Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Norton Antivirus primeste titlul de Antivirusul anului 2009

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Cam asa a stat treaba in anii trecuti:

2004 - Kaspersky
2005 - Kaspersky
2006 - ESET NOD32
2007 - ESET NOD32
2008 - Avira

Acum in 2009

Norton

http://www.av-compar...summary2009.pdf

Aveti aici jos in pagina clasementul:

http://www.av-compar...summary-reports

Clasament 2009:

Locul 1: Symantec
Locul 2: Kaspersky
Locul 3: ESET NOD32



O intrebare retorica: unde e Avira ? :rolleyes:

Editat de JulotM, 24 decembrie 2009 - 22:43.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu e! :devilred: Asta-mi confirma parerea despre antivirusii free.Kasper pe 2 ,naspa n-am avut NICI o problema cu virusii anul asta si am avut doar kasper, da' undei Bitdefender? :drac: ca eset (cred ca astia fac nod 32) o intrat.

Editat de SpeedDemon, 24 decembrie 2009 - 16:39.


#3
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.229
  • Înscris: 10.02.2006

View Postcrysty2k5, on 24th December 2009, 16:22, said:

O intrebare retorica: unde e Avira ? :rolleyes:
Ceea ce a facut ca Avira sa coboare este penalizarea pentru alarmele false.
Daca acestea ar fi fost redus fie si la jumatate, ar fi fost cu siguranta in top 3, deoarece ar fi obtinut Advanced+ la inca 5 teste.

#4
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.150
  • Înscris: 04.03.2008
AVIRA e la Overall Performance (f)

#5
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.229
  • Înscris: 10.02.2006

View PostSpeedDemon, on 24th December 2009, 16:38, said:

Nu e! :devilred: Asta-mi confirma parerea despre antivirusii free.
Acum nu mai exista diferente de detectie intre Avira free si Avira Premium, deci ar fi obtinut aceleasi distinctii. Pe de alta parte am scris mai sus ceea ce a depunctat-o.

Iar din punctul meu de vedere nu este un criteriu care sa o excluda in mod neaparat. Alarmele false sunt intr-adevar deranjante si stergerea unui fisier poate fi neplacuta.

Cu toate astea nu tin minte ca Avira sa fii avut alarme false pe fisiere critice din Windows, facand PC-ul inoperabil. BitDefender, Symantec, AVG, Trend Micro au avut asa ceva si cred ca trebuie avut in vedere si acest aspect de diferentiere al alarmelor false.
Una este sa-ti reinstalezi Windows-ul, drivere, programe, setari, etc... si alta sa recuperezi un fisier. Bineinteles, poate fi un fisier mai important decat reinstalarea sistemului de operare, insa aici intervine o regula de aur: nu stergeti fisierele, ci mutati-le in carantina. De acolo se pot recupera usor. :)

Si in plus... nu spune nimeni ca daca in teste Avira a avut mai multe alarme false decat ESET sau Symantec, pe un PC oarecare lucrurile vor sta la fel. Poate fi exact invers in multe cazuri.

Editat de pykko, 24 decembrie 2009 - 16:46.


#6
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.227
  • Înscris: 15.04.2008
A fost o frauda masiva a voturilor si solicit renumararea lor.

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.874
  • Înscris: 17.09.2003
Ooo, antivirusul meu preferat de-a lungul anilor a obtinut locul I. Pai era si normal. La ce tehnologii foloseste, la ce rate de detectie are, la consumul de resurse, era si normal sa fie pe primul loc. Spuneti ca Avira lipseste. Pai Avira, tocmai de asta a fost depunctat, pentru numarul de alarme false FOARTE MARE (cel mai mare din teste), si faptul ca nu a mai adus nimic nou de-a lungul anilor. Se bazeaza pe acelasi motor euristic vechi. In schimb Symantec practic au construit un nou antivirus de la 0. Sa fim obiectivi, merita sa fie antivirusul anului. Vom vedea cum va evolua situatia si la anul.

#8
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.069
  • Înscris: 11.05.2009
norton nu mi-a placut niciodata...prima data cand l-am instalat(prin 2007) am instalat o versiunea ceva mai veche(cred ca cea din 2005 sau 2006) si nu stiu ce facea el ce nu facea,ca imi facuse on folder de vreo 40 gb :wallbash:
in 2008 am instlat versiunea de atunci,si dupa cateva ore am dezinstalat-o deoarece contractasem niste virusi cu toate protectiile lui
de atunci merg numai pe eset(am instlat odata si Avira insa alarmele ma disperau asa ca a zburat si el destul de repede)
versiunea din 2009 nu am instalat-o,si nici nu doresc,nu imi pasa ca a iesit el antivirusul anului daca mie nu imi place ^_^ :P

#9
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.044
  • Înscris: 06.04.2007
Felicitari celor de la Symantec, si lui Kaspersky pentru "medalia de argint".

#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Pe mine nu ma mira asa mult locul lui Avira in top, pe cat ma mira locul 3 pentru Eset.

#11
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postcrysty2k5, on 24th December 2009, 22:18, said:

pe cat ma mira locul 3 pentru Eset.
În sensul că merita să fie mai jos? :)

Editat de mircea21, 24 decembrie 2009 - 23:06.


#12
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.307
  • Înscris: 01.04.2009
Desigur. :)

#13
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.06.2009

View PostJulotM, on 24th December 2009, 23:34, said:

Desigur. :)
de ce va surprinde clasarea eset? este un antivirus destul de bun eu il folosesc de mult timp si nu am probleme

#14
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 28.02.2008
Uitati-va la Microsoft, are niste rezultate surprinzator de bunicele. Si e la versiunea 1.0 ;)

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdszz, on 25th December 2009, 02:05, said:

Uitati-va la Microsoft, are niste rezultate surprinzator de bunicele. Si e la versiunea 1.0 ;)

E versiunea 1.0, dar tehnologia din spate era o data ajunsa la 2.5 in One Care si la 8.5 in Rav Antivirus.

#16
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Symatec cam cat ar costa ? Vad ca este pe 1 ... deci cred ca au si romanii !! Daca se poate ... poate e pe ebay

#17
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 28.02.2008

View Postcrysty2k5, on 25th December 2009, 12:38, said:

E versiunea 1.0, dar tehnologia din spate era o data ajunsa la 2.5 in One Care si la 8.5 in Rav Antivirus.

Rav Antivirus. Asa se explica treaba :rolleyes:

Editat de dszz, 25 decembrie 2009 - 13:53.


#18
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.046
  • Înscris: 28.05.2006

View Postdszz, on 25th December 2009, 13:52, said:

Rav Antivirus. Asa se explica treaba :rolleyes:

Si RAV era bun intrecut. :) O decazut mult de cand o cumparat microsoft Gecad.

Prin 2000/2001/2002/2003/2004 Norton era cel mai bun, dupa aceea o devenit unul dintre cei mai lenti antivirusi.
in 2005 si 2006 am folosit kaspersky, dupa care si acesta s-o prostit.

in 2007 nu am folosit nici un AV.
in 2008 am trecut la AVG de care m-am despartit foarte repede din cauza ca am muscat un w32.Virut, fara ca AVG-ul sa-l observe. De atunci folosesc Avast si Avira. Depinde care imi vine mai la indemana cand instalez un OS.

NOD 32 mi se pare o gluma proasta, Bitdefender mi se pare o fabrica de virusi. Mai pusca cate un virus din cand in cand ca sa devina ei primii care il dezinfecteaza. :)
MCAffe nu am folosit niciodata. Prin 99 am auzit prima data de el, se zicea ca era bun pe atunci.
Restul antivirusilor nu prea merita comentati.

Poate ar trebui sa reincerc norton-ul. Is curios cum sta acum la consumul de resurse.


LE: Sa nu uitam de F-Prot :) in toata copilaria mea am folosit F-Prot :) urmasul lui F-Prot ii acuma F-Secure. De F-Secure nu mai stiu nimic. De el ce ziceti ?

Editat de add2005, 26 decembrie 2009 - 19:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate