Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#919
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Scuze,nu am citit cu atentie. Am crezut ca ai fost doar intr-o vizita de zi.

#920
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View PostMembruAnonim, on 12 mai 2018 - 11:46, said:

Am vizitat Alhambra, accesul a fost rapid, a durat cam 1 minut la coada pentru "Individuals", au scanat codul QR din email si cam asta a fost.

Am inchiriat un audioguide, care este practic un telefon mobil cu o aplicatie dedicata, foarte ok. Este necesar un card de debit/credit ca garantie.

Majoritatea turistilor aveau selfie stick-uri, nu parea sa fie nicio problema, trepied nu prea am vazut, nici macar mini.

Rucsaci la fel, permisi cam peste tot, am vazut persoane care aveau in spate rucsaci de backpackeri (50+ litri), majoritatea aveau de 20-30 litri ca si noi, ti se sugera sa il porti in fata, desi majoritatea ii tineau cum doreau dupa ce treceau de punctele de acces.

La Nasrid aveam intrare la ora 13:00, ni s-a spus sa fim acolo cu 5 minute inainte de ora de acces. Preventiv, am fost cu cca. 30 minute, coada era foarte mare deja. S-a intarziat oricum, am intrat abia in jurul orei 13:30.

Per total mi-a placut complexul, dar este aglomerat la refuz.

Cum spuneam , mai bine aa respectați regulile, nu ce vedeti la alții .
Au închis iar accesul in Curtea Leilor 😞

In Cordoba nu sunt probleme cu accesul la monumente, dacã ajungeți sãptãmâna asta dati o fuga in cartierul San Basilio, câteva patio au rãmas deschise gratuit ( foto Atașat ). Dacã dormiți acolo ( 3 nopți e mult ) mergeți la un spectacol ecvestru la Grajdurile Regale, e ceva deosebit.
La Alcazar in Sevilla e mãcel e când cu Alhambra , luați online și va bãgați direct in fata.

Attached Files


Edited by tak30ver, 26 May 2018 - 10:39.


#921
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am revenit de ceva vreme :) Am stat doar 4-5 in Cordoba, cat sa vizitam Mezequita si sa luam pranzul. A fost ok, stradutele cu acele "flowers patios" erau arhipline. Am vazut altele similare. In Sevilla am avut bilet online, nu am inteles puzderia de oameni care stateau la 28 grade in soare, la o coada de 100+ persoane sa achite cash ... am intrat in 30 secunde acolo cu biletul electronic

#922
Traveler2018

Traveler2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2018

View PostOvidiuNS, on 25 martie 2018 - 09:59, said:

Păi şi dacă se bagă regula aia cu datele participanţilor cu 7 zile înainte se duce naibii totul.
Nasol. Eu nu cred că o să intre în vigoare.




Asta cu biletele în 2012 nu era. Ghidul nostru (Sorin) a cumpărat el biletele de la casa de bilete şi a venit cu ele la noi şi ni le-a distribuit. Apoi s-a dus să găsească 2 ghizi autorizaţi.
Însă faza cu ghidul autorizat care cu un card special deschide şi închide porţile rotative era şi atunci.




Mulţumiri pt. informaţii !

În legătură cu comparaţia excursiilor (ce ni s-a oferit nouă în 2012 versus ce se oferă acum) - e ceva diferit ?
Eu bănuiesc că diferă doar ordinea de vizitare, în funcţie de cum e stabilită ora de intrare în Palatul Nasrid. Adică dacă ora e după-amiază, atunci se merge întâi la Capilla Real şi la Catedrală, şi abia apoi se merge la Alhambra. Iar dacă ora e stabilită mai devreme (de ex. la 11.00) se merge direct la Alhambra şi mai apoi în centru. Aşa e ?


Sănătate şi tcb !

Buna ziua, va aduc stiri proaspete (mai 2018) legate de Senior Voyage cu CTours. Daca vreti sa vedeti Alhambra va sfatuiesc sa va descurcati singuri. E dificil dar posibil. Probleme si piedici sunt cu carul. Noi am spus de la inceput ghidului, receptiei ca dorim Granada cu Alhambra si si-au pasat mingea de la unul la altul (ni s-a parul fishy) pana cand nu am avut incotro si am mers cu grupul. Desi l-am rugat pe ghid sa ne sprijine, ne-a tarat intr-un tur ce parea fara sfarsit, cu multe popasuri fara rost doar sa isi tina speach-ul impanat cu bancuri si glume nesarate.Cat despre ghid local l-am vazut doar in ultima zi. Oare este legal sa vizitezi cu grup obiective in interior fara prezenta ghidului local? Probabil un profesionist adevarat stie...La asta se adauga si viteza cu care se deplasau multe din persoanele din grup, fiind totusi grup de seniori, dornici de socializare. Din consideratie pentru varsta lor, nu i-a sfatuit insa nimeni ce incaltaminte sa foloseasca, sa isi ia o palarioara ceva ca ii v-a tine in soare leaderul de grup. Daca avea bunavointa ne spunea de la inceput sa mergem la Alhambra sa incercam sa vedem ce se poate in timpul dat. In schim ni s-au oferit CD-uri cu 10 euro cu Alhambra filmata din drona. Un mic butic in autocar (apa, cafea, bere, banana la 1 euro/buc). In ziua in care nu am fost in Tanger (ne felicitam pentru asta) am fost la Malaga cu trenul si la o agentie spaniola ni s-a spus ca este posibil, ca au locuri , dar timpul era trecut. Va sfatuiesc sa mergeti la o agentie sa incercati cu ei. De asemenea va sfatuiesc sa nu va ingramaditi sa va inscrieti la toate excursiile oferite. Pentru seniori este un tur de forta si unii nu au facut fata si au renuntat la unele deja platite (nu li s-au returnat sumele platite desi o chitanta ni s-a la intoarcere dat in drum spre aeroport si s-au constat,,erori,,!!! Pentru cei ce stau la Holiday Palace sau Polinesia este mai dificil (hotelul e foarte bun insa) pentru ca e izolat, esti nevoit sa mergi cu autobuzul 120 pana in Benalmadena sau cu trenul in Malaga. Daca luati trenul, va recomand sa folositi statia Torremuelle, unde se poate ajunge cu autobuzul 120 in directia Benalmadena. Ii spuneti soferului unde doriti sa coborati, deoarece nu sunt statii fixe de oprire sau nu opreste daca nu sunt calatori in statie. Cu taxi de la hotel pana in Torremuelle este cam 6-7 euro, cu autobuzul 1,50 euro. Statia de tren este langa un hotel iar statia de autobuz la 50 de m. Statia Cavahal e mai departe de orice alt mijloc de transport in comun si nici de unde chema un taxi nu se gaseste in apropiere. Programarea pe zile a excursiilor o veti afla abea la fata locului, asa ca orice programare online combinata cu excursia organizata de agentie este o iluzie. Daca faceti programarea online trebuie sa mergeti in organizarea proprie pana la capat. Oricum, sa mergi in Granada si sa vezi Alhambra de de dealul vecin mi se pare o blasfemie. Spun cu amaraciune pentru ca era nr 1 in top nostru. Sunt dezamagita. Data viitoare vom merge in organizare proprie.

#923
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Dacã citeați pe topicul acesta aflați ca agenția respectiva nu mai are intrãri la Alhambra de ceva ani și ei știu asta f bine. O tot lalaie ca sa pãcãleascã oamenii. Nu îmi place sa vorbesc de rãu pe nimeni însã mi se pare o mizerie sa minți oamenii ca ai când tu știi ca de ani de zile nu ai mai intrat acolo. Acum trebuiesc transmise numele tuturor chiar și prin agenții cu 3 zile înainte, de aceea cumpãratul la fatalocului nu mai e o opțiune f buna.
Oficial nu ai voie sa vizitezi nici un monument național fãrã ghid local lângã tine. In Cordoba e monument UNESCO inclusiv tot cartierul central așa ca nu ai voie Nici sa deschizi gura dacã nu ai ghid local lângã tine sau ești autorizat. E bine totuși ca au revenit la hotelul acesta, anul trecut a fost mai nasol .

#924
Traveler2018

Traveler2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2018

View Posttak30ver, on 27 mai 2018 - 16:06, said:

Dacă citeați pe topicul acesta aflați ca agenția respectiva nu mai are intrări la Alhambra de ceva ani și ei știu asta f bine. O tot lalaie ca sa păcălească oamenii. Nu îmi place sa vorbesc de rău pe nimeni însă mi se pare o mizerie sa minți oamenii ca ai când tu știi ca de ani de zile nu ai mai intrat acolo. Acum trebuiesc transmise numele tuturor chiar și prin agenții cu 3 zile înainte, de aceea cumpăratul la fatalocului nu mai e o opțiune f buna.
Oficial nu ai voie sa vizitezi nici un monument național fără ghid local lângă tine. In Cordoba e monument UNESCO inclusiv tot cartierul central așa ca nu ai voie Nici sa deschizi gura dacă nu ai ghid local lângă tine sau ești autorizat. E bine totuși ca au revenit la hotelul acesta, anul trecut a fost mai nasol .
Multumesc. Din pacate nu am citit inainte de plecare si nu ne-am facut griji. Am avut incredere in bunavointa agentiei si onestitatea ghidului. Ciudata ni s-a parut si atitudine celor de la hotel.

#925
Tomass

Tomass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2007
Salutari din Andaluzia!

Ne aflam la jumatatea vacantei de 2 saptamani. Impresii foarte bune pana acum.

Malaga este un oras foarte aerisit, laid-back si placut de vizitat, iar obiectivele principale sunt foarte aproape unul de celalalt.

Gibralfaro ne-a placut foarte mult, se poate ajunge usor cu autobuzul 35 din oras, altfel urcatul e cam cu rupt de picioare.

Am coborat apoi pe jos, vizitand Alcazaba si Teatrul Roman.

Am fost si la Catedrala, inclusiv urcatul pe acoperisul ei (178 trepte), de unde se vede o alta varianta de panorama a orasului.
Catedrala in sine este foarte frumoasa.

Ne-a placut si Centrul Pompidou (era si o expozitie Brancusi) plus plimbare pe promenada de pe langa portul cu iahturi.

Ne-a impresionat bulevardul principal cu parcurile, parcurgand de la un capat la altul acest parc minunat cu fantani, alei si plante din toate colturile lumii.

De asemenea ne-a placut centrul vechi, unde am atins toate pietele principale. La El Pimpi nu am ajuns sa mancam, o data nu ne era foame si alta data era o coada destul de mare, se vede ca e un restaurant renumit, asa ca am stat la cel de langa.

O zi am fost la Nerja, pentru pestera si balconul Europei. Recomand cumpararea biletelor la pestera de pe internet pentru ca grupurile sunt limitate (reducere 2 euro cu codul CUEVANERJA). La Frigiliana nu am mai ajuns pentru ca ne-am preumblat destul de mult pe stradutele din Nerja, poate alta data.

Urmeaza partea 2: Granada.

Edited by Tomass, 04 June 2018 - 17:23.


#926
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am revenit dupa 10 zile in Malaga, a fost frumos. Malaga mi se pare un oras frumos, foarte dinamic, excesiv de aglomerat seara pe strazi mai ales in weekend. Exista o puzderie de baruri unde poti bea si servi tapasuri de toate felurile, si restaurante mai de calitate. Poate mi-am ridicat eu standardele in mod exagerat, obisnit cu vitzitele din Italia, insa pe mine mancarea din Andaluzia nu pot spune ca m-a dat pe spate. O sa revin cu un alt post legat strict de gastronomie.
Am vizitat Sevilla, Cordoba, Ronda si Granada. Din lista de catedrale am vizitat Sevilla, Granada, Malaga si mi s-au parut superbe cele din Granada si Malaga. Cea din Sevilla e impresionanta insa prea mult auriu pentru gustul meu , prea multa lume si prea agitat. Specific asta pentru ca se discuta mai demult ca nu mai merita vazute catedralele din Malaga sau Granada daca ai fost la Sevilla, eu sunt de o cu totul alta parere.
Am vizitat Alhambra, Alcazar de Sevilla, Alcazaba si Gibralfaro din Malaga. Daca nu aveti mult timp, nu cred ca merita sa mergeti si la Alhambra si la Alcazar de Sevilla, alegeti doar Alhambra care nu trebuie ratata.

La Sevilla recomand tuturor sa cumpere bilete online, cand am ajuns (pe la 10 dimineata) era coada atat de mare la intrarea la catedrala incat cred ca stateai vreo 2h pana reuseai sa intri. Si la Alcazar cam aceeasi poveste, desi coada nu era asa de intinsa. Oricum, mi s-a parut mult Alcazar, catedrala si Plaza de Espana plus centrul vechi in aceeasi zi. Sevilla e mare si merita macar 2 zile, am impresia ca am fost mai mult pe fuga. In orice caz, nu ratati Plaza de Espana, mi-a placut enorm.

Cordoba mi-a placut cel mai tare dintre toate orasele vazute. Mai aerisit decat Sevilla sau Granada (am prins si Corpus Christi in Granada, era puhoi de oameni pe strazi), iar Mezquita mi-a placut cel mai mult alaturi de Plaza de Espana dintre toate locurile vizitate. Combinatia de stiluri arab-crestin.mi s-a parut atat de fascinanta incat as spune ca Mezquita e cel mai important obiectiv de vazut atunci cand ajungi in Andaluzia.

#927
Tomass

Tomass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2007
Partea a 2-a: Granada

Am plecat dimineata din Malaga cu autobuzul Alsa catre Granada, ajungand pe la ora pranzului (a durat ceva mai mult de o ora jumate). Am stat la hotel Carlos V, un hotel de o stea, curat, cu review-uri bune si ales pentru locatie.

Am nimerit in mijlocul festivalului Corpus Christi, asta insemnand dansatoare de flamenco prin oras, baieti care cantau pe strazi, tot felul de caruseluri prin piata centrala si...coride in fiecare zi.

In prima zi am fost mai mult in recunoastere, apoi am luat un microbuz rosu pana la Sacromonte (sunt microbuze rosii care merg pana la locatiile mai importante gen Albayzin, Sacromonte si parca Alhambra). Acolo am vizitat muzeul pesterilor (cuevas) de acolo (5 euro), o colectie de mici cuevas cu informatii despre cum traiau rromii de acolo. Am coborat apoi pe jos (poze cu panorama asupra Alhambrei) prin cartierul Albayzin pana in centru, vizitand si Capela Regala (5 euro), un loc impresionant, chiar mai impresionant decat Catedrala insasi as zice.

Seara am fost la prima (si probabil ultima) corida, bilet 33 euro la soare. Arena a fost plina, am vazut in total 6 tauri ucisi de 3 toreadori, lume alcoolizata, unii fumand si iarba prin tribune (chiar oameni in varsta), un spectacol care vine parca din alte timpuri, merita vazut o data in viata.

A doua zi am vizitat Alhambra (am luat bilet cu 3 luni inainte). La ora 10:30 nu a fost coada deloc la intrare, am intrat pur si simplu. Locul e mare, distantele nu sunt chiar asa mari pe cat ma asteptam. Nu m-au impresionat interioarele chiar atat de tare, pentru ca am vazut interioare chiar mai frumoase cand am fost prin Marrakech, dar gradinile si patio-urile sunt excelente, iar per total este intr-adevar cel mai frumos palat de influenta araba din Europa. Palatul lui Carlos V impresioneaza prin curtea interioara rotunda (nu am mai vazut), iar cladirea gazduieste 2 muzee cu intrare gratuita pe care le recomand, mai ales cel de la etaj (cel de arte frumoase).

Dupa masa am vizitat Catedrala (5 euro parca), care e frumoasa si merita, dar nu se ridica la nivelul celei din Malaga, dar cum ziceam: merita.

Per total ca sa vizitezi Granada nu ajunge o zi, nu intelegi nimic, faci totul pe fuga si e cu rupt de picioare (orasul e si destul de inclinat). Recomand o zi intreaga de vizitat + a 2-a zi pana dupamasa-seara, apoi plecat spre alta destinatie.

Noi am ales sa petrecem 2 nopti, venind la pranz in prima zi si plecand cu autobuzul mai departe dimineata.

Urmeaza episodul 3: Cordoba.

#928
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Malaga

Am rezervat  pentru 10 zile la Malaga un studio /apartament cu o camera : Holiday2Malaga Studio Juan de Mena. Are note bune pe booking, aproape de 10 insa noi am avut probleme cu ei. Check-in se poate face pana la ora 22 gratuit,intre 22-24 contra unei taxe de 20€, iar dupa ora 24:00 costa 40€.
Datorita faptului ca am aterizat cu 1h30 mai tarziu decat ora planificata (era greva a controlorilor de trafic in Franta ) am ajuns la proprietate la  pe la ora 1.
Vine un baiat tanar la noi care spune ca nu are cheile, ca nu sunt in casuta unde trebuiau sa fie, insa merge pana la o alta locatie si le aduce. Se intoarce dupa vreo 15 minute, tot fara chei.
Ne spune ca exista un alt apartament la subsol in aceeasi cladire unde ne pot caza pt o noapte. Mergem acolo, nu gaseste cheile astea. Scrie o gramada de mesaje, suna pe altcineva de cateva ori, merge apoi in subsol pentru a cauta cheile, fara succes.
Mergem apoi spre alta locatie zicand ca ne cazeaza acolo, ca e foarte aproape. Mergem pe trotuarele alea pline de dale din Malaga (o porcarie mare de tot) si facem peste 20 de minute cred.....ajungem la apartamentul de unde surprinzator avea cheile, intram, ne cazam fara sa platim taxa aia de 40€.....apartamentul era ok, insa am gasit acolo de fata cu baiatul asta un ditamai gandacul, cred ca avea 5cm .....dupa niste "lupte seculare care au durat 10 minute" am reusit sa omoram gangania....insa am ramas clar dezamagiti de toata porcaria asta.
Toata treaba s-a terminat la 2:30, nu chiar asa cum ne planificasem. Foarte dezorganizati , o asemenea primire pur si simplu nu se face! Ulterior nu ne-au pus sa platim prima noapte.
A doua zi ne-am mutat la locatia initiala, alt du-te - vino, abia pe la 12 eram cazati unde trebuia sa fim deja de 12h. Ne-au platit si taxi-ul intre locatii ce-i drept.
La Studio Juan de Mena a fost ok, desi mirosea cam tare in baie a umezeala. In baie nu exista nicio psoibilitate de aerisire, asta e motivul. Bucataria utilata si mobilata, cu plita electgrica, frigider, tigai, etc. camera ok...patul ok...dar nu aveam niciun dulap. fiindca aveam rezervate 10 zile am primit dupa a 5-a zi o curatenie gratuita din partea lor. La aceasta curatenie ne-au luat toate sapunurile (alea micute pe care le aveam de la ei) care erau incepute fara sa puna altul, ne-au luat hartia igienica inceputa si n-au mai pus alta.

Ca si locatie e ok, cam 10-12 min pana in centrul Malagai langa catedrala.
A fost prima data cand am stat intr-un apartament dar am ramas oarecum dezamagiti....mai mult de nota 6/10 nu i-as da, si asta nu pt ca nu ar fi suficient de utilat sau bine pozitionat, ci pt gandacul din prima noapte si toata umblatura aia nenecesara.

#929
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Malaga

Cand am cumparat biletele la Ryanair trebuia sa alegem o locatie pentru a ne caza cele 10 nopti. Fiind inceput de iunie am presupus ca nu era vreme de plaja, Andaluzia e mare si merita vizitate Cordoba si Sevilla cel putin, asa ca am ales Malaga ca si locatie pentru ca e cel mai avantajos din toate punctele de vedere:
- e la mare si are plaja , in  cazul in care era foarte cald
- ofera legaturi bune pt transportul in comun spre Sevilla, Cordoba, Ronda, Granada, etc.
- Legatura de cale ferata e foarte buna spre localitatile de mai sus
- e un oras in care nu te plictisesti
- nu parea o statiune gen Torremolinos sau Benalmadena - statiune clasica, hoteluri mari peste tot- , exact genul de locatie pe care dorim sa o evitam in general.

Am ales bine, pentru ca Malaga are de toate, e o locatie animata, centrul vechi e frumos, ai posibilitati de luat masa foarte variate, baruri, magazine de toate felurile (de la micile magazine de suveniruri pana la mall-uri sau centre comerciale mari). Seara centrul e foarte animat, o gramada de lume iasa la masa sau la baruri. Desi n-am fost prea impresionat de gastronomia locala pot spune ca erau o gramaa de optiuni pt orice gusturi si orice buzunar. Mi s-a parut oarecum ciudat faptul ca prin centru era un fel de marmura pe jos care aluneca destul de tare , iar trotuarele toate cu striatii sunt extrem de enervante pentru cine cara un troller.

Plaja La Malagueta e plaja publica a orasului, frumoasa si curata. Mi-a placut ca nu erau mii de sezlonguri si ca puteai sta pe prosop sau patura fara probleme. Partea dinspre centrul orasului era mai aglomerata, dar daca te indepartai putin de acea zona gaseai zone chiar libere. Plaja e lata, vreo 20-30m si lunga de cativa km. Exista si toalete gratuite, dar si Chiringuitos - adica ceva "bodegi" unde poti sa stai si sa servesti masa, sa bei ceva.....unele mai mici altele mai mari. N-am incercat insa am mai luat ceva bere, apa de la niste tonete marunte de pe plaja, la preturi ok (1€ o bere de 0,33). Apa era rece, nu am intrat decat cu picioarele de aceea nu pot sa spun exact cum e intrarea in mare. Insa pe plaja e nisip si e placut :)

Ce am vizitat in Malaga:
- Alcazaba de Malaga  - palat fortificat in stil arab  de prin secolele 10-12, adica din perioada domniatiei arabe din zona. pretul  e de vreo 4€ cu Gibralfaro inclus. E frumos, insa seamana mult cu Alhambra si Alcazar de Sevilla, nu cred ca merita sa le vezi pe toate trei, insa daca noi tot eram la malaga de atata vreme am spus ca trebuie sa mergem si aici. Cel mai tare mi-a placut privelistea de sus asupra marii.
- Arena de coride - era inchisa, se faceau ceva restaurari parca. Cel mai frumos se vede de la Mirador de Gibralfaro, un balcon undeva sus pe munte de unde se vede orasul.
- Castelul Gibralfaro - este deasupra castelului Alcazaba, insa nu ofera asa privelisti frumoase dupa parerea mea. Nu m-a impresionat.
- Catedrala din Malaga - e frumoasa, dar pregatiti-va pentru o vizita care dureaza 1,5 - 2h. Intrarea costa 5€ parca, ai ghid audio inclus. Nu ma asteptam la asemenea edificii, catedralele (Malaga, Sevilla, Granada) sunt imense,pline de capele si diferite monumente.
- Parque de Malaga - parcul situat in apropierea portului este aproape ca o gradina botanica, cu multe tipuri de plante mediteraneene care te impesioneaza daca nu locuiesti in acele zone :)
- zona portului e interesanta
- exista si mai multe muzee, asa cum e muzeul picasso insa nu am vizitat niciunul,.

#930
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cordoba

aveam demult in minte faptul ca orasul Cordoba este printre cele mai frumoase din Spania, asa incat o vizita acolo era demult in plan. Pot spune cu siguranta ca din toate orasele vizitate in Andaluzia cel mai tare mi-a placut Cordoba. Probabil faptul ca n-am vazut inca un alt oras cu un asemenea mix de cultura si arhitectura cum se gaseste la Cordoba.
Dinspre Malaga spre Cordoba am mers cu trenul care a facut cam 1h si a costat 40€/pres dus - intors. E cea mai convenabila varianta din toate pct de vedere, autobuzul e mai ieftin dar face vreo 3-4h iar cu masina faci cam 2h, si mai ai de platit si parcari sau alte chestii.
N-am facut vreun to-do list foarte mare pt Cordoba, doar Mezquita si podul roman erau in plan.

Mezquita e catedrala -moschee unde la orice pas vezi o imbinare de islamic si crestin. Absolut impresionanta prin ceea ce are in interior, prin dimensiunile sale si prin contrastele pe care le ofera. Inchipuiti-va o moschee imensa care are o gramada de capele crestine, iar in centrul ei o imensa catedrala cu altar, orga, stal...tot ce inseamna o catedrala. Este una dintre catedralele care m-a impresionat cel mai tare dintre cate am vazut pana acum, merita fara discutie  o vizita. In schimb mi s-a parut ca ghidul audio e prost facut, in harta si ghid elementele sunt diferit numerotate si uneori deloc semnalizate in catedrala, asa incat uneori nu reusesti sa identifici anumite lucruri.

in apropiere de Mezquita se afla podul roman, o alta atractie principala a orasului. In capetele podului se afla o poarta renascentista si o alta islamica pentru a face si mai evident contrastul cultural pe care ti-l ofera orasul. Ne-am plimbat apoi pe stradutele din centrul orasului, toate casele sunt albe, impodobite cu flori ...foarte frumos:)

Am facut si un popas la un restaurant arab si am mancat foarte bine, asadar vizita la Cordoba o consider foarte reusita :)

#931
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Bine ai revenit Giuliani! Si multumim ca ai revenit aici cu review-ul vacantei tale.
O singura mentiune as avea, pentru cei care merg in zona pentru prima data si cauta informatii.  Nici Torremolinos, nici Benalmadena nu sunt statiuni clasice.  Torremolinos este un oras cu 70.000 de locuitori iar in Benalmadena ai mare si munte intr-un singur oras,  un port care a fost ales "cel mai frumos port din lume" de cateva ori,  un teleferic care te urca la 800 m altitudine ( cred ? ) , plus multe parcuri tematice,  zone comerciale,  terese, casa albe,  etc. Hoteluri mai mari sau mai mici,  dupa gust. Multe apartamente in complexe gen aparthotel sau hosteluri care sunt foarte curate la ei.
Vacante frumoase!

- nu parea o statiune gen Torremolinos sau Benalmadena - statiune clasica, hoteluri mari peste tot- , exact genul de locatie pe care dorim sa o evitam in general.



#932
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Afirmatia cu Portul din Benalmadena si "cel mai frumos port din lume" nu ar trebui sa fie in aceeasi propozitie. Zona este mai mult decat obscura si gretoasa, in afara de cele 4 (cred) bloculete din mijlocul acelui golf, nu exista nimic. Este o bazareala crunta, un fel de Costinesti.

Plina de terase si magazine cu marfa ieftina si englezi transpirati in slapi si tricouri Hackett, white trash de UK.

My two cents.

#933
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Am sa caut niste poze ca sa putem trage concluzii personale....
In mod evident,  eu am avut o alta perceptie a locului.

#934
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am gasit niste hoteluri mai ieftine in Torremolinos si Benalmadena  insa m-am plimbat destul cu google street view prin orasele alea si asa mi-am dat seama ca nu imi plac.
Eu vreau sa merg in locuri unde exista un centru vechi cu case/blocuri / constructii traditionale, cu stradute inguste , cu ceva urme de autenticitate. In cele doua locatii am vazut doar blocuri, hoteluri, vile tarabe si buticuri pentru turisti. Exact astea nu mi-au placut, si nici nu am fost curios sa verific cand am ajuns in zona.

Edited by giuliani, 28 June 2018 - 13:41.


#935
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
A nu de intelege ca nu imi place Malaga, Giuliani. Dimpotriva,  iubesc acest oras. Eu alegre sa ma cazez in Torremolinos,  far merg de cateva ori/ sejur in Malaga.
Dar ce spui tu ca ai vazut pe google street view..., nu stiu ce sa spun. Evident ca sunt mai mici decat Malaga,  dar nu sunt statiuni clasice de litoral.

#936
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbembo, on 28 iunie 2018 - 13:33, said:

Am sa caut niste poze ca sa putem trage concluzii personale....
In mod evident,  eu am avut o alta perceptie a locului.

de acord Posted Image si eu am avut o alta perceptie, am specificat, my two cents.

eu am ramas indragostit de Malaga.

Edited by MembruAnonim, 28 June 2018 - 19:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate