Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Bucuresti - Budapesta, dilema traseu

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Marti la ora 6 trebuie sa plec din Bucuresti, catre Budapesta.
Plec cu tot familionul (3 adulti si un copil mic).

Problema mea este ca tocmai a anuntat ninsori oarecum puternice in partea de sud a tarii incepand chiar de marti.

Traseul planuit initial era:
1. Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu-Severin - Timisoara - Cenad

Stiu traseul, drumul e bun, dar norii vin din SUD si nu as dori sa raman inzapaezit.
De obicei fronturile mediteranenne sunt bogate in precipitatii.

Traseul clasic este:
2. Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Arad - Nadlag

Nu am mai mers de multa vreme pe Sibiu. Cum este drumul?
Ultima oara se lucra de zor si am stat la semafoare pe drum de mi s-a acrit.
Cu TIR-urile tot de cosmar este?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,023
  • Înscris: 03.12.2005
Mai rau ca de la Severin la Timisoara e imposibil sa fie.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,687
  • Înscris: 26.11.2001
Ba da... Valea Oltului, plina de tiruri...

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai mergi pe Autostrada A3... oh wait.

Mergi pe DN7: Bucuresti - Pitesti - Valea Oltului - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac, cu grija prin localitati si pe portiunile aglomerate pe 2 benzi... adica de la Pitesti incolo, in special pe Valea Oltului si pe valea Muresului. :lol: Nu stiu de DN6, dar 7-le e o ruta circulata si n-o sa ai probleme cu zapada. Si daca nu vine plugul la timp si ninge sanatos, astepti cateva minute sa treaca un convoi de tiruri si le urmezi.

Vroiam sa mai dau niste idei de supravietuire pe drumul ala pe zapada cu masina normala, dar tu parca aveai un SUV care nu are greturi pe zapada. Cum sa ramai inzapezit, mai? Pai n-am ramas eu inzapezit cu caucioace all-season cu Dacia pe niste drumuri judetene necuratate acu vreo 2 zapezi si ti-e ca ramai tu cu ML-ul pe unul din cele mai circulate si curatate drumuri de la noi? :)

#5
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
nu mai sunt semafoare...drumul este bun pe toata ruta..ceva mai prost intre sibiu si sebes..

TIR-urile raman o problema nu doar de numar cat si ca drumul este  in marea majoritate doar pe 2 benzi.

daca te feresti de vreme, cea mai "calda"solutie este valea oltului, sibiu, timisoara. de ex in tara ninge acum si la sibiu a fost soare si cald, iar pe valea oltului nu am vazut niciodata zapada catusi de putin "periculoasa"

LE: sry... wrong way... obisnuinta... :) ...Arad

Edited by sly_d, 14 December 2009 - 01:15.


#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
WTF, ce sa caute la Timisoara daca vine pe la Sibiu? Inca nu-i facuta continuarea A1 care pe traseul asta ar trebui sa vina. Direct Arad - Nadlac sau Arad - Turnu...

De marti incolo sunt posibile ninsori si pe partea asta a Carpatilor... Prognoza meteo zice 20%. Mai nimica. :)

#7
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Masina ma duce teoretic fara probleme.
Cum ma voi intoarce cu ea, va trebui sa o bag direct in revizie, pt ca imi tot arata ca mai am 1700 Km si trebuie sa o fac.

SPER sa nu mi se aprinda pe drum beculetul de placute frana.

====

Tocmai m-am uitat la Meteo.
Marti in toata Romania NINGE, dar in SUD e lapovita.

Faza e ca nu as dori sa fac 24 de ore pe drum, de aceea ma tot intreb pe unde sa o iau.
Cred ca voi vedea la fata locului, adica la Pitesti, maine.

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
2. Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Arad - Nadlac

Ne intalnim pe drum, mai mult ca sigur. ;)

#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
terminati cu prostiile astea pe Bucuresti-Arad -DN7, da?
daca pleci la 6 la 14-15 esti in Arad, mai pui o ora asa pina in Nadlac si de aci inca una dupa care ai freeway.


astia is timpi scosi de mine fara sa fortez agregatul, mergind in limite aprox legale

#10
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Bineinteles, mai exista si varianta: Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tg Mures - Turda - Gilau - Oradea - Budapesta.

Si cu ocazia asta mergi si pe noua A3  :D

#11
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Prefer rutele clasice.

Vad ca Vigneta pt Ungaria pot cumpara de pe net:
http://www.motorway....age=VV_Internet

Pentru Austria care e treaba?

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,023
  • Înscris: 03.12.2005
La vama. De ce nu te programezi si la revizie in Ungaria sau Austria? Dar pe urma nu cred ca mai calci la astia de-aici.

#13
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Eu ultima data am cumparat atat vigneta pentru unguri cat si cea pentru austrieci de la Szeged, inainte de iesirea din oras, imediat dupa ce cobori podul peste Tisa este un OMV pe dreapta. Am platit cu card bancar. Tipa de la casa o rupea si pe romaneste.

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,687
  • Înscris: 26.11.2001
Iti poti cumapra vigneta online de la unguri.
Pentru Austria vigneta se cumapra cum treci granita Ungaria - Austria, de la o benzinarie Shell.

Eu cam uit de ele, in focul vitezei, de aceea cel putin pt Ungaria cumpar de pe internet.

#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
Pt viniete, la unguri pe autostrada, in prima benzinarie pe dreapta, evident Mol si la dintosi cum s-a zis mai sus in Shell.

La huni s-a folosit cardul ca sa nu ne faca la schimb (vorbe) si la ailalti cash.

In unele benzinarii iti mai iau ceva firfirici ca sa te pishi, in altele nu; e posibil sa dai de unii ce nu suporta romanii si daca te aud vorbind iti fac mizerii; se termina prost pentru ei atunci cind stii ungureste si le-o zici pe limba lor de vreo 10 ori mai mult :lol: (sotul unei amice e 1/1 sau 1/2 si a inteles ce comentau aia cind ea a vrut sa mictioneze p=acolo pe ei).
Personal nu am avut intimplari d-astea dar e bine de stiut :)

#16
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Cum ati reusit va platiti vigneta ungureasca pe net ? In urma cu un an am platit de vreo doua ori cu cardul pe net pe http://www.autopalyamatrica.hu/, eram fericit ca am scapat de opritul in minunata tara vecina si prietena, dar de o vreme nu mai vrea decat daca imi fac nu stiu ce abonament bancar la OTPul lor...

#17
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

View PostHorsie, on 14th December 2009, 16:04, said:

Prefer rutele clasice.

Vad ca Vigneta pt Ungaria pot cumpara de pe net:
http://www.motorway....age=VV_Internet

Pentru Austria care e treaba?
             Iti recomand ruta pe DN7.Prognoza pe sudul tarii nu o stiu,pe vest eu urmaresc pagina eumet.hu si pe cand pleci va incepe incetul cu incetul o incalzire a vremii.Vigneta pentru Ungaria si Austria le iau de obicei dupa cum ti-au spus si altii de la benzinaria Shell de la intrarea in Mako pe stanga.Duminica 13 decembrie cele 2 vignete de 10 zile m-au costat aprox. 4900Ft.

#18
cosmin800331

cosmin800331

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.03.2008

View Postghidioneanu, on 14th December 2009, 21:50, said:

Cum ati reusit va platiti vigneta ungureasca pe net ? In urma cu un an am platit de vreo doua ori cu cardul pe net pe http://www.autopalyamatrica.hu/, eram fericit ca am scapat de opritul in minunata tara vecina si prietena, dar de o vreme nu mai vrea decat daca imi fac nu stiu ce abonament bancar la OTPul lor...

Da, naspa, asta am constatat si eu! Doi ani am platit si eu vigneta ungureasca prin internet iar anul asta am constatat ca trebuie sa-mi fac abonament. Am renuntat si am luat cu cash imediat de la prima dugheana de dupa Vama Cenad. Pentru vigneta austriaca am luat tot de acolo. 18€ au costat. Mai scump decat pretul oficial.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate