Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#217
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am mai cautat si mi-am facut un shortlist din care sper sa aleg unul:
- FABER-CASTELL AMBITION - 245 lei
- Pelikan Classic M200 F - 332 lei
- Caran d' Ache 849 - 225 lei
- WATERMAN HEMISPHERE - 220 lei
- Parker Sonnet - 348 lei (cel mai bun pret pana acum)
- Parker 5th element - 213 lei

Faber-ul are disponibile toate marimile de penite inclusiv EF si F.
La Waterman nu gasesc informatii despre penitele disponibile.
Primul de pe lista as elimina Caran d'Ache. Am mai folosit produse d-ale lor si stiu ca sunt super, dar modelul asta cred ca e unul de baza si nu are decat marimea M la penita.
Sonnet-ul la pretul asta e destul de tentant desi e mai scump decat restul.
Interesant si 5th element de la Parker, chiar as vrea sa scriu un pic cu el de curiozitate.
Am mai cautat Pilot dar sunt destul de scumpe.

Nu stiu daca gasesc pe undeva sa le incerc (de exemplu la Carturesti sau Diverta) si tare mi-e ca o sa ajung sa le iau pe toate Posted Image

Edited by un_dac, 18 January 2018 - 10:30.


#218
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

 un_dac, on 18 ianuarie 2018 - 10:26, said:



Nu stiu daca gasesc pe undeva sa le incerc (de exemplu la Carturesti sau Diverta) si tare mi-e ca o sa ajung sa le iau pe toate Posted Image
Ce frumuseti!

#219
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
https://www.amazon.c...ywords=waterman

doar ca F este mai scump... eu spun sa urmaresti amazon uk, au dealuri bune. nu te grabi. asteapta panaa gasesti ceva la pret bun
acum un an, ca urmare a unei recomandari postate aici pe topic am luat carene la un pret mai mult decat decent.

te stresez cu pelikanul ala. vezi ca arata in foto mai bine decat in realitate. placarea se duce relativ repede. stilou prea scump pt cum se comporta. eu am fost dezamagit, desi imi place modelul

#220
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
M-am uitat și pe Amazon și pe "e bai". Dar la preturile astea, la cat dai pe transport tot p-acolo ajungi. Decat să pandești vreo super ofertă.

Și lamy e lăudat, dar parca nu-mi place cum arata. De la pilot doar metropolitan intra in buget.

Parkerul 5th element este de fapt un fel de roller-semi-stilou.

De pe alte review-uri lumea le clasează așa: waterman > sonnet > pelikan m200. Tot lauda pelikanul, pană nu le ții in mană și scrii cu ele este greu să-mi fac o părere.

Caut cu peniță fina ca scriu și semnez in spatii mici delimitate. D-asta imi trebuie să scrie subțire, o peniță M este destul de incomoda.

Edited by un_dac, 18 January 2018 - 19:16.


#221
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ok, tine cont ca pelikanu nu scrie deloc subtire. F la Peli = M la altii. mie chiar imi placea F lor. penita, avea potential, aveai flex in ea, doar ca am nimerit eu poate una mai proasta. totusi cautand in stanga, dreapta, am vazut ca si altii au aceeasi pb si e netu plin de tutoriale cum sa le prelucrezi. nu e un stilou scump 200-le, dar totusi, cand dai acesti bani pe el, te astepti sa scrie cand il scoti din cutie.
in principiu, da, pelicanul imi place, dar eu nu am sa mai cumpar. cel putin nu seria 200-215. am avut doua din astea. imi ajunge. prea slabe si scumpe pt ce ofera. sincer, fara nici'un misto, daca vrei un stilou clasic, baga nasu la un jinhao. e drept, e ciuciungareala ieftina, dar decat un pelican la 300 de lei, mai bine jinhao la 12 lei de pe ebay.

sfatul meu si aici ma sa ma opresc sa nu bat lumea la cap, vezi de alte stilouri, nu de pelican 200/215. daca ai sa'l vezi o data la mana doua sau un pret ef bun (-50% macar, ceea ce ma indoiesc), cumpara'l sa'ti satisfaci curiozitatea. initial si mie mi'a placut, e misto ca stilou, fiabilitate si rezistenta la tavaleala zero. si asta, seria 200, trebuia sa fie stilou de tras la jug, nu se vrea fancy.

#222
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 un_dac, on 18 ianuarie 2018 - 18:58, said:

M-am uitat și pe Amazon și pe "e bai". Dar la preturile astea, la cat dai pe transport tot p-acolo ajungi. Decat să pandești vreo super ofertă.

Și lamy e lăudat, dar parca nu-mi place cum arata. De la pilot doar metropolitan intra in buget.

Parkerul 5th element este de fapt un fel de roller-semi-stilou.

De pe alte review-uri lumea le clasează așa: waterman > sonnet > pelikan m200. Tot lauda pelikanul, pană nu le ții in mană și scrii cu ele este greu să-mi fac o părere.

Caut cu peniță fina ca scriu și semnez in spatii mici delimitate. D-asta imi trebuie să scrie subțire, o peniță M este destul de incomoda.

Cum a zis si argentum, incearca ceva mai ieftin, dar mai fiabil eu as zice sa incerci, ceva de la TWSBI , poate un TWSBI ECO la 30 $  sau un TWSBI Diamond 580 sau un TWSBI Clasic cu preturi in jut de 60$, le gasesti pe toate pe amazon, cu livrare gratuita .TWSBI sunt stilouri fabticate in Taiwan, ( nu , nu sunt fabricate in China, deci nu au probleme de controlul calitati) , sunt fiabile iar chiar daca apar probleme in tinpul utilizarii normale si se strica ceva cei de la TWSBI au un suport clienti excelent schimba in garantie gratuit componenta cu probleme fara sa comenteze . Penitele lor variaza intre Extra Fin pina la 1.1 Stub , aceste  penite cu care vin echipate stilourile TWSBI, sunt produse de JOWO (Germania), conform specificatiilor celor de la TWSBI .  Deci stilourile TWSBI sunt mai ieftine,  mai fiabile si de o calitate mai buna, decat Pelican M200 sau M400 . Iar aprecierea lor internationala este pe masura .

Attached Files



#223
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Pana una alta am luat un Sonnet de pe olx mai mult de "proba". Penita este M suflata cu aur, nu am gasit F.

L-am desfacut complet si l-am tinut o zi la curatat (fostul proprietar a lasat cerneala sa se usuce in el) dar acum merge foarte bine. Se cunoaste ca e altceva, penita este super, aluneca fin, nu da rateuri, scrie neintrerupt si fluxul de cerneala este constant.

Un singur lucur nu-mi place: cu capacul pus are un joc foare usor intre corp si capac. Se sesizeaza foarte greu dar daca esti hiper opsedat de detalii, e cam sacaitor. Ar mai fi si convertorul cu bila aia din metal care se aude lovindu-se de pereti cand il misti. Dar astea sunt detalii minore.

Acum ma gandesc sa-mi mai iau unul nou cu penita F din otel placata cu nichel (nu sunt fan obiecte din "haur") si probabil o sa iau si Waterman Hemisphere.

Am dat comanda si de un Lamy Safari cu penita extra-fina, insa cica nu mai sunt pe stoc penitele astea si incearca sa le importe de mai bine de 6 luni. Astept sa ma notifice cand o sa le aibe pe stoc, stiloul mi s-a parut super pentru desen.

Nu sunt genul anti-chinezisme dar am dobandit o aversiune fata de stilourile chinezesti dupa ce mi-a curs cerneala in buzunarul de la sacou din penita unui boaer (parca asa ii zicea). Si de atunci nici nu vreau sa mai aud de hero sau mai stiu eu ce. TWSBI nu prea ma atrag modelele transparente si ma asteptam sa fie un pic mai ieftine.

De Scrikss ce stiti in afara ca sunt turcesti?

#224
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Sunt penite din aur care sunt argintii, daca culoara galben e o pb.
Am inteles ca cele cu penita de aur scriu altfel.

Nu imi dau seama despre ce joc vorbesti la convertor. Cand ajung acasa ma duc sa ma uit sa vad daca al meu e cu bila, pt ca nu imi aduc aminte sa aud un sunet la el.
Mi se par super scumpe convertoarele lor. Intr-o perioada puneam cerneala cu siringa intr-o rezerva din aceea mare de plastic.

Transparente gasesti si de la Kaweco.

#225
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
bila din convertorul cu care a venit sonnetul este din metal. Si implicit mai grea. Daca agiti stiloul o auzi zanganind si se si simte in interiorul stiloului. La alte convertoare unde bila e din plastic, nu se aude.
Convertor de la parker e 20 sau 30 de lei parca, dar mai mult ca sigur o sa mearga unul universal, mai am vreo 2-3 convertoare.

Jocul este intre capac si corpul stiloului. Abia se sesizeaza.

#226
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
La Parker nu merg cele universale. Cel putin la mine nu au mers.
La 30 e un pret bun, ca de obicei l-am vazut la 45 pe cel 'de luxe'.

Edited by LL13G, 02 February 2018 - 20:29.


#227
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 LL13G, on 02 februarie 2018 - 13:07, said:

Sunt penite din aur care sunt argintii, daca culoara galben e o pb.
Am inteles ca cele cu penita de aur scriu altfel.

Nu imi dau seama despre ce joc vorbesti la convertor. Cand ajung acasa ma duc sa ma uit sa vad daca al meu e cu bila, pt ca nu imi aduc aminte sa aud un sunet la el.
Mi se par super scumpe convertoarele lor. Intr-o perioada puneam cerneala cu siringa intr-o rezerva din aceea mare de plastic.

Transparente gasesti si de la Kaweco.
Adica penite din aur alb sau o alta varianta, penite de aur galben, placate cu rodium .

#228
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu imi doresc un stilou unde penita sa flexeze un pic, nu f mult.
Sunt fite si Dumnezeu stie cand o sa iau unul. Am altele pe cap.

 stefanionutmarius, on 04 februarie 2018 - 13:08, said:

Adica penite din aur alb sau o alta varianta, penite de aur galben, placate cu rodium .

Exact.

E vreo diferenta daca e suflata cu aur penita, in afara de cea estetica?

#229
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 LL13G, on 04 februarie 2018 - 14:45, said:

Eu imi doresc un stilou unde penita sa flexeze un pic, nu f mult.
Sunt fite si Dumnezeu stie cand o sa iau unul. Am altele pe cap.



Exact.

E vreo diferenta daca e suflata cu aur penita, in afara de cea estetica?


La penitele de aur placate cu rodium, treaba e pur estetica, iar la penitele de inox placate cu aur, bineinteles ca este o diferenta, aurul fata de inox este mai flexibil (mai moale) si ar mai fi si faptul ca, aurul nu este corodat si nu oxideaza in contact cu compusi chimici din cerneala, datorita reactivitati scazute a aurului .

Edited by stefanionutmarius, 04 February 2018 - 17:56.


#230
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu nu prea am vazut penite din inox oxidate. Poate penitele vechi, care nu erau inox.
Rodiumul stiu ca aluneca cel mai bine, desi placarea cu el nu cred ca ofera ceva calitati semnificative, asta dincolo de faptul ca are o culoare/nuanta banala.

Referitor la incarcatorul de cerneala, la mine nu e nicio bila metalica acolo si sunt destul de sigur ca am cumparat incarcatorul ala mai scump.

#231
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 stefanionutmarius, on 04 februarie 2018 - 17:36, said:




La penitele de aur placate cu rodium, treaba e pur estetica, iar la penitele de inox placate cu aur, bineinteles ca este o diferenta, aurul fata de inox este mai flexibil (mai moale) si ar mai fi si faptul ca, aurul nu este corodat si nu oxideaza in contact cu compusi chimici din cerneala, datorita reactivitati scazute a aurului .

Nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui.
Placarea cu aur nu influenteaza flexul penitei.


#232
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 argentum, on 11 februarie 2018 - 04:56, said:

Nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui.
Placarea cu aur nu influenteaza flexul penitei.

Exact . Placarea cu aur, a unei penite de inox nu o face mai flexibila .

#233
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Jinhao 126 e bun de ceva? Am vrut sa comand un x750 de care ati zis pe aici si l-am luat pe ala ca mi s-a parut ochios...

#234
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 slai, on 11 februarie 2018 - 09:22, said:

Jinhao 126 e bun de ceva? Am vrut sa comand un x750 de care ati zis pe aici si l-am luat pe ala ca mi s-a parut ochios...

JinHao X750, am folosit si am in colectia mea unul si pot sa spun, ca este super ok scrie lin si fara sa zgarie dar scrie mediu , pe de alta parte banuiesc ca JinHao 126, scrie fin dar ne avind unul , nu pot sa spun mare lucru despre el . Dar uite ce spune, un recenzier de succes si tot odata si un colectionar foarte cunoscut in comunitatea, utilizatorilor de stilouri  '' Stephen Brown " .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q7fJ1LAnydI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stefanionutmarius, 11 February 2018 - 18:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate