Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Ati incercat sa scrieti pana acum?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.05.2005

Memnoch, on Jun 3 2005, 22:39, said:

Mai trece din cand in cand pe la mine muza da-i cam bleaga! A voastra e mai rasarita?
Acum fara gluma cine e chinuit de muza sa ne spuna si noua!!!
Gata cat credeati ca o sa scriu (lenea-o avea si asta muza ei?) !!! E randu tau..

<{POST_SNAPBACK}>

Eu a-m incerc-at, dar mam pomenit că mi se scoală muza și a-m puso la treabă. Erându tău...

#20
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.05.2005

gtk, on Jun 4 2005, 15:21, said:

ce sa scriem? povesti nemuritoare...?
hm... ce meserie au si scriitorii astia... stau si se gandesc la cai verzi pe pereti si isi astern pe hartie minunatele ganduri... ca sa vezi cum se face arta....  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Puiu, tu în afară de afișe electorale și etichete de anabolizante ce-ai mai citit în ultimii ani de viață?

#21
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004

Memnoch, on Jun 4 2005, 23:07, said:

@ Akuma no Ma lasi ma cu indreptaru tau! Asta e pentru copii de clasa a patra care inca nu au invatat sa gandeasca singuri! Si sa nu crezi ca o sa aiba succes faza ta cu "daca nu-i poti convinge, incurca-i", dar daca vrei poti totusi sa incerci!

<{POST_SNAPBACK}>


Memnoch, te las, sigur ca te las. Pe tine nu mai este nevoie sa te incurc si nici sa-ti zgîndaresc gindirea-ti surmenata, renunt de buna voie.
dupa cum se vede esti destul de incurcat intre ati si a-ti, intre copii si copiii de clasa a IV-a :naughty: si intre lecturile din Arici Pogonici si Indreptar.
acuma, no, ma duc sa-ti pun o luminarica in nisip, la capatîiul Indreptarului mort pentru tine.
a, sa nu uit, poate iti treci la preferinte, de azi, si consultatii de gramatica elementara :roflmaofast:

#22
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

Memnoch, on Jun 4 2005, 11:18, said:

Si da stiu ca ati se scrie intotdeauna impreunat, n-am nevoie de un Indrumarul Ortografic ca sa stiu cand sa pun cratima pt ca stiu destula gramatica!

<{POST_SNAPBACK}>


Stii pe naiba... ti se pare OK "Ati da singur o pereche de palme" ?
Mie dpdv gramatical nu mi se pare corect, cu "a-ti" parca suna mai bine.

Daca vrei intr-adevar sa scrii, accepta criticile si sfaturile.

Crede-ma, dupa cum te comporti ai citit mai putina literatura decat media celor ce posteaza pe acest forum. FYI, la carti citite nu se contorizeaza cartile de joc si Pagini Aurii.

#23
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

Quote

Vom critica Cartea si nu AUTORUL,
remember?

Edited by IP-XENTRIC, 05 June 2005 - 09:36.


#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Memnoch, on Jun 5 2005, 00:07, said:

@ gtk
Daca asta este parea ta despre scriitori, pai atunci inseamna ca pe scara evolutiei stai undeva la demi-sol, usa-n usa cu amiba!

<{POST_SNAPBACK}>

avand in vedere ca scriitorii la care faci referire scriu despe lucruri imaginare, ai dreptate... pe scara evolutiei imaginare acolo ma situez... stati voi linistiti acolo in "frunce"... eu prefer evolutia reala...

BlackMamba, on Jun 5 2005, 10:06, said:

Puiu, tu în afară de afișe electorale și etichete de anabolizante ce-ai mai citit în ultimii ani de viață?

<{POST_SNAPBACK}>


o multime de carti non-fiction/enciclopedii...
Care crezi ca sunt mai educati, cei care citesc fictiune cu nemiluita sau cei care prefera non-fiction? (apropo, cei care citesc fictiune in general am observat ca nu au aproape deloc inclinatie catre non-fiction)

#25
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.05.2005

gtk, on Jun 5 2005, 12:33, said:

apropo, cei care citesc fictiune in general am observat ca nu au aproape deloc inclinatie catre non-fiction

<{POST_SNAPBACK}>

Pe bune? Unde ai observat? Preferința pentru un anume gen de literatură e o chestie de gust, iar meseria scrisului e totuși o problemă de rigoare și autocritică a artistului. Modul în care e conceput un roman, un poem e la fel de chinuitor ca orice muncă de documentare și compilare a informațiilor necesare alcătuirii unei lucrări enciclopedice. Probabil de aceea există și atâtea variante până la opera finală... Nu mai fii atât de drastic în a emite judecăți de valoare. Geniile universale au fost în egală măsură oameni de știință și artiști.

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cred ca toti avem momente de inspiratie scriitoriceasa..Un lucru, o intamplare, o amintire, un pom inverzit, o adiere de vant, toate ne pot aduce in minte un val de cuvinte, idei, incarcate de semnificatie, si care ascund/incifreaza sentimentele noastre din acel moment....Daca nu iei o foaie de hartie atunci ,si nu lasi vartejul gandurilor sa-si urmeze cursul lor natural, tu avand rolul doar de scrib atunci totul se pierde...Altfel, se transforma in literatura....

#27
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Shiva: cum crezi tu ca iti trebuie talent si antrenament la basket, si la condus si la aproape orice meserie, dar pentru scris nu e nevoie?
Memnoch: Eu unul nu pot sa te cred, se poate sa uiti o cratima dar atunci cand o pui aiurea(cratima) e clar. Si IP-Xcentric esti tare grupul anjinilor te saluta, dar nu pricep ce vrei pentru ca nimeni dintre cei prezenti nu are carti tiparite si nu e redactor la vreo revista de critica literara. Si nici nu sunt asa de sigur ca citatul tau e exact. Si pe urma trebuia sa fie o limba pentru toti nu fiecare cu greselile lui.

#28
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
Bine ar fi greu sa va conving acum de faptu ca nu sunt cu adevarat un agramat mai ales ca am comis-o spunand ca ati nu se scrie niciodata cu cratima! Am persistat in greseala si asta de obicei e deja prostie! As putea sa va conving totusi vb one tu one : [email protected]! Daca nu vreti sa vb cu mine promit sa nu sufer prea mult!

#29
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Dude...ai dat-o de gard din prima. No offence...dar fa-ti alt user.
:D

#30
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

Jarrive, on Jun 7 2005, 11:01, said:

Dude...ai dat-o de gard din prima. No offence...dar fa-ti alt user.
:D

<{POST_SNAPBACK}>

Subscriu...

#31
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

promit sa nu sufer prea mult


Sa nu sufar... eu sufar, tu suferi, ei/ele sufera, etc...

Nu te supara ca te tot corectez, dar daca simti intr-adevar dorinta de a scrie, e bine sa accepti critici constructive.

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

Anjin`, on Jun 6 2005, 19:41, said:

Shiva: cum crezi tu ca iti trebuie talent si antrenament la basket, si la condus si la aproape orice meserie, dar pentru scris nu e nevoie?
Memnoch: Eu unul nu pot sa te cred, se poate sa uiti o cratima dar atunci cand o pui aiurea(cratima) e clar. Si IP-Xcentric esti tare grupul anjinilor te saluta, dar nu pricep ce vrei pentru ca nimeni dintre cei prezenti nu are carti tiparite si nu e redactor la vreo revista de critica literara. Si nici nu sunt asa de sigur ca citatul tau e exact. Si pe urma trebuia sa fie o limba pentru toti nu fiecare cu greselile lui.

<{POST_SNAPBACK}>


Ideile vin din suflet...Gradul lor de materializare in cuvinte, metafore depinde de vocabularul fiecaruia si de sensibilitatea fiecaruia( de ex., dc. citesti mult, te poti exprima mult mai usor, fluent ). Insa inceputul scrisului sta in suflet....

#33
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Unde se gaseste (pe net) mai acest Indrumar ortografic si ortoepic al limbii romane? ;) N-ar strica sa ne mai uitam din cand in cand pe el, sa-l mai rasfoim putin. Poate ca prin clasa  a IV-a sau a V-a (nu mai stiu exact ;) ) nu prea eram atenti la ore  ;)

#34
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

shiva, on Jun 7 2005, 23:46, said:

Ideile vin din suflet...Gradul lor de materializare in cuvinte, metafore depinde de vocabularul fiecaruia si de sensibilitatea fiecaruia( de ex., dc. citesti mult, te poti exprima mult mai usor, fluent ). Insa inceputul scrisului sta in suflet....

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt de acord ! Am avut momente in care explodam daca nu scriam si momentele acelea se leaga de prima oara cand am fost indragostit. Citindu-le acum, nu pot zice ca sunt prostii in totalitate si poate chiar ar merita dezvoltate, dar momentan nu am dispozitia sufleteasca necesara. Mai e si progamul de la servici...treburile, nu prea poti fi scriitor numai in timpul liber pentru ca inspiratia nu vine la ore fixe.
Pentru a scrie ceva iti mai trebuie si un loc linistit ceea ce nu prea poti gasi in orasele de azi. Deocamdata simt numai o dorinta (slaba) de a pune ceva pe hartie; momentan am cateva titluri si cateva idei, deci poate mai tarziu...

#35
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
@all,

  Daca unul greseste nu-i necesar sa-i tinem isonul,iar daca el persista in greseala e vina noastra ca-i raspundem de fiecare data;prea multi neuroni se irosesc cu discutii fara efect.Daca omul ne spune ca a citit multe carti,in acest caz e o circumstanta agravanta ca n-a invatat,cel putin dpdv gramatical,nimic din textele citite{?}.
    Dar probabil  Memnoch ne intinde o cursa,gresind intentionat ca sa declanseze in noi acel spirit de gilceava specific romanilor,mai cu seama ca acum,la peste 30 de grade mintea noastra o ia razna.Se mai intimpla...GS

#36
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
deocamdata ati fost aproape cu totii offtopic( am zis APROAPE, k sa nu-mi sara kreva in cap)...
eu as posta niste " poezele " d-ale mele, dar..nu stiu...ma mai gandesc...oricum, n-ar strica niste observatii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate