Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

"Cand te mariti?"

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#73
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Nimeni nu vrea raul celor necasatoriti cand "ii bate la cap" sa se casatoreasca, si nimeni nu are o satisfactie diabolica sa-i sicaneze...dimpotriva, ajung sa incalce"stavridul bunelor maniere" si sa ii ia la intrebari cu chestiuni personale.
Parintii pot sa greseasca, sunt oameni si ei, dar asta se intampla extrem de rar, in timp ce "copiii" gresesc aproape intodeauna!
Nu suntem nici macar datori sa "batem la cap" una de 29 de ani sa se marite, dar va sosi ziua teribila in care biata fata isi va dori cu disperare asta, si-n ziua aceea cumplita va accepta orice sot, dar...s-ar putea sa nu mai fie nici unul care sa accepte "singurica" de 36-37 de ani! Atunci nefericita va dori sa-si vanda sufletul diavolului, numai sa nu mai fie singura, si va striga "imi vreau viata inapoi!viata pe care n-am trait-o!"-dar n-o va mai auzi nimeni... :worthy: Cu ce se va consola?Cu prietena de facultate, matusa, vecina?Doar o relatie fara rost, sau chiar o relatie putreda, care n-o va ajuta cu nimic sa se simta implinita...
Fara acceptarea sacrificului de sine, nimic nu poate fi construit!
Cine se teme de suferinta, va suferi de teama, si suferinta de teama va intrece cu mult suferinta care ar fi venit daca ar fi fost acceptata.

#74
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 Willigut, on 26th December 2009, 18:50, said:

Nimeni nu vrea raul celor necasatoriti cand "ii bate la cap" sa se casatoreasca, si nimeni nu are o satisfactie diabolica sa-i sicaneze...dimpotriva, ajung sa incalce"stavridul bunelor maniere" si sa ii ia la intrebari cu chestiuni personale.
Parintii pot sa greseasca, sunt oameni si ei, dar asta se intampla extrem de rar, in timp ce "copiii" gresesc aproape intodeauna!
Nu suntem nici macar datori sa "batem la cap" una de 29 de ani sa se marite, dar va sosi ziua teribila in care biata fata isi va dori cu disperare asta, si-n ziua aceea cumplita va accepta orice sot, dar...s-ar putea sa nu mai fie nici unul care sa accepte "singurica" de 36-37 de ani! Atunci nefericita va dori sa-si vanda sufletul diavolului, numai sa nu mai fie singura, si va striga "imi vreau viata inapoi!viata pe care n-am trait-o!"-dar n-o va mai auzi nimeni... :worthy: Cu ce se va consola?Cu prietena de facultate, matusa, vecina?Doar o relatie fara rost, sau chiar o relatie putreda, care n-o va ajuta cu nimic sa se simta implinita...
Fara acceptarea sacrificului de sine, nimic nu poate fi construit!
Cine se teme de suferinta, va suferi de teama, si suferinta de teama va intrece cu mult suferinta care ar fi venit daca ar fi fost acceptata.


Imi permit sa va incadrez in segmentul de varsta 70-75 de ani  :rolleyes: .Femeile fac nazuri la asa ceva din n situatii din care a rezultat un lucru clar :eu nu vreau sa ma marit acuma pentru ca ....si pentru ca.......si pentru ca .De ce o femeie de 36 de ani e considerata fata batrana,nefericita care si-a ratat viata?!Daca e vaduva?Daca a divortat deja?Daca a fost maltratata in tinerete?Am observat ceva foarte interesant:cu mai multa ingaduinta e vazuta in societate o femeie divortata la 36 decat una de aceasi varsta care nu s-a casatorit never ever.E un esec mai bun decat precautia ,neincrederea etc ?
Bine acuma,multi zic :Domne' a incercat ,n-a mers ,a fost femeie maritata si la casa ei.No shit,really ?!

Ridic alta intrebare :dar barbatii de 36 de ani ?De ce naiba nu s-a inventat si expresia ''baiat batran''.El ce-i ?!

Din nou,o alta discrepanta intre sexe care nu-si are locul .


O femeie are dreptul (si stangul daca vrea) sa aleaga daca vrea sau nu sa se marite .Pe de alta parte,mare branza nu-i in a te marita si in a purta inca un inel pe deget .Ca sa folosesc un cliseu bine cunoscut :Casatoria nu-i pentru toti !Si in plus,nici nu-i recomanadata pentru cei care nu cred cu adevarat in ea.


Pot sa dau 10.000 de exemple pentru pro-maritis si pentru anti-maritis.

#75
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

 micul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

Am 29 de ani. Sunt fata batrana. E clar. Am ramas neluata. Asta este in mintea tuturor rudelor mele. Matusile, unchii, toti ma intreaba "tu nu te mariti?", "cand jucam la nunta?" etc.
"Ai si tu pe cineva?" - asta e a doua intrebare. "Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Oare ei chiar n-au alta treaba decat cand ma marit eu?
Cumva au dreptate, te mariti la 30, urmatorii doi ani sunt de pupici si plimbari prin parc cu noul sot apoi faci un copil,ei bine gandeste-te ca la 42 de ani copilul tau are abia 10 ani, nici nu apuci sa-l vezi cum da bac-ul,prin urmare, cand ai degand sa te mariti ?
Oficial sunt disponibil, facem actele si-n 3 zile suntem la primarie, nu mi-ai dat poza prim PM cum ti-am cerut !

  Nu te-ai maritat pentru ca probabil ai tot schimbat prieteni si nici unul nu ti-a placut,ti-au crescut pretentiile care ti-au scazut sansele, probabil astepti printul calare pe cal alb, dar oare crezi ca la batrinete vine ?
  In concluzie, pune mina de te marita gandindu-te si la viitorul barbat care nu vrea o sotie langa el doar pentru 5 ani stiind ca media de viata cam tot scade.

:peacefingers:

Edited by Header, 26 December 2009 - 22:30.


#76
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluşka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Bogdan R, on 26th December 2009, 10:53, said:

Stai linistita, 27 de ani e o varsta perfecta pentru o fata.
Nevasta-mea avea chiar 27 cand ne-am luat ;)
Eu ma refeream la cele care asteapta pana la 40 pentru a se marita.
IMHO, e destul de greu de gasit barbatii de 40 de ani ramasi liberi (ma refer la cei fara probleme de comportament, alcoolism etc). Toti prietenii si fostii mei colegi de aceasta varsta au deja familii, copii. Nu neg insa ca pot exista si exceptii...
Si io tot la 27, dar mi-ar fi placut sa nu fiu maritata si sa mai am si 20 de ani eventual :D

#77
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 micul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

Am 29 de ani. Sunt fata batrana. E clar. Am ramas neluata. Asta este in mintea tuturor rudelor mele. Matusile, unchii, toti ma intreaba "tu nu te mariti?", "cand jucam la nunta?" etc.
"Ai si tu pe cineva?" - asta e a doua intrebare. "Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Oare ei chiar n-au alta treaba decat cand ma marit eu?
Ce pot spune, ca tu erai cu unul care te-a hartuit telefonic si cu un prieten care face avansuri altora non-stop....in fine, cred ca o clona plictisita
On: faza cu rudele "presante" e simpla, te apuci de solicitat mosteniri si te lasa toti in pace urgent..

 Header, on 26th December 2009, 22:29, said:

Cumva au dreptate, te mariti la 30, urmatorii doi ani sunt de pupici si plimbari prin parc cu noul sot apoi faci un copil,ei bine gandeste-te ca la 42 de ani copilul   In concluzie, pune mina de te marita gandindu-te si la viitorul barbat care nu vrea o sotie langa el doar pentru 5 ani stiind ca media de viata cam tot scade.

:peacefingers:
Noa, poate ca aia de fac statistici au tampit,  cica a crescut procentul mamicilor care fac primul bebe dupa 30 de ani.Si ca speranta de viata a crecut la 75 de ani.
On: 30 de ani reprezinta un prag- la femei?

#78
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 bubalus, on 26th December 2009, 05:44, said:

ontopic.... parerea mea ca o fata la 30 de ani daca nu are deja o relatie de lunga durata cu perspective de casatorie.... are mai multe sanse fie sa nu se marite deloc fie sa sfarseasca intr-un mariaj ratat....decat sa gaseasca un partener cu care sa aibe o casnicie fericita...

Dar ce zici de alea de 33-35 ani care n-au o relatie de lunga durata ?

 micul_licurici, on 26th December 2009, 09:06, said:

Aaa si, desigur, nu ne putem angaja la anumite firme...

Si ? Abia esti scutita de complicatii si de sefi cu gandire ciudata........ :D

 darkangelo, on 26th December 2009, 15:03, said:

nu merge intotdeauna.
eu am incercat toate variantele posibile: le-am spus sa ma lase-n pace, n-am mai trecut pe la ei, le-am spus ca sunt lezbiana, etc. in anumite familii (cum e a mea de exemplu, de tip mini-comunitate) faptul ca ai o anumita varsta (si eu mai am pana la 30) si esti necasatorita e tratat ca un fel de rateu al parintilor. si nu se vor lasa pana nu se vor gasi in situatia cu care sunt obisnuiti si cu care se simt comfortabil (o femeie de peste 20 de ani e musai sa fie maritata, altfel e ceva ciudat cu ea).


Si ? Cum a ramas in final ? Te-au lasat in pace ? :D

Edited by BlueSky2009, 26 December 2009 - 22:51.


#79
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 Willigut, on 26th December 2009, 00:46, said:

Daca intra in firma mea (pe care am creat-o cu "creierul meu anemic")una de 29 de ani, care are master MBA, doctor in cucu-baus, nemaritata, fara copii,  ii spun"va mai sunam noi"(la Pastele Cailor),in schimb,  daca intra o femeie simpla, care-mi spune"vreau sa muncesc!am 29 de ani, doi copii, sotul bolnav, sunt proasta, am doar 8 clase, dar vreau sa-mi cresc copiii, este angajata PE LOC! Nu glumesc absolut deloc! Nu as mai fi barbat daca i-as intoarce spatele, si toata afacerea mea nu ar mai insemna nimic, as fi o Satana.In USA exista "american way of life"-asta inseamna sotie, 2 copii, casa peluza, gratar in week-end, job.
Nu ai astea la 30 de ani-esti RATAT!Psycho!
Una care nu s-a decis la 29 de ani sa se casatoreasca ori are probleme fizice(estetice sau functionale), ori e psycho!
Natural, tot asa cum, nu toti baietii devin barbati(unii devin barbatushi), unele fete nu devin femei, ci...femeiushti!

Dragu mamii, esti pe nicaieri. Da cred ca ti s-a mai spus si n-am apucat eu sa citesc.  :lol:

@all

Exista un prag la 30 de ani, un prag cu influente de ordin biologic, un prag psihologic si de asemenea unul social. Ele se intrepatrund si dau nastere la tot soiul de opinii, cea curenta e ca daca nu te mariti pana la x ani "fiindca asa am facut si eu si toate femeile din familie" ramai singura. De foarte multe ori presiunea e atat de mare incat da nastere la o atitudine opozanta vis-a-vis de casatorie. Parintii preseaza pentru ca ei la randul lor isi vad viata consumata si isi doresc ca societatea sa le accepte proprii copii dupa regulile stiute si indeplinite si de catre ei. Am vazut foarte multe cazuri in care parintii acceptau ca fetele sa le ramana prin preajma pana in jurul varstei de 28 de ani dupa care incepe cum am zis eu cu o colega furia maritisului. Devine o tragedie ca nu te mariti si nu faci copilut repede. Exista explicatii de ordin sociologic si psihologic pentru astfel de comportamente si ele vor exista oricat de mult se va relaxa mantalitatea, pentru ca generatiile din urma preseaza/intaresc regula sociala.

La mine situatia s-a rezolvat simplu. De ceva vreme le raspund: ii e frica domne', cine se insoara cu un psiholog? :lol:

Edited by roua, 27 December 2009 - 01:39.


#80
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

 roua, on 27th December 2009, 01:13, said:

Exista un prag la 30 de ani, un prag cu influente de ordin biologic, un prag psihologic si de asemenea unul social. Ele se intrepatrund si dau nastere la tot soiul de opinii, cea curenta e ca daca nu te mariti pana la x ani "fiindca asa am facut si eu si toate femeile din familie" ramai singura.

Mai exista un motv, cel mentionat de mine in postul #46.
Sa detaliez: luam ca exemplu ipotetic o femeie necasatorita, in varsta de 35 de ani.
Daca ar dori sa se marite ar trebui sa se gandeasca la un barbat de 35 - 40 ani, nu?
Mergem mai departe: cati barbati sunt necasatoriti la 35 de ani sau peste? Daca ma gandesc la prietenii si fostii mei colegi (cateva zeci) nu stiu decat trei ramasi necasatoriti pana la varsta respectiva. Unul dintre ei, extrem de introvertit, cu o mama posesiva, ocupat (doua joburi) s-a insurat pana la urma la 37 de ani, cu fata de 24. Celalalti doi sunt trecuti de 40 de ani. Nu-s baieti prosti dar unul dintre ei are usoare probleme de comportament si nu a reusit deloc profesional (are tot felul de joburi incerte si prost platite) iar celalalt e cam prieten cu alcoolul, fumeaza non-stop, arata cu ani buni mai in varsta si a inceput sa aiba si probleme de sanatate.
La toti colegii si prietenii mei fara probleme, ca sa ma exprim asa, au fost ''inseuati'' de catre tipe care au stiut ce doresc, inainte de 35 de ani, poate chiar inainte de 30 unii.
Ca sa rezum: baieti de 35 - 40 de ani, draguti, simpatici, inteligenti, realizati si necasatoriti nu prea se gasesc. Sau daca mai apare cate unul concurenta feminina pentru el e accerba. O femeie de 35 de ani, iesita la ''vanatoare'' are extrem de putine optiuni fata de cate avea cu 10 ani in urma.

#81
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 Bogdan R, on 27th December 2009, 09:26, said:

Ca sa rezum: baieti de 35 - 40 de ani, draguti, simpatici, inteligenti, realizati si necasatoriti nu prea se gasesc. Sau daca mai apare cate unul concurenta feminina pentru el e accerba. O femeie de 35 de ani, iesita la ''vanatoare'' are extrem de putine optiuni fata de cate avea cu 10 ani in urma.
De fapt tu"intaresti" ceea ce a zis Manowar, intr-un alt topic,(criterii de alegere?)-ca dupa 35 de ani femeile sunt "expirate".

#82
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

 rechinitza, on 27th December 2009, 09:43, said:

De fapt tu"intaresti" ceea ce a zis Manowar, intr-un alt topic,(criterii de alegere?)-ca dupa 35 de ani femeile sunt "expirate".
Nu, vreau sa arat doar ca mai exista o cauza, foarte pragmatica, pentru care o femeie de peste 35 ani nu isi prea mai gaseste usor partener: baietii ''buni'' sunt deja ''adjudecati''.
Daca ai argumente contra, te invit sa ma combati, nu ma supar :)

#83
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 Bogdan R, on 27th December 2009, 09:26, said:

Mai exista un motv, cel mentionat de mine in postul #46.
Sa detaliez: luam ca exemplu ipotetic o femeie necasatorita, in varsta de 35 de ani.
Daca ar dori sa se marite ar trebui sa se gandeasca la un barbat de 35 - 40 ani, nu?
Mergem mai departe: cati barbati sunt necasatoriti la 35 de ani sau peste? Daca ma gandesc la prietenii si fostii mei colegi (cateva zeci) nu stiu decat trei ramasi necasatoriti pana la varsta respectiva. Unul dintre ei, extrem de introvertit, cu o mama posesiva, ocupat (doua joburi) s-a insurat pana la urma la 37 de ani, cu fata de 24. Celalalti doi sunt trecuti de 40 de ani. Nu-s baieti prosti dar unul dintre ei are usoare probleme de comportament si nu a reusit deloc profesional (are tot felul de joburi incerte si prost platite) iar celalalt e cam prieten cu alcoolul, fumeaza non-stop, arata cu ani buni mai in varsta si a inceput sa aiba si probleme de sanatate.
La toti colegii si prietenii mei fara probleme, ca sa ma exprim asa, au fost ''inseuati'' de catre tipe care au stiut ce doresc, inainte de 35 de ani, poate chiar inainte de 30 unii.
Ca sa rezum: baieti de 35 - 40 de ani, draguti, simpatici, inteligenti, realizati si necasatoriti nu prea se gasesc. Sau daca mai apare cate unul concurenta feminina pentru el e accerba. O femeie de 35 de ani, iesita la ''vanatoare'' are extrem de putine optiuni fata de cate avea cu 10 ani in urma.

Sansele scad dramatic, asta este o realitate. Eu pot veni insa cu contraexemplu la ceea ce tocmai mentionai. Eu lucrez in invatamant, suntem vreo 20 de donsoare in echipa, unele doamne deja, pardon.  :lol: Doua din colgele mele s-au casatorit anul trecut, una anul acesta. Primele doua au 32 de ani iar cea care s-a casatorit anul acesta 34. Barbatii adjudecati  :proud: au si ei pana in 35 de ani, ba nu stai sa nu gresesc la colega care are 34 de ani el sare de 35. Unul dintre ei a mai fost casatorit, ceilalti doi nu. Inainte de casatorie relatiile au fost relativ scurte, 1-2 ani. Si nu mi se par a fi terchea berchea, ba dimpotriva.

Trend-ul e acela pe care l-ai mentionat tu, dar nu in toate cazurile se intampla asa. Depinde foarte mult de individ totusi, ori cel putin eu asa cred.

#84
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
"Exista un prag la 30 de ani, un prag cu influente de ordin biologic, un prag psihologic si de asemenea unul social. Ele se intrepatrund si dau nastere la tot soiul de opinii..."
Prag exista doar la usa, restul e cancan.
Fata, te mariti cand vrei tu si la 80 de ani daca vrei, mai important e sa-ti traiesti viata la maxim, alaturi de cine vrei, cum vrei si unde vrei, fara sa-ti pese de ce spun cei din jur!

#85
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 adybmw, on 27th December 2009, 12:35, said:

...important e sa-ti traiesti viata la maxim, alaturi de cine vrei, cum vrei si unde vrei, fara sa-ti pese de ce spun cei din jur!
si sa faci asta fara sa te simti rusinata sau vinovata de ceva si sa fie nevoie sa te ascunzi de restul familiei... :)

#86
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pai daca te simti rusinata nu poti trai viata la maxim. Eu cred ca o persoana careia nu-i pasa de ce spun cei din jur nu se va simti niciodata rusinata, n-are cum, cel putin in cazul meu :)

#87
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
....eeeee pai d-aia nu ai deschis tu topicul asta, ca nu iti pasa de ce spun cei din jur. dar initiatoarea are o problema :)

#88
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Bogdan R, on 27th December 2009, 09:26, said:

Ca sa rezum: baieti de 35 - 40 de ani, draguti, simpatici, inteligenti, realizati si necasatoriti nu prea se gasesc. Sau daca mai apare cate unul concurenta feminina pentru el e accerba. O femeie de 35 de ani, iesita la ''vanatoare'' are extrem de putine optiuni fata de cate avea cu 10 ani in urma.
corect .. iar daca este single si peste 35, don'soarele ar fi bine sa-i priveasca atent, sunt sanse mari sa fie stricati "cumva"

#89
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 micul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

Am 29 de ani. Sunt fata batrana. E clar. Am ramas neluata. Asta este in mintea tuturor rudelor mele. Matusile, unchii, toti ma intreaba "tu nu te mariti?", "cand jucam la nunta?" etc.
"Ai si tu pe cineva?" - asta e a doua intrebare. "Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Oare ei chiar n-au alta treaba decat cand ma marit eu?


asta-i buna.

oarecum e si vina ta, in loc sa bati orasul ,mallurile si barurile, stai la discutii cu tot felul de babalici: matusi ,unchi...wtf?

Nu e graba cu maritisul, o colega de a mea , o bunaciune de femeie, tocmai s-a maritat la 37 de ani-prima casatorie, deci e timp garla si pentru o familie, daca tii musai sa ai o familie.

 Celest, on 27th December 2009, 13:30, said:

corect .. iar daca este single si peste 35, don'soarele ar fi bine sa-i priveasca atent, sunt sanse mari sa fie stricati "cumva"


bine spus.

Edited by allyn1985, 27 December 2009 - 13:53.


#90
my_way

my_way

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.09.2008

 Celest, on 27th December 2009, 13:30, said:

corect .. iar daca este single si peste 35, don'soarele ar fi bine sa-i priveasca atent, sunt sanse mari sa fie stricati "cumva"
Nu-i valabil si pentru partea feminina? Doar barbatii se altereaza cu trecerea timpului in timp ce femeile se fac mai frumoase/destepte/atragatoare/bune-de-maritat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate