Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce difuzoare sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
M-ati convins, daca o fi, o sa imi schimb boxele cu totul :D

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 marcuzzzo, on 12th January 2010, 22:35, said:

Si nu te gandi la boxe de 55 de wati, combina oricum nu poate duce mai mult de 2 ori 15 wati. Cu boxe de 55 de wati exista riscu sa se arda chiar si finalu.

Nu exista acest risc. Repet, specificatia respectiva se refera la puterea maxima suportata de boxe. Cit curent va lua boxa, depinde de impedanta ei, care depinde iar de frecventa.

#21
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Pana la urma, daca ar fi sa cumpar niste difuri, de care sa iau? 2x15W sau 2X55W

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 virusel2013, on 13th January 2010, 16:08, said:

Pana la urma, daca ar fi sa cumpar niste difuri, de care sa iau? 2x15W sau 2X55W

Nu conteaza. Ideal ar fi sa le asculti inainte

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,431
  • Înscris: 08.12.2006

 virusel2013, on 13th January 2010, 15:08, said:

2x15W sau 2X55W
Preferabil varianta mai mare, reduci riscul ca marketingul (respectiv specificații umflate) să-ți facă vreo figură...

#24
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
din propria experienta iti spun sa aduni niste bani si sa-ti cumperi niste boxe facute.Deoarece daca te pui tu sa iti faci niste boxe(cu niste difuzoare cumparate dupa cum crezi tu ca ii bine) mai mult ca sigur nu se va auzi klumea!
Eu aproape un an am tot modificat pe niste incinte, pana sa imi dau seama ca de unu singur nu am ce face...(fara masuratori si aparete care sa ma ajute sa fac o treaba OK)
In final mi-am cumparat 2 boxe de firma, de care sunt ft multumit :D

#25
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 virusel2013, on 13th January 2010, 15:08, said:

Pana la urma, daca ar fi sa cumpar niste difuri, de care sa iau? 2x15W sau 2X55W
Poti sa-ti iei boxe de 55 de wati daca ai amplificator. Daca vrei sa-ti iei boxe doar pentru combina, n-ai facut nimic cu alea de 55 de wati, ca tot nu vor suna mai tare ca alea de 15. Dimpotriva, poate se vor auzi chiar mai prost, medii si inalte mai sterse, lipsa totala de dinamica, eu iti recomand boxe pt. combina si nu din alea de putere. Din amuzament incercam si eu mai demult chestia asta, am legat niste boxe sony si un alt model de la Quadral pe la 60 de wati la 2 combine diferite si cu impedante potrivite, un Sony cu amplificare S-master si un Panasonic destul de bengos, deci erau destul de ''puternice'' pentru niste combine muzicale, dar cu boxele pt. amplificator sunau varza, adica nu sunau nici cum, nici un pic de dinamica sau de claritate si am injurat. Cum am pus amplificatoru de putere la lucru, la difurile pe care le-am probat la combine alta lume. Am pus si boxele pt. combina la combinele lor si din nou alta poveste, sunet clar, dinamica, medii si inalte ca lumea. M-am lamurit cum stau lucrurile. Chiar daca boxele din categoria hi-fi erau fara discutie cu mult deasupra unor difuri chinezesti cu niste inalte minimaliste, pur si simplu alea din categoria hi-fi nu sunau bine legate la o combina, dimpotriva, nu li se miscau membranele cum ar trebui iar sunetu era sters si minimalist. Nu zic, s-ar putea ca o alta configuratie de boxe + combina sa sune altfel, dar riscul e prea mare ca sa-ti cheltui banii pe ceva ce oricum nu stii cum suna. Daca nu aveti experienta cu asa ceva nu incercati sa va cheltuiti banii de pomana fara sa-i intrebati si pe altii. Fiecare cu ce se potriveste, combina cu boxele ei sau boxe de putere mica pt. combine iar amplificatoarele cu boxe de putere peste 35-50 de wati. Cum ar fi invers, sa legi boxele combinei la un amplif de putere ? ar fi naspa, distorsionat si s-ar auzi ca p. Daca nu gasesti difurile originale, atunci iti recomand niste difuri facute special pt. combina.

Edited by laserdance, 15 January 2010 - 17:12.


#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
dupa cum spuneam, nu sta nimeni sa proiecteze dpdv acustic niste boxe pt combina. nu intereseaza pe nimeni liniaritate sau mai stiu eu ce. le fac put si simplu sa arate cum vor ei dupa care fac preseturile ale cu pop, rock, nu stiu mai stiu ce in care sunetul este egalizat dupa raspunsul boxei. daca de ex boxele nu prea au medii, nu-i nimic, sunt crescute mediile by default, in orice configuratie. de aia daca pui alte boxe iese ceva naspa.

#27
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 undercoverbrother, on 15th January 2010, 18:13, said:

de aia daca pui alte boxe iese ceva naspa.
Cam asta zic si eu si tot incerc sa le explic. E greu de inteles pt. unii ca pur si simplu alte boxe nu merg, poti sa le pui boxe de 100 de milioane ca tot naspa si fara dinamica vor suna. De-aia ii zic sa nu arunce cu banii aiurea. Combina suna ''bine'' doar cu boxele ei proiectate special pt. combina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate