Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Viteza la Digi.Mobil

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
23541 replies to this topic

#73
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Sau mai bine îți iei un telefon care știe HSDPA 7,2 Mbps și îl folosești pe post de modem atunci când ai nevoie de net pe PC/laptop. Asta dacă ai nevoie neapărat de viteză mai mare.

Între noi fie vorba, rar am trecut de 3,6 Mbps în testele de download pe care le-am făcut folosind modemul.

#74
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Test facut in urma cu 2 min in Ploiesti cu modem ZTE MF100 3.6Mbps:
[ http://www.speedtest.net/result/670730888.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/670741962.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/670744867.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/670746182.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu am depasit limita de trafic pe luna asta, abia daca am 150MB trafic. <_<

Edited by vasilemadalincristian, 03 January 2010 - 21:07.


#75
Clau44

Clau44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.01.2008
eu am optat pentru trafic cu 0,10 EURO/MB, pot să spun că am fost surprins să văd viteza, chiar am avut și 7,32 Mbps, la început când se conectează merge mai încet, dar după ce ai început o sesiune de internet, merge foarte bine, viteza nu a scăzut sub 5 Mbps, dacă am putut vizualiza filmulețe pe site-uri! :coolspeak:  :first:
am uitat să menționez că nu am știut cum să copieze de pe telefonul mobil imaginea, deoarece la mine îmi este activat pe cartela de tel mobilă, nu pe stick!
Cine are un telefon compatibil 3G/HSDPA îi sfătuiesc să pună cartela de Digi. mobil în telefon, și dacă optează pentru nelimitat, poate rămâne modemul telefonului în loc de stick USB :first:

Edited by Clau44, 09 January 2010 - 10:42.


#76
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View PostClau44, on 9th January 2010, 10:38, said:

eu am optat pentru trafic cu 0,10 EURO/MB, pot să spun că am fost surprins să văd viteza, chiar am avut și 7,32 Mbps,
Si marmota invelea ciocolata in staniol! Mai sa fie! Eu lucrez direct cu BTS-uri 3G HSDPA HSUPA si asemenea viteza PESTE limita tehnologica teoretica,nu am obtinut nici singur pe celula respectiva,canal preferential! Da,viteze de 5Mb/sec se pot obtine cand ai semnal foarte bun si modemul "vede" celula si are toate sloturile active.Le poate avea active si la 2 linii semnal pe modem in functie de ecranajul cladirii.Dar de aici pana la 7,32...lasa-ne!
Fara rautate,spune-i lui Mutu,poate te crede!

View Postvasilemadalincristian, on 3rd January 2010, 21:05, said:

Test facut in urma cu 2 min in Ploiesti cu modem ZTE MF100 3.6Mbps:
[ http://www.speedtest.net/result/670730888.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/670741962.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/670744867.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/670746182.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu am depasit limita de trafic pe luna asta, abia daca am 150MB trafic. <_<
Dovada CERTA ca la Ploiesti,inca NU au dat nesimtitii drumul la HSDPA! Culmea,la mine in cartier (Nord,BTS-ul de pe unul din blocurile turn din zona liceului Nichita Stanescu),chiar sub blocul respectiv,vizibilitate directa catre antene,am obtinut anul trecut INTR-O SINGURA ZI,in jur de 3 Mb/sec Download si 340 Kb/sec upload!Apoi,exact ceea ce postezi tu acolo.Adica,tu ai acum Internet PUR 3G fara HSDPA si HSUPA,este 3G chior!Cumva la modem,culoarea este albastru sau turquaz? Daca este numai albastru cand faci trafic,nu ai HSDPA! Daca este turquaz,ai HSDPA!
Spun ca sunt nesimtiti fiindca au declarat sus si tare ca au dat drumul la platforma HSDPA in TOATE celulele din Ploiesti.Am afectuat si eu chiar acum o jumatate de ora teste si nici urma de HSDPA nici in Nord,nici pe Republicii,nici in Vest la Scoala de soferi sub releu! Bine ca vor abonamente si pretind ca ofera HSDPA,in realitate ofera 3G chior la Ploiesti!

#77
705

705

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 29.10.2009

View Postmarescosmin, on 9th January 2010, 13:37, said:

Dovada CERTA ca la Ploiesti,inca NU au dat nesimtitii drumul la HSDPA!


Nesimtitii? Folosesti un serviciu aproape gratuit intr-o retea care abia se construieste la 7,2 si tu ai asemenea cuvinte? Du-te la operatorul tau drag si da peste 10 euro pe luna mai bine.

#78
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Post705, on 9th January 2010, 13:41, said:

Nesimtitii? Folosesti un serviciu aproape gratuit intr-o retea care abia se construieste la 7,2 si tu ai asemenea cuvinte? Du-te la operatorul tau drag si da peste 10 euro pe luna mai bine.
NU folosesc,doar testez cu abonamentul altcuiva,care persoana nici ea nu este multumita cu toata "pseudo-pomanageala" lor!LOW-COST vrei,low-cost ai!
Operatorul meu "drag",da! Imi ofera din 2008 servicii de calitate la date mobile,am inceput si eu cu 10E/luna,acum am abonament de 13,1 Euro,am trecut voit la ceva superior si la taxare dar am incomparabil mai buna conexiunea,acoperirea,stabilitatea mai exact,am Internet de calitate cu HSDPA-HSUPA oriunde am nevoie.HSUPA-ul de la Vodafone,NU-L are Romtelecomul pe ADSL conexiune fixa in prezent.Eu am 1,5 Mb/sec upload la Internet mobil,Romtelecom are 400 Kb/sec la abonament Clicknet de 6Mb/sec,linie fixa...cablu...sarma,na!
Asa ca,lasa-ma cu servicii "aproape gratuite" ca persoana careia ii folosesc abonamentul in teste,daca astia o mai tin asa la Ploiesti,merge la OPC! Si are dreptate!
Sa stii ca respect RDS-ul pentru ceea ce au facut pana acum,in special pe partea de net fix = FOARTE,FOARTE BUNI! Dar pe partea de mobil,mai bine puneau un abonament de 7,5 Euro/luna si aveau si ei mai multe incasari,tarif destul de bun pt cetateanul platitor de abonament si puteau sa faca ceva mai bine punerea la punct a BTS-urilor.Vor face in curand,nu neg asta dar sa anunti ca AI deja HSDPA si realitatea sa demonstreze contrariul...asta nu-mi place!
Mai ales ca sunt deja useri pe acest forum care platesc abonament pt serviciile oferite!

Edited by marescosmin, 09 January 2010 - 15:13.


#79
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Eu cred că se știe foarte bine în ce orașe este dat drumul la hsdpa. Acolo se trimit și sms-uri promo că există 3,6 și 7,2. În rest sunt sigur că este informat clientul de 384kbps. Mie mi s-a spus clar când m-am abonat că prind 384kbps. Am semnat contractul pt că am fost de acord. Deci nu văd unde este nesimțirea.
P.S. Acum beneficiez de viteza hsdpa deși am semnat pe 384. Hi hi. Să nu mă spuneți.

Edited by kineceler, 09 January 2010 - 15:17.


#80
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Postkineceler, on 9th January 2010, 15:14, said:

Eu cred că se știe foarte bine în ce orașe este dat drumul la hsdpa. Acolo se trimit și sms-uri promo că există 3,6 și 7,2. În rest sunt sigur că este informat clientul de 384kbps. Mie mi s-a spus clar când m-am abonat că prind 384kbps. Am semnat contractul pt că am fost de acord. Deci nu văd unde este nesimțirea.
P.S. Acum beneficiez de viteza hsdpa deși am semnat pe 384. Hi hi. Să nu mă spuneți.
La Ploiesti,s-au trimis SMS-uri ca exista HSDPA... au fost cateva zile de teste cand a fost HSDPA in anumite celule care acum TOATE sunt 3G chiorenzis!
Tu,cand ai incheiat contractul de abonament,NU aveai HSDPA in oras.Dar asta NU inseamna ca,atunci cand s-a dat drumul,s-a facut up-grade la celule pe HSDPA,tu sa nu ai dreptul decat la viteza stipulata in contract la momentul incheierii lui!Tu beneficiezi de viteza din zona,nu are RDS-ul cum sa te limiteze pe tine la 384 Kb/sec! Nici in centrala nu au asemenea soft si nici un operator nu-ti poate ingradi dreptul da a folosi reteaua la absolout tot ce ofera ea.Asa ca,daca tu ai HSDPA activ in zona,abonamentul tau este cu alelasi tarif si limitare la depasirea celor 3GB inclusi dar tot cu HSDPA.Purtatoarea de semnal HSDPA,nu poate fi oprita sa-ti intre in modem!
"Sa nu ma spuneti"...aici ai fost simpatic! Ti-am explicat mai inainte cum stau lucrurile asa ca: LUMEEEEE!!!! Kineceler a semnat contract pe 384 Kb/sec,3G simplu si are HSDPA!!! Faceti ceva si limitati-l!!!" :rolleyes:  :naughty:

#81
705

705

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 29.10.2009

View Postmarescosmin, on 9th January 2010, 15:34, said:

La Ploiesti,s-au trimis SMS-uri ca exista HSDPA... au fost cateva zile de teste cand a fost HSDPA in anumite celule care acum TOATE sunt 3G chiorenzis!
Tu,cand ai incheiat contractul de abonament,NU aveai HSDPA in oras.Dar asta NU inseamna ca,atunci cand s-a dat drumul,s-a facut up-grade la celule pe HSDPA,tu sa nu ai dreptul decat la viteza stipulata in contract la momentul incheierii lui!Tu beneficiezi de viteza din zona,nu are RDS-ul cum sa te limiteze pe tine la 384 Kb/sec! Nici in centrala nu au asemenea soft si nici un operator nu-ti poate ingradi dreptul da a folosi reteaua la absolout tot ce ofera ea.Asa ca,daca tu ai HSDPA activ in zona,abonamentul tau este cu alelasi tarif si limitare la depasirea celor 3GB inclusi dar tot cu HSDPA.Purtatoarea de semnal HSDPA,nu poate fi oprita sa-ti intre in modem!
"Sa nu ma spuneti"...aici ai fost simpatic! Ti-am explicat mai inainte cum stau lucrurile asa ca: LUMEEEEE!!!! Kineceler a semnat contract pe 384 Kb/sec,3G simplu si are HSDPA!!! Faceti ceva si limitati-l!!!" :rolleyes:  :naughty:


Incerc sa nu fac aprecieri legate de tine dupa numarul de greseli de scriere din posturile tale dar vehementa de care dai dovada vis-a-vis de un serviu pentru care nici nu platesti si de care nici nu ai nevoie ma pune pe ganduri. Ma bucur insa ca ai gasit ce iti trebuie la altii si ca tu consideri ca suma platita pentru serviciul respectiv e justa.

Edited by 705, 09 January 2010 - 15:56.


#82
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Post705, on 9th January 2010, 15:56, said:

Incerc sa nu fac aprecieri legate de tine dupa numarul de greseli de scriere din posturile tale dar vehementa de care dai dovada vis-a-vis de un serviu pentru care nici nu platesti si de care nici nu ai nevoie ma pune pe ganduri. Ma bucur insa ca ai gasit ce iti trebuie la altii si ca tu consideri ca suma platita pentru serviciul respectiv e justa.
E justa pentru calitatea serviciului oferit!Viteza este respectata,calitatea conexiunii este foarte buna si stabila,acoperirea efectiva cu HSDPA-HSUPA este aceeasi in toate zonele cu 3G.
Nu spun ca RDS nu ar avea calitate la netul mobil,nici n-am afirmat ca este instabil sau s-ar intrerupe conexiunea! Ma refer doar la a respecta ce au scris oficial in niste acte,au transmis in SMS-uri si in realitate nu exista faptic! Asta e tot!

#83
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Da, este o problemă, nu se respectă parametrii contractuali. Clientul are trei posibilități dacă situația persistă:
1. Clientul cere desfacerea contractului pe motiv de nerespectare de câtre operator.
2. Clientul cere deducerea din factuară a perioadei de nefuncționalitate în parametri.
3. În cazul în care cele de mai sus nu se aplică datorită reticenței opearatorului se apelează la anpc.
În continuare dacă ai timp și vrei să scoți ceva poți să îi citezi într-un proces eventual.

Eu nu am fost atât de vehement când am avut probleme pentru că m-au rezolvat (relativ) rapid când am avut probleme cu serviciile. Nu am fost foarte vehement și din cauza beneficiilor pe care le-am avut la serviciile lor (mă refer aici la creșterea vitezei la internet fix de-a lungul timpului gratuit fără să plătesc în plus).

#84
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 31.05.2008

View Postmarescosmin, on 9th January 2010, 22:56, said:

E justa pentru calitatea serviciului oferit!Viteza este respectata,calitatea conexiunii este foarte buna si stabila,acoperirea efectiva cu HSDPA-HSUPA este aceeasi in toate zonele cu 3G.
Nu spun ca RDS nu ar avea calitate la netul mobil,nici n-am afirmat ca este instabil sau s-ar intrerupe conexiunea! Ma refer doar la a respecta ce au scris oficial in niste acte,au transmis in SMS-uri si in realitate nu exista faptic! Asta e tot!

Eu am in contract viteza de "pana la" 3.6/7.2 Mbps, tu ce ai ?
Iar hsdpa in Ploiesti este de 1 luna, verificat,
Daca vorbim de viteza azi, e o problema de incarcare, pe motiv de foarte multi utilizatori, pe care sunt sigur ca o vor remedia prin extensii, la ce meticulos urmaresc oamenii acolo calitatea retelei,

#85
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Sunt în Piatra Neamț astă-seară și văd că aici nu e încă HSDPA implementat:

[ http://www.speedtest.net/result/677403329.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt conectată de ceva vreme și e OK, nu s-a deconectat.

Sper să nu am probleme cu el zilele astea, am mare nevoie de net (multe ore pe zi).

Attached Files



#86
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Postinside_spy, on 10th January 2010, 00:31, said:

Sunt în Piatra Neamț astă-seară și văd că aici nu e încă HSDPA implementat:

[ http://www.speedtest.net/result/677403329.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt conectată de ceva vreme și e OK, nu s-a deconectat.

Sper să nu am probleme cu el zilele astea, am mare nevoie de net (multe ore pe zi).
Ai modemul de VDF cu tine? Daca da,fa un test de viteza si sa vezi diferenta,inebunesti!Plus stabilitatea legaturii de care ai nevoie! NU ti se va deconecta RDS-ul,stai linistita!Tu te incapatanezi sa faci din LOGAN (RDS) Mertan (VDF)...nu se poate!O fi Loganu' ieftin dar calitatea...

View Postgeof333, on 9th January 2010, 23:15, said:

Eu am in contract viteza de "pana la" 3.6/7.2 Mbps, tu ce ai ?
Iar hsdpa in Ploiesti este de 1 luna, verificat,
Ia vino mataluta maine (ca azi a trecut) la Ploiesti,sa vezi minunatia de HSDPA...lipsa!

#87
Clau44

Clau44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.01.2008
voi schimba catele în tel mobil 3G/HSDPA și vă voi demonstra că este posibil, și îl voi pune ca modem pe PC, sper că va funcționa

#88
Clau44

Clau44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.01.2008
iată dovada că se poate prinde viteze și mai mari de 7,32 Mbps de pe Diginet mobil, pe fiberlink depășește 80 MBps
Acesta este in Baia Mare, dar pe intern, nu pe extern!

Attached Files


Edited by Clau44, 10 January 2010 - 09:23.


#89
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Unde e dovada? :huh:

Pentru colegul Mareș Cosmin din Ploiești, sa știi că am și modemul Vodafone la mine. :D

Cam așa merge acum (dimineața la ora 9, duminica!), ieri nu trecea de 400-500 kb/s.

[ http://www.speedtest.net/result/677663734.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am nimic cu Vodafone, le folosesc serviciile de mulți ani și sunt destul mulțumită, dar aici era vorba de RDS.

O să trec zilele astea și prin Ploiești să văd și eu atunci cum stă treaba cu HSDPA-ul.

#90
Clau44

Clau44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.01.2008
[quote name='inside_spy' date='10th January 2010, 10:04' post='7629261']
Unde e dovada?
ia uită-te la ea oricum am IP-ul este diferit unul de altul, la digi net mobil este de 82.XXX nu mai continui că este de ajuns poza, dacă vrei și poza de la fiber cu 90 Mbps să-mi spui!

Edited by Clau44, 10 January 2010 - 09:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate