Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

MICRO FOUR THIRDS thread general

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3971 răspunsuri în acest subiect

#3637
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Am citit (printre randuri, e drept, ca nu ma preocupa prea tare) reviewul de pe dpreview al lui OM-1. La urma, exista comparatorul acela. Am zis sa-l folosesc sa vad cat de prost e EM1.2-ul meu, apoi si cu EM1.3-ul... ciudate rezultate.

Fișiere atașate



#3638
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.982
  • Înscris: 20.01.2005
Scorul ala, pe langa faptul ca este subiectiv, tine cont si de performantele camerei in momentul cand se face review-ul.

In 2016/2017, E-M1 Mark II a venit cu multe functii si specificatii uau. A fost o camera care a atras atentia. Genul ala de moment, Olympus/OMD l-a mai avut abia acum, cu OM-1.

E-M1 Mark III a venit in 2020 doar cu imbunatatiri infime. Si atunci scorul mai mic nu e nicio supriza. E un scor raportat la anul 2020.

Editat de katran, 19 mai 2022 - 21:57.


#3639
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
E relativ logic ce spui tu, asa ma gandisem si eu. Insa acel comparator devine absolut inutil, in aceste conditii, in acest caz. Pe mine ca doritor a cumpara o camera noua, de exemplu, ma intereseaza sa compar doua camere diferite (an fabricatie, senzor etc.) inca prezente pe piata. Comparatorul acela e un fiasco din acest punct de vedere, ai zice tu. Ca sa fie relevant comparatorul ce criterii ar trebui sa fie luate in calcul? Pret, an lansare, senzor... din nou, e absolut inutil comparatorul.

#3640
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.923
  • Înscris: 28.12.2006
Pai nu folosesti comparatoare, din start au in spate necunoscute (cum masoara, cum evalueaza, in ce conditii, care sunt criteriile de punctare, cum se raporteaza la restul, etc). Normal ar fi sa vezi ce functii/featureuri are, aici lcrurile sunt clare ca doar citesti manualul, dupa care eventual compari imaginile (sunt comparatoare care testeaza DR, ISO, etc), aici lucrurile sunt mai obiective (teoretic).

#3641
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.982
  • Înscris: 20.01.2005
Comparatoarele sunt doar orientative, nu au prea mare relevanta pentru alegerea individuala. Conteaza nevoile fiecarui om, camerele sunt oricum specializate pentru anumite genuri de fotografie.

De exemplu daca faci peisaj sau macro, n-are rost sa cumperi OM-1. Poti sa economisesti bani si sa iei un E-M1 MKII sau III, care face acelasi lucru.

Daca luam un exemplu si de la altii, Nikon D6 este o camera excelenta pentru sport, dar nu cred ca e cea mai buna varianta pentru cei care fac peisaj sau arhitectura. Camera costa totusi 7000$ si cred ca a luat scor urias aici pe dpreview. La peisaj/arhitectura, cred ca sunt minim 10 camere de la care ia bataie, sunt si mult mai ieftine.

Editat de katran, 20 mai 2022 - 08:23.


#3642
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postcrokodilu, on 20 mai 2022 - 08:01, said:

Pai nu folosesti comparatoare, din start au in spate necunoscute (cum masoara, cum evalueaza, in ce conditii, care sunt criteriile de punctare, cum se raporteaza la restul, etc).

Pai, tocmai, ca astia sunt printre putinii care folosesc niste teste cat de cat standardizate, iar unde nu merge altfel, folosesc obiectivitatea pe cat posibil.

#3643
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.692
  • Înscris: 26.02.2008
dpreview si obiectivitatea Posted Image

Editat de edri, 21 mai 2022 - 09:17.


#3644
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.982
  • Înscris: 20.01.2005
Testele dpreview nu sunt nici obiective, nici standardizate, sunt doar niste repere.

De exemplu la DR ei nu testeaza decat "umbrele" (fotografii subexpuse). N-am vazut ca ei sa testeze "luminile". O camera care arde "repede" luminile, va trebui sa subexpuna si mai mult ca sa le pastreze.

La testele de IQ, conteaza obiectivul care se foloseste in test pentru fiecare marca. Posted Image Nu prea vad cum s-ar putea standardiza partea asta. Cine ar putea decide ca obiectivul X de la Nikon este la fel de bun ca obiectivul Y de la Canon.

Editat de katran, 22 mai 2022 - 21:03.


#3645
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.923
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 22 mai 2022 - 20:57, said:

La testele de IQ, conteaza obiectivul care se foloseste in test pentru fiecare marca. Posted Image Nu prea vad cum s-ar putea standardiza partea asta. Cine ar putea decide ca obiectivul X de la Nikon este la fel de bun ca obiectivul Y de la Canon.
Pot folosi acelasi obiectiv desi nu prea cred ca conteaza asa de mult obiectivul cand masuram de ex. DR-ul sau ISO.

#3646
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.692
  • Înscris: 26.02.2008
Conteaza obiectivul pentru partea de concluzii.

Editat de edri, 23 mai 2022 - 12:28.


#3647
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Cu Samyangu' 7,5mm prin Lacu Sarat... sunt defișuite in grade diferite, dupa ureche. ;)

Fișiere atașate



#3648
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.923
  • Înscris: 28.12.2006
Artistic vorbind ultima pare cea mai ok. Pe wide am observat ca se ard usor zonele luminoase, in principiu eu expun -1, -2 fata de ce masoara aparatul. Cred ca se mai poate lucra la incadrare, de ex. sa nu tai anumite elemente in special cele din prim plan, sa nu incluzi altele care nu ar trebui, sa ai orizontul drept (chiar daca e curbat ;) ). Parerea mea.

#3649
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
O veni ea si "harta" cand m-oi mai obisnui cu obiectivul. Chestia e ca plec la Stambul si mi-e teama sa nu dau niste gherle pe-acolo... ca sunt, slava lui Allah, destule de pozat. Posted Image

'Norce caz, micutul asta e dat naibii! Faci pana si selfie cu el. :D

Fișiere atașate


Editat de ursamajor, 24 mai 2022 - 19:43.


#3650
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.923
  • Înscris: 28.12.2006
Din ce am dibuit

View Postursamajor, on 24 mai 2022 - 19:41, said:

O veni ea si "harta" cand m-oi mai obisnui cu obiectivul. Chestia e ca plec la Stambul si mi-e teama sa nu dau niste gherle pe-acolo... ca sunt, slava lui Allah, destule de pozat. Posted Image

Harta cam vine automat, ca doar cu un uwa prinzi tot universul, all inclusive, deci subiectul si incadrarea perfecta e sigur undeva pe acolo. Doar ca eu cu mintea mea am dibuit urmatoarele reguli:
- atentie la orizont, sa fie drept
- cateodata in fata unei cladiri e bine sa pozezi cu aparatul vertical desi ai tendinta sa il ridici spre cladire
- daca totusi ai tendinta sa il ridici macar ridica-l bine
- daca ai obiecte mici in prim plan fie le incluzi pe toate fie le elimini complet, daca ai obiecte prin colturi incearca sa le incluzi in ambele colturi
- incearca sa incluzi obiecte in prim plan, chiar daca nu sunt semnificative pentru subiectul principal
- daca un obiect e mic atentie ca in uwa devine foarte mic, apropie-te
- daca un obiect e mare atentie ca in uwa devine mic, apropie-te
- nu te sfii sa pozezi strada, chiar lasandu-te pe vine, chiar daca sbectul e undeva in fata
- subiectele departate, peisajele largi cu obiecte departate nu prea ies bine cu uwa decat daca ai ceva in plan apropiat, mai bine schimbi pe supertele
- incearca unghiuri mai șui
- incearca si incadrari portrait nu doar landscape

Editat de crokodilu, 24 mai 2022 - 21:10.


#3651
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.982
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 24 mai 2022 - 21:07, said:

- atentie la orizont, sa fie drept


Inginerule !  Posted Image  Il inveti gresit pe om. Din contra, in anumite situatii este fain sa exploatezi curbura.

Dupa parerea mea, fisheye-ul exceleaza in doua situatii :
1. Cadre simetrice si aici merg perfect si interioarele. Fotograful trebuie sa se pozitioneze "pe centru".
2. Genul ala de cadru cand ai ceva in prim-plan  (de ex. flori) si un peisaj in spate (munti, paduri, case...etc).

Editat de katran, 25 mai 2022 - 09:22.


#3652
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.923
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 25 mai 2022 - 09:11, said:

Inginerule !  Posted Image  Il inveti gresit pe om. Din contra, in anumite situatii este fain sa exploatezi curbura.

Nu ma refer la curbura.

View Postkatran, on 25 mai 2022 - 09:11, said:

Dupa parerea mea, fisheye-ul exceleaza in doua situatii :
Ar mai fi si closeupurile, cand subiectul e mare in centru si in rest totul mic, uwa/fisheye sunt misto.

View Postkatran, on 25 mai 2022 - 09:11, said:

2. Genul ala de cadru cand ai ceva in prim-plan  (de ex. flori) si un peisaj in spate (munti, paduri, case...etc).
M-am tot distrat cu astfel de cadre, defapt si pe net daca te uiti cam asta sunt si majoritatea.

Fișier atașat  IMGP8597.jpg   774,53K   18 download-uri Fișier atașat  IMGP7947.jpg   981,35K   19 download-uri

Editat de crokodilu, 25 mai 2022 - 13:06.


#3653
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Am observat ca exista o singura cea mai buna regula: cand n-am mai respectat nicio regula. Atunci am obtinut cele mai bune imagini sau, cel putin, alea mi-au placut mie.
Incolo, chiar si cu nivela activa pe ecran, tot stramb imi iese orizontul. Astea-s bune cand faci foto batraneste si ai timp berechet sa judeci poza. Cand e vorba de instantanee, solutia e... click si-oi mai vedea dupa. ;)

#3654
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.923
  • Înscris: 28.12.2006

View Postursamajor, on 26 mai 2022 - 08:39, said:

Am observat ca exista o singura cea mai buna regula: cand n-am mai respectat nicio regula. Atunci am obtinut cele mai bune imagini sau, cel putin, alea mi-au placut mie.
Pai depinde si ce reguli ai... Posted Image
Dar daca tie iti plac atunci este ok.

View Postursamajor, on 26 mai 2022 - 08:39, said:

Cand e vorba de instantanee, solutia e... click si-oi mai vedea dupa.
Asta merge cand esti in studio si poti repeta rapid, dar la Stambul mai greu sa te reintorci si sa refaci cadrul ca ai gresit incadrarea sau ai ratat magic blue hour.

Editat de crokodilu, 26 mai 2022 - 08:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate