Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 

Buzăul este situat în Moldova ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006

View Postcopjob2000, on 17th December 2009, 21:08, said:

Din punct de vedere geografic, toată lumea este de acord cum că Buzăul face parte integrantă din Muntenia!
De asemenea este de notorietate faptul confprm căruia în Muntenia există doua enclave pline cu moldoveni și una în Dobrogea!
Acestea sunt: Buzău, Brăila și Tulcea!  :coolspeak:

Si de cand pana cand Braila e enclava?
Eu stiu ca a fost odata raia turceasca nu moldoveneasca. Si mai stiu ca N. Iorga spunea în 1926, că Braila nu este fiica, ci maica Principatului romanesc.
Brăila a fost o atractie pentru domnitorii Tarii Romanesti pentru ca era importanta politic. Braila a contribuit enorm la dezvoltarea Romaniei moderne pentru ca Romania moderna s-a nascut pe baza sacului de grau, care era manevrat la Brăila.

Edited by ferrellroo, 24 February 2010 - 19:38.


#20
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
misto harta.. pacat ca nu am stiut de ea mai demult, cand eram in discutii cu o duduie care statea in iasi si se simtea jignita daca ii ziceai "moldoveanca".. ea era din bucovina, dom'le

#21
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postmegutz, on 27th February 2010, 15:29, said:

misto harta.. pacat ca nu am stiut de ea mai demult, cand eram in discutii cu o duduie care statea in iasi si se simtea jignita daca ii ziceai "moldoveanca".. ea era din bucovina, dom'le

   He ! He He ! Iasul in Bucovina...?! pai sa vada in Suceava ce dispute cartografice pe Moldova- Bucovina :casa aia e acolo ailalta e dincolo nucul din gradina era in Bucovina marul in Moldova..mai ceva ca in batalia pentru Berlin,fiecare brazda ...varza ...viezure ...miinz e in disputa asa ca pina la Iasi e cale lunga...!

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Se simt unii mai rotunzi ca stramosii lor erau supusii imparatului?

#23
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postabancor, on 28th February 2010, 00:44, said:

Se simt unii mai rotunzi ca stramosii lor erau supusii imparatului?

Stai linistit era o ironie ! Nu am deloc asemenea apasari ,doar ca se consuma inutil energie in chestiunea respectiva si ca nu e cazul a fi ''externalizat conflictul'' .Fara indoiala perioada austriaca a lasat urme care se simt si azi dar , sa sustii ca noi bucovinenii suntem mai buni sau mai rai decit altii cred ca e cam mult spus...! Si dealtfel disputa am intilnit-o doar dupa ce m-am stabilit in Suceava in urma cu multi ani pentru ca in interiorul regiunii habar nu aveam de asa ceva .Concluzia e ca avem particularitati cum toate regiunile le au dar nu sunt unii mai buni decit ceilalti...

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
A, nu ziceam de tine, acu vazui ca esti din SV! Ma gindeam la cei care disputa problema respectiva. De parca ar fi o noutate. E specific, cred, tuturor tarilor/natiunilor, sa aiba o rivalitate, sau macar sa se intepe, intre regiuni.

#25
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
E o intreaga disputa pe tema asta. Mama mea este din Sarata Monteoru, un sat (statiune balneo) din Buzau, deci sunt un pic in tema cu subiectul.

Ei bine, adevarul e pe undeva pe la jumatate, dar doar dpdv lingvistic. Fiind un judet aflat la granita cu regiunea Moldovei, influentele graiului moldovenesc n-au cum sa lipseasca, dar doar cine are contact mai des cu zona Buzaului poate recunoaste un accent tipic buzoian, cu influente moldovenesti, dar nu decisive. Cineva a punctat bine inaintea mea ca in stabilirea graiului conteaza in primul rand regionalismele, si nu accentul ori, in Buzau nu vei auzi cuvinte ca perje, curechi, chiper, etc.

In alta ordine de idei, nu prea e de bon ton, dupa unii, sa fii categorisit drept "moldovean", nu prea da bine. Daca cineva ar fi facut "ardelean" sau "banatean", sigur nu s-ar supara. Ma rog, chestie care tine de prejudecati si etichete gata puse. Dar, de exemplu, si in nordul Olteniei se vorbeste cu un accent usor ardelenesc, si in Bucovina, dupa parerea mea, graiul e dat de o combinatie de accente ardelenesc si moldav, deci nu se vorbeste ca in Moldova, este o diferenta. La fel si in Mehedinti, judet incadrat administrativ in Oltenia, dar unde se vorbeste cu un puternic accent banatean.

Nu poti trasa cu creionul, ca pe harta, o delimitare stricta a graiurilor sau accentelor doar in functie de imparteala teritorial-administrativa de azi. Cam atat.

#26
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postcopjob2000, on 17 decembrie 2009 - 21:08, said:

Din punct de vedere geografic, toată lumea este de acord cum că Buzăul face parte integrantă din Muntenia!
De asemenea este de notorietate faptul confprm căruia în Muntenia există doua enclave pline cu moldoveni şi una în Dobrogea!
Acestea sunt: Buzău, Brăila şi Tulcea!  Posted Image
FOARTE CORECT PUNCTAT !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate