Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

frauda ciudata prin telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
suicid3u

suicid3u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 10.10.2007
nu stiu daca apeleaza numai la numerele alea cu taxare suplimentara.
am avut o situatie de genul: vine unul cu numar prepay inchis exact din motivul asta, numarul lui fusese incarcat prin frauda cu vreo 30 euro. numarul era foarte vechi, de la inceputurile anilor 2000. dupa ceva "targuiala", mi-a zis adevarul: cineva a venit la el in statia de taxi (era sofer de taxi) si i-a propus sa plateasca 100 lei pentru o reincarcare de 30 euro. omul, fireste ca a platit, si la scurt timp a primit creditul, deci toate bune si frumoase.
la cateva zile(cand s-a trezit abonatul cu factura) i s-a blocat numarul pentru frauda.
omul mi s-a parut sincer, era dispus sa renunte la credit si la tot pentru a-si recupera numarul de telefon. pana la urma i-am trimis situatia mai departe si dupa verificari i-au retras intr-adevar creditul si i-au redeschis numarul pentru ca avea vechime foarte mare si nu mai fusese implicat in chestii de genul asta.
cert este ca fara reclamatii la politie, si cooperarea intr-adevar a politiei nu se pot opri chestiile astea. pentru ca vor fi mereu oameni cu papagal si fraieri care sa-i creada. iar daca se inchid numere intr-o veselie de la orange sau vodafone sau cosmote, cartele prepay si fraieri sunt pe toate drumurile.
poate doar daca s-or introduce si la noi datele din buletin la cumpararea de cartele prepay.

#92
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 15.05.2008

 suicid3u, on 9th January 2010, 14:03, said:

nu stiu daca apeleaza numai la numerele alea cu taxare suplimentara.
am avut o situatie de genul: vine unul cu numar prepay inchis exact din motivul asta, numarul lui fusese incarcat prin frauda cu vreo 30 euro. numarul era foarte vechi, de la inceputurile anilor 2000. dupa ceva "targuiala", mi-a zis adevarul: cineva a venit la el in statia de taxi (era sofer de taxi) si i-a propus sa plateasca 100 lei pentru o reincarcare de 30 euro. omul, fireste ca a platit, si la scurt timp a primit creditul, deci toate bune si frumoase.
la cateva zile(cand s-a trezit abonatul cu factura) i s-a blocat numarul pentru frauda.
omul mi s-a parut sincer, era dispus sa renunte la credit si la tot pentru a-si recupera numarul de telefon. pana la urma i-am trimis situatia mai departe si dupa verificari i-au retras intr-adevar creditul si i-au redeschis numarul pentru ca avea vechime foarte mare si nu mai fusese implicat in chestii de genul asta.
cert este ca fara reclamatii la politie, si cooperarea intr-adevar a politiei nu se pot opri chestiile astea. pentru ca vor fi mereu oameni cu papagal si fraieri care sa-i creada. iar daca se inchid numere intr-o veselie de la orange sau vodafone sau cosmote, cartele prepay si fraieri sunt pe toate drumurile.
poate doar daca s-or introduce si la noi datele din buletin la cumpararea de cartele prepay.
greu atata timp cat se vand cu, camionul simurile

#93
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008

 andreic, on 9th January 2010, 10:24, said:

Treaba asta in general poarta un nume specializat, social engineering, adica persoane cu abilitati in a manipula si prelua controlul ratiunii altora prin telefon obtinand avantaje, informatii inside etc.., incepe si pe la noi incet-incet, americanii sunt versati la asta dar noi suntem mai vulnerabili pentru ca nu avem experienta cu ei.

Mda, genul acesta de social engineering este invatat si de operatorii multor firme (de telefonie, banci, etc.) care incearca sa iti vanda diverse produse, unii se pricep mai bine, altii mai putin, insa daca esti atent la cele spuse si suficient de inteligent ca sa sesizezi manipularea poti intoarce totul in favoarea ta, spre exemplu poti incerca o negociere daca esti interesat de produsul oferit dar nu esti de acord cu pretul.

Culmea e ca escrocii aceia care incearca fraude prin telefon sunt cei mai putin priceputi in social engineering, insa din pacate exista si oameni prea creduli care le cad in plasa.

#94
doppel

doppel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.09.2009

 kaytar, on 9th January 2010, 12:31, said:

offtopic: ati vazut cazul de la stirile protv? nu am o adresa catre fisierul video, dar am stirea scrisa :D

http://www.citynews....-de-euro-69087/
nu pot decat sa il felicit pe infractor pt mintea stralucita de care a dat dovada si pe prostul care i a dat banii sa il bag in aia masii de retardat
sa dai tu 600 de euro la un strain care il vezi la use pt prima data

#95
suicid3u

suicid3u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 10.10.2007
asta mi-a venit si mie in cap... cum sa dai 600 euro unui necunoscut!
unui cunoscut daca-i dai bani imprumut te intrebi de 2 ori daca ti-i mai aduce inapoi in timp, dar cuiva pe care nu-l cunosti!!!

#96
Pulp

Pulp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.02.2009

 tgm77, on 19th December 2009, 14:46, said:

Salut

Sotia mea a patit de curand urmatoarele: a fost sunata de o voce 'oficiala' de pe un numar ascuns care s-a prezentat ca fiind de la Orange si i-a spus ca din greseala pe factura ei s-ar fi inregistrat o convorbire de 4 h efectuata de o firma si pentru a sterge costul respectiv sa introduca un anumit cod cu diez pe care i-la dictat, apoi va aparea un anumit mesaj pe care sa-l stearga (tipul parea sa stie exact ce tip de telefon are si cum va reactiona la solicitarile lui) sa introduca 100 (cica suma in Eur pe care o stergea) apoi inca o data 100 etc. Nefiind priceputa la telefoane a dat curs acestor cerei si la urmatoarea factura s-a trezit cu 1000 RON peste ce vorbeste in mod normal ! Cei de la Orange au spus ca a fost pacalita si ca nu se poate face nimic si va trebui sa achite aceasta factura. Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1. Exista vreo metoda de a depista faptasul ? Tipu' era asa de priceput si stia lucruri despre telefonul ei care mai ca ne sugereaza ca ar fi in cardasie cu reteaua.
2. Nu cumva i-a fost clonat SIM-ul si la urmatoarea factura ne mai trezim cu o "surpriza" ?
3. A mai intalnit cineva situatii similare ?
4. Exista vreo metoda de a evita plata ?

Multumesc
Toate cele bune.

daca este vorba de reincarcare pe o cartela ar trebui sa vezi asta pe factura, cere o detaliere si daca este vorba de asta poti cumpara o cartela preplatita si cerele celor de la orange sa transfere creditul catre ea, in felul asta poti recupera bani...

#97
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007

 Pulp, on 10th January 2010, 13:03, said:

daca este vorba de reincarcare pe o cartela ar trebui sa vezi asta pe factura, cere o detaliere si daca este vorba de asta poti cumpara o cartela preplatita si cerele celor de la orange sa transfere creditul catre ea, in felul asta poti recupera bani...

cine ti-a zis tie ca e posibil asa ceva? nu mai zi la nimeni...ca rade lumea de tn.
a reincarcat acel cont, aleluia. nu ii mai da nimeni banii inapoi.

#98
florin_eusebio

florin_eusebio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2008
uite de asta abonamentu sta la mine si prepay-ul la nevastamea  :thumbup:  :thumbup: . sincer am castigat odata un logan mcv la o tombola de pe un nr cosmote si odata vreo 3000 de euro de la un orange, am facut sesizare pe net la aceste fapte , am primit si raspuns de multumire, cred ca undeva au fost trecute numerele ca sa fie observate si e posibil sa fie blocate simurile. Faza cea mai nasoala e ca sotia omului e buna de plata la treaba asta, personal pun pariu ca omu o facut incarcarea de pe net, o anuntat-o frumos ca-i vine un mesaj de confirmare,femeia a zis codul din mesaj, baiatu i-a facut repede un cont pe net si cu asta basta. parola si email-ul erau ale lui, ce mai vrei, eu iti dau un sfat prietenesc. Ori faci ca mine adica o rocada abonament versus prepay . plus ca tre sa-i pui pe astia de la orange sa vada daca ai cont pe net, ca astfel o sa vezi suma maxima de incarcare si luna viitoare si sigur o sa te faci curcubeu la privire, ori in fiecare luna pui bani la plic , vo 200 asa si mergi fugutza la banca sa-ti platesti factura  :thumbup: , sa ma cauti de n-o fi adevarat sa ma stuchi in freza, ai grija

#99
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,533
  • Înscris: 07.04.2005
Oameni buni, pe mine unul nu ma mai mira fraudele astea :))

In fiecare luna, pierd vreo 5-10 minute, cu matusa-mea (~40 ani) in care-i explic cum sa-si activeze optiunea de pe selfcare, pas cu pas...

Am fost sunat si eu, pe Cosmote de un individ ca am castigat 3000euro. L-am ametit pe-acolo la telefon vreo 10 minute cu detalii... pana ce s-a saturat baiatul de mi-a cerut datele personale, ca care i-am zis, daca tot se tine mare si tare ca e de la Relatii cu Clientii sa-mi zica el. Dupa care am coborat toti sfintii din cer si am inchs.

Pe Orange, am castigat un N95 si un Logan. Ce-a mai tare faza a fost la RC cand am sunat sa reclam numarul de la telefon. Era o doamna cam adormita sau era atrasa poate de Solitare-ul de pe pc.

- Asa, si ati reincarcat?
- Nu, bineinteles ca n-am dat nici un cod, doresc sa sesisez o tentativa de fraudare.
- Imi citit va rog mesajul

Dupa ce l-am citit, a luat-o de la capat: "Asa... si cu cat ati incarcat?" :))

De vreo 3 ori cred ca i-am citit mesajul :)))

O chestie ce nu inteleg. Chiar asa de costisitor/greu e de implementat, o confirmare de pe telefonul mobil, ma refer in cazul reincarcarilor de pe webcare???

Eu unul, toate reincarcarile ce le fac de pe abonament, de pe webcare le realizez, mi se pare mult comod decat de la 200 sau selfcare.

Ca masuri de precautie, nu folositi ca si parole numere de telefon, zile de nastere, etc si sa aveti instalat neaparat soft antivirus actualizat la zi, cu un simplu keylogger una doua te trezesti cu bucurii

#100
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 14.08.2006
Confirm aceasta modalitate de frauda; o cunostiinta de-a mea a fost pagubita de 200 euro prin exact aceleasi modalitati descrise in topic. Eu cred ca operatorii de telefonie poarta cea mai mare vina (desigur si utilizatorii neinformati). Stiu ca in alte tari, in momentul in care iti cumperi o cartela prepaid ti se cere un act de identitate si esti bagat intr-o baza de date, a operatorului. La noi de ce nu se face asa ceva? (stiu ca le convine situatia de fata, operatorilor de telefonie, ca doar au venit aci sa faca profit, si fraudele astea sunt "legale"). De asemenea, microplati prin SMS sau payless la carduri bancare inseamna sa poti plati rapid valori mici de max. 30-50 euro..de ce au facut limita maxima de 200 euro? Operatorii sunt complice la frauda si ei pot verifica daca transferul e corect sau fake. Parca era o lege care zice ca toate convorbirile telefonice se inregistreaza, deci se poate verifica. Celulele GSM pot fi monitorizate de operator, deci se poate "vedea" daca infractorul si pagubitul "s-au intalnit vreaodata"..plus ca mai exista atatea loguri (ca deaia este tehnologie).

#101
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

 meanman, on 3rd February 2010, 18:26, said:

Eu cred ca operatorii de telefonie poarta cea mai mare vina
Eu nu cred.

 meanman, on 3rd February 2010, 18:26, said:

Stiu ca in alte tari, in momentul in care iti cumperi o cartela prepaid ti se cere un act de identitate si esti bagat intr-o baza de date, a operatorului. La noi de ce nu se face asa ceva?
Pai simplu, nu vrea lumea tocmai asta e smecheria, sa nu se stie cine cum in ce fel are cartela samd... speriati sunt toti de cipuri si date persoanle clonate :) Intr-o vreme Orange dadea credit daca-ti declarai datele la prepay... nu a tinut nici aia.

Edited by andreic, 03 February 2010 - 18:30.


#102
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pe vremea fostului Dialog era valabila chestia asta, in pachetul cu cartela era un formular care trebuia completat si trimis pe adresa lor.

#103
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
da, dar activarea numarului nu era conditionata de completarea acelui formular.

#104
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008
ar trebui sa se practice acelasi lucru ca in strainatate.cartele cu nr sa nu le mai gasesti pe toate drumurile(la toate chioscurile de ziare).sa fie cumparate doar de la magazine orange,unde in prealabil sa iti ia datele din buletin.asa nu ar mai fi atatea fraude.parerea mea

Edited by stephano, 07 February 2010 - 09:52.


#105
dj0c0ol

dj0c0ol

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.12.2009

 hyperyon, on 4th January 2010, 17:36, said:

oameni buni
voi nu pricepeti ca nu a fost nimci de genul?
a fost doar atat la respectiva:

x: vreau cnp
ea: 28......tralalla
x: multumesc..verificam
ea:" da astept
x: se apre ca nu apare suma inregistrata /alt motiv etc...voi reveni cu un telefon
ea [intre timp primeste sms]: multumesc..
inchdie convorbire: ati incarcat contul cu nr 076.... cu 10 euro

scurt si la obiect

NU a facut nimic de genu *100*33453464*076....#
metoda asta nu mi-o explic..restul sunt FOARTE clare
za end

Cum e posibil?
Foarte simplu pentru ca ei permit aceste treburi
Cum se face?
Prin API
Toti operatorii de telefonie mobila si fixa lasa niste "ferestre" deschise pt asa zisii "tepari"
De ce?
Ca sa mai scoata niste bani

Eu impreuna cu niste prieteni programatori am efectuat un experiment din care a rezultat niste chestii foarteeeee interesante voi explica aceasta metoda de teapa intr-un topic dedicat acestei sectiuni in cateva zile

#106
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

 dj0c0ol, on 10th February 2010, 02:26, said:

Eu impreuna cu niste prieteni programatori am efectuat un experiment din care a rezultat niste chestii foarteeeee interesante voi explica aceasta metoda de teapa intr-un topic dedicat acestei sectiuni in cateva zile
Sunt curios daca te tii de cuvant, ca dinastia care fac "dezvaluiri" si nu mai aude nimeni de ei...

#107
dj0c0ol

dj0c0ol

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.12.2009

 andreic, on 10th February 2010, 02:29, said:

Sunt curios daca te tii de cuvant, ca dinastia care fac "dezvaluiri" si nu mai aude nimeni de ei...
Poti sa fii sigur ca o sa ma tin de cuvant ca si eu la randul meu am luat teapa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate