Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cappadocia - Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#163
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

View PostUsagy, on 27 septembrie 2018 - 13:07, said:

in medie e cam 140 Euro /persoana. sunt si mai scumpe ofc. Nu stiu daca iti ofera ceva in plus....pentru ca in principal esti la mila vanticelului. Eu am luat o "oferta" de la o agentie de turism locala, si am platit 200 euro pt balon + 3 tururi. Deci se pot negocia tarifele. Posted Image

Multumesc la fel si tie .Posted Image


Am inteles...multumesc pentru detalii. Cat despre negociere nu aveam niciun dubiu, doar vorbim de Turcia!!

Posted Image

#164
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006

View Postlicurici_licurici, on 27 septembrie 2018 - 13:41, said:



Am inteles...multumesc pentru detalii. Cat despre negociere nu aveam niciun dubiu, doar vorbim de Turcia!!

Posted Image

Depinde. poti negocia si de la 180 la 140 :P ...si sa ajungi in acelasi balon cu unul care a platit 100.
Au multi turisti chinezi acolo....potenti financiar si cam tin la preturi.

#165
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

View PostUsagy, on 27 septembrie 2018 - 13:53, said:


Depinde. poti negocia si de la 180 la 140 Posted Image ...si sa ajungi in acelasi balon cu unul care a platit 100.
Au multi turisti chinezi acolo....potenti financiar si cam tin la preturi.
    

Poate o sa ma ajute faptul ca vorbesc...cat de cat... turceste!Posted Image

#166
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
scump.acum 4 ani mi se cerea 80 euro de adult si copil 40,am plecat dar a venit dupa mine la 150 euro pt 2 adulti si un copil de 12 ani.am luat excursia dar nu m-a impresionat,ne-a plimbat cam 1h cu balonul in jurul open air museum si atat.

#167
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Eu zic ca merita odata in viata.
Noi am fost anul trecut, pe 1 noiembrie am vazut rasaritul din balon.
Am platit 1600 lire, doua persoane.
Am intalnit foarte multi romani. Asta ne-a cam intristat ptr ca insemna ca ne apropiem de casa.
Goreme a facut parte dintr-un tur de 5000 de km prin Turcia cu motocicleta.

Am postat mai multe detalii aici, sa nu fac double post pe acest topic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fEZKMrKXHrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8L0ooY8AxLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#168
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
NINGE!

#169
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Sa nu mai deschid un nou topic am o intrebare si anume: Ce excursie sa aleg......Valea Ihlara și orașul subteran  sau Ortahisar (Valea Îndrăgostiților) cu orașul subteran?

Va multumesc anticipat

#170
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
Din punctul meu de vedere: Valea Ihlara și orașul subteran Derinkuyu.

https://www.google.r...4.3027527?hl=ro

Edited by w140, 27 September 2019 - 18:08.


#171
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Idem cu ce a spus w140, cu precizarea că Valea Ihlara ar trebui vizitată dimineață, pe răcoare (tot aici este inclusă și masa de pranz) și Derinkuyu după-amiază, pe canicula, deoarece in subteran este răcoare. Atenție, desi in subteran este răcoare, veți transpira abundent și să nu dați cumva in pneumonie. In subteran ar trebui sa va țineți după ghid, deoarece o sa va fure peisajul, veți cobori foarte mult și va puteți pierde de grup. Ortahisarul nu este o vale ci este un fel de fortăreață săpată în stâncă, ca Uchisar-ul.

Edited by florinbad, 28 September 2019 - 20:41.


#172
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 27.07.2006
Am fost saptamana trecuta la Cappadocia, profitand de vacanta juniorului.
Am stat 5 zile, vremea a fost perfecta, iar zona nu mai are nevoie de prezentari.
Am inchiriat o masina si am batut coclaurile.
Am vizitat: toate vaile (Rose, Red, Love, Devrent, Pigeon), Goreme open air museum, Pasabagi, Three beauties, Cavusin, Uchisar, Ihlara valley (din Ihlara pana la Belisirma, apoi am iesit si am mers la Selime Cathedral), orasul subteran Kaymakli si Gumusler Monastery.
La Gumusler, fiind ceva mai departe de Goreme (unde am stat) - cca 90 km - am fost doar noi si o familie de turci. Singurul loc unde n-am vazut chinezi sau indieni Posted Image
Manastirea este superba, merita din plin drumul.
Din plin merita si o plimbare de seara la Panoramic view point, cca 5 km cu masina de Goreme: un platou amenajat cu saltele, banci, scaune, un chiosc cu cafea si snack-uri, un foculet de "tabara", privelistea fiind superba.
In ultima zi am dat o fuga la Kapadokya Forum din Nevhesir, un mic mall (vreo 15-20 magazine cu totul Posted Image), unde sotia a decretat ca merita, preturile fiind bune (nu ma pricep, asa ca n-o contrazic).
Si, bineinteles, bomboana pe coliva Posted Image : zborul cu balonul ! Este fabuloasa privelistea zecilor-sutelor de baloane (in dimineata in care am fost noi, pilotul ne-a spus ca s-au ridicat 150 de baloane !) care plutesc deasupra Cappadociei.
Cum "fabulos" a fost si pretul: pentru 3 persoane am dat mai mult decat pentru 4 avioane (Tarom+Turkish), adica 200 euro/persoana. Nenegociabil. Gurile rele din zona dau vina pe...chinezi, care veneau efectiv in hoarde, zeci de autocare ii deversau in punctele turistice...Posted Image Anyway, clar merita odata-n viata !
Pai in balon eram noi 3, pilotul si un copilot, restul fiind 80% chinezi si 10% indieni...
In Goreme sunt vreo 15 restaurante, din care 3 sunt...cu specific chinezesc Posted Image
Am fost impresionat de punctualitatea de ceas elvetian cu care turcii din zona au inteles ca turistul este singura sursa stabila de venit: totul este pus la punct la minut (transfer aeroport, zbor cu balonul, excursii organizate...). A zis patronul pensiunii ca la 5,20 vine microbuzul sa ne duca la balon, la 5,20 parca in fata pensiunii. A zis ca la 3 si 5 minute vine sa ne duca la aeroport, pai puteam sa-mi potrivesc ceasul dupa sofer...
Este o adevarata industrie locala, centrata in jurul zborului cu balonul, pe care au reusit sa-l transforme intr-un brand mondial. Cand vorbesti cu cineva despre Cappadocia, nu te intreaba daca ti-au placut vaile sau orasele subterane...te intreaba: "ai fost cu balonul ?" Posted Image
Atasez si capitolul Cappadocia din Lonely Planet, poate ajuta pe cineva (nu este piratat, l-am cumparat de pe site-ul Lonely Planet, pot face dovada). Daca n-am voie, rog un moderator sa-l stearga.
Pun si cateva imagini...

Attached Files


Edited by ergon, 05 November 2019 - 12:31.


#173
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Ai scapat ieftin cu 200 euro balonul, pe 7 octombrie am platit 225, alti au platit (in aceasi zi)  300......nu se zburase de o saptamana.

Per total, Cappadocia merita, o data in viata, nu as mai reveni in zona (curand).

Attached Files



#174
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Acum, daca chinezi nu mai sunt, se bat de musca "baloanele"?

#175
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Care mai intrați pe aici și aveți timp, dați și la nenea niste idei de program pt cate o zi... da așa mai mura-n-gura...unde mergi cu mașina, unde pe jos, cam cât durează... Că în afară de balon nu prea m-am documentat :)

#176
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Capitolul din Lonely Planet nu ai voie sa-l publici pe net, scrie undeva la termeni si conditii si pare-mi-se e marcat cu datele cumparatorului. Ei  ti-l vand pentru personal use. E dreptul lor de proprietate intelectuala.

#177
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdansysro, on 07 iulie 2021 - 17:25, said:

Care mai intrați pe aici și aveți timp, dați și la nenea niste idei de program pt cate o zi... da așa mai mura-n-gura...unde mergi cu mașina, unde pe jos, cam cât durează... Că în afară de balon nu prea m-am documentat Posted Image

Toate cu masina mica:
https://www.turismcu...cia-goreme.html

Vezi si posturile lui nickro.

#178
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Acum am descoperit si eu topicul si mi se pare de domeniul fantasticului sa aud ca era plin de turisti chinezi si ca pretul pt o calatorie era de 200 euro ? sau nu am inteles eu bine si era pe familie? caci noi am dat 100 euro, deci 50 euro/persoana, in iulie 2021 :) Ma rog, unele poze de aici sunt superbe, eu recunosc ca nu am fost chiar atat de mult impresionat si nici poze de genul nu am facut, caci mi-a fost putin teama la inaltime :D

Dar ce inseamna brandul si faptul ca sunt multi si ca nu se mai poate negocia, creste maxim atractivitatea...

#179
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Pretul era in jur de 100 de euro de persoana. Uneori cu 10-20 mai mult.

#180
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAl3xandrus, on 22 iulie 2021 - 23:50, said:

Acum am descoperit si eu topicul si mi se pare de domeniul fantasticului sa aud ca era plin de turisti chinezi si ca pretul pt o calatorie era de 200 euro ? sau nu am inteles eu bine si era pe familie? caci noi am dat 100 euro, deci 50 euro/persoana, in iulie 2021 Posted Image Ma rog, unele poze de aici sunt superbe, eu recunosc ca nu am fost chiar atat de mult impresionat si nici poze de genul nu am facut, caci mi-a fost putin teama la inaltime Posted Image

Dar ce inseamna brandul si faptul ca sunt multi si ca nu se mai poate negocia, creste maxim atractivitatea...
in piata libera, cand este cerere cresc si preturile. cand nu este cerere scad si preturile.
in 2021 nu prea au fost turisti asa ca au mai scazut preturile sa mai aiba si ei ce manca.
prin 2018-2019 nu te puteai misca de turisti asa ca si preturile erau mari, ba chiar nu gaseai loc.
cei mai mari cheltuitori in turcia si grecia (conform statisticilor grecilor si turcilor) sunt turistii rusi. turistii chinezi i-au inlocuit pe japonezi. contrar la ce se spune pe forum ca aia mor de foame de saracia in care traiesc. in 2018 in goa rusii erau grupul majoritar de turisti. si numai drumul pana in goa depaseste costul unui olincusiv in grecia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate