Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Buzăul este situat în Moldova ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Dragi geografi , istorici , oameni de rand , o parte din oamenii cu care am discutat susțineau cu siguranță că Buzăul ar face parte din Moldova . Eu știu că Buzăul NU face parte din Moldova. Puteți să mă ajutați cu câteva idei și dovezi din care să reiasă că Buzăul nu este situat în Moldova ci în Muntenia?

Mulțumesc anticipat !

L.E. : http://ro.wikipedia.org/wiki/Muntenia

Edited by jazzu, 12 December 2009 - 18:46.


#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
E in muntenia prietene.

#3
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
Confirm,Muntenia.Detalii aici

#4
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Dar si vorbești ca la Molduova... :)

#5
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Normal ca e in Muntenia, ca doar se vede pe harta clar ca lumina zilei. Ca acolo se vorbeste cu puternic accent moldovenesc e alta treaba. DIn acest punct de vedere buzoienii sunt clar moldoveni. Am avut atitia colegi in facultate care m-ar fi omorit pt afirmatia asta, dar ce sa-i faci, asta e realitatea.

#6
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Eu stau intr-un oras la 35 km de Bz, si locuitorii n-au nicio treaba cu accentul moldovenesc... deci cam din Buzau incepe Moldova lingvistica.

Edited by Loox, 12 December 2009 - 18:39.


#7
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Mulțumesc pentru confirmări , cât despre accente...un accent pur îl găsești în miezul regiunii respective poate, la margini mai sunt si influențe.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Nici macar intreg judetul Vrancea nu e in Moldova. Iar buzoienii nu au cum sa fie moldoveni, din moment ce Buzaul nu a facut niciodata parte din Moldova. Linkul din wiki e dovada buna, se vede clar pe harta limita istorica a Moldovei.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Orasul cu cei mai multi vorbitori de limba romana cu accent moldovenesc este Bucurestiul. Daca e sa ne luam dupa criteriile enuntate de unii Bucurestiul se afla in Moldova.

Cea mai amestecata limba se vorbeste in Bucuresti unde s-a format un amalgam de dialecte .

    In Buzau se simte evident influenta accentului moldovenesc. Nu exista moldovean peste 18 ani sa nu fi trecut odata prin Buzau. In schimb Buzaul nu a fost niciodata o tinta de migratie deoarece nu a stralucit niciodata nici din punct de vedere industrial si nici nu exista centre educationale.

    Daca tot veni vorba de influente linvistice, in Pitesti se vorbeste olteneste desi nu se afla in Oltenia.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Subdialectul moldovenesc se vorbeste si in estul Ardealului, iar in sud (Sibiu) se vorbeste subdialectul oltenesc. Sursa - o carte despre dialectele si subdialectele limbii romane, nu e pe net, n-am cum sa dau link. Deci graiul nu e un criteriu. Nu conteaza atit accentul, cit regionalismele, in delimitarea graiurilor.

Edited by abancor, 13 December 2009 - 01:06.


#11
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 abancor, on 13th December 2009, 02:05, said:

Nu conteaza atit accentul, cit regionalismele, in delimitarea graiurilor.
Bine punctat.

#12
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu am intalnit multa lume in bucuresti care stie ca buzau=moldova :lol:

P.S. Not a Chinaman 'cause I ain't from China man...I am Japan man

#13
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Hai mah jazzule ca nu suntem moldoveni. Desi multa lume s-a mirat ca n-am accent de molovean, ca sunt din Buzau si n-am accent. :huh: WTF?! :cursing:

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Multa lume e complet analfabeta in chestii de geografie, asa ca nu e de mirare. De vina e si impartirea administrativa artificiala, care nu mai tine cont de granitele "naturale" dintre zonele etno-geografice (am mai vorbit despre asta, acum vreo 2 ani, tot aici pe forum, chiar am depus eforturi sa ii explic unui baimarean care sa falea ca e morosan ca Baia Mare nu e in Maramures). Lumea a uitat multe dintre denumirile istorice, de cind lumea, ale zonelor tarii, si le-a adoptat pe cele artificiale.

Edited by abancor, 16 December 2009 - 13:47.


#15
carcotasa13

carcotasa13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2007
Poftim o hartă să te lamurești  ;)

Attached Files

  • Attached File  123.JPG   93.99K   211 downloads


#16
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 jazzu, on 12th December 2009, 19:23, said:

 carcotasa13, on 17th December 2009, 16:14, said:

Poftim o hartă să te lamurești  ;)


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din punct de vedere geografic, toată lumea este de acord cum că Buzăul face parte integrantă din Muntenia!
De asemenea este de notorietate faptul confprm căruia în Muntenia există doua enclave pline cu moldoveni și una în Dobrogea!
Acestea sunt: Buzău, Brăila și Tulcea!  :coolspeak:

#18
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Sunt originar dintr-o localitate buzoiana, la numai 30 km de granita cu Covasna si la peste 100 km de granita cu Moldova. Celor care imi spun ca sunt moldovean, le replic ca, mai degraba,  sunt ungur! Totusi nu pot sa nu remarc ca predomina amunite regionalisme specifice Moldovei si, uneori, si accentul are conotatii moldovenesti!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate