Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#145
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Da, eu din Bucuresti merg. Parca am citit pe undeva ca Paralele 45 ar avea un charter inchiriat care duce direct in Madeira (doar pe perioada verii)!

#146
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
in Mai o sa ajung si eu in Madeira pentru doua saptamani, care cu siguranta or sa treaca repede avand in vedere ca sunt multe frumuseti naturale de vazut acolo :). La intoarcerea din Madeira o sa stau vreo 4 zile in Lisabona.

Avand in vedere ca au un program de zbor care imi permite sa ajung aceeasi zi in Funchal si la ore de bun simt, am luat biletele de avion la Blue Air pana in Lisabona ( 529 euro/3 pers cu bagaj de cala si zbor direct ) + Tap Portugal din Lisabona catre Madeira/Funchal ( 517 euro/3 pers cu bagaj de cala inclus ) .  

Singura mea nedumerire in acest moment, este ca vreau o parere/sfat despre o companie de inchiriat masina in Madeira. Ma orientasem catre Goldcar, dar am citit destule pareri proaste despre ei si mi-am cam luat gandul de la ei. Cei care ati mai fost in anii trecuti in Madeira, la ce companie ati facut inchirierea ?
Cand am fost in Tenerife am inchiriat de la Cicar si am fost foarte multumit ! Preturi f bune, fara plata in avans, fara blocarea unei garantii pe card, fara obligatia de avea card de credit. Cand am predat masina, nici macar nu s-au obosit sa vina s-o vada daca e sau nu in regula :D

#147
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011
http://paralela45.ro...e-din-bucuresti

Nu au nici paralela 45 zbor direct.

E bine că Tap va avea zbor de la ora 7, către Lisabona.

#148
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Ne apropiem cu rezervarile. In proportie de 90% vom merge 12-19 august si acum oscilam intre Pestana Carlton 5* (nota 8.7 pe booking) si Pestana Promenade 4*(nota 9 pe booking). Preturile sunt similare si peisajele la fel dar nu-mi dau seama daca se poate intra direct in mare de pe pontoanele lor sau daca se poate face baie in ocean in primul rand (sa nu fie curenti puternici sau alte impedimente pe acolo)

#149
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
Am fost, am vazut, am colindat si am ramas impresionat de insula....este fabuloasa Posted Image  ! Saptamana trecuta m-am intors si eu din Madeira....am stat acolo doua saptamani care au trecut din pacate foarte repede. Am prins si ceva zile din Festivalul anual al florilor + parada masinilor de epoca.

Am zburat  cu BlueAir pana in Lisabona si de acolo cu Tap Portugal cu aterizare ok pe faimosul aeroport din Madeira Posted Image.

Cazare mi-am luat prin AIRBNB, am stat la o vila micuta in Arco Da Calheta, o locatie frumoasa situata undeva pe la jumatatea insulei. Ca sa ma bucur de Madeira adevarata am inchiriat un Ford Fiesta aproape nou (avea doar 7000 de km ) de aici http://www.funchalcarhire.net/ , cu care am bobinat in jur de 1700 de km timp de doua saptamani Posted Image .

Am vazut cam toate obiectivele si miradourile faimoase de pe insula, am facut pe jos si vreo 40 de km de traseu prin Levada Nova si Levada 25 fountains, plimbat cu telegondola din Funchal, vizitat Jardim Tropical, casele faimoase din Santana, un pic de plaja in frumoasa localitate Machico etc. etc.

E impresionant cum oamenii de pe insula stiu sa gestioneze apa care provine de la ploi , o directioneaza pe acele canale de apa numite Levada si o folosesc pentru treburile casnice. Parca citisem pe undeva ca au in jur de 2500km de trasee de levada pe toata insula, ceea ce nu insemna decat Wow !

Infrastructura de pe insula e una moderna, la cel mai inalt nivel de siguranta , cu zeci de tuneluri si viaducte, strazi prin sate cu inclinatie si de 32% Posted Image , parcari in marile orase cu preturi de bun simt, sosele cu vederi spectaculoase asupra vailor, oraselor, satelor dar mai ales a Atlanticului .

Pentru cei doritori de info le stau la dispozitie cu ceea ce pot, iar mai jos am sa atasez un clip cu una din spectaculoasele vederi asupra unui sat de pe insula Madeira - Curral das Freiras , view from Eira do Serrado miradour :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/olbAZbFMzs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si ceva poze care spun mai multe despre insula. Am citit si eu topicul asta cap-coada si vad ca nimeni nu a urcat macar o poza ...asa ca am sa sparg gheata Posted Image  . Sub fiecare poza scrie unde este facuta, ca sa fie mai usor de identificat locatia de catre cei care vor sa ajunga acolo :

Attached Files


Edited by mccrya, 02 June 2017 - 19:36.


#150
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare si felicitari pentru review. Ai stat ceva acolo. La noi a ramas pana la urma 12-19 aug si Pestana Promenade. Vom avea practic seara zilei de 12 pentru acomodare cu zona din jurul hotelului si orasul Funchal, 6 zile intregi si aproape toata ziua de 19 (plecare seara). Obiectivele pe care le-am stabilit pana acum (tripadvisor si alte surse) ar fi :

- Piscinele naturale de la Porto Moniz cu ceva plaja acolo daca se poate
- Ponta do Pargo Farol (de preferat in drumul spre Porto Moniz)
- Cabo Girao (poate tot in ziua cu cele de mai sus daca este timp)
- Parque das Queimadas > plimbare care dureaza ceva
- Pico Ruivo - Pico Arieiro > nu stiu inca daca ajung la Arieiro cu ceva transport in comun sau tot cu masina inchiriata ca si la cele de mai sus
- Pico do Furado, Miradouro si ce mai e in partea estica extrema
- Ponta do Garajau > tot cu masina in drum spre Furado
- Valley of the nuns
- Palheiro gardens, Pico dos Barcelos, Jardim botanico + cablecar, Monte palace + celalalt cablecar, alte cateva gradini, biserici, strazi in Funchal. Pe astea le-am grupat pentru ca se pot face pe jos, fara a mai fi nevoie de inchiriat masina.
- o zi pentru scuba in cazul meu (ceilalti vor face altceva)

Trebuie acum sa le pun pe zile in functie de durata fiecareia si sa decid pentru cate zile inchiriez masina (suntem 4 persoane). Daca aveti ceva recomandari de alte obiective de neratat sau durata de inchiriere a masinii, sunt binevenite !

#151
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
eu iti sugerez sa inchiriezi masina pe toata perioada pentru ca ai posibilitatea si timpul sa vezi mult mai multe pe insula decat transportul in comun. Nu are rost ca 4 persoane sa va plimbati cu autobuzul. Masina o iei din aeroport o lasi tot la aeroport.

Langa statia de telegondola in Funchal, deci de unde se pleaca ai o parcare etajata cu plata....poti lasa masina acolo ca sunt preturi de bun simt. Eu dupa ce am ajuns sus cu telegondola, am ales sa merg la Tropical Jardim pentru ca mi s-a parut mai interesanta decat gradina botanica, gradina care a fost un pic afectata de incendiile din vara lui 2016. Cel putin asa am inteles de la oamenii din zona.

La cel mai inalt varf de pe insula, adica Pico Ruivo se ajunge doar pe jos si pe un traseu de aproximativ 7.5km de la Pico de Arieiro. La pico de Arieiro se poate ajunge cu masina si sunt si zone unde o poti lasa. Acolo e bine sa mergeti cand vremea este buna, cu cer senin ca sa puteti vedea vaile, altfel nu o sa vedeti mai nimic...decat niste nori. Sa va luati si ceva de imbracat mai grosut, pentru ca acolo este mai racoare si mai bate si vantul.

Dupa ce va terminati treaba cu Pico de Arieiro si Pico Ruivo puteti sa mergeti si la Eira do Serrado ca sa vedeti Curral das Freiras de sus, o locatie care nu trebuie ratata...o sa aveti indicatoare.



La Porto Moniz se poate face plaja, dar depinde mult de vreme...zona aia este foarte expusa vanturilor si poate sa nu fie permisibila tot timpul. Stiu ca taxa de plaja era undeva in jurul la 1.5 euro/persoana, deci pret foarte ok.

Cand ajungeti la Gabo Girao sa o luati prin Camara De Lobos, o locatie foarte frumoasa cu privelisti faine (am pus si foto sus)

Ca sa va fie mai usor sa gasiti locatiile, va sugerez sa aveti un GPS cu voi , sau macar un telefon cu soft de navigatie...o sa va ajute pe stradutele din localitatile mai mici, cu toate ca o sa aveti indicatoare peste tot.

#152
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011
"La cel mai inalt varf de pe insula, adica Pico Ruivo se ajunge doar pe jos si pe un traseu de aproximativ 7.5km de la Pico de Arieiro. La pico de Arieiro se poate ajunge cu masina si sunt si zone unde o poti lasa. "

Deci se lasă mașina la pico de Areiro și un traseu spre Pico Ruivo de 7.5km dus și 7.5km de întors pe același drum?
E dificil? Câte ore dus și întors până la mașină?

#153
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu am facut integral traseul, ci doar vreo 2km de la Pico de Arieiro. Incepuse sa se adune norii si nu se mai vedea nimic in jur .

Traseul are mai exact 7 Km pe sens http://www.visitmade...reda-do-areeiro . Trebuie sa va orientati bine cand vreti sa faceti traseul, adica sa aveti parte de cer senin pentru ca altfel nu vezi mai nimic in jurul tau. Si da, se lasa masina la Pico De Arieiro si de acolo se pleaca pe jos. Daca prindeti o zi senina, merita efortul de a merge pe jos.....peisajele sunt fantastice !

Pe acest site gasiti o gramada de trasee superbe de facut in Madeira....sunt vreo 3 pagini de trasee montane si Levada http://www.visitmade...ctivities/walks

Pentru cei care aveti un smartphone, recomand calduros aplicatia Maps.Me https://play.google....withme.maps.pro .
Pentru Madeira se poate descarca continutul si se poate folosi si in modul offline. Mie mi-a recunoscut fiecare potecuta din traseele pe care le-am facut in Madeira. Google Maps e in urma rau la acest capitol de trasee montane.

Edited by mccrya, 28 June 2017 - 16:44.


#154
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Maps.me folosesc de ani buni si descarc doar portiunile de interes pentru navigatie online. Pentru Madeira, am adaugat deja acolo punctele de interes cu diferite culori pentru a le putea grupa pe zile. Gruparea pe zile am facut-o in "My trips" din noua interfata Tripadvisor (tot acolo am pus si hotelul + restaurante bune prin zonele de interes). Referitor la Areiro - Ruivo, am gasit 2 rute (West si East) dar cea de est este inchisa momentan si cred ca aceea apare pe Visitmadeira. Ruta facuta de mine in plotaroute (asta e cam cel mai bun pentru cei interesati) are 5.764km > https://www.plotarou...om/route/432246 . Traseul nu este deloc lung pentru mine si nici mari diferente de nivel nu vad. Strava zice tot 5.7km si da elevation gain 754m.

#155
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011

View Postfuscobal, on 27 ianuarie 2017 - 02:30, said:

Da, eu din Bucuresti merg. Parca am citit pe undeva ca Paralele 45 ar avea un charter inchiriat care duce direct in Madeira (doar pe perioada verii)!

Cu ce companii zburați? Cu sau fără escală? Cât durează zborul?

#156
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
TAP Portugal cu escala la Lisabona. 4:35 + 1:45 la dus si similar la intors (zboruri efective, fara durata escalelor)

#157
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011
Felicitări! Și distracție plăcuta!

Chiar mă uitam la prețul biletelor și cele mici au escale de 9-18 ore , în special la dus și chiar ar fi o idee de a dormi o noapte la Lisabona, cu o mică vizită.

#158
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Multam, mai avem doar de rezervat o masina si cam atat !

#159
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011
Pe 25 iulie și ieri pe 6.08, au fost probleme cu vântul și aterizările pe Cristiano Ronaldo. Multe zboruri anulate.
Ce se Ă®ntâmplă cu călătorii ? Că e cam imposibil de mutat la alt zbor, din moment ce avioanele sunt pline.

Cautați la sosiri/plecări , load earlier flights:
https://www.flightra...rt/fnc/arrivals

Edited by nasty2, 07 August 2017 - 09:18.


#160
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011
Atentie la schimbarea terminalelor T1 cu T2 în caz de zbor cu lowcost:
http://lisbon-portug...on-airport.html


#161
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
la dus nu e nicio problema pentru ca din avion cobori si intri direct in autobuzul care duce la T1 de unde iti iei si bagajul daca e cazul.

La intoarcere se ia busul aeroportului din T1 catre T2, iar bagajul de cala se preda la T2

#162
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 22.02.2011

View Postmccrya, on 09 august 2017 - 12:19, said:

la dus nu e nicio problema pentru ca din avion cobori si intri direct in autobuzul care duce la T1 de unde iti iei si bagajul daca e cazul.


Am citit că ar fi probleme, Ă®n sensul că te duce autobuzul la T1, dar te lasa Ă®n partea opusă și trebuie să treci tot terminalul, să stai la coadă la control pașapoarte, apoi să intri din nou pt conexiunea cu Madeira, ca zbor local, adicâ control de securitate ( care pare inutil)
E ciudat că am Ă®ntrebat la aeroport și mi-au răspuns ca și cum nu există un culoar de tranzit, astfel Ă®ncât după control pașapoarte, dacă ai check-in on line pt Lisabona-Madeira și nu ai bagaj de cală, să poți să ajungi direct la porțile de Ă®mbarcare. Cică e bine să-ți iei  fast track, cu 9 euro de persoană, pt a avea prioritate la security check, dacă ai conexiunea la sub 2-3 ore (?!?!?)
Adică dacă ai fost controlat la București la bagaje, de ce te mai controlează o dată și la Lisabona, dacă nu ieși din aeroport? Mai ales că sunt cozi imense, aerportul fiind depășit de nr de pasageri.

Impresii proaste despre aerport:
http://www.airlinequ...airport/page/1/



Chiar foarte proaste!

Edited by nasty2, 12 August 2017 - 14:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate