Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cappadocia - Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#145
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
M-am intors ieri din Cappadocia.
Zbor Bucuresti - Istanbul Sabiha - Kayseri cu Pegasus, 115 euro.
Inchiriat masina (110 euro 4 zile, full casco), telefon cu Sygic ca gps, batut coclaurile pe cont propriu dar respectand in mare celebrele Red si Green tour.

Se cunoaste ca recenta criza din Turcia a subtiat foarte mult numarul turistilor straini.
Preturile acceptabile:
- cazare super ok cu 28 euro pe noapte, mic dejun inclus, gazde politicoase si amabile
- zbor cu balonul antamat la receptie cu 90 eur. Cam 40 baloane au zburat in acea zi. Zburat cu Maccan Vip Balloons, companie noua, pilotul super meserias, a reusit aterizarea direct pe platforma trailerului.
- Turkish Night, tot de la receptie, 35 euro. Sunt sigur ca preturile astea mai puteau fi negociate, la restaurantul de la turkish night nu erau nici pe jumatate locurile ocupate.
- ciorbele 4-7 lire, felurile principale, cu carne, salata si garnituri, 18-25 lire (3 lire la usd, 3,4 lire la euro)
- combustibilul e mai scump ca la noi, motorina 4 - 4,3 lire, benzina 4,7- 4,9 lire
Pun acusi si poze dupa ce le selectez

Edited by coco$u, 18 October 2016 - 12:12.


#146
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sincer Capadocia merita vizitata în perioada asta.
Nici cald, nici frig (glumesc, eu am vrut sa merg acum 2 zile dar am regândit treaba din cauza frigului) nici îmbulzealã de oameni.

Am fost în aprilie si era cam aceiași situație Dar puțin mai cald. Foarte liber, nu te lovești de selfiestickuri, preturi negociabile (negociazã orice, preturile sunt mari fata de alte zone ale turciei, tot turistice). Pe mine nu mã deranjeazã lipsa strãinilor. Noi avusesem un "crew" Brazilian, roman, Hong Kong, KSA si a fost foarte fain.
Tot cu mașina închiriatã.

Cu propria mașinã faci toate tururile cum vrei, plus sate care nu-s așa cunoscute si ieși mai ieftin. Plus ca nu alergi nicãieri. Noi plãteam 100TL/zi mașina.

M-aș întoarce cu mare drag în zona. Din pãcate e frig pentru mine acum (nu ca în Ankara ii cald tare) și mã îndrept spre zone mai temperate. Dar poate fac o vizita in ianuarie.

Zborurile la Pegasus sunt foarte ieftine. Eu dãdusem 29TL pe Istanbul-Kayseri si 25TL pe shuttle pânã în goreme. La întors acesta a fost gratuit (mã ajutase cineva, oameni faini :) )
Cautã promotii spre Istanbul apoi zboruri undeva cu Pegasus. Sunt multe de vãzut în Turcia :)


Hai cu pozele!

#147
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna seara!

Deoarece suntei sursa mea maxima de inspiratie, cer sfatul aici. Cum vi se pare aceasta oferta? E posibil sa gasesc mai ieftin? Eu am gasit cazare pe booking la 60 euro/zi/familie.Cu balon, tur,etc nu cred ca va fi mult mai ieftin decat acesta oferta....Cei care ati fost , e ok pretul primit?

Multumesc!

Name : Paula Paduraru  Date : 25th to 28th Aug.   Pax: 2+2pax Reservation:  SPECIAL ITINERARY
2017 AUG.25th
18:45pm We will meet you at Kayseri  Airport ( PC2738)  to and drive to Your hotel.
20:15pm Arrive in your hotel.
2017 AUG.26th
09:45am  After Breakfast We Depart for Natural and Cultural Wonders Tour with small group and we will Explore Following Destinations:
Goreme Panorama + Derinkuyu Underground City + Hiking in Ihlara Valley + Lunch in Belisirma + Yaprakhisar Panorama ( Star Wars Movie Set) + Selime Monastery + Pigeon Valley + Onyx demo
18:00pm Back to hotel and free time.
2017 AUG.27th
05:30am Depart for Sunrise Balloon Flight,  breakfast + 1 Hours Balloon flight + insurance + celebration + flight certificate + collect & drop back to hotel at 08:00am  
FREE DAY – RELAX AT  SWIMMING POOL IN HOTEL
18:15pm We will pick you up from your hotel and drive to BEST sunset view point.
After sunset drive back to hotel.
2017 AUG.28th
10:00am  After Breakfast We Depart for Cappadocian Civilizations Tour with small group and we will Explore Following Destinations:
Mustafapaşa Sobesos Greek Town + Keşlik Monastery + Cemil Armenian Village + Taşkınpasa + Hiking in Soğanlı Valley + Lunch in Soğanlı + Sobesos Roman mosaics + Ortahisar Castle
17:00pm Back to hotel and free time
2017 AUG.29th
10:00am Depart for Sacred and Surreal Tour with small group and we will Explore Following Destinations:
Uchisar castle + Goreme Open Air Museum + Cavusin + Pasabagı + Devrent Valley + Urgup Fairy Chimneys + Avanos Art Centre
17:30pm Back to hotel and free time

PRICE PER PERSON=  302€ X 4 people :1208€   TOTAL PRICE (2 + 2PEOPLE)=  976€   DISCOUNTED PRICE=  850€
DEPOSIT PAYMENT:  300€ BALANCE ON ARRIVE: 550€
INCLUDED:
Meet at Airport and Transfer to Hotel  + Cave Room at our hotel ( 4 night stay  in Family Room – 1 Double and 2 Single Bed ) +  Sunrise Balloon Flight +  Sacred and Surreal Tour (Guiding in English + Entrance Fees + Lunch + Transportation)  + Natural and Cultural Wonders Tour (Guiding in English + Entrance Fees + Lunch + Transportation) +  Cappadocian Civilizations Tour (Guiding in English + Entrance Fees + Lunch + Transportation) + Sunset Ceramony at Rose Valley
KADIR TEKE
CAPPADOCIAN GUIDE

Edited by alipiticot, 05 March 2017 - 19:07.


#148
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
In primul trebuie sa fiti foarte siguri ca veti pleca in acea perioada, altfel veti pierde cei 300 de euro dati in avans.

In al doilea rand, pretul mi se pare destul de acceptabil. Pune doar cazarea 240 euro si pretul balonului pentru 4 persoane 400 de euro (cel putin) si ai deja 640 de euro. Transport dus-intors hotel aeroport, pretul biletelor de intrare la obiective (Derinkuyu, Goreme Air Museum, Uchisar, Ortahisar - restul au intrarea libera), 3 pranzuri si deja sunt destule.

Insa cunoscandu-i pe turci, cunoscand situatia turistica actuala din Turcia, i-as intreba asa, lejer, daca nu fac un discount la discount Posted Image  pentru cei doi copii (daca sunt destul de mici; nu ai specificat ce varsta au) si sa te arati putin speriata de ISIS, de luare de ostatici turisti etc. intelegi ideea... astfel incat turcul sa se apropie de o cifra reala a sejurului vostru, cam 750-800 euro. Daca copiii sunt mari (adolescenti) as renunta la discountul-la-discount si as puncta pe fraza "stiti ne este cam teama din cauza situatiei tensionate din zona". Cred ca m-as opri la 800 de euro. Turcii si-au lasat cu siguranta o marja de manevra. Pentru cei din Cappadocia, turistii reprezinta aur curat.

Zilele 26 si 29 vor fi cele mai frumoase, veti vedea.

Edited by florinbad, 05 March 2017 - 19:40.


#149
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc, perioada e sigura, am luat deja biiletele la avion si cele de sejur in Antalia, iar copii sunt destul de mari - 12 si 10 ani. Multumesc pentru parerea obiectiva, si eu calculasem in mare.... probabil vom lasa asa, nu prea sunt genul negociator.

#150
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 13.06.2005
o idee aproximativa legat de durata acestor tururi (pe cont propriu & cu masina si piciorul evident Posted Image)?
din ce-am mai citit am dedus ca sunt situatii in care lasi masina, faci un traseu de ceva km iar la final parcurgi in sens invers pt recuperare - ceva indicatii pt optimizare ...!
Vreun traseu e redundant daca le-ai facut pe celelalte???
Am luat cazare Urgup (4 nopti - 3 zile pline)

merci!

Edit:
drumul Goreme - Antalya cat dureaza aprox. ?
viaMichelin zice 550km - 10h44'  foatre ciudat
alt site zice 542km - 6h47'
o sa verific si pe IGO pe telefon...

Attached Files


Edited by dansysro, 22 May 2017 - 23:17.


#151
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 30.04.2008
Drumul Antalya - Goreme are in jur de 550km si se parcurge in 6:30-7:00 ore conducan in limita legala, mai ales ca in ultimi 4-5 ani s-au cam pus cu radarul (amenzi) si pe noi turistii.

Edited by w140, 22 May 2017 - 23:38.


#152
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 dansysro, on 22 mai 2017 - 23:05, said:

o idee aproximativa legat de durata acestor tururi (pe cont propriu & cu masina si piciorul evident Posted Image)?
din ce-am mai citit am dedus ca sunt situatii in care lasi masina, faci un traseu de ceva km iar la final parcurgi in sens invers pt recuperare - ceva indicatii pt optimizare ...!
Vreun traseu e redundant daca le-ai facut pe celelalte???
Am luat cazare Urgup (4 nopti - 3 zile pline)

merci!

Edit:
drumul Goreme - Antalya cat dureaza aprox. ?
viaMichelin zice 550km - 10h44'  foatre ciudat
alt site zice 542km - 6h47'
o sa verific si pe IGO pe telefon...
La primul punct: vezi tot ce a scris pe aici nickro.
La al doilea punct: sa-mi dai un beep dupa ce iesi din GoremePosted Image . Glumesc... Intre Goreme si Antalya ai doua obiective turistice fundamentale pentru Turcia:
1. Caravanseraiul Sultanhani (vei vedea mai multe indicatoare de caravanseraiuri in drumul tau spre Antalya însa Sultanhani este cel mai mare si cel mai bine conservat)
2. Mausoleul lui Mevlana din orasul Konya (eu l-am ratat deoarece s-a tras la sorti daca sa-l vizitam sau nu; scorul a fost de 6-4; am fost 10 persoane, cu doua masini). Mevlana este cel mai mare mistic al Turciei.

As mai adauga ceva: coborârea de pe munte spre Manavgat (drumul spre Antalya) este dementiala! Daca in masina ai persoane care au probleme cu inima, ar fi bine sa inchida ochii pe tot parcursul coborârii.Posted Image

#153
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua.
Vara acesta intentionez ca dupa 10 zile de Palm Wings Ephesus Kusadasi sa mergem spre Göreme - Cappadocia.
Google maps ofera 2 variante.
- prin Aydin - Denizli - Çay
- prin Izmir - Turgutlu - Uşak - Afyonkarahisar - Çay
Ca obiective pe traeu am vazut foarte frumos mai sus si nu vreau sa ratez
Mausoleul Mevlana  - Konya
ALADDIN MOSQUE - Konya
Sultanhanı Caravanserai museum and tomb – Aksaray  Intre Konya şi Aksaray
KILISTRA ANCIENT STONE CITY – Gökyurt (zona Konya)
Poate cineva sa ma ajute cu informatii referitoare la drumul spre Cappadocia din Kusadasi si mai departe spre Ankara
Dupa Cappaadocia merg spre Ankara - Istambul cu oprire 2 zile in Istambul sau pe malul Marii Negre zona Karasu/Sakarya

#154
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Am parcurs doar Konya - Goreme si Goreme - Ankara - Istanbul. (De la Konya am coborât spre Antalya)

Pentru drum nu are rost sa adaug nimic, soselele lor sunt excelente. Daca nu doresti sa vizitezi Mausoleul lui Ataturk din Ankara, capitala o s-o ocolesti pe centura de est.

Pentru obiective, din cele enumerate de tine am vizitat doar Caravanseraiul Sultanhani (am pus poze pe aici pe undeva). Pentru Mausoleul lui Mevlana s-a tras la sorti prin walkie-talkie si nu s-a vizitat. Pentru mine era un must-see, chiar imi doream foarte mult sa-l vizitez dar uite ca nu au vrut muschii celorlalti prieteni cu care am fost (2 masini, 10 persoane). De la intrarea in Konya pana la Mausoleu mai sunt cam 4 km (mausoleul se afla in oras).

Am gasit si pozele cu Caravanseraiul Sultanhani:
https://forum.softpe.../#entry16828684

Edited by florinbad, 06 March 2018 - 14:59.


#155
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
Salut. A mai fost cineva cu balonul anul acesta? Imi poate recomanda o agentie okai - pret conditii? Tocmai am primit de la hotel o super oferta de 140 euro/persoana 😱. la fel m ar interesa si ceva tururi organizate. Mi le recomandati? Sau sa o iau la picior...va rog sa cobsiderati ca duc si cu o persoana care are dificultati de mers.
Multam fain.

#156
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Am scris mai sus, cu identitatea coco$u, ca am platit 90 euro pentru un zbor cu balon mic ( 8 persoane) in noiembrie 2016, cu una din cele mai bune si reputate companii, Maccan Vip Balloons.
E drept, au trecut aproape 2 ani de atunci, dar nu cred ca numarul turistilor (implicit si preturile) sa fi crescut atat de mult.
Consider, prin urmare, ca e un pret mult prea mare fata de ce poti gasi la fata locului.

Tururile organizate au avantajul ca acopera toate punctele de interes din zona, includ in general masa de pranz si sunt acceptabile ca pret.
Cappadocia e mare, in nici un caz nu o poti bate "la picior", mai ales daca sunt probleme de sanatate.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 09 August 2018 - 17:06.


#157
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
Multumesc pentru sfaturi.
O sa mai incerc sa negociez..desi nu ma ricep.Ma gandeam ca fiind criza nu sunt asa nesimtiti. Ma sfatuiti sa cumpar lire din tara sau sa scot de acolo de la bacomat...in trecut m am ars cu niste comisioane enorme la unele bancomate. Imi puteti recomanda ceva in acest sens?

#158
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Daca stati cateva zile e mai bine sa cauti ceva la fata locului. Daca nu gasesti nimic mai ieftin poti accepta oferta hotelului.
Daca te hotarasti sa iei tururi organizate de o agentie e foarte posibil ca sa iti ofere si un pret bun la balon.

Cand vrei sa cumperi din tara astfel de valute "exotice" (care nu sunt foarte cautate si circulate de multi oameni) ai 2 probleme:
- nu prea gasesti la ghiseele de schimb
- cand gasesti, diferenta intre cele 2 cursuri (vanzare - cumparare), numita si "spread" e uriasa, in termeni procentuali, raportata la valoarea nominala a valutei respective (chiar si 25% in unele cazuri, fata de euro sau dolar, unde e maxim 2-3%)

Cel mai bine, in opinia mea, cumpara din tara euro sau dolari si ii schimbi acolo. Cursurile sunt ok la ele, si la noi si la ei. Plus ca tururile si balonul le poti plati direct in valutele respective.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 11 August 2018 - 16:06.


#159
mspx

mspx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.06.2018
De acum 3 zile :) video

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vhorsr-VE5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#160
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
M-am intors din excursia de pe meleagurile Cappadociei. Experienta care nu trebuie ratata este calatoria cu balonul. Mai rrcomand turul rosu - red tour. Cel verde contine orasul subteran Derinkuiu adica niste gauri sub pamant unde mergi pe ciuci fara lumina si fara aer prea mult. Nu vezi decat gauri, mai putin de 10%din totalul complexului e vizitabil, prost luminat, ticsit de turisti si nimic care sa iti dea un hint despre populatia care a trait acolo. Supliciul continua cu traversatul unei vai (vreo 4km prin praf si teren accidentat) - Ihlara valley. Pot sa zic ca avem si in tara vai mai frumoase. In rest am vizitat Goreme cat am putut la pas si am luat si un blue tour. Mai exista tururi cu atv ul si cu caii  Recomand sa luati pachet balon cu alte tururi si primti discount. Sau sa stiti sa negociati...eu nu le am cu negociatul. Cazarea a fost o peripetie...deci nu am sa recomand aici nimic. Un total dezinteres care m a dus cu gandul la Romanica. In general am vazut ca turistii chinezi sunt numerosi si foarte bine primiti..deci daca nu esti chinez..nu vei fi primit cu bratele deschise peste tot. Optiunile de suveniruri sunt putine si de proasta calitate. Sa nu mai spun- nepretuite...dupa moaca ti se cere un pret. Tururile includ si masa. Si in Turcia se mananca bine. Daca nu esti cu nasul pe sus sa vrei cine stie ce homar sau caviar. Turcii vor incerca sa ti vanda orice. Dar macar iti vor da un ceai inainte. 😃. Cam atat pe scurt.

#161
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015

 Usagy, on 31 august 2018 - 22:08, said:

M-am intors din excursia de pe meleagurile Cappadociei. Experienta care nu trebuie ratata este calatoria cu balonul. Mai rrcomand turul rosu - red tour. Cel verde contine orasul subteran Derinkuiu adica niste gauri sub pamant unde mergi pe ciuci fara lumina si fara aer prea mult. Nu vezi decat gauri, mai putin de 10%din totalul complexului e vizitabil, prost luminat, ticsit de turisti si nimic care sa iti dea un hint despre populatia care a trait acolo. Supliciul continua cu traversatul unei vai (vreo 4km prin praf si teren accidentat) - Ihlara valley. Pot sa zic ca avem si in tara vai mai frumoase. In rest am vizitat Goreme cat am putut la pas si am luat si un blue tour. Mai exista tururi cu atv ul si cu caii  Recomand sa luati pachet balon cu alte tururi si primti discount. Sau sa stiti sa negociati...eu nu le am cu negociatul. Cazarea a fost o peripetie...deci nu am sa recomand aici nimic. Un total dezinteres care m a dus cu gandul la Romanica. In general am vazut ca turistii chinezi sunt numerosi si foarte bine primiti..deci daca nu esti chinez..nu vei fi primit cu bratele deschise peste tot. Optiunile de suveniruri sunt putine si de proasta calitate. Sa nu mai spun- nepretuite...dupa moaca ti se cere un pret. Tururile includ si masa. Si in Turcia se mananca bine. Daca nu esti cu nasul pe sus sa vrei cine stie ce homar sau caviar. Turcii vor incerca sa ti vanda orice. Dar macar iti vor da un ceai inainte. ��. Cam atat pe scurt.


Bun gasit,

Personal, iti multumesc pentru postare. Spune-mi te rog care este costul calatoriei cu balonul?...stiu ca este o experienta unica si as vrea cateva detalii, daca se poate!
Multumesc frumos, anticipat!

Numai bine si sa ai doar vacante de vis!

#162
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
in medie e cam 140 Euro /persoana. sunt si mai scumpe ofc. Nu stiu daca iti ofera ceva in plus....pentru ca in principal esti la mila vanticelului. Eu am luat o "oferta" de la o agentie de turism locala, si am platit 200 euro pt balon + 3 tururi. Deci se pot negocia tarifele. Posted Image

Multumesc la fel si tie .Posted Image

Edited by Usagy, 27 September 2018 - 13:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate