Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Viteza la Digi.Mobil

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
23476 replies to this topic

#55
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcoolfrik, on 25th December 2009, 00:13, said:

Pai explica-ne de ce NU esti obsedat  :peacefingers: . Ti-am spus , teoretic ai ceva mai mult de o ora viteza maxima , dupa care scade la 128 . O luna nu e egal deloc cu o ora , nu ? Iti dai seama cum o sa mearga dupa ora aia . Daca ai vedea cum merge netul , adica browsingul , ca pentru asta e stick-ul asta mobil , nu pentru downloadat torrenti sau alte chestii mari , deci daca ai vedea ca si la 3.6 paginile in browser se incarca la fel de rapid ca la fiberlink2 , ai intelege ce zic .
Mai era cineva pe forum care vroia sa se scoata limitarea asta . E chiar comic , unii vor la abonament mobil de 10 lei sa mearga exact ca abonament prin cablu fl2  de 38 lei :thumbdown:

#56
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostVZSN858, on 24th December 2009, 17:39, said:

Super Slab
modem ZTE MF 100 3.6Mbps
[ http://www.speedtest.net/result/661929865.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bucuresti Giurgiului Toporas

Slab de tot, super slab.

View PostVZSN858, on 22nd December 2009, 14:40, said:

[ http://www.speedtest.net/result/659878939.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/659884015.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/659885997.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
modem ZTE MF 100 3.6Mbps
Bucuresti
Sos.Giurgiului Toporas
Noi cand tot zicem, ma se limiteaza la 128kbs, nu.. batman batman :)

Sarbatori fericite! :D

#57
coolfrik

coolfrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2005
Pentru Lucifer

Salut, chiar nu ai inteles nimic din ce am spus, era vorba de un principiu dupa care am considerat (citind alte posturi) ca celor cu Abonement FBL 2 + Cablu + Digi Mobil + Fix li se acorda stick`urile de 7.2 mbs. Atat.

Acasa am FBL 2, deci aproape de 100 mbs, la munca am un serviciu de la un alt furnizor destul de ok ca banda. Probabilitatea sa folosesc acest stick o ora incontinuu cum zici, tinde spre zero. (ca paranteza, torrentii ii folosesc foarte rar, nu sunt amator de filme pe pc, si nici alta muzica decat cea difuzata la radio nu prea ascult).

Era vorba doar de principii, nicidecum ca nu ma satisfac cei 3.6 mbs, dar asta doar atunci cand vor fi functionali in zona in care locuiesc. E p chestie de entuziasm, entuziasmul unui lucru primit nou, ca si pentru un copil (copil care inca ma consider a fi, chiar daca am depasit de mult 30 de ani). Imi plac lucrurile noi, imi place sa incerc lucruri noi, si`mi place tehnica.

Repet, pentru gura lumii, era vorba doar de principiul corectitudinii intr`o oferta (care poate a fost mai mult sau mai putin inteleasa gresit de unii sau de altii, printre care ma numar si eu)

Edited by coolfrik, 25 December 2009 - 10:59.


#58
VZSN858

VZSN858

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2009

View PostBlackhawk, on 25th December 2009, 09:14, said:

Noi cand tot zicem, ma se limiteaza la 128kbs, nu.. batman batman :)

Sarbatori fericite! :D

Aha, merci mult. Acum am inteles si eu ce s-a intimplat.
Presupun ca am consumat cei 3 GB de care zicea inside_spy.
Mi-se pare ca s-au consumat detul de rapid, tinind cont ca nu
trag dupa torenti nimic, si folosesc netul doar pt mail, web si IM.
Ciudat, sincer destul de ciudat.
Oare cit timp v-a tine aceasta limitatre de 3 GB ?

Apropo, sper sa nu fiu off topic, dar mie imi functioneaza pe tel mobil
doar unul dintre cele doua conturi de mail de la RDSlink.
Am anuntat la *777 si sper sa se rezolve. Sunt bucuros ca macar
unul dintre ele functioneaza.

P.S :  De abia astept oferta cu tel mobile (Nokia) de la RDS.
         Doresc sa-mi cumpar un E 52 cu abonament de 7 Euro pe 2 ani.
         Cred ca este destul de convenabil, nu ? Pareri pro sau contra ?

#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcoolfrik, on 25th December 2009, 10:58, said:

Tot ca principiu , eu folosesc Opera cu  Turbo activat , am pus sim-ul de date in U1000 , se conecteaza la 380 sau asa ceva si merge browsingul foarte bine . Deci nu prea conteaza viteza . Mai mult de 100 de MB nu am consumat in nici o zi , repet doar browsing si mess . Si am folosit cateva ore bune laptopul pentru browsing in timpul asta . De asta nu prea imi pasa de viteza si nici nu ii inteleg pe cei care vor obligatoriu 7.2 . Eu nu folosesc principii , de genul sa-mi iau cel mai tare mobil doar ca sa ma laud nu ca sa il folosesc , eu ma ghidez ca daca ceva imi e util si suficient , e destul pentru mine .

#60
coolfrik

coolfrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2005
To Lucifer

"Un om fara principii..." era un citat celebru, dar hai sa nu distrugem Spiritul Craciunului, si sa incheiem polemica asta... Fiecare cu ce are si ce`l doare.

Craciun fericit tuturor.

#61
alex08mp

alex08mp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.12.2008
Am si eu o remarca privitoare la modemul usb: nu scrie nicaieri ca trebuie sa detii toate serviciile rds pt. a putea beneficia de modemul de 7.2 mb, dar se pare ca angajatii au fost instruiti sa dea la greu modemuri de 3.6mb, cu toate ca pe site la rds scrie clar ca este de ajuns sa detii fiberlink2 sau cablelink2 pt. a putea beneficia de varianta de 7.2 mb. Urat din partea lor!

#62
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008

View Postalex08mp, on 28th December 2009, 00:09, said:

Am si eu o remarca privitoare la modemul usb: nu scrie nicaieri ca trebuie sa detii toate serviciile rds pt. a putea beneficia de modemul de 7.2 mb, dar se pare ca angajatii au fost instruiti sa dea la greu modemuri de 3.6mb, cu toate ca pe site la rds scrie clar ca este de ajuns sa detii fiberlink2 sau cablelink2 pt. a putea beneficia de varianta de 7.2 mb. Urat din partea lor!
pe site scrie ca ai abonament 0 daca ai fiber2. in anexa la contract nu scrie de care trebuie sa primesti. rds-ul ar putea da tutror numai modemuri de 3,6 si nu ar putea nimeni sa faca nicio reclamatie. take it or leave it. ANEXA

#63
bogdan_ea

bogdan_ea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.03.2008

View Postmaistoru, on 28th December 2009, 00:16, said:

pe site scrie ca ai abonament 0 daca ai fiber2. in anexa la contract nu scrie de care trebuie sa primesti. rds-ul ar putea da tutror numai modemuri de 3,6 si nu ar putea nimeni sa faca nicio reclamatie. take it or leave it. ANEXA


De acord cu Maistoru. Si iti garantez ca daca aveai si Fiberlink 1 /Cablelink 1 si cei de la sediu aveau numai stick de 7,2 Mbps primeai stick de 7.2 Mbps. Totul este o chestiune de stoc/noroc si nu de rea vointa

#64
alex08mp

alex08mp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.12.2008
Multumesc Maistoru pt. explicatii. Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa par "nesatul", si modemul de 3.6 mb e ok in comparatie cu orice oferta concurenta, dar asa cum nu este mentionat tipul de modem pe care urmeaza sa-l primesti, nici faptul ca trebuie sa detii pachet complet de servicii nu este mentionat nicaieri. Am sunat la Relatii Clienti RDS, unde initial mi s-a bagat placa cu pachetul complet, iar dupa ce am rugat domnisoara sa-mi spuna unde scrie asa ceva, s-a sucit si mi-a dat dreptate, ca de fapt este de ajuns sa ai Fiberlink2 sau Cablelink2 pt. a beneficia de varianta de 7.2 mb. In concluzie, ne cam joaca dupa cum bate vantul, dar se pare ca e ceva normal pentru tara in care traim.

Sarbatori fericite tuturor va doresc.

#65
coolfrik

coolfrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2005

View Postalex08mp, on 28th December 2009, 03:56, said:

Multumesc Maistoru pt. explicatii. Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa par "nesatul", si modemul de 3.6 mb e ok in comparatie cu orice oferta concurenta, dar asa cum nu este mentionat tipul de modem pe care urmeaza sa-l primesti, nici faptul ca trebuie sa detii pachet complet de servicii nu este mentionat nicaieri. Am sunat la Relatii Clienti RDS, unde initial mi s-a bagat placa cu pachetul complet, iar dupa ce am rugat domnisoara sa-mi spuna unde scrie asa ceva, s-a sucit si mi-a dat dreptate, ca de fapt este de ajuns sa ai Fiberlink2 sau Cablelink2 pt. a beneficia de varianta de 7.2 mb. In concluzie, ne cam joaca dupa cum bate vantul, dar se pare ca e ceva normal pentru tara in care traim.

Sarbatori fericite tuturor va doresc.



Eh... si pana la urma tot la PRINCIPII se ajunge, si nicidecum la SETEA DE VITEZA acuzata de unii, sau la CIFRA FRUMOASA 7.2 MBS, acuzata de altii...

Ma bucur macar ca nu sunt eu singurul "lezat" de situatie....

#66
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce tot aveti cu principiile astea , nu scrie nicaieri ca trebuie sa va dea un anumit modem . Chiar va place sa aveti principii si sa nu fiti multumiti niciodata ? Pariez ca daca va dadeau modem de 7.2 si in cateva zile aparea altul mai bun , iar incepeati cu oftica . Nu va joaca nimeni dupa cum bate vantul , stati calmi .

#67
coolfrik

coolfrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2005
Salutare,

Revin cu noutati legat de serviciul DigiNet Mobil si standardul HSDPA`ul pentru Suceava.

Asadar, astazi 28.12.09 aprox ora 13.30, am fost sunat de la departamentul Tehnic DigiNet al RDS (in urma unei sesizari facute anterior). Mi s`a confirmat banuiala ca pe Suceava, sergiciul DiginNet Mobil al RDS, functioneaza deocamdata in standardul UMTS, deci maxim 384 kbs, si nicidecum nu poate atinge 3.6 - 7.2 gbs (HSDPA 3g+) pentru moment.

Se lucreaza pe aceasta solutie, incercandu`se ca pana la sfarsitul anului sa fie disponibila clientilor RDS, dar... cum totdeauna exista un dar, se pare ca sunt putine sanse ca acest serviciu sa fie functional pana la 31 decembrie.

Asadar tututor celor care ca si mine si`au pus intrebarea "De ce doar UMTS, si 384 kbs, in loc de 3.6-7.2 mbs?" se pare ca trebuie sa mai avem ceva rabdare.

In momentul in care se va upgrada acest serviciu la standare HSDPA, pe Suceava, o sa revin cu info; pana atunci ne multumim cu ce avem, pentru ca avem GRATIS. :)

#68
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008

View Postcoolfrik, on 28th December 2009, 18:55, said:

Salutare,

Revin cu noutati legat de serviciul DigiNet Mobil si standardul HSDPA`ul pentru Suceava.

Asadar, astazi 28.12.09 aprox ora 13.30, am fost sunat de la departamentul Tehnic DigiNet al RDS (in urma unei sesizari facute anterior). Mi s`a confirmat banuiala ca pe Suceava, sergiciul DiginNet Mobil al RDS, functioneaza deocamdata in standardul UMTS, deci maxim 384 kbs, si nicidecum nu poate atinge 3.6 - 7.2 gbs (HSDPA 3g+) pentru moment.

Se lucreaza pe aceasta solutie, incercandu`se ca pana la sfarsitul anului sa fie disponibila clientilor RDS, dar... cum totdeauna exista un dar, se pare ca sunt putine sanse ca acest serviciu sa fie functional pana la 31 decembrie.

Asadar tututor celor care ca si mine si`au pus intrebarea "De ce doar UMTS, si 384 kbs, in loc de 3.6-7.2 mbs?" se pare ca trebuie sa mai avem ceva rabdare.

In momentul in care se va upgrada acest serviciu la standare HSDPA, pe Suceava, o sa revin cu info; pana atunci ne multumim cu ce avem, pentru ca avem GRATIS. :)

din cauza asta s-a amanat treaba pe bucuresti, ca sa nu sune lumea sa intrebe de ce nu merge HSDPA.
ma bucur totusi ca coolfrik nu este suparat si ca se bucura de ceea ce are.

mie aseara mi-a cazut netul de la retea si m-am folosit fara probeleme de simul de fixomobil bagat in u1000s ca sa va dau raspunsuri azi-noapte.

#69
coolfrik

coolfrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2005
:)

Edited by coolfrik, 28 December 2009 - 19:56.


#70
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
Bucuresti, Militari, modem de 7,2 de data asta

acelasi rezultat :)

[ http://www.speedtest.net/result/667778467.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
coolfrik

coolfrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.09.2005
Salutare!

Am promis ca revin cu noutati din zona Suceava.

Asadar, astazi 31.12.2009 - ora 09.15 am reusit sa ma conectezi de pe DigiNet Mobil in standardul HSDPA, dupa cum arata si modemul ZTE MF 100 - 3.6Mbs.

Cert e ca unele din imaginile de mai jos de pe speedtest sunt cu o eroare enorma, datorata buffer`ului.

[ http://www.speedtest.net/result/667783222.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/667782864.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/667782658.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/667782503.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/667782247.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/667781925.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/651733570.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Macar stim ca acum e HSDPA si pe Suceava, asa cum si site`ul rcd&rds anunta ca pana la 31 decembrie 2009 va fi disponibil.

Legat de modem, am fost din nou la caserie, si am intrebat daca se poate schimba modemul de 3.63 cu cel de 7.2, raspunsul (intuit dealtfel) e ca, deocamdata pe Suceava nu au avut modemuri de 7.2 Mbs, urmand ca POATE in viitor cele de 3.6 sa fie upgradate celor cu FBL 2 la 7.2 mbs, sau schimbate. Upgrade`ul nu stiu cum mama masii se poate face atata vreme cat atat poate echipamentul. Cred ca fatuca de la caserie, nu prea stia ce vorbeste. Daca s`ar putea asa ceva, sunt sigur ca s`ar fi gasit omuleti care s`o faca rapid.

Later edit:

Si inca... :
[ http://www.mobilespeedtest.com/results/112108495.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobilespeedtest.com/results/112108571.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by coolfrik, 31 December 2009 - 09:45.


#72
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Stiam ca numai daca cumperi unul nou (55euro) si dupa ce expira contractul de 1an poti sa schimbi modemul cu altul din oferta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate