Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Rafting și kayaking

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
ai nevoie de ceva permis/certificat sau poti sa-ti iei caiacul si sa te dai pe unde vrei? :)

later edit: imi raspund singur

Conform regulamentului de la Inspectoratul Navigatiei, nu iti trebuie certificat pentru ambarcatiuni de agrement gen schif, caiac, canoe, alte barcute rudimentare cu vasle, windsurf, hidrojet.

intrebarea 2: cum il transporti? (ma refer la alea negonflabile)

Edited by El_Cid, 28 June 2008 - 07:12.


#20
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

View PostEl_Cid, on Jun 28 2008, 07:02, said:

intrebarea 2: cum il transporti? (ma refer la alea negonflabile)


Iti trebuie un rack ptr masina (barele acelea 2, transversale, pe care se fixeaza suporti de ski, bicle, etc). Caiacul il pui cu fata in jos si il legi cu o sfoara rezistenta, de rack si de fata/spatele masinii.

#21
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
deci se gasesc solutii - mersi de raspuns :)

#22
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
rafting se practica organizat cu plecare din lainici pe valea jiului  se merge cca 17 km  in 1 ora...
exista si portiuni pentru profesionisti mai grele...

#23
rafting_tura_ro

rafting_tura_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.04.2008

View PostHesse, on Jun 23 2008, 08:49, said:

Salut! As vrea, cat de curand, sa cobor cu barca pe Bistrita, de dincolo de Ciocanesti pana la varsarea in lacul Bicaz. Nu caut neaparat senzatii extreme, rafting propriu-zis, ci mai mult o excursie tihnita in barca, cu acostari, campari etc. Stie cineva daca este posibila o astfel de coborarare pe Bistrita? Stiu ca inainte plutasii coborau pana la Bicaz si chiar mai departe, dar acum ma gandesc la baraje, amenajari de curs etc., peste care sa nu poti trece decat cu barcuta in spinare... Si nu prea am chef de asta.
Am cautat info pe net, dar am gasit prea putine lucruri. Multumesc pentru orice ajutor.

Salut

noi am facut de la Icobeni -Vatra Dornei- si nici nu stiu pinan unde

pe la Zugreni stiu una, acolo unde  ocoleste acea peninsula pe care e si vila-cabana, vedeti ca deja locul pe care arata e destul de aproape de barajul respectiv si era plin si cu lemne ce a adus raul

http://www.pensiuni-...5fdab4fe02.jpeg

au mai fost ceteva podete care erau prea aproape de apa

http://www.whitewate...o...mp;g=10&p=1

am facut o fotografie exceptionala, dar tot acolo in galeria respectivao sa vedeti si cat de plictisitoare a fost mai sus, suntem obisnuiti cu rauri mai de munte

zile insorite

PEREGRINUS & ZERGE
--------------------------------
Nu zájec, pogogyi !
Ezt nem uszod meg szarazon
The loosers say IT IS NOT FOR YOU
Toti o sa-ti spuna: "Nu-i pentru tine"

www.whitewater.ro

#24
trunks_qp

trunks_qp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare la toata lumea...tinand cont ca raftingu este un sport in echipa se face cu mai multi oameni intr-o barca 5 - 6 - 8.
Rafting la noi in romania ce nu prea mi-a venit sa cred.....am fost m-am distrat de minune, si nu a fost asa scump fata de alte agentii de turism.
Am fost pe rauri din romania precum : Mures, Bistrita, Cris, Olt si Jiu.... chiar mi-a placut si am fost incantat si m-as mai duce, am profitat din plin de echipamentul corespunzator: costume de neopren si incaltaminte de neopren, vesta si casca; iar la la un popas am avut parte de un meci adevarat de paintball. cei care sunteti interesati va sfatuiesc sa vizitati www.hoinarii.ro , sau contact la numaru de tel 0744.439.173 - Nea` Nicu . Pt incepatori va recomand Muresul iar pt avansati Jiul. Va mai pot spune ca pot face si : Tiroliana, Mansa asigurata, Rapel asigurat, Cataratura (Trasee scurte).

#25
trunks_qp

trunks_qp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare la toata lumea...tinand cont ca raftingul este un sport in echipa se face cu mai multi oameni intr-o barca 5 - 6 - 8.
Rafting la noi in romania ce nu prea mi-a venit sa cred.....am fost m-am distrat de minune, si nu a fost asa scump fata de alte agentii de turism.
Am fost pe rauri din romania precum : Mures, Bistrita, Cris, Olt si Jiu.... chiar mi-a placut si am fost incantat si m-as mai duce, am profitat din plin de echipamentul corespunzator: costume de neopren si incaltaminte de neopren, vesta si casca; iar la la un popas am avut parte de un meci adevarat de paintball. cei care sunteti interesati va sfatuiesc sa vizitati www.hoinarii.ro , sau contact la numaru de tel 0744.439.173 - Nea` Nicu . Pt incepatori va recomand Muresul iar pt avansati Jiul. Va mai pot spune ca pot face si : Tiroliana, Mansa asigurata, Rapel asigurat, Cataratura (Trasee scurte).

#26
trunks_qp

trunks_qp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2008

View Posttrunks_qp, on Sep 26 2008, 12:17, said:

Salutare la toata lumea...!!! Tinand cont ca raftingul este un sport in echipa ,se face cu mai multi oameni intr-o barca :4 - 6 - 7.
Rafting la noi in romania ? Nu prea mi-a venit sa cred.....am fost ,m-am distrat de minune, si nu a fost  scump deloc ,cu toate ca agentiile de turism nu ofera asa ceva sau daca,au preturi super mari!!!
Am fost pe rauri din Romania  : Mures, Bistrita, Cris, Olt si Jiu.... chiar mi-a placut, si am fost incantat si m-as mai duce; am profitat din plin de echipamentul pus la dispozitie : costume  si incaltaminte de neopren, vesta si casca, iar la la un popas am avut parte de un meci adevarat de paintball. Cei care sunteti interesati, va sfatuiesc sa vizitati www.hoinarii.ro , sau contact la numarul de tel.: 0744.439.173 - Nea` Nicu . Pt. incepatori va recomand Muresul ,iar pt avansati Jiul. Va mai pot spune ca se  poate face si : tiroliana, mansa asigurata, rapel asigurat, cataratura (trasee scurte).


#27
irusu

irusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2008
Salut baieti , sunt din Mangalia si am practicat kaiac de performanta k1 , din probleme de sanatate nu am avut voie sa mai practic acest sport si de un timp caut sa imi cumpar un kaiac  si nu am gasit , ma puteti ajuta cu niste informatii de unde as putea sa cumpar unul, poate sa fie si secon hand..ce am gasit pe net aveau niste preturi extrem de mari de peste 1000 euro numai kaiac-ul fara padela , id-ul meu este : ionutrusu1986 daca aveti chiar voi vre-un kaiac de vanzare este bine venit :)

#28
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postirusu, on Feb 1 2009, 18:57, said:

Salut baieti , sunt din Mangalia si am practicat kaiac de performanta k1 , din probleme de sanatate nu am avut voie sa mai practic acest sport si de un timp caut sa imi cumpar un kaiac  si nu am gasit , ma puteti ajuta cu niste informatii de unde as putea sa cumpar unul, poate sa fie si secon hand..ce am gasit pe net aveau niste preturi extrem de mari de peste 1000 euro numai kaiac-ul fara padela , id-ul meu este : ionutrusu1986 daca aveti chiar voi vre-un kaiac de vanzare este bine venit :)
Pai singura ta sansa daca vrei mai ieftin este sa cauti pe internet 2 hand
http://www.google.ro...lient=firefox-a

#29
codru

codru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wXA2psDH8gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2b6_vYi_x1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu  m-am dat cu cei din Tg.Jiu  sunt buni , au echipament super si stiu zona. Anul asta merg a treia oara.

#30
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
Vreau sa merg la rafting !
Astept oferte.
Multumesc.

#31
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postrafting_tura_ro, on 13th July 2008, 22:07, said:

pe la Zugreni stiu una, acolo unde  ocoleste acea peninsula pe care e si vila-cabana, vedeti ca deja locul pe care arata e destul de aproape de barajul respectiv si era plin si cu lemne ce a adus raul

Am fost si eu la Zugreni, dar cel putin atunci apa parea mica si nu tocmai buna de rafting.
Am fost si pe Jiu, dar nu e deloc neamenajat, e plin de fiare si tot felul de lucruri in care poti sa tai barca, din 4 barci doar 2 au scapat intregi.
Am mai fost si in Slovacia si am facut rafting pe riul Bela. Diferenta mare fata de Romania. Pe 22 de km de coborire, am vazut doar vreo 3 doze de bere si o conserva. :rolleyes:
Totdeauna am mers cu barca de 6 persoane + instructor, barca de 2 persoane mi s-a parut mult mai greu manevrabila si nu am incercat.

#32
alinne_dea

alinne_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2009
Salut sunt noua pe forum si am urmarit discutiile voastre, sunt si eu pasionata de aceste sporturi si vreau sa intreb daca stie cineva despre un club infiintat de un tip din Oradea care este stabilit in Norvegia si se fac in fiecare an cu membrii din romania anumite trasee rafting,alpinism,bangijumping etc. Am inteles ca totul este aproape gratis,se organizeaza doar din sponsorizari. Daca stie cineva rog sa imi dea o adresa de site. Sper ca nu am gresit ca am postat aici dar am tot cautat de ceva vreme si nu am gasit siteul lor.
Am cunoscut un grup in Austria in Alpi care erau din Brasov si mergeau in fiecare an in expeditii cu ei, si din pacate mi s-a furat mobilul si nu mai am numarul lor de telefon sa imi dea adresa de site.

#33
alinne_dea

alinne_dea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2009

View Postalinne_dea, on 18th August 2009, 10:34, said:

Salut sunt noua pe forum si am urmarit discutiile voastre, sunt si eu pasionata de aceste sporturi si vreau sa intreb daca stie cineva despre un club infiintat de un tip din Oradea care este stabilit in Norvegia si se fac in fiecare an cu membrii din romania anumite trasee rafting,alpinism,bangijumping etc. Am inteles ca totul este aproape gratis,se organizeaza doar din sponsorizari. Daca stie cineva rog sa imi dea o adresa de site. Sper ca nu am gresit ca am postat aici dar am tot cautat de ceva vreme si nu am gasit siteul lor.
Am cunoscut un grup in Austria in Alpi care erau din Brasov si mergeau in fiecare an in expeditii cu ei, si din pacate mi s-a furat mobilul si nu mai am numarul lor de telefon sa imi dea adresa de site.


Am gasit ceea ce cautam.Pentru cine este interesat: www.live-life-to-the-full.webs.com

#34
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View PostHesse, on 23rd June 2008, 09:49, said:

Salut! As vrea, cat de curand, sa cobor cu barca pe Bistrita, de dincolo de Ciocanesti pana la varsarea in lacul Bicaz. Nu caut neaparat senzatii extreme, rafting propriu-zis, ci mai mult o excursie tihnita in barca, cu acostari, campari etc. Stie cineva daca este posibila o astfel de coborarare pe Bistrita? Stiu ca inainte plutasii coborau pana la Bicaz si chiar mai departe, dar acum ma gandesc la baraje, amenajari de curs etc., peste care sa nu poti trece decat cu barcuta in spinare... Si nu prea am chef de asta.
Am cautat info pe net, dar am gasit prea putine lucruri. Multumesc pentru orice ajutor.

Sigur ca este posibila o astfel de coborarare pe Bistrita.

Am coborat de la Vatra Dornei (nu foarte departe de gara, pentru ca am ajuns acolo cu trenul) pana la lac. 3 zile. Am dormit la Zugreni (am ocolit canalul de fuga), apoi la Brosteni.

Este posibil si de mai sus de Vatra Dornei, am vazut cateva echipaje.



Somesul Mare (de la Sant la Beclean - dormit la Sangeorz-Bai si Nasaud), Muresul (de la Toplita la Deda - dormit la Lunca Bradului), Cerna, Nera

#35
FloTM

FloTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2010
Salutare,

Eu si cativa prieteni mergem la o tura de rafting pe Cerna in 15-16 Mai. O sa stam cu corturile peste noapte. Daca este cineva interesat si are barca este binevenit, cu cat mai multi cu atat mai bine :D.

#36
pozarul

pozarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.07.2007
Ok, deci multe vorbe, toata lumea merge, nimic concret.
Spuneti fratilor cu cine ati mers pe jiu, cat a costat, un site, un nr de telefon ceva.
Toata lumea lauda, toata lumea a mers, dar nimeni nu spune date concrete....

eu astept...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate