Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Indexare Google si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009
Salut, am un site nou
Este functional din 30 Decembrie 2009. Am citit aici pe forum ca indexarea Google poate sa dureze de la cateva zile si pana la luni de zile
Deja apare pe Yahoo
Intrebare: Care ar fi ordinea? Astept indexarea dupa care incerc avansarea in pagina prin optimizare? sau site-ul trebuie optimizat inainte, pt ca sigur mai trebuie umblat la el.
Merci

Edited by DarkAngelBv, 02 February 2010 - 15:33.
link removed.


#2
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Pai in functie de optimizare apari sau nu in Google. Raspuns: inainte

Edited by DarkAngelBv, 02 February 2010 - 15:32.


#3
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009
Dupa 4 zile a aparut pe google dar doar pozitia a 7a, iar dupa inca 2 zile a ajuns pe prima pozitie (bine, cautare dupa nume site, nu dupa cuvinte cheie)

#4
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009
Incet incet am reusit sa avansez in rezultatele cautarii. Chiar sunt surprins de cat de repede merge treaba pt ca ma asteptam sa dureze luni de zile. Vreau sa zic ca fac modificari pe site si a doua zi deja modificarile facute influenteaza rezultatul cautarii.

Poate sa imi explice cineva urmatoarele chestiuni?
1. Deschid google cu mozilla Firefox si scriu cuvintele pe care le caut si imi afiseaza site-ul in pozitia a 4a pe prima pagina, in schimb daca fac aceeasi operatiune cu Internet Explorer sunt pe pagina 10. De ce se intampla chestia asta?
2. Scriu in bara de cautare google de ex "reparatii frigidere" si programul imi da cateva sugestii pe orase: "reparatii frigidere bucuresti", "reparatii frigidere bacau", etc. Cum isi da seama google de locatie? de la contact? pt ca pe mine (fiind din bucuresti si avand adresa de bucuresti la contact), ma gaseste daca scriu "reparatii frigidere" si nu ma gaseste daca aleg sugestia data "reparatii frigidere bucuresti". Va dati seama ca defasurandu-mi activitatea in Buc ma intereseaza aspectul asta.
Merci.

Edited by alexxmit, 24 January 2010 - 00:20.


#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca esti logat google va lua in considerare anumite informatii din contul tau (localizare, pe ce site din rezultate intrii cel mai des...)

#6
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postalexxmit, on 24th January 2010, 01:16, said:

Incet incet am reusit sa avansez in rezultatele cautarii. Chiar sunt surprins de cat de repede merge treaba pt ca ma asteptam sa dureze luni de zile. Vreau sa zic ca fac modificari pe site si a doua zi deja modificarile facute influenteaza rezultatul cautarii.

Poate sa imi explice cineva urmatoarele chestiuni?
1. Deschid google cu mozilla Firefox si scriu cuvintele pe care le caut si imi afiseaza site-ul in pozitia a 4a pe prima pagina, in schimb daca fac aceeasi operatiune cu Internet Explorer sunt pe pagina 10. De ce se intampla chestia asta?
2. Scriu in bara de cautare google de ex "reparatii frigidere" si programul imi da cateva sugestii pe orase: "reparatii frigidere bucuresti", "reparatii frigidere bacau", etc. Cum isi da seama google de locatie? de la contact? pt ca pe mine (fiind din bucuresti si avand adresa de bucuresti la contact), ma gaseste daca scriu "reparatii frigidere" si nu ma gaseste daca aleg sugestia data "reparatii frigidere bucuresti". Va dati seama ca defasurandu-mi activitatea in Buc ma intereseaza aspectul asta.
Merci.
1. deoarece pe firefox te reidrectioneaza automat pe google.ro
2. este vorba despre google adwords

#7
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009

View PostOwidiu, on 24th January 2010, 00:21, said:

1. deoarece pe Firefox te reidrectioneaza automat pe google.ro
2. este vorba despre google adwords

Se pare ca rezultatul cautarilor e legat de faptul ca esti sau nu logat la gmail
si eu pe firefox eram logat iar pe ie nu
deci practic m-am pacalit
ziceam ca am ajuns pe prima pagina dar era doar o iluzie
sunt pe 10

#8
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
eu am un site cu jocuri de o sapt, si in 3 zile dupa ce m-am inregistrat pe google(pt a ma indexa), am si aparut pe prima pagina, al 5-lea rezultat, evident daca cautam dupa numele site-ului.
Oare cat ar trebui sa astept sa ma gaseasca google si dupa cuvintele cheie..?am inteles ca in jur de 3 luni?:|

Edited by ciuly, 10 February 2010 - 23:15.
k-user


#9
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009
La o luna jumatate dupa lansarea site-ului am ajuns pe pagina a 3a dupa un anumit cuvant cheie. Am inceput cam pe 15, apoi 10, 7, 6, 4 si acum 3. Dar nu stand cu mainile in buzunar. Sper sa mai avansez

#10
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009
De o saptamana am ajuns pe prima pagina dar cum omul nu e niciodata multumit asa si eu.
La cautarea "pensiune canina" apar pe prima pagina dar la "pensiune canina bucuresti" sunt doar pe pg 3 chiar dupa multi care chiar nu au nici o legatura cu bucurestiul. Chestia asta sa fie din cauza cuvintelor cheie folosite de mine sau din alte cauze? poate concurenta e mai mare pt al 2-lea criteriu
Nr 2: G nu imi recunoaste titlul site-ului - adica cand tastez primele litere sa imi dea variante printre care si site-ul meu. Site-ul meu e www.aldovet.ro
Merci

#11
voxx

voxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 29.03.2007

View Postalexxmit, on 21st April 2010, 14:01, said:

Nr 2: G nu imi recunoaste titlul site-ului - adica cand tastez primele litere sa imi dea variante printre care si site-ul meu. Site-ul meu e www.aldovet.ro
Google afiseaza acolo doar cele mai populare siteuri(care au cele mai multe cautari) .

#12
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
daca aveti un site nou(pana in 2 luni) nu va stresati cu rezultatele aparute in google, nu sunt relevante; doar dupa 2-3 luni ve-ti fi indexat de google si plasat pe pozitia corecta(de unde evident puteti sa avansati).

#13
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008
@alexxmit: Search pe google seo onpage.

@spiridusul_0591: A si spus ca e din decembrie 2009.

#14
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

View PostBukum, on 21st April 2010, 21:27, said:

@alexxmit: Search pe google seo onpage.

@spiridusul_0591: A si spus ca e din decembrie 2009.

scuze, am omis acea informatie :|

#15
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009

View Postalexxmit, on 21st April 2010, 14:01, said:

De o saptamana am ajuns pe prima pagina dar cum omul nu e niciodata multumit asa si eu.
La cautarea "pensiune canina" apar pe prima pagina dar la "pensiune canina bucuresti" sunt doar pe pg 3 chiar dupa multi care chiar nu au nici o legatura cu bucurestiul. Chestia asta sa fie din cauza cuvintelor cheie folosite de mine sau din alte cauze? poate concurenta e mai mare pt al 2-lea criteriu
Nr 2: G nu imi recunoaste titlul site-ului - adica cand tastez primele litere sa imi dea variante printre care si site-ul meu. Site-ul meu e www.aldovet.ro
Merci


View PostBukum, on 21st April 2010, 21:27, said:

@alexxmit: Search pe google seo onpage.

Exact ce ai tu nevoie ...

Pe scurt : cum vrei sa apari in serps pe pozitii fruntase la cautarea "pensiune canina bucuresti" cand mentionezi cuvantul "Bucuresti" o singura data pe pagina /about si o data pe pagina  /contact  ?

:D

Edited by lp4ever1992, 21 April 2010 - 21:14.


#16
alexxmit

alexxmit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.01.2009
Da, nu stiu ce a fost in mintea mea, mai ales ca citisem despre SEO on page. Am incercat sa introduc bucuresti pe fiecare pagina asfel incat textul sa ramana coerent. Totusi nu vreau sa exagerez.
Multumesc mult

#17
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
as avea si eu o intrebare in legatura cu asta...
eu am un site cu jocurigame.com, de exemplu in categoria adventure, daca as redenumi 60% din jocuri astfel incat sa am cuvantul adventure in titlul jocului, ar fi o problema?
Am citit ca ideal este sa ai intre 2-7% din continutul paginii cavinte cheie;ma intreb, daca eu as avea 40-50% din continutul paginii un singur cuvant cheie 'adventure', ar fi o problema?
Si as vrea sa va mai intreb, in legatura cu optimizarea onpage.Cunoasteti alte metode de optimizare onpage inafara de:
-titlu, descriere la poze(alt="..."), si la fiecare articol;
-link-uri interne;
-denumirea folderelor,fisierelor,pozelor;
- Headinguri- h1,h2,h3...
Eu cu astea lucrez, credeti ca am omis ceva?Vreau sa zic ca am mai gasit si alte chestii, dar care nu prea le consider relevante;cele enumerate de mine stiu sigur ca ajuta la optimizarea onpage.

*sa nu uitati sa-mi ziceti parerea voastra despre problema legata de densitatea cuvintelor cheie:D
Multumesc :)

#18
picasso333

picasso333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.08.2008

View Postalexxmit, on 4th January 2010, 18:30, said:

Salut, am un site nou
Este functional din 30 Decembrie 2009. Am citit aici pe forum ca indexarea Google poate sa dureze de la cateva zile si pana la luni de zile
Deja apare pe Yahoo
Intrebare: Care ar fi ordinea? Astept indexarea dupa care incerc avansarea in pagina prin optimizare? sau site-ul trebuie optimizat inainte, pt ca sigur mai trebuie umblat la el.
Merci
Lucrez in SEO de cativa ani de acum ...
Primul lucru care trebuie sa il faci este sa optimizezi site-ul ... adica sa verifici codul HTML, CSS de erori ... sa il validezi conform standardelor W3C.
Dupa asta alege keyword-urile pentru care vrei sa apari (foloseste google keyword tool) ca sa vezi care sunt cele mai bune fraze cheie (cele care aduc vizite lunare mai multe).
Optimizeaza site-ul in functie de keyword-urile alese ... adica ia fiecare factor in parte ... Meta tags title, description, keywords ... ... H1 ....H2- H6, strong body text, IMG ALT, prima fraza ... etc.
Apoi deschide un cont google webmaster ... inregistreaza si verifica site-ul ... asta iti da un avantaj sa te indexese mai repede.
Verifica care sunt site-urile competitorilor (cele care apar in prima pagina google pentru keyword-urile alese) si vezi ce fac ei (view source) si "copiaza" un pic de la ei ... vezi unde sunt inregistrati si inregistraza site-ul tau in acel loc daca este posibil.
Dupa asta nu astepta deloc si ai grija ca site-ul sa fie prezent in social networking, creeaza bloguri cat mai multe, intra pe forumuri si lasa un link pe acolo, apoi inregistreaza site-ul in directoare (business directories daca este comercial) sau in general directories daca este un site informativ. Oricum este de munca dar nu mai sta ... daca ai vreo nelamurire de ceva ce ti-am relatat aici te pot ajuta "prieteneste" cu ceva informatii.
Good luck and welcome in SEO world.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate