Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#901
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
De la un admin citire:

View Postpstdgt, on 22 mai 2018 - 17:06, said:

E vorba de imaginile incarcate de pe alte site-uri. Lucram la unele modificari la continutul incarcat din surse externe (aka embed).
Eu as zice sa stati linistiti, se rezolva.   :)

Ideal ar fi, totusi, sa incarcati imaginile aici.  Sursa externa nu stii cand "se duce" si raman "gauri" pe-aici.

#902
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
preferam imgur deoarece am o extensie in G. Chrome , fac screenshot si upload direct pe imgur dintr-un click :)

#903
Tomass

Tomass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2007
Va multumesc pentru sugestiile oferite.

La Alhambra am cumparat bilet in ziua in care s-au pus in vanzare toate biletele le luna respectiva (cu 3 luni inainte daca imi amintesc bine).

La Mezquita nu am cumparat online, nu am citit inca despre nimeni sa fi avut probleme cu biletele acolo. Oricum vom sta 3 zile la Cordoba, o sa trecem probabil in prima zi pe acolo sa vedem daca putem intra, daca nu vom lua bilet pentru una din zilele urmatoare.

Ce vreau sa vizitez la Nerja? Pai...pestera, Balcon de Europa, in rest o sa ma las surprins. Daca terminam prea repede, o sa luam un bus si spre Frigiliana, cum mi s-a recomandat, pare la o aruncatura de bat.

De ce nu inchiriez masina? Pentru ca ar fi prea mare bataie de cap cu parcarea, mai ales ca am ales hoteluri destul de centrale in fiecare localicate in care vom sta. Masina am avea nevoie doar pentru transferuri intre orase si eventual pentru mers la Nerja, Ronda, practic tot o data la 2-3 zile, deci nu constant. In plus avem destul timp (14 nopti), asa ca nu ne vom grabi prea tare dintr-un loc in altul.

Sper sa bifam toate obiectivele fara prea multa oboseala, mai ales ca am adaugat la sugestiile voastre cateva in plus :)

Edited by Tomass, 23 May 2018 - 23:56.


#904
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
La Mezquita nu o sa ai probleme cu biletele.Am fost in Cordoba acum 3 zile si am luat biletele de la un automat din curtea Mezquitei. Se pot lua si de la ghiseu. Nu era deloc coada.
In Nerja mi-a placut mult pestera si o recomand.
Eu am avut masina inchiriata pt o saptamana si,exceptand Granada unde am parcat la Alhambra si am dat 16 euro,am gasit parcari gratuite in Nerja,Cordoba,Sevilla si La Linea(orasul spaniol de la granita cu Gibraltar).Parcarile sunt mai departe de centru,dar am preferat sa merg 10-15 min pe jos decat sa dau 15-20 euro.Daca are cineva nevoie de detalii despre unde am parcat o sa postez si adresele la care am parcat.
Mi-au mai ramas 5 zile in care incerc sa ma refac la plaja din Benalmadena dupa maratonul de cca 2000 km.

#905
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Duminica merg si eu spre Costa del Sol, am cazare 10 zile in Malaga.  Pe langa Malaga am vrea sa vedem asa:
- o zi  Cordoba
- o zi Sevilla
- o zi Alhambra si poate o scurta plimbare prin Granada
- o zi Ronda
- Gibraltar
- eventual Maroc
- ma gandesc la o zi pt nerja, mijas, alte chestii de facut prin zona (chiar torremolinos sau benalmadena chiar daca astea nu prea par spectaculoase din punctul meu de vedere)

Desi preturile par relativ mari la tren (22€/sens/pers Sevilla, 19€/sens/pers Cordoba, 12€/pers/sens Ronda, 10-12€/sens/pers Granada) pentru doua persoane crede ca e mai ieftin decat cu masina dar si mult mai putin stresant. Cel mai important aspect e faptul ca trenul e mai rapid ca masina.

M-ar interesa sa aflu de la voi asa :
1. am intrarea la  Nasrid din Alhambra in 30.05 la ora 14:30. Pot intra inainte in complex, sa vad una alta (gen gradinile Generalife si ce o mai fi) si apoi la ora 14:15 sa ma prezint la palat ? Eu asa am inteles din ce scrie pe bilet. As vrea sa vad putin si Granada, in special Catedrala, si incerc sa ma organizez.
2. ce recomandati sa mai vizitez in afara de cele specificate? ma gandesc la ceva orasele mai spectaculoase, sau sate albe la care s.ar putea ajunge cu trenul sau busul fara prea mare efort,.am pe lista asa: mijas, nerja, marbella dar nu stiu daca merita. Cunoasteti orase de coasta care sa arate mai spectaculos? nu prea as merge neaparat pana departe pentru ceva care arata ca torremolinos, mai degraba ceva ca nerja, la genul asta ma refer.
3. A fost cineva la Ceuta? Merita?
4. ma intereseaza restaurante bune si ce feluri de mancare sa nu ratez (in opinia voastra) in toate locurile mentionate mai sus. Orice recomandare e binevenita.

Multumesc!

Edited by giuliani, 24 May 2018 - 12:54.


#906
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

1. am intrarea la  Nasrid din Alhambra in 30.05 la ora 14:30. Pot intra inainte in complex, sa vad una alta (gen gradinile Generalife si ce o mai fi) si apoi la ora 14:15 sa ma prezint la palat ? Eu asa am inteles din ce scrie pe bilet. As vrea sa vad putin si Granada, in special Catedrala, si incerc sa ma organizez.
2. ce recomandati sa mai vizitez in afara de cele specificate? ma gandesc la ceva orasele mai spectaculoase, sau sate albe la care s.ar putea ajunge cu trenul sau busul fara prea mare efort,.am pe lista asa: mijas, nerja, marbella dar nu stiu daca merita. Cunoasteti orase de coasta care sa arate mai spectaculos? nu prea as merge neaparat pana departe pentru ceva care arata ca torremolinos, mai degraba ceva ca nerja, la genul asta ma refer.
3. A fost cineva la Ceuta? Merita?
4. ma intereseaza restaurante bune si ce feluri de mancare sa nu ratez (in opinia voastra) in toate locurile mentionate mai sus. Orice recomandare e binevenita.

1. Intrii la ce ora doresti si la Nasrid la ora specificata pe bilet (sa fii acolo cu 10 minute inainte, allegedly)

2. O sa fie o vacanta obositoare. Nu recomand nimic in plus Posted Image

3. Am fost, nu neaparat, ai suficiente de vizitat deja.

4. Orice incepe cu "chiringuito" in Malaga Posted Image sunt clasicele cherhanale de la noi din Romania, unele mai fancy, altele nu.

Mi-a placut la El Pimpi din Malaga, un restaurant super popular in zona, dar este Ok, nu e tourist trap cum m-as fi asteptat.

Nu ai ce face o zi in Nerja, 2 ore in cel mai bun caz Posted Image

Nu recomand statiunile din sud: Benalmadena, Torremolinos, etc. Mi se par o rromie, o bazareala maxima.

Edited by MembruAnonim, 24 May 2018 - 13:21.


#907
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
In Nerja e interesant de vazut pestera. Balconul Europei e frumos deasemenea.
Ai mai putea face Caminito del Rey,dar trebuie sa iei bilete mai din timp.
In Sevilla,daca vrwi sa intri la Alcazar iti recomand sa cumperi biletele online,altfel stai la coada 2-3 ore.Eu m-am luat dupa un idiot de pe Tripadvisor care spunea ca se inainteaza repede si stai max 30 min la coada si Sevilla a fost un semiesec din cauza asta.Am stat aproape 3 ore la coada si gradinile au fost o dezamagire. Cele din Alcazar Cordoba sunt mult peste,desi ocupa o suprafata mai mica. Asadar in Sevilla am apucat sa vad doar Alcazar,Catedrala pe dinafara si Piata Spaniei.
Ca sa eviti coada de la Catedrala din Sevilla,poti lua biletele de la biserica El Salvador.

#908
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 14.04.2008
1. ce nu am gasit eu nicaieri spus e ca cel mai bine e sa incepi vizita cu alcazaba si palatul lui carol. pt ca dupa ce vizitezi nasrid, cu gradinile lui cu tot, va trebui sa te intorci/urci. noi am avut intrarea la nasrid dimineata si dupa vizita am iesit (practic, ne-am intors putin) , am vizitat cele doua, dupa care am revenit in gradinile nasrid si apoi generalife.
2.caminito del rey. gibraltar e cam departe, insa nu veti fi nici primii, nici ultimii care mergeti din malaga. mie marbella mi-a placut, am stat acolo si as mai sta. nu stiu cum e in sezon, sper si cred ca nu devine ce a zis xwh!
4. in malaga seara ai f multe optiuni. s-a scris prin urma despre ele. in ronda iti recomand tot ce e de-o parte si de alta al portii din sud. sunt baruri cu tapas, un restaurant bun, o bodega...vezi ce te atrage. si in oras, in zona arenei, sunt cateva. studiaza oferta si atentie la orar!

nairpicamid, eu am scris aici ca e bine sa  se ia online bilete la palatul regal din sevilla. noua ne-au placut gradinile. in decembrie cele de la alhambra nu ofereau mai mult decat cele din sevilla. am prins si o zi superba, cu peste 20 grade, am lenevit la cafenea dar si prin gradini. catredala din sevilla de ce nu ati mai vazut-o pe interior?

Edited by dariuscha, 24 May 2018 - 14:11.


#909
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Era in jur de 17:00 cand am iesit de la Alcazar si vroiam sa petrecem ceva timp si in Piata Spaniei.Daca am fi intrat si la catedrala se facea tarziu si deja se cam adunasera nori de ploaie. La vreo 10 min dupa ce am ajuns in piata a si inceput sa ploua,iar pana la masina am facut si "baita". Doar de Sevilla imi pare rau ca nu am apucat sa vad tot. In restul oraselor am vazut tot ce mi-am propus. Cel mai mult mi-au placut Cordoba, Malaga si stanca Gibraltarului(o maimuta mi-a sarit chiar in spate si a incercat sa ma jefuiasca). Oricum era greu sa iasa totul ca in plan avand in vedere ca am calatorit si cu un bebelus de 11 luni.
La Alhambra noi am inceput cu Generalife,apoi palatul lui Carlos,la 12 am intrat la Nasrid,iar dupa la Alcazaba.Nu ne-am intors la intrarea principala,ci am iesit pe la poarta Justitiei, care e langa palatul lui Carlos si apoi am coborat in oras.

Edited by nairpicamid, 24 May 2018 - 14:42.


#910
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
@giuliani, eu votez Nerja pentru a fi adaugata pe lista. Daca vizitezi pestera si te saturi de poze in Balconul Europei, poti da o fuga si pana in Frigiliana.
Mijas e frumusel,  dar par parca e prea putin da vii special pt el din Malaga.  Daca erai cu masina, il puteai vedea la intoarcerea din Gibtaltar.

#911
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 14.04.2008

View Postnairpicamid, on 24 mai 2018 - 14:37, said:

. Oricum era greu sa iasa totul ca in plan avand in vedere ca am calatorit si cu un bebelus de 11 luni.
in formula asta, chiar sunteti curajosi!
sunt convinsa ca veti mai ajunge candva in andaluzia. si poate veti avea timp mai mult pt granada si sevilla (preferatele mele). ambele merita mai mult decat o vizita de-o zi!

#912
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Da, a fost o aventura sa imping carutul la deal pe stradutele din Albaicin,apoi iar inapoi la Alhambra; sa fugaresc in Gibraltar maimutele care sareau uneori pe carucior,incercand sa fure cate ceva. Dar astea sunt clipele care ma vor face sa zambesc cand ma voi gandi la aceasta vacanta.

#913
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 14.04.2008
copiii mei sunt mari (unul chiar adult) si tot au fost fascinati de macaci. cei mari au incercat sa-i buzunareasca, cei mici au fost extrem de prietenosi, o incantare!
giuliani, uitasem- pt ronda autobuzul e sfant! si mai ieftin...

Edited by dariuscha, 24 May 2018 - 16:52.


#914
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Multumesc tuturor pentru sugestii. Mi-am cumparat aseara bilete de intrare online la Catedrala din Sevilla si la Real Alcazar din Sevilla. Sper sa fie ok si sa nu pierd vreme la coada. Am platit cate 1€ in plus pt fiecare tranzactie dar daca scap de cozi e super.
Am retinut si chestiile legate de ordinea de intrare la obiectivele din Alhambra, sa vad la fata locului ce si cum va fi. Am taiat Maroc de pe lista, si am lasat pe lista Cordoba, Sevilla, Granada si Ronda, plus niste chestii mai marunte ca Mijas, Nerja sau Antequera unde nu-i asa de greu de ajuns (dpdv al timpului). Gibraltar e si el in paranteza deocamdata.

#915
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Nu renunta la Gibraltar. La inceput nu aveam cine stie ce asteptari, dar mi-a placut foarte mult cand am ajuns acolo. Ma refer la stanca si rezervatia de sus. In oras nu prea ai ce sa vezi care sa te dea pe spate. Eu am urcat cu telecabina, iar privelistea de sus e superba. Am mai intrat in pestera St. Michael - desi mult mai mica decat cea din Nerja e foarte frumoasa, fiind pusa in evidenta de jocuri de lumini(ies poze foarte faine) - ,si in Great Siege Tunnels - deasemea foarte interesante. Si sa nu uitam de maimute - au farmecul lor.
Iti mai recomand Benalmadena Pueblo. Am fost azi si a fost foarte frumos-case albe, stradute inguste, piete cu fantani si terase. De aici am mers pe jos pana la Stupa Benalmadena-templul budist,de unde ai iar o priveliste superba asupra coastei si Mariposario, cica cel mai mare parc cu fluturi din Europa.

#916
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010

View Postgiuliani, on 25 mai 2018 - 15:42, said:

Am retinut si chestiile legate de ordinea de intrare la obiectivele din Alhambra, sa vad la fata locului ce si cum va fi.
Ordinea de vizitare depinde si de locul prin care intri. Sunt 2 intrari: intrarea principala, unde sunt si ghiseele pt bilete,aflata langa Generalife - deci e de recomandat sa incepi cu Generalife- si Poarta Justitiei, aflata langa Palatul lui Carlos V. Daca intri pe aici trebuie sa ai deja biletele cu codul QR si incepei sa vizitezi intai Alcazaba, Nasrid, palatul lui Carlos si lasi Generalife la sfarsit.

Edited by nairpicamid, 25 May 2018 - 21:26.


#917
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Daca tot ai ajuns in Benalmadena Pueblo,  nu ai coborat sa vezi si Puerto Marina?

#918
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Am fost si in port, ca doar stau de aproape 2 saptamani in Benalmadena.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate