Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#991
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postblue_c, on 29 iulie 2021 - 11:44, said:

Am reusit sa fac vacanta in Andaluzia programata anul trecut, cine doreste informatii shoot!
A fost cald, superb si fara aglomeratia turistilor.
Hai toarna.
Ma intereseaza Sevilla, Cadiz si cum mai e prin Cordoba. Posted Image

Precum cei cativa colegi care au postat inaintea mea, ma tenteaza o revenire in Andalusia.
Amintirile s-au estompat, a trecut ceva timp de cand am fost acolo.
Era in 2009 si acum am vazut ca am monopolizat prima pagina a topicului.Posted Image
Daca ne lasa covidul, la anul Sevilla e una dintre optiuni.

Edited by nniki, 03 August 2021 - 23:49.


#992
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Suntem la Alicante de 2 zile. Andaluzia + Murcia + Valencia, Costa Blanca + Costa del Sol.

Zbor din doua parti, Otopeni – Bologna (aici am dormit o noapte) si Bologna – Malaga. La aeroportul din Malaga am gasit foarte greu shuttle malagacar.com (aripa din dreapta a aeroportului, de unde l-am luat acum doi ani, este in lucrari de renovare). Un Fiat cu 1000km la bord.

Si italienii si spaniolii nu au cerut decat plf; in Italia, daca nu il aveai, se putea completa la controlul pasapoartelor. La restaurant in Bologna, certificatul verde.

Malaga – Antequera – Granada (turisti de limba rusa si franceza ca si in Italia).
Granada – Baeza – Ubeda – Guadix, cu nunti la ultimele trei enumerate. Cai, limuzine, eleganta.
Guadix – Almeria (nu) – Cartagena (nu) – Murcia. Scriu “nu” ca recomandare, noi nu am avut de la cine sa aflam ca nu este cazul sa ne oprim pe acolo. Da pentru Murcia in general, da-da pentru cazinou; nu am putut intra la restaurant, deschis de miercuri. Turisti spanioli si nemti. Pana la Murcia soselele au fost aproape goale.
Murcia – Orihuela – Elche – Alicante. Vreme inchisa la Alicante, astazi a trebuit sa deschidem si umbrela. Foarte putini turisti straini, sa vedem cu cine ne mai intalnim in zilele urmatoare. Am renuntat la planul initial care cuprindea Chinchilla de Monte Aragon si Villena.
Urmeaza Altea si La Vila Joiosa, iar dupa predarea masinii, Malaga.

#993
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
De ce este nu la Cartagena? Vad ca au teatru roman, cetate…

#994
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Noua nu ne-au placut nici Almeria, nici Cartagena. Asa ni s-a parut noua. Inca suntem la Malaga, unde ne-am reintoarce oricand.

#995
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc!

#996
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008
In aceasta vara (iulie) am sa ajung in vacanta in Costa del Sol. Cazarea va fi (probabil) in Torremolinos.
Baza vacantei va fi odihna (leneveala, soare, apa) dar o sa fac si ceva miscare prin zona.
Vreau sa vad Benalmadena (e aproape de cazarea mea), Malaga, Marbella si Granada.
Pentru Granada - Alhambra am alocat o zi intreaga. Am citit ultimele 10 pagini ale topic-ului si am
vazut ca toata lumea spune ca pentru Alhambra trebuie cumparate bilete din timp.
Pentru deplasarea pana acolo inclin sa inchiriez o masina, vad ca este o parcare chiar la intrare (cam piperat pretul,
dar presupun ca vreo varianta free - romaneasca e cam greu de gasit).
Intrebarea este, daca vreau sa mai vizitez si altceva in afara de Alhambra (Catedral de Granada, Plaza de Bib-Rambla, etc.)
gasesc locuri de parcare? Sau e mai bine sa aleg varianta tren din Malaga si transport local?

Edited by judas, 15 April 2022 - 15:19.


#997
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Judas, calculul ti-l faci singur in functie de pretul de inchiriere, combustibil, parcare versus transportul in comun. Referitor la transportul in comun, din ce-mi amintesc, cam toata lumea a fost cu autocarul, deci presupun ca nu trenul e cea mai buna varianta. Trebuie sa tii cont ca autogara (chiar si gara)  nu sunt tocmai central, iar un taxi ia/lua cca 10€/sens/cursa.
Eu, daca as inchiria masina, as lasa-o in parcarea de la Alhambra si as merge pe jos in centru.

#998
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Problema mare va fi parcarea in Toremolinos, chiar daca hotelul are parcare locurile nu sunt suficiente. O preia valetul la sosire si ti-o preda cand eliberezi camera. Obisnuieste-te sa platesti parcarile ca sa nu platesti amenzi >100euro si sa cauti masina ridicata cateva ore.

#999
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.05.2005
eu am fost in luna februarie ceva ani in urma, cu masina inchiriata din Malaga.
am parcat pe aici https://www.google.c...!7i16384!8i8192
in oras se mai gasesc locuri https://www.google.c...!7i13312!8i6656
In iulie cred ca va fi insa mult mai aglomerat, asadar si locurile vor fi rare.

#1000
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
La Marbella e frumos orasul vechi si promenada pe malul marii inspre vest. Am parcat la parking Mercado, chiar langa orasul vechi. Nu mai stiu preturi dar probabil se gasesc pe net.

Edited by mdt, 16 April 2022 - 21:18.


#1001
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008
Cum sta Marbella la capitolul plaje / inchiriere paturi de plaja - umbrele, in special in zona centrului vechi (Playa de Faro / Venus)?
Mi se pare mie sau oferta este destul de sarca pentru marimea statiunii ceea ce se va traduce in preturi ridicate la inchiriere?
Nu stiu daca sa aloc o zi intreaga pentru Marbela (cu plaja) sau doar o dupa-amiaza si seara....

#1002
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Nu stiu, noi am fost pe 1 ianuarie in Marbella. In general in Spania pe plaja gasesti si de inchiriat si spatiu la liber; in particular in Marbella nu stiu care e situatia, dar fiind o zona de fitze sigur gasesti. Tot fiind zona de fitze probabil preturile nu sunt mici.

Am impresia ca in Spania legea le cere sa lase suficient spatiu la liber si dn acest motiv sa fie mai putine sezlonguri.

Edited by mdt, 19 April 2022 - 15:39.


#1003
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008
TRIP REPORT

Costa del Sol 07.07.22 – 15.07.22

Baza concediului a fost odihna, regiunile inconjuratoare (Sevilla, Ronda, Caminito del Rey, Malaga, Gibraltar, Cordoba) vor face obiectul unei vizite viitoare.

ZIUA 1 – 07.07.22

Blue Air, Otopeni – Malaga, 07.00 – 10.10, intarziere la decolare 20 de minute care s-a pastrat si la aterizare. De la aeroport pana la Torremolinos am luat Renfe C1, care este un tren sub/suprateran care merge din Malaga pana in Fuengirola (tracand pe la aeroport, Torremolinos si Benalmadena) cu o frecventa de 20 de minute. Pretul difera in functie de distanta parcursa (intra 1.80E si 3.60E). In toate mijloacele de transport in comun purtarea mastii de protective este obligatorie.
In Torremolinos trenul te lasa in centrul vechi care se afla pe un deal, ca sa ajungi la nivelul plajei trebuie sa cobori cateva trepte pe un drum serpuit sau poti lua un lift (0.50E/pers.). Nu am stiut de lift asa ca am luat-o pe scari (ceea ce nu a fost prea elegant).
Cazare Hotel Apartamentos Bajondillo, a fost o super afacere, pret bun, conditii exceptionale, camera 20-22mp, chicineta (chiuveta, plita vitroceramica, vesela, tacamuri, pahare, etc.), frigider, TV cu 150-200 de posturi, baie cu dotari excelente, balcon cu vedere laterala la mare. Curatenie si schimbare prosoape in fiecare zi, piscine, restaurant terasa cu muzica live in fiecare seara.
Check-in rapid (2 minute), aranjat bagaje si fuga la plaja.
Plaja, latime 50-80m, nisip fin, intrare in apa un pic abrupta (in unele locuri era la intrarea in apa pe o portiune de 1m niste mici pietricele, dar nu ceva separator). Plaja din Torremolinos are cam 6km lungime. Pret paturi de plaja intre 5-7E.
Torremolinos are 2 zone principale: promenada si centrul vechi. Promenada lunga de 6km, plina de baruri, terase, etc. si centrul vechi (care se afla pe un deal) are cateva strazi pietonale cu magazine, baruri etc. si cateva piatete pline de restaurante si baruri.

ZIUA 2 – 08.07.22

Plaja Torremolinos, dupa amiaza plimbare prin Malaga (transport cu trenul Renfe C1). Am facut doar o plimbare pana la plaja Malagueta si prin centrul vechi (fara catedrala si alte obiective), shopping, terase, etc.

ZIUA 3 – 09.07.22

Plaja Torremolinos, seara plimbare prin Benalmadena - Puerto Marina (transport cu autobuzul – 1.40E/pers).

ZIUA 4 – 10.07.22

Plaja Torremolinos, seara plimbare prin centrul vechi Torremolinos. Citisem, ceea ce s-a si adeverit, ca acolo este un loc favorit al perechilor gay. A fost un spectacol “inedit”, dar nimic deranjant.

ZIUA 5 – 11.07.22

Plaja Torremolinos, dupa-amiaza am inchiriat masina pentru 2 zile (alesesem o masina clasa C, mi-au dat una clasa B – Toyota Aygo, cam tavalita, motorul suna de parca era diesel) si am vizitat Puerto Banus.
Puerto Banus face parte din Marbella, este un fel de Saint Tropez al Spaniei, iahturi, masini scumpe (Ferrari, Rolls, Bentley erau peste tot), magazine de firma, plus toata “flora si fauna” aferenta. Seara, la intoarcere, ne-am oprit in Benalmadena Pueblo (orasul vechi), foarte misto, strazi inguste, case vechi dar bine intretinute.

ZIUA 6 – 12.07.22

Toata ziua am alocat-o pentru plaja si plimbare in Marbella. Plaja nu foarte intinsa, nisip fin, promenade, preturi normale (desi ma gandeam ca ar putea fi mai scump). Seara plimbare prin centrul vechi care efectiv mi-a ramas in inima (a detronat Rodos Town).

ZIUA 7 – 13.07.22

Vizita Alhambra – Granada. Bilete achizitionate on-line (aprox. 15 E, cu rezervare orara la Palatul Nazaries). Toata zona este exceptionala, se afla in patrimoniul Unesco, nu este de ratat. Pe drum am reusit sa fac si o pana, am avut roata de rezerva de dimensiuni reduse, cand sa schimb roata am vazut ca cricul este blocat, nu am reusit sa-l deblochez, norocul meu a fost ca eram in fata unui showroom Peugeot care aveau si un service, cu un ciocan au rezolvat situatia. Dupa Alhambra am trecut si prin centrul Granada, am vizitat  catedrala si souk-ul de mirodenii. Inapoi spre Torremolinos, predat masina si o ultima vizita in Malaga pentru shopping final.

ZIUA 8 – 14.07.22

Plaja Torremolinos, seara plimbare prin statiune.

ZIUA 9 – 15.07

Drumul spre casa, Blue Air, Malaga – Otopeni, 11.00 – 15.50, intarziere la decolare 20 de minute, recuperate in zbor.

Multumesc celor care m-au ajutat cu informatii. Zona este extraordinara (pentru plaja), cred ca a fost cel mai misto concediu de plaja pe care l-am avut pana acum. Preturi si conditii bune, infrastructura OK, mancare excelenta (cred ca numai in Toremolinos sunt terase si restaurante cat in tot litoralul nostru), oamenii calzi si deschisi.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere (mai ales acum cand am totul proaspat in memorie).

Enjoy Costa del Sol !!!

Edited by judas, 19 July 2022 - 12:16.


#1004
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 21.01.2013
Si eu plec luna viitoare in Malaga. Este a treia oara pentru mine deci stiu cate ceva...referitor la inchirierea masinii as vrea niste detalii. De unde, cit a costat si mai ales daca ti-au blocat ceva pe card....si alte detalii care le consideri utile.
Multumesc.

#1005
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am inchiriat asta iarna de la malagacar.com, a fost totul bine, nu mai stiu cat a costat dar vezi pentru perioada ta si pentru tipul de masina de care ai nevoie. De mentionat ca sunt cu shuttle. Noi folosim card de credit la inchirieri, nu stiu daca blocheaza sau nu ceva pe card, sotul meu se ocupa.

Edited by mdt, 02 September 2022 - 12:32.


#1006
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Au varianta fara vreo suma blocata. Acum un an sau doi am platit cash (nu pot da rest).

#1007
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postblackiesasha, on 02 septembrie 2022 - 12:12, said:

Si eu plec luna viitoare in Malaga. Este a treia oara pentru mine deci stiu cate ceva...referitor la inchirierea masinii as vrea niste detalii. De unde, cit a costat si mai ales daca ti-au blocat ceva pe card....si alte detalii care le consideri utile.
Multumesc.
Eu am inchiriat de la https://rentacarpatry.com/. Pentru 2 zile am platit 90E. Deoarece am ridicat / predat masina din Torremolinos a fost ceva mai scump decat in aeroport. La fel daca inchiriam mai multe zile pretul per zi era mai mic. Nu au blocat nici o suma pe card, full insurance. Am platit cash.

Edited by judas, 05 September 2022 - 07:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate