Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rafting și kayaking

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
deathless

deathless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.04.2004
Stie cineva ceva despre rafting ? Practica cineva asa ceva ? M-ar interesa f mult, insa preturile care le-am gasit in ofertele de la agentiile de turism care practica asa ceva sunt f mari. As vrea sa-mi cumpar o barca dar nu prea stiu date tehnice ... ce clasa corespunde carui grad de dificultate ...

Orice informatie mi-ar fi f folositoare ! thanks

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e bine sa faci treaba asta impreuna cu cineva care se pricepe. depinde de rau, insa lucrurile sunt mai rough in barca decat par initzial.

ai nevoie de echipament desigur, casca, vesta plutitoare, pentru tine si coechipieri.

depinde unde eshti located, pretzurile variaza... eu am fost de cateva ori, e fun

#3
codru

codru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2006
e scump si echipamentul si nu se prea merita sa il cumperi. Gradul de folosinta e redus si in 2-3 ani se distruge si barca si neoprenul. Pe Jiu , se pare ca e cel mai bun traseu de rafting din Romania si deja activitatea s-a dezvoltat foarte mult acolo.Baietii sunt din Tg.Jiu , m-am dat de doua ori cu ei si sunt super , echipamente misto si traseul e foarte atractiv.

#4
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Sa intzeleg ca ai practicat deja rafting cu echipament inchiriat si instructori ?! Si acum vrei sa o iei de unul singur ?
Cel mai beton in Romania mi se pare pe Valea Jiului... Am fost deja de 4 ori, iar ultima oara a fost cu peripetii, pentru ca era debitul mare... Am servit niste senzatii extreme, o vanataie pe picior de vreo 20-25 cm in diametru... si 1-2 litri de apa inghititi in doar 2 ore.
Daca vrei echipament, cred ca cel mai bine e sa-l iei de afara, aici n-am vazut oricum nimic.
Daca gasesc CD ul, o sa pun cateva poze de pe Jiu.
Se pare insa ca se doreste inchiderea Jiului din motive economice/hidrologice... vor sa faca o lucrare...

#5
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Am avut un prieten care s-a dat pe V. Jiului si e faina ca e printre putinele vai neamenajate de om. In ceea ce ma priveste am coborat Argesul de la km 56 A1 pana la km36 si de la Mihailesti la Gradistea, alaturi de acelasi amic cu o barca pneumatica. E fain si merita mai ales cand e debit mare, acum (e seceta) ne-am cam impotmolit in unele zone. Ne-am mai dat si pe V. Ialomitei sub barajul din Pucioasa dar nu recomand deoarece sunt cascade periculoase, baraje facute de om, a fost cu peripetii pe care nu mai vrem sa le repetam  :confuzzled: , oricum Argesul ramane un rau de initiere  fiind destul de usor de navigat pe el.
Ar mai fi si Ialomita dar dupa varsarea Prahovei in ea (zona Urziceni), inca n-am fost acolo dar avem de gand. Merita si Oltul daca aveti rabdare sa sariti baraje -amenajarile i-au stricat tot farmecul :cursing:

Edited by rvic77, 16 July 2007 - 14:11.


#6
Anathar

Anathar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2007
care e intereseat de o excursie de rafting pe mures,intre toplita si deda.durata 3 zile.
pt mai multe info
id mess:eminescu_eminovici

#7
bogdan_palan

bogdan_palan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2007
raffting?haideti pe jiu.. echipament.. super ok.. instuctori .. barci .. super.. senzatii tari.. !Am mers de 3 ori .. pe jiu .. si este ... klumea rau de tot;)

#8
J'adore

J'adore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.09.2007
Da, pe Jiu, fain,frumos. Locuiesc prin zona si de multe ori i-am vazut.Curata nebunie, dar aveti grija, ca ultima data cand i-am vazut(asa,de la distanta sigura) se chinuiau sa-i scoata!

#9
cristina10

cristina10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2008
salut la toti, eu am facut rafting pe Crisul Repede cu o echipa din Vadu Crisului. Ei sunt din Oradea, dar acolo se merge cu barca de rafting. A fost super misto, nu am cuvinte sa descriu senzatiile care le-am avut, mi-a fost frica la inceput ca a fost prima data, dar acum abia astept sa merg iar. Sa se faca vremea mai buna si sigur merg iar. Cei de-acolo au echipamente noi si sigure, mi-a placut tare mult de ei, super profesionisti care au avut foarte mare grija de noi toti.

#10
cristina10

cristina10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2008
am facut de curand rafting si kayaking pe Crisul Repede in Vadu Crisului. Mi-a placut atat de mult incat vreau sa stie toti cei care iubesc asa ceva ca e extraordinar. Sunt o incepatoare in aceste sporturi, dar pot spune ca le iubesc. A fost extraordinar si am avut mare noroc cu cei care au organizat totul, super profesionisti. E bine de vazut ca sunt oameni care au grija de clientii lor si nu se uita numai sa-si incaseze platile... FELICITARI organizatorilor. Daca vreti mai multe detalii, vi le ofer cu mare placere.

#11
SymonSays

SymonSays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2007
Salve,

Daca va intereseaza rafting pe Jiu, Cerna, Nera, in Slovacia in m-tii Tatra (1-5 Mai 2008) sau daca stiti voi o locatie, intrati pe uraganpark.ro sau equilibriumteam.ro --ne gasiti acolo.

Pt foto, filmulete, impresii si alte detalii va stau la dipozitie oricand  :photo:

#12
SymonSays

SymonSays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2007
cum e apa pe Crisul Repede? Sunt amator de rafting si nu am ajuns pe Cris, as vrea sa fac o tura anul asta pe acolo

mersi

#13
demorra

demorra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2006
salut

sunt si eu amator de kayaking si va pot spune ca e un sport incredibil de placut, relaxant si sanatos.
eu sunt din cluj. daca mai sunt amatori de plimbari cu caiacul putem sa ne intalnim sa mergem cu totii.
eu ma dau deocamdata pe lacul gilau, tarnita etc.
de rafting inca nu m am apucat. caiacul meu nu se preteaza la asa ceva. poate mai incolo.
numai bine

#14
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Un traseu de dificultate medie pentru caiac este pe Arges, de la Pitesti, de sub baraj, pana la podul de la Gaiesti.
Partea cea mai interesanta este un canion in plina campie. Malurile au cativa metri inaltime, dar "strang" Argesul la o latime de doar 3-4 metri. Daca si debitul e ok, din cauza fundului apei (pietre?) se formeaza niste "munti" de apa de aproximativ 1 m, foarte spectaculosi. Pe unii ii sari, prin altii treci... :D.
Frumos e ca acel canion se termina brusc, intr-un loc unde apa e foarte lina, iar noi, foarte fericiti ca nu ne-am resturnat in canion, am ridicat vaslele deasupra capului. Mare greseala. Acolo este unul dintre cele mai tari "ochiuri" de apa pe care le-am intalnit, care insa nu era deloc vizibil la suprafata. Instantaneu ne-a dat peste cap, spre amuzamentul celor care mai facusera traseul si ne asteptau acolo, zambind manzeste :)

Pe langa canion mai sunt cateva zone mai dificile, chiar si o mica Niagara. Nu e chiar o cascada, e mai mult un repezis, in forma de potcoava, dar pe care n-am avut tupeu sa-l traversam, nu din cauza inaltimii, care nu cred ca e mai mare de 80-100cm, ci din cauza refluxului de apa, care te trage inapoi sub cascada. Cred ca daca te rastorni, cu greu mai iesi de acolo, cel putin la experienta mea de doar 2 iesiri...
Sunt si destule zone in care te poti relaxa sau lasa in apa, sa aluneci odata cu caiacul si sa te racoresti.
Merita parcurs traseul, dar ar fi preferabila o zi care nu e chiar de strand, altfel de multe ori vaslesti si printre inotatori.

Ca o picanterie, am tulburat fara voia noastra si o partida de sex oral. Ei se indepartasera destul de drum sau de localitati, nu s-au gandit ca "paparazzi" vin pe apa :D

Iata si ceva poze:
Plecarea:
Attached File  000011_resize.JPG   139.29K   134 downloads
La marginea bulboanei de dupa canion:
Attached File  000019_resize.JPG   171.99K   128 downloads
Doua repezisuri:
Attached File  000037_resize.JPG   174.38K   108 downloadsAttached File  000038_resize.JPG   173.09K   120 downloads
Peisaj de vis, compensat uneori, din pacate, si de campuri cu gunoaie:
Attached File  arges_08.07.2007_012_resize.jpg   141.63K   133 downloads

#15
rafting_tura_ro

rafting_tura_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.04.2008
Salut

trebuie diferentiat, rafting se face numai cu barcile pneumatice mari cu doua tuburi-plute  pe care stau practicanti, in sportul numit whitewater sunt mai multe subgrupe: caiacing, rafting, hydrospeedul .....cat de cat si canioningul tot aici intra

in tara mai putine locuri sunt pentru whitewater deoarece nu avem rauri in care apa sa provine din ghetare, astfel cum se topeste zapada in muntii acest sport se cam reduce

nu stiu daca o sa iasa, incerc sa pun un filmulet de pe youtube, sau daca nu merge dati cautare pentru " Romania rafting "

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.c...></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.c...vQO4sKwk&hl=en" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>


cu cumparare de echipament trebuie avut grija, apa nu va iarta, trebuie sa respecti.  Noi cam asa am scris pe siteul nostru

Literatura de specialitate descrie aceste sporturi ca sporturi extreme, aceasta nu inseamna nicidecum riscul extrem de mare ci... AVENTURA PE MASURA.

Peregrinus

#16
rafting_tura_ro

rafting_tura_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.04.2008
salut

un filmuleti din zona dintro tura a noastra

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YCmvQO4sKwk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

va uram vaaaaaaaaaaaaluri mari
Sandor

PEREGRINUS

#17
samolapraga

samolapraga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 20.07.2004
Salut, poate asta nu e topicul cel mai potrivit sa pun intrebarea asta, dar aveti idee, se fac pe undeva cursuri de kaiac prin bucuresti? Nu pentru copii, ci din alea la care poate merge si un om de 28 ani?

#18
Hesse

Hesse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2008
Salut! As vrea, cat de curand, sa cobor cu barca pe Bistrita, de dincolo de Ciocanesti pana la varsarea in lacul Bicaz. Nu caut neaparat senzatii extreme, rafting propriu-zis, ci mai mult o excursie tihnita in barca, cu acostari, campari etc. Stie cineva daca este posibila o astfel de coborarare pe Bistrita? Stiu ca inainte plutasii coborau pana la Bicaz si chiar mai departe, dar acum ma gandesc la baraje, amenajari de curs etc., peste care sa nu poti trece decat cu barcuta in spinare... Si nu prea am chef de asta.
Am cautat info pe net, dar am gasit prea putine lucruri. Multumesc pentru orice ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate