Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Achizitii din China - cum se procedeaza la cantitati mai mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009
Salut!
Stiu ca s-a mai tot vorbit despre asta . am mai gasit topicuri si am extras cateva informatii necesare, insa tot nu am fost lamurit  in cazul meu concret.

Mai exact vreau sa cumpar de pe un site din china in cantitati ceva mai mari pentru o persoana fizica (nu PFA).
Obisnuiam sa cumpar diverse electronice, de la telefoane la PMP-uri, Navigatii si camere foto/video, de la cineva ce se ocupa de importuri in cantitati mari , si le vindeam pe okazii. Am zis sa elimin intermediarul din ecuatie si sa auc eu produsele pin curier rapid. Vreau sa continui si cu Okazii si sa deschid  un shop online, dar momentan nu sunt dispus sa fac inca firma, pana nu sunt sigur ca o sa imi mearga.
Am gasit cateva siteuri chinezesti si am comandat de pe fiecare cate un produs-doua pentru a fi sigur ca nu sunt siteuri de tzepari. le-am primit pe PF si nu am platit nici un fel de taxa. Problema e urmatoarea:
  • pot comanda pe PF cantitati gen 30 de produse diferite in cantitati de 1-5 exemplare fiecare, fara a avea probleme in vama?? am citit pe alte topicuri ca o persoana fizica nu poate primi cantitati prea mari din acelasi produs, insa in cazul meu e o cantitate mare de produse diferite
  • ca persoana fizica mai platesc TVA pe produsele importate? ele ,teoretic, nu sunt spre revanzare
  • cam care ar fi taxele vamale in cazul asta? si cum evit taxele vamale sau sa platesc mai putin (am citit ca persoanele fizice nu ar putea prmi mostre, dar am mai citit ca totusi  chinezii iti pot pune valori mai mici pe documentele de vama)
  • cum sta treaba cu taxele vamale si tva-ul daca le-as aduce pe o firma ca mostre? si cum as putea sa le revand (cu sau fara factura) daca ele au venit ca mostre?
  • ce alte alternative am sa pot aduce din china produse in astfel de cantitati pe PF sau pe firma? (ar fi o varianta sa comand cate 5 produse pe PF la fiecare 2-3 zile din acelasi loc, ca oricum chinezul tine cont de cantitatea comandata de-alungul timpului, insa pentru un cost mai mic  'transport per produs' sunt necesare cantitatatile mai mari)

se pare ca pentru a ajunge la preturi mai mici decat la furnizorul de pana acum trebuie pentru inceput, pana ii conving pe chinezi ca merit reducei mi mari, sa evit plata tva-ului (daca se plateste in cazul PF) si a taxelor vamale

aaa... si sa nu uit, poate e important de specificat pentru a primi raspunsuri cat mai pe caz: comanda acre as vrea sa o fac acum (de vreo 30 produse diferite, 1-5 exemplare fiecare) ajunge pe la 4500euro



astept raspunsuri si va multumesc anticipat!

Edited by razvan08razvan, 13 December 2009 - 14:58.


#2
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

[...]sa nu uit, poate e important de specificat pentru a primi raspunsuri cat mai pe caz: comanda acre as vrea sa o fac [...]
*vroiam sa spun "[...]comanda care as vrea[...]

#3
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Intreaba si pe la Juridic ;)

#4
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009

 djandrey08, on 13th December 2009, 15:05, said:

Intreaba si pe la Juridic ;)
pe la ce juridic? ca pana una-alta vreau sa fentez legile (din pacate, ca tot romanu'). sa ma duc pe la Registrul Comertului sau chiar la un birou vamal sa intreb "auziti, vreau si eu sa cumpar  vreo 20 de modele de telefoane si vreo 10 de camere video din china pe persoana fizica. cum fac sa nu platesc tva si sa platesc taxe vamale mai mici??"

#5
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
SoftPedia are un subforum numit "JURIDIC" Click!

#6
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009
acum am inteles la ce te refereai. merci
am deschis topicul aici pt ca, dupa cum am spus in primul post, am mai vazut topicuri pe teme asemanatoare deschise aici. o sa caut si la juridic un topic legat de asta ca sa nu mai deschid unul identic, dar sper sa gasesc si aici oameni care au mai facut astfel de achizitii sa imi raspunda

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
se poate vorbi si aici daca topicul mare despre CHINA de pe sectiunea Afaceri, nu te-a lamurit.

#8
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009
cineva?!?!

#9
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 razvan08razvan, on 13th December 2009, 15:11, said:

pe la ce juridic? ca pana una-alta vreau sa fentez legile (din pacate, ca tot romanu'). sa ma duc pe la Registrul Comertului sau chiar la un birou vamal sa intreb "auziti, vreau si eu sa cumpar  vreo 20 de modele de telefoane si vreo 10 de camere video din china pe persoana fizica. cum fac sa nu platesc tva si sa platesc taxe vamale mai mici??"

Ceea ce ceri tu sunt sfaturi cum sa faci contrabanda si asa ceva nu cred ca e cineva dispus sa iti dea, cred ca e si contra regulilor forumului, doar faptul ca cineva ti-ar explica cum sa "fentezi legea" poate constitui infractiune.

daca mergi la Registrul Comertului si intrebi "cum fac sa nu platesc tva" sa te filmezi, sunt foarte curios de faza asta...ai sanse sa iti faca cineva flagrant pentru dare de mita si ajungi si pe la TV.

sa aduci pe persoana fizica marfuri care nu sunt incluse in limitele de "bunuri personale" din punct de vedere legal nu e posibil.
sa nu platesti TVA e iarasi ceva "out of bounds". nu stiu unde ai auzit ca persoanele fizice nu platesc TVA.
taxele vamale le poti consulta in TARIC
mostre inseamna putin sau valoarea foarte mica, 30 de camere video nu sunt mostre sau cel putin vama nu le poate considera asa.

Multa lume intra pe alibaba si alte siteuri chinezesti si cand vad preturile li se pare ca se vor imbogatii in scurt timp. Din pacate adevarul este altul, la preturile repective se adauga o gramada de cheltuieli si taxe si deobicei cu China trebuie calculate si eventualele pierderi (produse defecte etc).

#10
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Ceea ce ceri tu sunt sfaturi cum sa faci contrabanda
suna prea dur contrabanda. mai corect e evaziune
dar ce sa faci, ca in Romania fara sa furi intr-un fel sau altul, nu poti avea un trai decent. aia e... furi statul, sau fentezi sa nu platesti tva ca oricum nu face nimic pentru tine.
okazii.ro e raiul evazionistilor. in afara de cei ce vand produse second-hand(dar si aia ar trebui sa platesca taxe pe ce vand) toti cei ce vindem acolo cumparam de undeva mai ieftin si vindem acolo scump..si in general de la importatori. mai sunt si cativa care fura de undeva si vind acolo cu mult sub pretul pietei. eu am spus-o in primul post, vreau sa imi deschid un magazin online, dar pentru care nu vreau sa imi deschid o firma pana nu sunt sigur ca voi putea vinde prin acel magazin cel putin pe jumatate cat prin okazii (pentru primele 6 luni e obiectivul asta, ca bineinteles ca doresc sa vand mai mult)

Quote

va nu cred ca e cineva dispus sa iti dea, cred ca e si contra regulilor forumului, doar faptul ca cineva ti-ar explica cum sa "fentezi legea" poate constitui infractiune.
tot pe aici pe forum am citit cum poti vorbi cu chinezii sa iti treaca valori mai mici pe documentele de vama pt a plati taxe vamale mai mici sau deloc (in functie de unde se incadreaza marfa ta)

Quote

sa aduci pe persoana fizica marfuri care nu sunt incluse in limitele de "bunuri personale" din punct de vedere legal nu e posibil[...]30 de camere video nu sunt mostre
legea e ambigua aici si de aceea am pus intrebarea pe forum. nu poti aduce 30 de camere video de acelasi fel, dar eu am intrebat daca pot aduce 30 de camere video diferite Cred ca 30 de camere video diferite ar putea fi mostre. in schimb o persoana fizica nu poate aduce mostre

Quote

nu stiu unde ai auzit ca persoanele fizice nu platesc TVA.
nu mi-a spus nimeni ca PF nu plateste TVA, tocmai de asta intreb.  ideea posibilitatii de a nu plati tva mi-a venit tocmai din principiile TVA-ului.
Intr-adevar, in mod obisnuit si PF in calitate de consumator plateste TVA pentru ca este inclus in pret, dar  in cazul importurilor  valoarea adaugata vine netaxata si TVA ul este aplicat de catre importator. iar eu daca cumpar acele produse pe PF, teoretic sunt consumator, deci se mai aplica TVA-ul? am auzit de exemplu ceva ca firmele ar trebuisa se inregistreze pe undeva ca platitoare sau neplatitoare de TVA, deci consumatorul persoana fizica nu cred ca s-a inregistrat pe undeva, iar PFA-urile stiu(la fel, am auzit) ca trebuie sa treaca de un prag minim al cifrei de afaceri pt a se inregistra. In plus, TVA este deductibila, dar ea cum poate fi deductibila pentru o persoana fizica?



Quote

Multa lume intra pe alibaba si alte siteuri chinezesti si cand vad preturile li se pare ca se vor imbogatii in scurt timp. Din pacate adevarul este altul, la preturile repective se adauga o gramada de cheltuieli si taxe si deobicei cu China trebuie calculate si eventualele pierderi
multa lume face scandal dupa ce intra pe siteurile alea ca produsele din china s-ar vinde cu adaos de 500% . eu am spus si in primul post, si am sa copy+paste si aici: "se pare ca pentru a ajunge la preturi mai mici decat la furnizorul de pana acum trebuie pentru inceput, pana ii conving pe chinezi ca merit reducei mi mari, sa evit plata tva-ului (daca se plateste in cazul PF) si a taxelor vamale" Adica mi-am cam facut calculele si nu ies cu mult mai ieftin decat de la intermediar, iar la prima comanda, daca aceasta nu e suficient de mare, pretul total al produsului(pret+transport+taxe) poate fi mai scump decat cel de la actualul furnizor. eventualele pierderi cu produsele defecte inca nu le-am calculat. actualului furnizor pot returna produsele defecte, insa nu s-a intamplat pana acum. si chinezului i le pot returna, dar suport cheltuielile de transport... deci mai bine le arunc. si app de asta, ca este pusa sub semnul intrebarii calitatea produselor chinezesti: pentru ca m-am ocupat de asta, majoritatea electronicelor pe care le am sunt chinezesti. estimativ, cam 40% dintre produsele ce le utilizez eu sau prietenii apropiati au dat semne de oboseala sau au inregistrat defectiuni (dar nu majore) in mai putin de un an, dar mai mult de 6 luni. restul de 60% ce n-au avut probleme in primul an, functioneaza normal si dupa mai bine de doi ani . este vorba de cateva zeci de produse electronice (telefoane, camere foto/video, gps-uri, laptopuri, monitoare, tv-uri, sisteme auto dedicate, videoproiectoare, acesorii, etc etc etc etc etc etc)

Edited by razvan08razvan, 18 December 2009 - 15:31.


#11
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 06.08.2008
Taxa vamala o poti evita daca produsul este sub valoarea de 10 Euro. Cu alte cuvinte, daca pe declaratia vamala expeditorul scrie o valoare mai mare de 10 Euro, doar atunci platesti. Taxa vamala se calculeaza 0,19 * valoarea produsului, si iese taxa pe care trebuie sa o platesti.

Expeditorul poate scrie orice suma vrea el pe declaratia vamala. Te poti intelege cu expeditorul sa treaca valori mai mici.

Produsele defecte le poti inapoia expeditorului pentru a primi alte noi, dar uneori costul transportului depaseste valoarea produsului. Asa ca mai degraba renunti.

Si eu am auzit ca este interzis sa aduci mai multe produse de la aceiasi marca, dar nu stiu cat de adevarat este.

#12
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Gabysh, on 19th December 2009, 15:25, said:

Taxa vamala o poti evita daca produsul este sub valoarea de 10 Euro. Cu alte cuvinte, daca pe declaratia vamala expeditorul scrie o valoare mai mare de 10 Euro, doar atunci platesti. Taxa vamala se calculeaza 0,19 * valoarea produsului, si iese taxa pe care trebuie sa o platesti.

Expeditorul poate scrie orice suma vrea el pe declaratia vamala. Te poti intelege cu expeditorul sa treaca valori mai mici.

Produsele defecte le poti inapoia expeditorului pentru a primi alte noi, dar uneori costul transportului depaseste valoarea produsului. Asa ca mai degraba renunti.

Si eu am auzit ca este interzis sa aduci mai multe produse de la aceiasi marca, dar nu stiu cat de adevarat este.

ce spui tu e TVA, vama e altceva si poti verifica pe TARIC eu.

nu va bazati pe facturi subevaluate cu mult, se pot face lucruri de genul dar exagerat. cand se prind ca e exagerat scot domnii catalogul si atunci sa vezi estimari :) gen ipod 600euro.

#13
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 06.08.2008

 chinaman, on 19th December 2009, 22:18, said:

ce spui tu e TVA, vama e altceva si poti verifica pe TARIC eu.

nu va bazati pe facturi subevaluate cu mult, se pot face lucruri de genul dar exagerat. cand se prind ca e exagerat scot domnii catalogul si atunci sa vezi estimari :) gen ipod 600euro.
Asa mi-a spus vamesa ca se calculeaza taxa vamala.

Asa e, m-a intrebat vamesa cand am adus mai multe produse de acelasi tip, ca de ce e asa ieftin ? Parca ii parea rau ca nu m-a stors de neste bani. E dificil sa demonstrezi ca pretul este subevaluat mai ales daca le cumperi pe persoana fizica.

#14
razvan08razvan

razvan08razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009
eu auzisem ceva ca se poate evita taxa vamala (la produsele pt care se platesc taxe vamale) daca valoarea ar fi sub 45 de euro. oricum pt 10 euro sau pt 45 de euro taxa avmala ar fi nesemnificativa. problema e pt comenzi de 4000 de dolari

iar 19% nu e taxa vamala, sau poate o fi pt categoria de produse care le-oi fi adus tu. taxa vamala variaza pentru fiecare tip de produs in parte. sunt produse scutite de taxe vamale si sunt produse pentru care taxa vamala poate fi de 0,5% ori produse cu taxa vamala de 45%

am intrat si eu pe taric, dar acolo denumirile sunt mult prea tehnice si categoriile mult prea vagi, incat cred ca unele produse pot fi incadrate in mai multe categorii (unele scutite de taxa vamala)

#15
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 06.08.2008

 razvan08razvan, on 22nd December 2009, 00:18, said:

eu auzisem ceva ca se poate evita taxa vamala (la produsele pt care se platesc taxe vamale) daca valoarea ar fi sub 45 de euro. oricum pt 10 euro sau pt 45 de euro taxa avmala ar fi nesemnificativa. problema e pt comenzi de 4000 de dolari

iar 19% nu e taxa vamala, sau poate o fi pt categoria de produse pe care le-oi fi adus tu. taxa vamala variaza pentru fiecare tip de produs in parte. sunt produse scutite de taxe vamale si sunt produse pentru care taxa vamala poate fi de 0,5% ori produse cu taxa vamala de 45%

am intrat si eu pe taric, dar acolo denumirile sunt mult prea tehnice si categoriile mult prea vagi, incat cred ca unele produse pot fi incadrate in mai multe categorii (unele scutite de taxa vamala)
Pentru 45 Euro, eu am platit in jurul sumei de 30 RON. Deci, e semnificativ.

Mie asa mi-a spus ca se calculeaza muierea de la vama. Nu stiu cat de adevarat o fi.

#16
andrei_ionescu

andrei_ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
As vrea sa stiu daca a cumparat cineva de pe www.alibaba.com , cat de seriosi sunt intermediarii de pe acest site , si cum pot evita sa fiu inselat.

#17
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 andrei_ionescu, on 22nd December 2009, 22:51, said:

As vrea sa stiu daca a cumparat cineva de pe www.alibaba.com , cat de seriosi sunt intermediarii de pe acest site , si cum pot evita sa fiu inselat.

E plin de tzepe pe alibaba.com si in general pe toate siteurile business-to-business. cei ce au gold supplier sunt doar niste vanzatori care au platit o anumita taxa. e plin de gold supplieri tzepari. tzepe de la marfa naspa, countrafacuta, sau nu trimit nimic, cam toate metodele de scam (citeste pe forum la alibaba ca sa-ti faci o impresie.

dintre fabricile cu care lucrez eu nici una nu e pe alibaba sau alte siteuri de top, sunt pe siteuri strict pe domeniul lor si specializate. nu inseamna ca pe alibaba nu sunt si fabrici bune si reale dar ti-am dat exemplu asta ca sa-ti faci o idee.

#18
andrei_ionescu

andrei_ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
mersi pentru raspuns , eu as fi interesat sa cumpar pentru inceput 300 - 400 bucati de memory flash-uri , nu exista nici un site de pe care sa comand si sa fac plata prin rambus ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate