Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ati incercat sa scrieti pana acum?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
decibelus

decibelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.08.2006

View Postrox, on Aug 3 2005, 08:54, said:

deocamdata ati fost aproape cu totii offtopic( am zis APROAPE, k sa nu-mi sara kreva in cap)...
eu as posta niste " poezele " d-ale mele, dar..nu stiu...ma mai gandesc...oricum, n-ar strica niste observatii...
si io cu ciomagu'  :D

poate tu ai vrea sa pui niste versuri, insa esti sigura ca pe un topic cu grseli grmaticale?

#38
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Am scris nuvele psihologice, incercand sa-mi creez un stil propriu. Am mai scris si ceva eseu si cronica.

Am vreo 8 premii pana acum (4 premii I, 2 premii II, 2 premii III, dintre care unul la un concurs national - Gheorghe Ursu).

Nu am spus-o ca sa ma laud, ci doar sa subliniez urmatorul fapt : Desi unul dintre aceste premii a adus publicarea unui fragment (cam prost ales ce-i drept) + mic elogiu intr-o revista (+ publicarea din Revista 22), imi este si in atare conditii deosebit de greu sa incropesc si sa public o colectie de nuvele. Dar nu ma las :D

Daca pana la inceputul lui 2007 nu reusesc sa public in volum, voi incerca o publicare fragmentara pe net ;)

P.S : Am scris si poezie, dar e undeva intre groaznica si "aoleu" ! Nu neaparat la nivelul constructiei unde sta bine (cuvinte ce din coada dau sa sune), ci la nivelul temelor depresive si morbide. Oricum consider proza superioara prin necesitatea dedublarii autorului.

Edited by krossfire, 18 August 2006 - 18:30.


#39
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Felicitari, krossfire :). Keep up the good work! Eu ma rezum la citit.

#40
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostMamaVoastra, on Aug 18 2006, 22:26, said:

Felicitari, krossfire :). Keep up the good work! Eu ma rezum la citit.

Poti incerca sa scrii, stilul se va dezvolta pe parcurs , mai ales daca citesti mult ;)

#41
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postkrossfire, on Aug 19 2006, 07:37, said:

Poti incerca sa scrii, stilul se va dezvolta pe parcurs , mai ales daca citesti mult ;)

Las asta in seama altora :). Nu e vorba de stil. Tot timpul plec de la premisa (corecta sau gresita, nu are importanta), ca ceea ce eu am de gand sa spun a fost spus/gandit de altcineva inaintea mea. Sentimentul ala ca esti original cand scrii ceva e de cele mai multe ori nefondat. Cel putin asa vad eu lucrurile.

#42
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Se prea poate...eu de exemplu scriu in momente de depresie. Am avut surpriza ca una dintre nuvelele mele sa se asemene ca idee cu una a lui Mark Twain (mai putin cunoscuta, cea despre Adam si Eva, pentru cine a cochetat cu proza scurta a lui Twain). Evident, ideea se asemana, insa constrangerea in anumite tipare (multe dintre ele inventate chiar de Twain) l-au oprit sa-si duca opera mai departe...asa cum si pe mine anumite constrangeri de natura intelectuala si chiar cerebrala m-au oprit sa ajung la radacina anumitor idei. Cine stie...poate dupa 3-4 nuvele din astea, o sa ajunga cineva la forma ultima ;)

P.S : L-a oprit cineva pe Dan Brown sa plagieze...ahh..sa scrie :D ? Chiar daca multi critici i-au spus initial ca nu are nimic deosebit (pentru ca nu are), uitati ce succes a avut omul ! A crezut obsesiv in propriile forte si cred ca in fiecare dimineata si-a zis "Nu sunt somer, sunt scriitor !".

#43
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Sincer, as dori sa public o carte, insa toate incercarile mele de a initia publicarea ei s-au lovit de cate ceva. Trebuia sa ma intalnesc cu un asa-zis sponsor si m-a lasat balta. Am scris la edituri si nu prea par sa se intereseze. Probabil ca romanii asa sunt, asteapta sa ajungi cineva si pe urma vin si ei repede sa spuna" vai dar e de-al nostru". Pana atunci iti dau cu nuca-n cap.
Editurile straine sunt greu abordabile si asa la distanta nu am incredere.
Poezii...da am facut mereu si am si una publicata intr-o cartulie cu tinere sperante cica...insa neplatita of course :(
Inca mai sper...

#44
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
bloggingu poate fi pusa drept specie literara ? :huh:

daca da, atunci si io scriu ... zic eu, in stilul meu propriu :)

#45
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Ce rai este oameni si cate de offtopic. Oma intreba la voi ceva s-i voi bateti joc la el ingnor-and subiectu-l de conversatie care este. Tinetio tot asa! Sunteti cei mai tari!

Cat despre moderatori, bai domnilor, bai doamnelor si nu in ultimul rand bai domnisoarelor cred ca ar trebui sa va ocupati mai mult de cei care o iau voit pe aratura mlastinoasa a offtopic-ului si se balacesc acolo ca niste veritabile suidae..

Edited by illidan, 26 August 2006 - 11:06.


#46
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postillidan, on Aug 26 2006, 12:03, said:

Ce rai este oameni si cate de offtopic. Oma intreba la voi ceva s-i voi bateti joc la el ingnor-and subiectu-l de conversatie care este. Tinetio tot asa! Sunteti cei mai tari!

Cat despre moderatori, bai domnilor, bai doamnelor si nu in ultimul rand bai domnisoarelor cred ca ar trebui sa va ocupati mai mult de cei care o iau voit pe aratura mlastinoasa a offtopic-ului si se balacesc acolo ca niste veritabile suidae..
Ai uitat să pui un smile și niște ghilimele. :P

Edited by mufă, 26 August 2006 - 11:08.


#47
TeeLee

TeeLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006
eu mai scriu din knd in knd.... tot vreau sa termin un roman p kre l-am inceput vreun an... da' nush...

#48
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Am incercat sa scriu pe cand eram mai mic, acum m-am lasat, pentru ca mi-am dat seama cat mai am de citit inainte de a scrie. Si uite-asa, cred ca la pensie scot primul roman!
O sa fie minunea lumii :D

#49
TeeLee

TeeLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006

View Postsnakekaa, on Aug 28 2006, 10:26, said:

Am incercat sa scriu pe cand eram mai mic, acum m-am lasat, pentru ca mi-am dat seama cat mai am de citit inainte de a scrie. Si uite-asa, cred ca la pensie scot primul roman!
O sa fie minunea lumii :D
cred ca pentru a putea scrie ai in primul rand nevoie de imaginatie... trebuie si un pic de cultura generala dar nu trebuie sa citesti 7000 de carti pt a scrie ceva cu adevarat reusit. trebuie in primul rand sa gasesti lucruri care sa te inspire... :D

View Postshiva, on Jun 8 2005, 00:46, said:

Ideile vin din suflet...Gradul lor de materializare in cuvinte, metafore depinde de vocabularul fiecaruia si de sensibilitatea fiecaruia( de ex., dc. citesti mult, te poti exprima mult mai usor, fluent ). Insa inceputul scrisului sta in suflet....
agree! trebuie sa ai un "ceva" pt a putea scrie...o anumita viziune... ma rog, sunt si o gramada de scriitori ca n-au ce face altceva...

#50
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Pentru a scrie, trebuie sa simti ca vrei sa le transmiti ceva cititorilor. Asta cred ca este valabil la proza, caci atunci cand vine vorba despre poezie, o mai scrii si pentru tine... Ca apoi ajungi sa o publici, este altceva.
Cum nu am simtit acest feeling (da, stiu, este pleonasm, luati-o ca pe o licenta ... literara), nu m-am apucat de scris.
Si poate un pic si din lipsa de timp. Desi sunt de parere ca atunci cand vrei ceva cu adevarat, timp iti gasesti pentru acel ceva. Cam contradictorii cele doua, nu vi se pare? Deh, natura atrologica e de vina! (gemeni)

#51
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu...proza o scrii in primul rand pentru tine. Eu simt mult mai aproape proza. Exemplu : Desi nu exprim direct ceva, depresia si anumite sentimente puternice, se reflecta in personaje. Apropo de "a reflecta", in doua nuvele psihologice apar niste personaje raissoneur nu chiar normale, care nu sunt altceva decat proiectiile mele. Am observat ca mai toti autorii au tendinta asta , sa se reflecte puternic in personaje, unele dintre ele fiind chiar proiectii ale autorului.

Edited by krossfire, 31 August 2006 - 13:51.


#52
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Am scris "ceva" ( citeva romane fantasy, unul publicat la Semne - nu imi fac publicitate). Dar nu am inteles intrebarea "iese sau nu iese ceva".  Ce sa "iasa"? Bani? Recunoastere oficiala: "sinteti extraordinar! Bun! Nemaipomenit!" ? Altceva? :huh:

#53
iovulmovul

iovulmovul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.09.2006
Fratilor, pe mine nu m-a impresionat nirvanistu asta, dar nici nu m-a deranjat intr-atat incat sa merg pana la a-l "super-corecta" si a-l judeca pana la imposibil...
El doar v-a indemnat ca in cazul in care va trece muza pe la tastatura, sa scrietzi si voi o nazdravanie...
uite, eu chiar am sa fac ce a propus shi am sa va trantesc o "aberatziune" :)
"oi fi eu mic, da's prost gramada"...
    (Luatzi, ashadar, "egzemplu", de auto critica...  "Mi-e" "miau" placut mereu "uamenii" "la care" "sa" diminuat, "dea" lungu' "tinpului", simtzul RIDICOLULUI :))))))

Edited by iovulmovul, 04 September 2006 - 02:53.


#54
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postiovulmovul, on Sep 4 2006, 03:51, said:

Fratilor, pe mine nu m-a impresionat nirvanistu asta, dar nici nu m-a deranjat intr-atat incat sa merg pana la a-l "super-corecta" si a-l judeca pana la imposibil...
El doar v-a indemnat ca in cazul in care va trece muza pe la tastatura, sa scrietzi si voi o nazdravanie...
uite, eu chiar am sa fac ce a propus shi am sa va trantesc o "aberatziune" :)
"oi fi eu mic, da's prost gramada"...
    (Luatzi, ashadar, "egzemplu", de auto critica...  "Mi-e" "miau" placut mereu "uamenii" "la care" "sa" diminuat, "dea" lungu' "tinpului", simtzul RIDICOLULUI :))))))

Tu despre ce anume vorbesti , si mai ales cu cine ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate