Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#199
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

 un_dac, on 12 ianuarie 2018 - 17:47, said:

Vreau sa incerc un Poenari de curiozitate patriotica. Oscilez intre un Baron sau un Majestic. Imi poate spune cineva daca este o diferenta intre penite la aceste modele?
Profit ca sa laud Poenariul meu, imi place la nebunie cum scrie. Il am de 4 ani, auriul dinspre penita deja s-a luat, mi-a cazut pe jos si i s-a spart un inel decorativ de la capatul opus penitei, dar il ador. Baron Redheart, penita M.

Mai am un Faber-Castell, cu cerneala neagra, de care sunt de asemenea multumita.
Mai am un no-name, am uitat de marca, stiu doar ca era colectia Picasso. Se scurge cerneala prin penita, se consuma f repede..nu sunt multumita de el.
Iar ultimul e din set, neumblat la el. Nu stiu cum e.
Dar Poenariul e super.

Attached Files


Edited by cris_nov_77, 12 January 2018 - 21:05.


#200
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 argentum, on 12 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Te vad ca pui accent pe penite.

penita de 0.35mm o folosesc pentru desen ca hobby cu cerneala neagra. Setul caligrafic il folosesc sa scriu de mana diverse chestii (de exemplu albumul foto de familie) iar la serviciu folosesc parkerul pentru notat in agenda, semnat documente, etc. Caut sa-mi iau acum un stilou cu penita subtire (F de preferat). Astea de la parker pe care le am sunt M si foaia de la agenda nu se impaca prea bine cu prea multa cerneala. Am scris o data cu un pilot cu penita subtire si mi-a placut.

Pentru desen o sa caut sa mai iau un stilou de 0.20mm, e cea mai mica penita, lasa o linie mai subtire ca firul de par.

 argentum, on 12 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Nu's de ce ai merge cu poenari.mie nu'mi place deloc stilul lor.
pura curiozitate patriotica, vreau sa am un stilou fabricat in Romania.

 argentum, on 12 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Mai pune niste bani si ia'ti un sonnet din argint de la parker. Ala'i stilou.

O fi, dar nu vreau sa dau 1500 de lei pe unu. :D

 argentum, on 12 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Si sa raspund la intrebarea ta, ma indoiesc ca sunt mari penite si ca e vreo diferenta.
intrebam ca la modelul de baza parca penita difera.

#201
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ultima data cand am verificat, era in jur de 1000 de lei. Sub 300 de euro. Sensibil sub 300'. Poate 200-220 in zona aia$ poenari e 650 de lei.
Diferenta cred ca se justifica.

Amu, eu am leapsa luata cu stilouri din astea "custom". Patriotismul nu ma motiveaza cand vorbim de penite si feedere made in germany fabricate in china. De obicei piese sunt ieftine si f ieftine. Cand spun ieftin, spun 1-5 euro maxim. Restul, manopera corpului si profit. Pt unii poate fi o alegere, dar am avzut ca tu chiar te uiti ce penite cumperi, nu scrii cu cuie

Urmareste ebay ul si amazonul pt sonnet

#202
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
trebuie sa fie neaparat varianta de argint? ce diferenta este intre cel stainless steel?

#203
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu cred ca e vreo diferenta dincolo de culoare si greutate

#204
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 un_dac, on 14 ianuarie 2018 - 22:25, said:

trebuie sa fie neaparat varianta de argint? ce diferenta este intre cel stainless steel?

Pentru penita si daca nu tii neaparat ca stiloul sa fie fabricat, din un material anume(tot pe ebay si pe amaon ), niste stilouri  cu penite super apreciate sunt stilourile de la TWSBI cu o gana variata de penite .

Edited by stefanionutmarius, 15 January 2018 - 22:14.


#205
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 cris_nov_77, on 12 ianuarie 2018 - 21:00, said:

Profit ca sa laud Poenariul meu, imi place la nebunie cum scrie. Il am de 4 ani, auriul dinspre penita deja s-a luat, mi-a cazut pe jos si i s-a spart un inel decorativ de la capatul opus penitei, dar il ador. Baron Redheart, penita M.

Mai am un Faber-Castell, cu cerneala neagra, de care sunt de asemenea multumita.
Mai am un no-name, am uitat de marca, stiu doar ca era colectia Picasso. Se scurge cerneala prin penita, se consuma f repede..nu sunt multumita de el.
Iar ultimul e din set, neumblat la el. Nu stiu cum e.
Dar Poenariul e super.

Firma producatoare este Picaso si este o firma chinezeasca dar stilourile lor calitativ, sunt foarte bune rar au cate o duda. Stilourile lor din colectia picaso costa undeva in jur de 60 $ .

#206
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

 stefanionutmarius, on 16 ianuarie 2018 - 18:31, said:


Firma producatoare este Picaso si este o firma chinezeasca dar stilourile lor calitativ, sunt foarte bune rar au cate o duda. Stilourile lor din colectia picaso costa undeva in jur de 60 $ .
Multumesc pt. lamuriri.
Stiloul Picasso are si pix, cu mina tip Parker. Nu-mi place cum scrie mina aia deloc. Greoi, nu aluneca pe hartie.

#207
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Cat de usor scrie un stilou e dat de penita si alimentare.
Referitor la pix, e ceva similar.
Pixuri care scriu bine sunt cele de la Uniball, eventual Pilot. Cu pilot am avut ceva ghinioane in sensul ca unele au curs, iar altele nu au mai scris, dar e o marca laudata in general.

Eu evit insa picurile cu mina tip parker, pt ca necesita o apasare mai puternica uneori si strica scrisul in timp. Mai potrivite mi se par cele cu cerneluri sau gel, care scriu cursiv si usor. Pt scris frumos probabil ca stilourile raman cele mai potrivite, dar si alea trebuie sa le nimereti si sa le formezi tin timp.
Ieftin si bun = pixuri cu cerneala/gel.

#208
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am cautat Sonnet Stainless Steel, penita F sau EF: 385 leicel mai bun pret pana acum.

#209
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nu stiu de ce, dar nu mi se pare ca Parker Sonnet merita banii aia.

#210
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
de ce?

#211
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 un_dac, on 17 ianuarie 2018 - 11:47, said:

de ce?
Pt ca gasesti la marci mai rasarite modele mai frumoase, cum ar fi Waterman Hemisphere la aceasi bani sau mai putini.
In plus e un stilou din otel, ceea ce il face greu.

Am un Parker I.M.Blue si nu ma da pe spate. Mi se pare greu, iar penita e f rigida. Pur si simplu nu sta f bine in mana. A fost un cadou si il apreciez ca atare, dar parca nu e facut sa scrii cu el prea mult.

Nu am scris cu Sonnetul dar mi se pare la fel de greu.

O lamurire: Sonnet nu am, l-am tinut doar in mana pt ca imi place stilul acela de stilou. Am doar Parker IM Albastru.

#212
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
greutatea nu ma deranjeaza. eu un parker corp metallic (vector cred), si chiar imi convine sa fie mai greu ca scrie sub greutatea lui fara apas pe penita.

Nu stiu unde pot sa le probez inainte sa fac o achizitie.

#213
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Pelikan M200 sau M215 are cineva?

#214
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Penita fina in actiune. Nu stiu despre voi, dar pentru mine e foarte terapeutic doar sa privesc cum penita lasa liniile pe foaie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AHoqh27vQRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stilou chinezesc cu o penita interesanta. Probabil poti sa injunghi un vitel cu stiloul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GAii3lFAIu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#215
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 un_dac, on 17 ianuarie 2018 - 14:11, said:

Pelikan M200 sau M215 are cineva?

Conceptul lor imi place f mult dar am o experienta proasta cu seria asta. Fiabilitate scazuta si penita mediocra, necesita "prelucrae"

#216
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
E o chestiune de gust. Am și un Parker Frontier, dar astea nu se mai găsesc. Frontier mi se pare super, deși penița e cam rigidă. Seamana cu Sonnet, dar e mai ușor și cred că ă fost și mai ieftin la vremea lui. Sonnet pare mai de semnat, decât de scris la greu.

Dacă îți place si ti se potriveste P.Sonnet cumpără unul. Penitelenlor sunt și ele frumoase.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate