Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#1
gabita0008

gabita0008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2009
Buna ziua tuturor forumistilor.
Am postat ceva cereri pe alte topic-uri pentru Malaga, pana m-am trezit si mi-am zis ca ar fii mai usor pentru cei care ma pot ajuta sa fac un topic cu aceasta denumire.

De obicei impreuna cu intreaga familie (sot si 2 copii, 1,6 si 4,6 ani) cam prin luna mai iunie incepem sa ne gandim pe unde am vrea sa mergem in vacanta de vara anul acesta. Mai taram dupa noi inca o prietena cu fetita ei (2,6 ani) si de cativa ani de zile ne descurcam destul de bine. Am avut o experienta PROASTA la un All Inclusive in Turcia si ne-am intors (dupa cum ne era obiceiul de vreo 5 ani) la vile inchiriate sau apartamente in vile inchiriate, transport personal si vazut tot ce se poate vedea sau vizita. In Turcia nu am vazut mare lucru decat din autocar - desi locul era plin de istorie si monumente. Cred ca de vina au fost nervii datorati indobitocirii ALL Inclusive.
Anul acesta - fiind si fetita mea cea mica destul de mare - am hotarat sa ne aventuram, daca se poate spune asa - am citit multe pe site-ul acesta ca sa pot considera ceea ce facem noi doar un simplu concediu si nu o aventura - in sudul Spaniei, respectiv Malaga, urmand ca apoi sa ne decidem asupra unei vile dintr-una din statiunile din jurul orasului.
Toremolinos am inteles ca este o statiune foarte frumoasa, nu asa de spectaculoasa ca si Marbella, dar putin mai linistita.(cam asta ne trebuie)
Piticul de la care a plecat aceasta vacanta se numeste Alhambra, mai departe cautam ce altceva putem vedea si de aceea ii rog pe cei care vor si stiu ceva despre Malaga si sudul Spaniei, sa ma ajute cu orice informatii au.
Nu suntem bolnavi dupa plaje decat cele pustii (sau putin populate) ceea ce nu este cazul Spaniei, dar ne incumetam sa stam o zi si pe plaja. Obiectivul principal este sa vedem cat mai mult si sa ne simtim bine.
Multumesc anticipat.

#2
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Ups, sorry, ai dreptate, nu e topic despre Malaga. Imi cer scuze, se pare ca m-am uitat pe diagonala si m-am grabit, ceea ce mi se intampla rar dar asta nu are cum sa te consoleze.
Imi cer scuze inca o data, la cel mai serios mod. Am redeschis topicul.

#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am fost la Nerja (am stat 3 nopti acolo), e o statiune la est de Malaga, nu la vest cum este Torremolinos.
Torremolinos din ce am vazut in poze e o statiune mai cu hoteluri inalte stil bloc, gen Mamaia.
Nerja are orasel vechi, cu case albe, cu patio, tipice. Plaja in centru, 2 golfulete si mai la margine o plaja mare.
Plin de englezi, meniuri la restaurante pentru ei, dar cred ca asta e comun pe toata coasta. In interiorul continentului  te simti mai "in Spania" decat la Nerja care e in mare masura statiune pt englezi.

In afara de Nerja mai sunt statiuni in zona, Salobrena si altele. Am trecut prin ele cu atobuzul in drum de la Granada la Nerja si au acelasi stil cu case albe, multe fantani arteziene... frumos.
In zona s-a si construit mult in perioada boom-ului imobiliar, apartamente pe care sperau sa le vanda englezilor.
Preturile la restaurant nu mi s-au parut mari, mai mici ca in Sevilla de exemplu.
Merita daca reusiti sa inchiriati o masina, fiind cu copii. Noi am fost fara si ne-am deplasat cu tren, &  autobuz.

Atractii in zona - am mai scris la subiectul "Totul despre Spania".
La Malaga este un superb muzeu Picaso, deschis de cativa ani, mult superior celui din Barcelona.

P.S. si eu am 2 copii destul de mici si nu agreez All Incl :) nu esti singura!

Edited by mdt, 02 June 2009 - 08:35.


#4
whisssper

whisssper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.12.2007
Am fost la Malaga anul trecut e frumos tiganeala ca pe la noi ce sa zic am nimerit acolo pe 15 August mare baieram in oras o mizerie de nedescris .
Catedrala e superba Casa lui Picaso este defapt acolo Statiunile nu mi-au placut in niciun fel chiar asa e zici ca sunt niste blocuri intr-un cartier de pe la noi si ce ma uimeste ca in loc sa fie pe plaja ca doar au 2000 de km de coasta acolo statiunile sunt puse cam perpendicular pe plaja adik plaja are fo 500 de metrii si ditamai statiune care se intinde spre continent fapt pt care de la majoritatea hotelurilor mananci o paine pana la plaja nu mai zic  cum e pe plaja gandestete cateva mii de oameni pe 500 de metri Daaaaaar merita de vazut se ajunge usor in Gibraltar care e superb Sevilla e superba si aproape

#5
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postgabita0008, on 31st May 2009, 15:54, said:

Buna ziua tuturor forumistilor.
Am postat ceva cereri pe alte topic-uri pentru Malaga, pana m-am trezit si mi-am zis ca ar fii mai usor pentru cei care ma pot ajuta sa fac un topic cu aceasta denumire.

De obicei impreuna cu intreaga familie (sot si 2 copii, 1,6 si 4,6 ani) cam prin luna mai iunie incepem sa ne gandim pe unde am vrea sa mergem in vacanta de vara anul acesta. Mai taram dupa noi inca o prietena cu fetita ei (2,6 ani) si de cativa ani de zile ne descurcam destul de bine. Am avut o experienta PROASTA la un All Inclusive in Turcia si ne-am intors (dupa cum ne era obiceiul de vreo 5 ani) la vile inchiriate sau apartamente in vile inchiriate, transport personal si vazut tot ce se poate vedea sau vizita. In Turcia nu am vazut mare lucru decat din autocar - desi locul era plin de istorie si monumente. Cred ca de vina au fost nervii datorati indobitocirii ALL Inclusive.
Anul acesta - fiind si fetita mea cea mica destul de mare - am hotarat sa ne aventuram, daca se poate spune asa - am citit multe pe site-ul acesta ca sa pot considera ceea ce facem noi doar un simplu concediu si nu o aventura - in sudul Spaniei, respectiv Malaga, urmand ca apoi sa ne decidem asupra unei vile dintr-una din statiunile din jurul orasului.
Toremolinos am inteles ca este o statiune foarte frumoasa, nu asa de spectaculoasa ca si Marbella, dar putin mai linistita.(cam asta ne trebuie)
Piticul de la care a plecat aceasta vacanta se numeste Alhambra, mai departe cautam ce altceva putem vedea si de aceea ii rog pe cei care vor si stiu ceva despre Malaga si sudul Spaniei, sa ma ajute cu orice informatii au.
Nu suntem bolnavi dupa plaje decat cele pustii (sau putin populate) ceea ce nu este cazul Spaniei, dar ne incumetam sa stam o zi si pe plaja. Obiectivul principal este sa vedem cat mai mult si sa ne simtim bine.
Multumesc anticipat.
Salutare. Eu m-am intors din Costa del Sol pe la jumatatea lui iulie. verdict : superb. Recomandare: daca nu sunteti innebuniti dupa soare, mergeti prin septembrie, ca s aevitati calduri de peste 35 grade. Daca pe coasta e rezonabil, vizitele in Granada si Cordoba sunt dificile la temperaturile astea(eu am prins chiar 45 gr in miezul zilei).
Daca nu sunteti ahtiati dupa plaja, puteti sta chiar in Malaga, oras superb, viu, cu destule obiective si un parfum aparte. Neaparat sa mergeti la Alcazaba si la Gibralfaro(nu va chinuiti sa urcati pe jos la castel, luati autobuzul 35, chiar din fata arenei de corida). Eu am stat in Torremolinos, hotel Isabel, 4*, multumit. Plaja nu era deloc plina, cam jumatate, destul de lata si sunt terase(chiringuitos) la fiecare pas. E o statiune linistita, cu o promenada placuta pt plimbarile de seara.
Banuiesc ca veti inchiria o masina, asa ca va sfatuiesc ca pe langa Alhambra(nu povestesc nimic ca sa nu va rapesc din placerea extazului in direct; atentie: rezervati bilete din timp de pe net, 13 euro/pers) sa mergeti si in Cordoba. e ceva special cu cas evechi pline de flori, un oras foarte bine prezervat ca si arhitectura, cu o superba Mezquita. Daca reusiti sa ajungeti si la Sevillla, nu ar strica. Aud ca e foarte frumos orasul.
Apoi, dupa preferinte: corida(cam scump biletul: 70-100 euro), flamenco, sangria, malaga wine, paella, patatas fritas si imfinite sortimente d efructe de mare si peste.
Macar o saptamana e nevoie sa va impregnati de frumusetea locurilor.
Daca ai intrebari concrete, nu ezita :)

#6
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
am fost mai demult in zona Marbella/Malaga(langa Puerto Banus am stat) si a fost frumos. A inchiriat atunci tata o masina si ne-am plimbat prin jur (Sevilla,Granada,Toremolinos,Marbella,Malaga,Gibraltar-inclusiv o zi in Tanger - ),sunt o gramada de locuri de vizitat,atmosfera placuta desi pe alocuri nu foarte diferita de ce gasesti pe la noi.E in zona aia de pe langa Puerto Banus un orasel la inaltime,prin munti,se face parca vreo jumate' de ora pana acolo,care se cheama Ronda si care mie mi-a placut foarte mult(parca in stationul lor de corida s-a filmat videoclipul Madonnei). Asa ca plaja nu m-a impresionat,am prins si niste zile cu apa foarte rece asa ca am stat la piscina cat nu am vizitat. Alhambra merita toti banii,e foarte foarte frumos acolo

#7
geopetrache

geopetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.09.2008

View Postentity22, on 5th August 2009, 13:15, said:

am fost mai demult in zona Marbella/Malaga(langa Puerto Banus am stat) si a fost frumos. A inchiriat atunci tata o masina si ne-am plimbat prin jur (Sevilla,Granada,Toremolinos,Marbella,Malaga,Gibraltar-inclusiv o zi in Tanger - ),sunt o gramada de locuri de vizitat,atmosfera placuta desi pe alocuri nu foarte diferita de ce gasesti pe la noi.E in zona aia de pe langa Puerto Banus un orasel la inaltime,prin munti,se face parca vreo jumate' de ora pana acolo,care se cheama Ronda si care mie mi-a placut foarte mult(parca in stationul lor de corida s-a filmat videoclipul Madonnei). Asa ca plaja nu m-a impresionat,am prins si niste zile cu apa foarte rece asa ca am stat la piscina cat nu am vizitat. Alhambra merita toti banii,e foarte foarte frumos acolo
Salut plec pe 1 0ctombrie in zona pentru 2 saptamani.
Ma puteti ajuta cu sfaturi ?
Multumesc

#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postgeopetrache, on 7th September 2009, 14:50, said:

Salut plec pe 1 0ctombrie in zona pentru 2 saptamani.
Ma puteti ajuta cu sfaturi ?
Multumesc

La ce te referi?
In ce zona mai exact? Oras, statiune...k zona e mare :)
Si ce te intereseaza, culturale, sportive, plaja, mancare, shopping, vizite....
More specific, please!

#9
travelling_peach

travelling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.06.2007
Eu am fost in Torremolinos la Melia Costa del Sol. Hotelul are toate camerele cu vedere la mare. Am fost in luna de miere acolo, pe la sfarsit de septembrie, inceput de octombrie. Din 7 zile a plouat vreo 4, dar  cred ca este vba de ghinion. Costa del Sol este cea mai insorita regiune a Spaniei cu cele mai mici cantitati de ploaie anuale. Cand nu ploua si era soare, era cald, 30 de grade, se facea baie.

Hotelul il recomand din toata inima, si mie mi-a fost recomandat, are cel mai bun mic dejun ever.

Din Torremolinos se ajunge usor in Malaga cu trenul, si am luat excursii prin agentie. Adica Gibraltar, Alhambra si Las Rondas parca se chema. Toate sunt ok de vazut, mai ales ca la noi a plouat...
Daca mai aveti intrebari, va ajut cat pot.

#10
Remember86

Remember86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2009
Salut tuturor !!
  Nevoia ma impinge sa cer sprijinul celor care au fost ,sunt sau vor fi in zona Malaga - Marbella ! Vreau informatii, sugestii , pareri despre:
    - Ce stiti despre hotelul El Rincon Andaluz - Marbella
    - Ce stiti despre zona Malaga - ce e de vazut , de facut ( 8 zile in august ....2010 evident !)
    -  Preturi, cumparaturi, specific local , atractii
    - Deplasare aeroport Malaga- Marbella
    - Ce e de vazut in zona ( Sevilla , cordoba, cadiz etc ), si... recomandari de transport - rent a Car ? - preturi eventual
    Muchas gracias, amigos  !!

#11
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostRemember86, on 11th January 2010, 22:52, said:

Salut tuturor !!
  Nevoia ma impinge sa cer sprijinul celor care au fost ,sunt sau vor fi in zona Malaga - Marbella ! Vreau informatii, sugestii , pareri despre:
    - Ce stiti despre hotelul El Rincon Andaluz - Marbella
    - Ce stiti despre zona Malaga - ce e de vazut , de facut ( 8 zile in august ....2010 evident !)
    -  Preturi, cumparaturi, specific local , atractii
    - Deplasare aeroport Malaga- Marbella
    - Ce e de vazut in zona ( Sevilla , cordoba, cadiz etc ), si... recomandari de transport - rent a Car ? - preturi eventual
    Muchas gracias, amigos  !!
Salutare. Eu m-am intors din Costa del Sol pe la jumatatea lui iulie 2009. Verdict : superb. Recomandare: daca nu sunteti innebuniti dupa soare, mergeti prin septembrie, ca sa evitati calduri de peste 35 grade. Daca pe coasta e rezonabil, vizitele in Granada si Cordoba sunt dificile la temperaturile astea(eu am prins chiar 45 gr in miezul zilei).
Daca nu sunteti ahtiati dupa plaja, puteti sta chiar in Malaga, oras superb, viu, cu destule obiective si un parfum aparte. Neaparat sa mergeti la Alcazaba si la Gibralfaro(nu va chinuiti sa urcati pe jos la castel, luati autobuzul 35, chiar din fata arenei de corida). Eu am stat in Torremolinos, hotel Isabel, 4*, multumit. Plaja nu era deloc plina, cam jumatate, destul de lata si sunt terase(chiringuitos) la fiecare pas. E o statiune linistita, cu o promenada placuta pt plimbarile de seara. Marbella e "perla" coastei, ceva mai scumpa, cu viata de noapte tumultoasa,, dar si cu preturi ceva mai mari.
Banuiesc ca veti inchiria o masina, asa ca va sfatuiesc ca pe langa Alhambra(nu povestesc nimic ca sa nu va rapesc din placerea extazului in direct; atentie: rezervati bilete din timp de pe net, 13 euro/pers) sa mergeti si in Cordoba. e ceva special cu case vechi pline de flori, un oras foarte bine prezervat ca si arhitectura, cu o superba Mezquita. Daca reusiti sa ajungeti si la Sevillla, nu ar strica. Aud ca e foarte frumos orasul.
Apoi, dupa preferinte: corida(cam scump biletul: 70-100 euro), flamenco, sangria, malaga wine, paella, patatas fritas si infinite sortimente de fructe de mare si peste.
Eu am dat 85 euro/2 zile la un Fiat Panda. daca faci rezervare din timp(3-4 luni inainte) ai sanse sa prinzi pret de 180-200 euro/sapt. Merita vizitarea oraselor din zona, caci nu-s taxe de autostrada. Atentie! Eu am incercat sa gasesc rent a car in aeroport dar era scump rau, cu 40% mai scump decat am gasit in statiune(de asta spuneam de inchiriere de pe net).
Sunt multe de povestit, just ask.
Vezica sunt destule posturi pe Spania si Malaga unde mai poti afla cate ceva.

#12
bagio

bagio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.05.2007

View PostRemember86, on 11th January 2010, 22:52, said:

Salut tuturor !!
  Nevoia ma impinge sa cer sprijinul celor care au fost ,sunt sau vor fi in zona Malaga - Marbella ! Vreau informatii, sugestii , pareri despre:
    - Ce stiti despre hotelul El Rincon Andaluz - Marbella
    - Ce stiti despre zona Malaga - ce e de vazut , de facut ( 8 zile in august ....2010 evident !)
    -  Preturi, cumparaturi, specific local , atractii
    - Deplasare aeroport Malaga- Marbella
    - Ce e de vazut in zona ( Sevilla , cordoba, cadiz etc ), si... recomandari de transport - rent a Car ? - preturi eventual
    Muchas gracias, amigos  !!

Si eu am fost tot in iulie si tot in Torremolinos,aceeasi recomandare cu caldura, fetitei mele chiar i s a facut rau in Cordoba probabil ca erau 43 de grade (in egipt a rezistat mai bine).Despre transport tre sa-ti recomand "auriga"(in aeroport) pt inchirieri de auto f seriosi doar ca-ti trebuie un card de credit si trenul din aeroport pt care tre sa ai marunt parca 20 de euro,(biletul face numai 1 euro si ceva) nu de alta dar era un englez care statea de 1 ora langa automatul de bilete fara sa inteleaga de ce tuturor le da bilete numai lui nu ,culmea e ca automatul are optiune de limba engleza optiune pe care o si slectase dar tot nu intelegea nimic l-am luminat i-am schimbat si banii doar ca sa-l umilesc mai ales ca a recunoscut singur ca un englez de al lui nu ar fi facut niciodata asa ceva.
Eu am stat la Puente Real 3 stele excelent totul (am scris pe topicul Spania).Despre Marbela pot sa-ti spun doar ca am trecut cu masina pe acolo fiindca autostrada era in lucru si am fost nevoit in a alege daca sa ma dau pe banda 1 sa fac loc unui porsche sau sa raman acolo ca sa nu incurc pe cel cu ferrari-ul de pe banda 1. Am ales, ferrari oricum nu ma claxonat nimeni in patru zile cu masina.Dupa povestea asta cred ca intelegi ce fel de statiune e Marbella.
Oricum nu rata plaja de la Tarifa e bestiala si Granada.

#13
Remember86

Remember86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pentru informatii ! N-ar  fi rau daca a-ti putea sa-mi mai oferiti unele detalii ! In special de natura financiara- doar e criza ,nu!? Cit costa o bere, un suc, o cafea , cum se maninca in Marbella- Malaga ( adica cit costa !?) ce se poate cumpara la preturi rezonabile ... si unde in zona de sud a Spaniei , cum se intra in Gibraltar- cum se obtine viza de UK , se dau bacsisuri ,  etc MUltumesc Baggio , Multumesc Nniki

#14
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostRemember86, on 12th January 2010, 17:03, said:

Multumesc pentru informatii ! N-ar  fi rau daca a-ti putea sa-mi mai oferiti unele detalii ! In special de natura financiara- doar e criza ,nu!? Cit costa o bere, un suc, o cafea , cum se maninca in Marbella- Malaga ( adica cit costa !?) ce se poate cumpara la preturi rezonabile ... si unde in zona de sud a Spaniei , cum se intra in Gibraltar- cum se obtine viza de UK , se dau bacsisuri ,  etc MUltumesc Baggio , Multumesc Nniki
In general am mancat in Torremolinos, dar fiind perioada de varf cred ca preturile sunt asemanatoare si in orase. O supa Gazpacho(nu m-a dat peste cap) e 5-6 euro, o pizza 7-10 euro, felul doi finnd destul de diferit. Paella sau pui gasesti la 8-12 euro/portie, iar porc sau vita poate ajunge la 18-20. Toate preturile le-am intalnit la restaurante medii, curate, dar nesofisticate. Am "executat" vreo doua cine romantice la un restaurant cu specific frantuzesc si unul marocan, dar preturile nu au diferit. Berea nu e foarte ieftina, adica paharul de 250 ml era in jur de 1.50 euro iar draft-ul de 500 ml cam pe la 2.20-2.50. Sangria de 500 ml, pe la 5-7 euro(dar facuta la meserie, super), cafea pe la 2 euro. Vinurile rosii de Rioja si Crianza sunt excelente, pe la 2.50 paharul la restaurant. Va recomand terasele de pe plaja, mai ales la pranz, pe numele lor chiringitos. Rapid, proaspat(hamsie, peste la gratar) si relativ ieftin. Apropo de plaja, la noi era 4 euro/pers/zi inchiriatul de sezlong+umbreluta. Evident ca la marketuri preturile sunt mai mici: 1 euro apa plata la 1.5l, 4-8 euro sticla de vin, 0.80-1 euro cutia de bere de 0.5l...Bacsisurile de obicei nu erau trecute pe nota. Am mers pe varianta clasica de 10% si pareau multumiti. daca e trecut servicio sau ceva de genul asta pe nota atunci va recomand sa nu lasati nimic in plus. Oricum, chelnerii nu se uita urat daca lasi sau nu.
La capitolul shopping, as zice ca preturile sunt ca pe la noi, poate mai ieftine daca prinzi si ceva reduceri. Calitatea pare insa mai buna si in plus ai ocazia unor cadouri specific zonale. Am facut micul shopping pe aleile pietonale din statiune unde erau prezente toate magazinele de gen: Bershka, Mango, Pull and Bear, Springfield(am luat camasi super la 10-15 euro). Cam peste tot exista hipermarketul(mall) El Corte Ingles si in functie de reducerile existente te mai poti atinge de ceva toale.
Din cate stiu nu e nevoie de viza pentru Gibraltar. Eu nu am fost pentru imi manca timp(eram la 100 km) si am inteles de pe forum ca nu ar fi ceva super de vazut. daca va cazati in Marbella, e mai aproape si merita drumul.
Cam atat, deocamdata :)

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostRemember86, on 12th January 2010, 17:03, said:

cum se intra in Gibraltar- cum se obtine viza de UK

Se intră simplu, fără nicio viză, doar cu cartea de identitate.  Atenție la încadrarea pe banda corespunzătoare ( urmăriți unde este coada cea mai lungă de mașini și acolo vă așezați, pentru a nu risca să fiți întors ).
Merită alocată măcar o zi pentru Gibraltar.  În plus, nu au TVA, iar prețurile sunt mai mici decât în Spania.
Pentru cine vrea să se ducă pe Costa del Sol, eu aș recomanda un sejur de minim 12 zile.  Sunt mult prea multe chestii superbe și dacă nu ai timp să le vizitezi este păcat.    Într-o săptămână nu poți cuprinde nici jumătate și chiar așa va fi destul de obositor.

Nu uitați și de parcul de distracții de lângă Torremolinos, dacă sunteți cu prichindeii.  

Vă dau o sugestie de cazare, în cazul că vă duceți în grup de vreo 2 -3 - 4 familii.
Puteți închiria o vilă pe malul mării, cu doar 1000 - 1600 Euro pe săptămână, în plin sezon, sau chiar mai ieftin.   Ar veni cam 250 - 400 Euro pentru o săptămână, la o familie.
Piscină în curte, bucătărie, terasă, grătar, TV-uri, satelit, parcare, toate condițiile.

Ieșiți mai ieftin decât la hotel și stați în condiții mult mai bune.

De exemplu ( doar ca referință ):
http://www.villarent.......e912e&rr=sc
sau
http://www.holidayle.../orderby.price/
Sunt o grămadă de siteuri pe care se pot găsi astfel de vile pentru închiriat.

Ca prețuri trebuie spus că sunt diferențe destul de mari între stațiuni. Dacă iei masa la o terasă în orașul vechi din Marbella, în două persoane, e bine să ai pregătiți cam 40 - 50 de euro.  Dacă vrei să mănânci seara, la o terasă normală, poți scăpa și cu 20 Euro în două persoane.   Pentru buget de criză sunt o grămadă de șaorme și kebab-uri cât casa, la 5-6 euro.

Eu prefer să am un loc unde pot să îmi pregătesc mici răsfățuri culinare.  
Recomand pepenele galben stropit cu puțin rom ( căutați unul făcut în Republica Dominicană - are un gust demențial) un strop de absint și puțin zahăr candel brun măcinat mare și presărat de sus peste pepene, apoi dat la frigider vreo jumătate de oră, ca să facă reacție romul cu pepenele.

:rolleyes:

Edited by tomaso, 18 February 2010 - 23:27.


#16
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Posttomaso, on 18th February 2010, 23:16, said:

Se intră simplu, fără nicio viză, doar cu cartea de identitate.  Atenție la încadrarea pe banda corespunzătoare ( urmăriți unde este coada cea mai lungă de mașini și acolo vă așezați, pentru a nu risca să fiți întors ).
Merită alocată măcar o zi pentru Gibraltar.  În plus, nu au TVA, iar prețurile sunt mai mici decât în Spania.
Pentru cine vrea să se ducă pe Costa del Sol, eu aș recomanda un sejur de minim 12 zile.  Sunt mult prea multe chestii superbe și dacă nu ai timp să le vizitezi este păcat.    Într-o săptămână nu poți cuprinde nici jumătate și chiar așa va fi destul de obositor.

Nu uitați și de parcul de distracții de lângă Torremolinos, dacă sunteți cu prichindeii.  

Vă dau o sugestie de cazare, în cazul că vă duceți în grup de vreo 2 -3 - 4 familii.
Puteți închiria o vilă pe malul mării, cu doar 1000 - 1600 Euro pe săptămână, în plin sezon, sau chiar mai ieftin.   Ar veni cam 250 - 400 Euro pentru o săptămână, la o familie.
Piscină în curte, bucătărie, terasă, grătar, TV-uri, satelit, parcare, toate condițiile.

Ieșiți mai ieftin decât la hotel și stați în condiții mult mai bune.

De exemplu ( doar ca referință ):
http://www.villarent.......e912e&rr=sc
sau
http://www.holidayle.../orderby.price/
Sunt o grămadă de siteuri pe care se pot găsi astfel de vile pentru închiriat.

Ca prețuri trebuie spus că sunt diferențe destul de mari între stațiuni. Dacă iei masa la o terasă în orașul vechi din Marbella, în două persoane, e bine să ai pregătiți cam 40 - 50 de euro.  Dacă vrei să mănânci seara, la o terasă normală, poți scăpa și cu 20 Euro în două persoane.   Pentru buget de criză sunt o grămadă de șaorme și kebab-uri cât casa, la 5-6 euro.

Eu prefer să am un loc unde pot să îmi pregătesc mici răsfățuri culinare.  
Recomand pepenele galben stropit cu puțin rom ( căutați unul făcut în Republica Dominicană - are un gust demențial) un strop de absint și puțin zahăr candel brun măcinat mare și presărat de sus peste pepene, apoi dat la frigider vreo jumătate de oră, ca să facă reacție romul cu pepenele.

:rolleyes:
Interesanta ideea cu cazarea in vila, mai ales daca e gasca mare. Pe de alta parte, ai dezavantajul ca trebuie sa-ti gatesti, ceea ce unii nu au placere in concediu. Eu am gasit hotel 4* in full season cu 80 euro/noapte/camera cu md, acceptabil. Probabil ca in middle sau low season il iei cu 50-60 euro. De gustibus.
Cat priveste minunatia gastro-bahica, e de incercat si melon sau pepene galben cu vin de porto plus un pic de zahar brun caramelizat, cu adaos de vodca sau bitter. :)

#17
Raisa23

Raisa23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2006
Si eu mi-am facut temele tot pentru Spania, si am urmat ideea lui Tomaso cu vila. Am gasit vila cu 1100E ptr 11 nopti 6 persoane in El faro, la 3 km de Fuengirola, cu piscina si vedere la mare, bilete am luat de pe Blueair, la pret bun iar perioada e 22 iunie -3 Iulie. Am cautat initial apartament in Los Boliches dar am renuntat la ideea de a sta si in vacanta  "la bloc".Mai am de rezervat masina si aici m-am cam blocat caci avionul ajunge la 2 noaptea. Problema a ca suntem 6 din care 5 adulti si  copil de 5 ani? Intrebarea mea era daca e politie in general caci suntem cu 1 in plus in masina si mi-e teama un pic..
mai aveam o intrebare legata de apa, am inteles eu bine sau marea e destul de rece in general?
Oricum, e recomandabila ca bani varianta cu inchiriatul, mai ramane sa vad cum ne cazam, data fiind ora ciudata de ajuns acolo, dar asta e .. e low cost.

#18
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostRaisa23, on 21st February 2010, 16:30, said:

Si eu mi-am facut temele tot pentru Spania, si am urmat ideea lui Tomaso cu vila. Am gasit vila cu 1100E ptr 11 nopti 6 persoane in El faro, la 3 km de Fuengirola, cu piscina si vedere la mare, bilete am luat de pe Blueair, la pret bun iar perioada e 22 iunie -3 Iulie. Am cautat initial apartament in Los Boliches dar am renuntat la ideea de a sta si in vacanta  "la bloc".Mai am de rezervat masina si aici m-am cam blocat caci avionul ajunge la 2 noaptea. Problema a ca suntem 6 din care 5 adulti si  copil de 5 ani? Intrebarea mea era daca e politie in general caci suntem cu 1 in plus in masina si mi-e teama un pic..
mai aveam o intrebare legata de apa, am inteles eu bine sau marea e destul de rece in general?
Oricum, e recomandabila ca bani varianta cu inchiriatul, mai ramane sa vad cum ne cazam, data fiind ora ciudata de ajuns acolo, dar asta e .. e low cost.
Nu prea am vazut politie prin statiuni, nu stiu ce sa zic...
La capitolul rent a car, rezerva din timp si cred ca vin si la 2 noaptea la aeroport contra unei taxe.
Mai e o varianta de luat in calcul: un taxi-minibus cand aterizati si rezervati masina in statiune, a doua zi. Castigati o zi de rent care ar putea acoperi costul taxiului si de obicei preturile la rent sunt mai bune in statiuni decat la aeroport sau pe net. Asa am nimerit eu, cel putin. Daca vreti sa vizitati mai multe prin zona, incercati un minibus de 7 locuri, de obicei au asa ceva in oferta de rent a car.
Apa in Torremolinos, 10-17 iulie, a fost cam rece, cred ca pe la 20 grade. In fine, cei mai rezistenti nu au avut probleme, dar totusi era sub media normala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate