbare. Daca vrei sa vezi o arena de coride aici e deschisa zilnic (parca), noi am intrat.

Granada - Alhambra merita clar, dar noi am rezervat doar o zi si avand ghinionul sa prindem chiar ziua cu ceva Fiesta locala n-am vazut nimic din oras. Cred ca la Granada e prea putin o zi daca vrei sa vezi si orasul, iti ocupa prea mult timp Alhambra. Biletele pt Alhambra neaparat sa le cumperi online, si cu cateva luni inainte, vreo 2-3 parca. Nu stiu exact cum se poate intra daca nu cumperi biletele dinainte, dar eu nu as risca.

Malaga - l-am avut ca baza, orasul e frumos, o combinatie vechi-nou cu o plaja frumoasa. Desi e o in vecinatatea careia sunt o gramada de blocuri inalte (ceva ce mie nu prea imi place) pot spune ca plaja Malagueta chiar mi-a placut. la inceput de iunie insa apa era prea rece pt plaja, dar am inteles ca in zona mai mereu e apa mai rece datorita apropierii oceanului. In Malaga ai de asemenea palatul Alcazar, pe noi nu prea ne-a mai impresionat dupa Alhambra si Alcazar de Sevilla, sunt acelasi stil. Dar privelistile de sus de la Alcazar sunt foarte frumoase. Arena de coride din Malaga era inchisa permanent (in 2018). Catedrala din Malaga e de asemenea frumoasa.

Eu daca as repeta isprava exact in acelasi mod (cazare in Malaga + 1 zi Sevilla, Cordoba, Ronda, Granada) as renunta la vizita Alcazar de Sevilla, as vizita acolo doar catedrala, plaza de Espana si in restul timpului m-as plimba prin oras.

#972
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

 giuliani, on 09 august 2019 - 08:09, said:

Am fost anul trecut prin zona, 10 zile cazare in Malaga si vizite cu trenul si autobuzul la: Sevilla, Cordoba, Ronda, Granada. Am iesit mai ieftin decat cu masina dar am fost doar doua persoane, trenurile sunt rapide, fara intarzieri, cu AC deci foarte moderne.

La Sevilla consider ca nu ajunge o zi. E mare si frumos, am vizitat Alcazar-ul, Plaza de Espana si catedrala, in rest plimbat pe strazi. Recomand sa cumparati biletele pt catedrala online, erau cozi de peste 500m la intrare. Cu biletul online intri direct la ora stabilita..La Alcazar la fel, nu era coada dar daca iei online parca e mai ieftin biletul.

La Cordoba poate ajunge o zi, e mai micut, insa mie mi-a placut cel mai tare dintre toate orasele vizitate in Andaluzia. Mezquita e superba, in comparatie cu catedralele din Malaga sau Sevilla nu lasa impresia de kitch - parere personala -  ma rog, toate trei sunt frumoase, clar, dar pt mine cea din Cordoba e peste celelalte.

Ronda - frumos si cochet, cu podul ala suspendat absolut superb. Iti ajunge o zi aici cu tot cu plimbare. Daca vrei sa vezi o arena de coride aici e deschisa zilnic (parca), noi am intrat.

Granada - Alhambra merita clar, dar noi am rezervat doar o zi si avand ghinionul sa prindem chiar ziua cu ceva Fiesta locala n-am vazut nimic din oras. Cred ca la Granada e prea putin o zi daca vrei sa vezi si orasul, iti ocupa prea mult timp Alhambra. Biletele pt Alhambra neaparat sa le cumperi online, si cu cateva luni inainte, vreo 2-3 parca. Nu stiu exact cum se poate intra daca nu cumperi biletele dinainte, dar eu nu as risca.

Malaga - l-am avut ca baza, orasul e frumos, o combinatie vechi-nou cu o plaja frumoasa. Desi e o in vecinatatea careia sunt o gramada de blocuri inalte (ceva ce mie nu prea imi place) pot spune ca plaja Malagueta chiar mi-a placut. la inceput de iunie insa apa era prea rece pt plaja, dar am inteles ca in zona mai mereu e apa mai rece datorita apropierii oceanului. In Malaga ai de asemenea palatul Alcazar, pe noi nu prea ne-a mai impresionat dupa Alhambra si Alcazar de Sevilla, sunt acelasi stil. Dar privelistile de sus de la Alcazar sunt foarte frumoase. Arena de coride din Malaga era inchisa permanent (in 2018). Catedrala din Malaga e de asemenea frumoasa.

Eu daca as repeta isprava exact in acelasi mod (cazare in Malaga + 1 zi Sevilla, Cordoba, Ronda, Granada) as renunta la vizita Alcazar de Sevilla, as vizita acolo doar catedrala, plaza de Espana si in restul timpului m-as plimba prin oras.

Tot 2 persoane vom fi si noi dar din tot ce am apucat sa citesc pana acum, de aici si de pe diverse bloguri, concluzia era ca este mai convenabil sa inchiriezi masina decat sa folosesti trenul (foarte scump) sau autobuzele (orar neprietenos cu timpul tau, sunt rare si pierzi timp asteptand). Am facut o simulare la malagacar si am gasit cu 128 euro pt 6 zile, tu mai stii cat te-a costat transportul cumva?
In Sevilia ma gandeam sa stam 3 nopti (avem 9 in total), vad ca orasul e mare si cu multe atractii, de asemenea de aici as merge catre Cordoba fara sa mai innoptam sau in drum spre Sevilia sa ne oprim o zi in Cordoba.
In Granada si eu ma gandesc ca este putin 1 zi pt ca, asa cum zici si tu, doar Alhambra ti-o ocupa toata...as zice 2 nopti. Am intrat pe siteul palatului si perioada maxima in care se pot cumpara biletele este 3 luni, deci am timp.
Din Sevilia ne vom opri in Ronda, as mai vrea si Setenil de la Bodegas si Caminito, deci as mai avea 4 nopti si cazarea ultima ar trebui sa fie in zona Marbella-Fuengirola-Malaga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate