Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ce difuzoare sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Am acasa o combina, care arata cam asa.

Firma: Sharp
model no.SG-45H(BK)
STEREO MUSIC CENTER 220V~ 50/60 Hz 55W
FREQUENCY RANGE
FM 87.5~108 MHz
MW 526.5 ~1606.5 kHz
LW 148.5~ 283.5 kHZ
8 ohmi

Asta scrie pe spatele ei.

Boxele pe care le am acum, nu prea imi mai satisfac dorintele, si as vrea sa le schimb difuzoarele, pentru ca atunci cand dau mai tare, sunetul este distorsionat. (Banuiesc ca difuzoarele care le am acum sunt de o putere mai mica decat combina); si de aceea vreau sa le schimb, numai ca nu prea stiu ce difuzoare, ce putere sa aiba.

Nu vreau sa cumpar boxe cu tot cu incinta pentru ca deja am. Si nici bugetul nu este prea mare.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Parerea mea este ca o sa cheltui niste bani degeaba. Este firesc sa distorsioneze la maxim iar niste difuzoare cu adevarat de calitate costa mult. Apoi daca pui niste difuzoare pe care le gasesti tu sa se potriveasca la diametru nu faci nimic pentru ca trebuie sa le faci si o noua incinta.


Asadar ori gasesti niste boxe mai capabile si testezi inainte sa dai banii daca merita investitia ori te lasi pagubas si iti cumperi un sistem audio separat si lasi combina asa cum este ea.

#3
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Din pacate combina ta nu e prea puternica ca sa conduca cum trebuie boxe/difuzoare bune. Totusi o schimbare a incintelor iti va aduce un plus de calitate. Atentie nu neaparat mai tare, ci mai bine, mai clar, mai detaliat.

Ai ca variante nu foarte scumpe modelele urmatoare:

http://www.be-loud.r...or_Supreme_200/
http://www.be-loud.r...O/Studio/S_602/
http://www.be-loud.r.../JBL/Balboa_10/
http://www.be-loud.r...enwood/LS-K711/
http://www.be-loud.r...cury_FR_Custom/

Ar mai fi fost si http://www.be-loud.r.../Vardus/VR-100/ . Dar cei de la Be Loud mi-au spus la telefon ca modelele Wharfedale Vardus nu mai sunt pe stoc si nu vor mai fi aduse pentru ca producatorul urmeaza a renunta la aceasta serie.

E simpatica ideea ta de a construi singur incintele. Am incercat-o si eu cu ani in urma, folosind niste cutii solide, foste boxe ale unui radio Bucur. Din pacate m-am convins repede de rezultat. Sunet infundat, debalansat, etc.

Ar fi si varianta Microlab Solo 6, boxe amplificate, la pret decent. Destul de bune, dar daca se poate iti recomand oricare dintre cele de mai sus, si asta pentru ca sunt convins ca Sharp-ul respectiv are amplificare mai buna, am avut si eu unul pe vremuri, foarte buna scula.

#4
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Multumesc GUP de sugestii, numai ca eu deja am incintele. Eu doar vreau sa inlocuiesc difuzoarele, nu boxele cu totul. Sunt constient ca e posbil sa se auda prost, din cauza incompatibilitatii incintei cu difuzorul,(si aici ma refer la marime) dar poate o sa mearga. Incintele mele sunt din lemn si au o dimensine cam de 50x30 (ochiometric :D )

Tot ce vreau e sa se auda mai clar la un volum mai mare, sa se auda un bass mai curat, nu dardaiala.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,444
  • Înscris: 08.12.2006
Plantează niște poze cu incintele și difuzoarele actuale, în așa fel încât să se vadă interiorul și ce scrie pe difuzoare (dacă scrie ceva). Eventual și niște dimensiuni mai aproape de realitate :)

În altă ordine de idei, distorsiunile pot proveni și de la combină (amplificator care primește din varii motive, de regulă bass boost sau setări de eq mai puțin potrivite, un nivel de semnal mai mare decât poate duce)

#6
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
O sa postez mai diseara niste poze.
Chiar ieri am desfacut o boxa sa vad ce scrie pe spatele difuzorului si nu scria nimic.

#7
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Cam asa arata difuzoarele mele actuale. Din cate se pare sunt cam NO NAME. :(

Attached Files



#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Toata boxa arata ca si cum ar fi facuta-n Banglades. Cu banii de difuzoare si cu inca ceva peste iti iei boxe ceva mai bune. Las-o-n salata de treaba  :lol:  
Chiar presupunind ca ceva proiectant mai rasarit si-ar fi batut capul sa proiecteze zdrentele alea, daca schimbi difuzoarele poti avea surpriza sa nu se potriveasca la rezonanta "cutiei" si sa iasa un amalgam de toata cofetaria.

#9
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008

 antinari, on 12th January 2010, 02:03, said:

În altă ordine de idei, distorsiunile pot proveni și de la combină (amplificator care primește din varii motive, de regulă bass boost sau setări de eq mai puțin potrivite, un nivel de semnal mai mare decât poate duce)


 vata_pa_batz, on 12th January 2010, 20:42, said:

Cu banii de difuzoare si cu inca ceva peste iti iei boxe ceva mai bune.
Daca omului ii place combina si e dispus sa dea ceva bani pt ca sa faca difuzoarele eu zic ca merita. Si eu am o combina, JVC PC-V88, cu 2 incinte SHARP(primite cadou de la un unchi), in care se afla cate un dif Hornsonic de 8W 4ohm(doua bucati=50ron) si cate un tweeter(2 bucati m-au facut 5 lei :lol: ). are egalizator pe 5 benzi, toate sunt date la +12dB, si nu apar distortiuni decat pe la 80-90%.

o alta solutie ar fi sa lege o rezistenta de 1-10Kohm pe GND pe firul pe care vine semnalul(va actiona ca un limitator, se va auzi putin mai incet, dar nu va mai distortiona).
recomand a doua solutie.(asta daca stii electronica si ai un letcon, sau daca stii pe cineva care stie...) :)

Edited by -FloW-, 12 January 2010 - 21:56.


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,444
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am îndoieli serioase că acea incintă e sharp. În fine, nu asta contează...
Ai putea să iei niște difuzoare SAL de dimensiuni care să se potrivească la ce ai tu acolo, sensibilitate (SPL) cât mai mare, 8 ohmi, putere >50W
Nu te arunca la difuzoare scumpe, nu merită. De fapt cred că sunt de acord cu vata_pa_batz, nu în ce privește poporul bengalez ci în sensul că nu cred că merită să-ți bați capul cu incintele alea..

Edited by antinari, 12 January 2010 - 22:22.


#11
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Boxele nu sunt de la Sharp. Sunt cumparate de taicamiu de nu stiu de pe unde :D

Edited by virusel2013, 12 January 2010 - 22:38.


#12
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 vata_pa_batz, on 12th January 2010, 20:42, said:

Toata boxa arata ca si cum ar fi facuta-n Banglades. Cu banii de difuzoare si cu inca ceva peste iti iei boxe ceva mai bune. Las-o-n salata de treaba  :lol:  
Chiar presupunind ca ceva proiectant mai rasarit si-ar fi batut capul sa proiecteze zdrentele alea, daca schimbi difuzoarele poti avea surpriza sa nu se potriveasca la rezonanta "cutiei" si sa iasa un amalgam de toata cofetaria.
In prima parte chiar vroiam sa zic si eu cam acelasi lucru da parca mi-ai luat vorba din gura.  :)

Pt. virusel 2013.
De regula o combina proiectata de fabrica are niste difuri foarte bine calculate, ca rezonanta, putere si impedanta. Practic nu exista difuri care sa sune mai bine decit cele originale. Chiar daca tu ai adauga boxe cu mult mai scumpe sau mai bune intr-o alta combinatie decit cu combina, poate cu un amplificator de putere mai mica exista riscul ca rezultatul sa fie dezastruos. Din cate am inteles nu mai ai difurile originale, deci ar trebui gasita o solutie cat de cat rezonabila.
Cel mai indicat ar fi sa nu te grabesti si sa arunci cu banii pe niste boxe scumpe, boxele peste 20-30 de wati nu-s pentru asa ceva. Ar trebui sa calculezi mai intii puterea combinei, am vazut ca consuma 55 de wati, deci puterea finalului ar fi cam un sfert din puterea consumata, cam 2 ori 13-14 wati reali ar avea combina ta. Eventual ai putea ruga pe cineva sa-ti masoare exact puterea combinei. Degeaba le pui tu boxe de putere mai mare de 15 wati ca nu vor suna mai tare decit cat poate duce combina, poate vor suna mai prost. Tu vrei boxe de 50 de wati care-s de putere si o combina poate duce 15 wati.  Ideea e sa pui niste boxe cam de 15 wati, 8 ohmi si nu facute dupa ureche. E importanta si incinta. Exista mai multe variante, da e greu de spus ce boxe ar putea suna bine pana nu le incerci. Ideal ar fi sa-ti comanzi de pe net o pereche de boxe exact pt. combina ta, eventual de la un dealer sau mergi la un magazin de reparatii sharp, philips etc. si-ti comanda ei. Asta daca mai gasesti.

#13
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

STEREO MUSIC CENTER 220V~ 50/60 Hz 55W

Quote

am vazut ca consuma 55 de wati, deci puterea finalului ar fi cam un sfert din puterea consumata, cam 2 ori 13-14 wati reali ar avea combina ta.

Uite ca nu stiam asta. Eu credeam ca 55W e puterea combinei.

Nici nu vreau sa dau milioane pe niste boxe noi. De aceea vreau sa schimb difuzoarele.
Daca vreau sa ma duc la magazin sa cumpar difuzoare, cum sa cer? 2 difuzoare x 14W sau 2X55W ? :D

Multumesc pentru sfaturi.

#14
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008

 antinari, on 12th January 2010, 22:15, said:

Eu am îndoieli serioase că acea incintă e sharp. În fine, nu asta contează...
eu ziceam de boxele mele(eu am incinte SHARP)...

cat despre difuzoare, 2difuzoare de ~60W 8ohm, pentru ca acei 60W sunt in RMS, reali ar veni aproape de 15-20W

Edited by -FloW-, 12 January 2010 - 23:23.


#15
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007

 virusel2013, on 12th January 2010, 20:29, said:

Cam asa arata difuzoarele mele actuale. Din cate se pare sunt cam NO NAME. :(
acolo nu e ceva in regula. ai si bas reflex si vata in boxe. ori nu se prea fol amandoua. duoa ca ca boxele sunt no name riti sa le sara  membrana. ma rog. alta problema, distorsiunile pot fi din amplificator. normal in cartea tehnica a combinei ar treb sa le gasesti 'THD(TOTAL HARMONIC DISTORSION),'' si la combinele existente este pe la un ma 15% sa spunem. nu te astepta , daca schimbi boxele sa se auda mult mai bine. mai ales daca este no name, cum spunea cineva, posibil sa nu aiba protectie la supra sarcine, dif mai mari, a se incalzeasca si deodata sa nu mai auzi nimic, de la ea. pt pt totdeauna. un electronist poate sa confirme.

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
combinele mai ieftine au niste filtre rudimentare in boxe(cat sa nu se arda dif de inalte), sunetul venind deja egalizat din combina dupa raspunsul boxei.
deci ar fi bine sa cauti boxe sharp din aceeasi serie cu combina.

habar n-am ce e cu astea dar poti sa cauti daca e un model de boxe folosite cu vreun model de combina din aceeasi serie cu a ta.
http://www.okazii.ro...mera-Sharp.html

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
10kOhm pe GND...da da  :lol:

Puterea specificata la difuzoare arata valoarea maxima suportata de acestea pina la distrugere, nu puterea folosita si este irelevanta in cazul de fata. In afara de asta calitatea sunetului nu depinde de putere.

Distorsiunile care apar pot fi cauzate de:

1.Forma semnalului la iesire la preluarea undei high side – low side si invers (topologia finalilor)
2.Clipping --> dat de “caderea” sursei sau intrarea tranzistorilor in domeniul de saturatie. De fapt caderea sursei conduce tot la parasirea domeniului activ si intrarea in domeniul de saturatie. Invers, chiar daca sursa ar fi stabila, fenomenul de clipping ar putea aparea, daca domeniul de lucru al tranzistorilor nu este limitat prin topologie (design) la domeniul activ
3.Membrane crapate/rupte, sau de sursa amplifica

Ceea ce se aude la volum mare sunt punctele 2 si 3. Pentru evitarea fenomenului de clipping singurul remediu (exceptind modificarile in amplif) este sa eviti volumul spre maxim. Membranele rupte se mai pot repara. Personal nu am facut niciodata asa ceva, dar am vazut in schimb la cineva cum le lipea cu lac de unghii. Rezultatul parea sa fie ok. Daca nu merge, cel mai bine ar fi sa schimbi boxele.
Dupa cum spuneam, nu te apuca sa schimbi difuzoarele, ca rezultatul este unul absolut intimplator. Ti-ar trebui prea multe informatii si ceva cunostinte in domeniu, ca sa-ti iasa ceva cit de cit plauzibil. Ar trebui sa stii, cum a fost proiectata boxa (frecventa sau frecventele de rezonanta ale cutiei), care sint domeniile de frecvente in care lucreaza optimal fiecare difuzor in parte inclusiv frecventele de taiere ale filtrelor si cam cum ar trebui sa arate raspunsul in frecventa pentru toata combinatia data de cele trei difuri, astfel incit rezonanta “conservei” sa te ajute in loc sa te-ncurce.

Ia-ti altele

#18
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 virusel2013, on 12th January 2010, 23:07, said:

Uite ca nu stiam asta. Eu credeam ca 55W e puterea combinei.

Nici nu vreau sa dau milioane pe niste boxe noi. De aceea vreau sa schimb difuzoarele.
Daca vreau sa ma duc la magazin sa cumpar difuzoare, cum sa cer? 2 difuzoare x 14W sau 2X55W ? :D

Multumesc pentru sfaturi.
Dupa cum spuneam, ideal ar fi sa gasesti boxe originale, exact pt. combina ta. Sau daca nu le gasesti exact pe alea, macar sa cauti niste boxe de la o combina din aceeasi serie cu Sharpul tau :D. Si eu am avut mai demult o problema cu un deck Technics model mai vechi si m-am dus la un magazin de reparatii electronice. Acolo comanda ei de pe internet de la dealeri tot felu de dracii si piese vechi scoase de pe piata. Ei comanda exact piesa lipsa si exact de la modelul cerut. Depinde, poate trebuie sa umbli prin mai multe magazine pana gasesti pe cineva. Poate gasesti, poate nu, da se merita sa incerci. Nu zic, te si costa un pic mai mult, da tot se merita decit sa dai banii pe ceva inutil. Eu zic ca daca schimbi difurile la intimplare exista multe riscuri si dupa cum spunea si vata_pa_batz rezultatul e unul intimplator. Si nu te gandi la boxe de 55 de wati, combina oricum nu poate duce mai mult de 2 ori 15 wati. Cu boxe de 55 de wati exista riscu sa se arda chiar si finalu.

Edited by laserdance, 13 January 2010 - 13:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate