Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#109
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012
Buna, imi doresc foarte mult sa ajung sa vad frumusetile acestei insule. Am inceput sa caut de pe acum ofertele pentru vara lui 2015 si asa am juns sa citesc toate informatiile postate pe acest subiect. Cum credeti ca e mai bine sa ajung acolo, pe cont propriu sau prin agentie turistica? Nu prea gasesc cazari la pensiuni, as fi preferat mai degraba asa, decat hotel. Ce zona este mai potrivita pentru cazare, avand in vedere ca preferam locuri mai izolate si mai pitoresti? Multumesc !

#110
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

View Postele82, on 11 martie 2015 - 13:52, said:

Buna, imi doresc foarte mult sa ajung sa vad frumusetile acestei insule. Am inceput sa caut de pe acum ofertele pentru vara lui 2015 si asa am juns sa citesc toate informatiile postate pe acest subiect. Cum credeti ca e mai bine sa ajung acolo, pe cont propriu sau prin agentie turistica? Nu prea gasesc cazari la pensiuni, as fi preferat mai degraba asa, decat hotel. Ce zona este mai potrivita pentru cazare, avand in vedere ca preferam locuri mai izolate si mai pitoresti? Multumesc !

Mai ieftin cu siguranta ajungi pe cont propriu...din pacate zbor spre Lisabona direct din Buc nu mai are decat Tap Portugal, dar poti sa gasesti si la ei preturi de 180 e spre Lisabona si de acolo legi cu lowcost, Easyjet de ex, combinatii sunt multe...
Noi am fost cazati in Funchal si a fost ok, poti inchiria masina si te plimbi sau cumperi excursii...

#111
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postele82, on 11 martie 2015 - 13:52, said:

Buna, imi doresc foarte mult sa ajung sa vad frumusetile acestei insule. Am inceput sa caut de pe acum ofertele pentru vara lui 2015 si asa am juns sa citesc toate informatiile postate pe acest subiect. Cum credeti ca e mai bine sa ajung acolo, pe cont propriu sau prin agentie turistica? Nu prea gasesc cazari la pensiuni, as fi preferat mai degraba asa, decat hotel. Ce zona este mai potrivita pentru cazare, avand in vedere ca preferam locuri mai izolate si mai pitoresti? Multumesc !

agentiile de turism au preturi si pt apartamente si pt studiouri si pt hoteluri de toate categoriile si pt toate buzunarele
fa-ti un buget si vorbeste cu o agentie de turism

#112
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012
Multumesc pt informatii, sunt in curs de cautare variante optime. A fost careva la pescuit acolo? Ma refer excursii organizate..

#113
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

View Postele82, on 13 martie 2015 - 12:22, said:

Multumesc pt informatii, sunt in curs de cautare variante optime. A fost careva la pescuit acolo? Ma refer excursii organizate..

vezi ca are tap portugal oferta acum:
http://www.mihaijurc...-america-de-sud

#114
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011

View Postele82, on 11 martie 2015 - 13:52, said:

Nu prea gasesc cazari la pensiuni, as fi preferat mai degraba asa, decat hotel. Ce zona este mai potrivita pentru cazare, avand in vedere ca preferam locuri mai izolate si mai pitoresti? Multumesc !
Madeira rural:
http://www.accommoda...l-contacts/2322
http://www.accommodationmadeira.com/

Edited by nasty2, 20 March 2015 - 13:49.


#115
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
O sa ajung si eu peste cateva zile in Madeira, avionul va ateriza tarziu in noapte, dupa ora 1 am, aveti idee, se gasesc taxiuri in aeroport, sau alte mijloace de transport catre hotel, la o ora asa tarzie? Nu vreau sa inchiriez masina, in general nu sunt nici fanul taxiurilor, dar noaptea nu cred ca am alta varianta. Vom fi cazati in Funchal.

#116
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Poti rezerva aici:

http://www.suntransfers.com/
sau
http://madeiralimo.c...nsfer-fees.html

Sunt multe site-uri unde poti rezerva din timp, le spui zborul + hotelul si iti spun de la inceput cat costa.
Te poti astepta pe la max. 25 eur / 2 pax / sens. Sunt 20 km, faci 20 min noaptea.

#117
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Multam de link.

A sunat sotia azi la hotel sa intrebe de transfer, i s-a raspuns 40 euro :-)

#118
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Pacat ca nu aveti o masina la dispozitie, sunt atatea locuri frumoase in Madeira unde transportul public nu ajunge.

View Postele82, on 11 martie 2015 - 13:52, said:

Buna, imi doresc foarte mult sa ajung sa vad frumusetile acestei insule. Am inceput sa caut de pe acum ofertele pentru vara lui 2015 si asa am juns sa citesc toate informatiile postate pe acest subiect. Cum credeti ca e mai bine sa ajung acolo, pe cont propriu sau prin agentie turistica? Nu prea gasesc cazari la pensiuni, as fi preferat mai degraba asa, decat hotel. Ce zona este mai potrivita pentru cazare, avand in vedere ca preferam locuri mai izolate si mai pitoresti? Multumesc !

Si eu am fost de multe ori sa caut cazari asa cum ne-am obisnuit prin Grecia, Croatia si in general zona asta dar in Spania si Portugalia ponderea pensiunilor mi s-a parut mai mica. Am fost in Madeira pe cont propriu cu EasyJet-ul din Lisabona si cu masina inchiriata acolo pentru ca insula aia trebuie explorata in lung si-n lat.
Am stat aici: http://www.tripadvis...ra_Islands.html
Este un hotel-scoala pentru tinerii ce se pregatesc sa lucreze in domeniul hotelier si cred ca am avut cea mai buna servire ever intr-un restaurant/hotel.

#119
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
E de preferat să se facă Madeira cu Lisabona, pt zborurile cu escală la Lisabona, ceva ca mai jos. Obiectivele de vizitat sunt menținate:



Itinerariul este foarte interesant si se desfasoara dupa cum urmeaza:
1 Februarie | Bucuresti - Lisabona
Prezentare la Aeroportul Henri Coanda Otopeni la ora 02:10 pentru imbarcare pe zborul Companiei TAP Portugal cu destinatia Lisabona. Decolare la ora 04:10 cu zborul TP1343 si aterizare la Lisabona la ora locala 06:40. Intalnire cu ghidul local si transfer in oras. Tur de oras panoramic Lisabona cu ghid local: Vor putea fi admirate: cartierul Belem–un loc strans legat de descoperirile maritime portugheze, Manastirea Jeronimos–o capodopera a stilului Manuelin, aflata pe lista Patrimoniului Mondial UNESCO, Turnul Belem (Anul 1515) siMonumentul Descoperirilor Maritime. Vom explora strazile pitoresti ale cartierului Alfama–unul dintre cele mai vechi cartiere ale orasului. In drum spre hotel vom admira panoramic: Piata Marques de Pombal, Avenida da Liberdade, Piata Restauradores si Piata Rossio. Sosire la hotel. Dupa-amiaza, timp liber la dispozitie pentru odihna si vizite pietonale cu insotitorul de grup. Cazare Hotel Olissippo Marques de Sa 4* sau similar Lisabona.
2 Februarie | Lisabona - Sintra - Cabo Da Roca - Cascais
Mic dejun. Excursie la Sintra, declarata de UNESCO patrimoniu universal. Sintra a fost resedinta de vara a Regilor Portugaliei si adaposteste monumente de importanta istorica, exemple clasice ale arhitecturii portugheze. In Sintra vom vizita Palatul Pena (biletul de intrare se achita la fata locului) si vom avea timp liber in centrul orasului. Vom continua excursia cu Cabo Da Roca, cel mai vestic punct al Europei continentale despre care poetul portughez Luis de Camoes scria: “In acest loc se termina pamantul si incepe marea”. Intoarcere la Lisabona nu inainte de a face un ultim popas la Cascais. Timp liber la dispozitie in Lisabona. Seara, Optional Fado dinner: programul incepe la ora 19:30 la restaurantul “Casa de Linhares”. In timpul cinei veti asculta Fado–muzica traditionala portugheza. Comparat adesea cu muzica Gospel datorita liniei melodice puternice, Fado este cantat la lumina lumanarilor si acompaniat de sunetul mistic al chitarii portugheze. Versurile cantecelor Fado sunt de inima albastra si únele vorbesc despre dragoste pierduta sau pasiuni interzise, dar sunt deopotriva si vesele atunci cand vorbesc despre luptele cu tauri, un vin bun sau despre cei mai buni prieteni. Meniul cinei include: starter, fel principal, desert, ½ sticla vinul casei, apa minerala si cafea (transferul se face cu mijloacele de transport in común). Cazare Hotel Olissippo Marques de Sa 4* sau similar Lisabona.
3 Februarie | Fatima - Batalha - Coimbra - Porto
Mic dejun. Plecam spre Fatima centrul religios si de pelerinaj renumit datorita aparitiilor Fecioarei Maria in anul 1917. Vom continua cu vizita manastirii Batalha (Sec al XV-lea, o adevarata capodopera a artei manueline). Ajungem in Coimbra, cel mai important oras cultural din Portugalia. Inconjurat de lagune stralucitoare, sate de pescari, paduri exotice si mine antice din timpul romanilor, Coimbra isi trage energia si viata de la studentii si traditiile Universitatii din Coimbra, unde se adaposteste remarcabila Biblioteca Regala. Ne continuam drumul si ajungem in Porto. Cazare Hotel Ipanema Porto 4* sau similar.
4 Februarie | Porto
Mic dejun. Supranumit Orasul Invincibil, Porto ne cucereste la prima vedere prin peisajul pitoresc, pietele rustice, sau vechile case de comert construite pe fostele ruine romane. Urcam scarile in zig-zag, colindam strazile inguste, admiram casele vopsite simplu, si avem sansa in orice moment sa ne intalnim cu Tripeiros, locuitorii care inca mai pastreaza vechile traditii ale orasului. Odata ajunsi in Porto trebuie sa incercati Tripas à Moda do Porto, Bacalhau à Gomes de Sá (mancaruri locale cu peste-cod in special), Francesinha (snack popular in Porto cu diverse tipuri de carne si legume), celebrul vin de Porto si Pasta de Nata (tarte cu ou). Exploram Porto intr-un un tur de oras vizitand Palatului Bursei si Magnifica Biserica Gotica St. Francisco. Timp liber la dispozitie in Porto. Cazare Hotel Ipanema Porto 4* sau similar.
5 Februarie | Porto - Nazare - Obidos - Lisabona - Madeira
Mic dejun. Ne indreptam spre oraselul pescaresc Nazare, asezat pe malul oceanului, renumit pentru plajele lungi de nisip, dar si pentru costumele traditionale purtate de pescari. Femeile sunt traditional imbracate in negru, poarta broboade traditionale si sorturi brodate peste cele sapte fuste de flane in culori diferite. Multe dintre ele se imbraca si astazi asa. Continuam cu Obidos. Pe vremuri "Cadoul de Nunta" al regelui Dinis adresat reginei Isabel in ziua nuntii lor, orasul medieval Obidos, este fara indoiala una din cele mai interesante asezari fortificate din Portugalia. Este poate cea mai romantica asezare prin aspectul medieval bine conservat, strazile intortocheate, cu influente romantice, pietele si castelul masiv. Ajungem si Lisabona si ne indreptam catre aeroport pentru imbarcare pe zborul Companiei TAP Portugal TP1691 cu decolare la ora 19:55. Sosire in Madeira-Funchal la ora 21:40. Transfer la hotel si cazare Hotel Raga 4* sau similar.
6 Februarie | Carnaval Madeira - Tur de oras si Parada Carelor Alegorice
Mic dejun. Tur de oras Funchal cu ghid local. Funchal, capitala Madeirei, este situat intr-un golf atractiv, inconjurat de munti. Prima oprire va fi la Piata Locala, unde puteti vedea produse traditionale, inclusiv cateva din florile pentru care Madeira este faimoasa: orhidee, strelitia ”pasarea paradisului’’, etc., cosuri umplute cu fructe tropicale si legume, suveniruri si o impresionanta piata de peste. Turul continua cu o vizita la Fabrica de Broderie, unde puteti admira frumusetea broderiilor Madeirene in diferite stadii de design si creatie. Urmeaza o plimbare de-a lungul stazii principale de shopping, cu vizita la Catedrala contruita in Sec XV, un impresionant exemplu de arhitectura portugheza. Timp liber la dispozitie in Funchal. Participare impreuna cu insotitorul de grup la parada principala a Carnavalului–Parada Carelor Alegorice. Cazare Hotel Raga 4* sau similar.
7 Februarie | Turul de Vest al Insulei „Vestul Salbatic” – Porto Moniz si Camara De Lobos
Mic dejun. Timp liber sau optional Excursie de 1 zi la Porto Moniz cu ghid local si pranz inclus. La o scurta distanta de Funchal se afla satul pescaresc Camara de Lobos, un sat pitoresc pe care insusi Sir Winston Churchill l-a pictat vizitand Madeira. Continuam vizita cu Cabo Girao, un promontoriu imens deasupra oceanului Paúl da Serra, singurul platou al insulei, al doilea din lume ca inaltime (1.400 m). Continuam excursia de-a lungul Coastei de sud catre Ribeira Brava si apoi catre Porto Moniz-un mic sat pescaresc faimos pentru piscinele in roci vulcanice, vom descoperi unul din cele mai frumoase puncte ale coastei de nord, un drum construit din roci langa mare de unde se pot admira cascade uimitoare. Servirea pranzului (meniu 3 feluri cu bauturi incluse). Dupa pranz, continuam drumul spre Paul da Serra (1.500m) cunoscut ca“acoperisul Madeirei”. Intoarcere in Funchal. Seara, timp liber la dispozitie pe strazile animate de festivitatile Carnavalului. Cazare Hotel Raga 4* sau similar.
8 Februarie |Turul de Est al Insulei „Pico De Arieiro si Santana" cu pranz inclus
Mic dejun. Timp liber sau optional „Gustul Madeirei” Excursie de 1 zi la Pico de Arieiro si Santana cu ghid local si pranz inclus. Plecand din Funchal vom vizita pentru inceput Camacha–cel mai mare centru al industriei de rachita. La una dintre fabrici unde vom putea cumpara si vedea cum se fabrica produsele obisnuite din rachita: cosuri, tavi, scaune, dar si obiecte mai putin obisnuite. Excursia continua spre Pico de Arieiro, al doilea varf muntos ca inaltime din Madeira (1.810 m), unde veti fi facinati de privelisti impresionante si spre Ribeiro Frio unde vom vizita o pastravarie. Vizita continua cu partea de coasta Faial, dominata de magnificul afloriment de roci care se ridica impresionant din mare, numit “Penha de Aguia”. Ajungand la satulSantana vizitam casele traditionale cu acoperis de stuf dar si plantatiile de vita de vie de-a lungul drumului. Servirea pranzului (meniu 3 feluri cu bauturi incluse). Dupa pranz, ne intoarcem spre Funchal prin Portela Passunde vom face un popas pentru a admira golfurile Penha D’Aguia si Porto da Cruz. Ultimul popas il facem inMachico, orasul in care Zarco, cel care a descoperit Madeira, a pus piciorul prima data. Seara, timp liber la dispozitie pe strazile animate de festivitatile Carnavalului. Cazare Hotel Raga 4* sau similar.
9 Februarie | Carnaval Madeira - Monte si Gradinile Tropicale - Parada Trapalhao
Mic dejun. Optional, Excursie de ½ zi cu ghid local la Monte si Gradinile Tropicale. Telecabina va va purta intr-o excursie pitoreasca pana la Monte unde prima imagine pe care o veti vedea este cea cu turnurile gemene, fatade ale faimoasei Bisericii (Sec XVIII). In Monte vom vizita Gradinile Tropicale ale Palatului Monte (suprafata 70.000 mp), un loc excelent pentru a descoperi colectia de arbori din intreaga lume. Nu trebuie sa ratati coborarea cu ''’Topoganul’’ pana in Funchal (nu este inclus in pret). Plimbarea este cu sanii din rachita experimentand astfel trecutul Madeirei, cand acesta era unicul mijloc de transport. Timp liber la dispozitie in Funchal. Participare impreuna cu insotitorul de grup la a doua parada a Carnavalului Parada Trapalhao. La aceasta parada poate participa toata lumea, deopotriva localnici sau turisti, iar costumele si mastile sunt la libera imaginatie a participantilor, astfel ca puteti intalni costume, masti si caricaturi foarte indraznete. Cazare Hotel Raga 4* sau similar.
10 Februarie | Madeira - Lisabona - Bucuresti
Mic dejun. Eliberarea camerelor. Transfer la aeroportul din Funchal pentru imbarcare pe zborul Companiei TAP Portugal TP1672 cu destinatia Lisabona. Decolare la ora 12:50 si aterizare in Lisabona la ora 14:30. La ora 21:10 imbarcare pe zborul TP1340 cu destinatia Bucuresti. Aterizare la Bucuresti la ora 03:20 a doua zi. Sfarsitul pachetului de servicii.





#120
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
http://aeronews.ro/p...rakech-332-eur/.  Eu zic ca nu e rau pretul :).

Dupa ce am vazut anul asta Tenerife, Madeira o sa fie urmatoarea insula pe care am sa o vizitez Posted Image  .

#121
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Sa iei in calcul faptul ca Madeira nu are plaje.

#122
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
multam de info Posted Image

Am vazut care este situatia in Madeira la nivel de plaje si nu ma deranjeaza cu nimic pentru ca nu sunt un mare iubitor de leneveala atunci cand plec in concedii.

Din ce am citit aici si prin alte parti, am ajuns destul de repede la concluzia ca insula merita cu varf si indesat sa fie vizitata in viitorul apropiat :)

#123
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Oho...merita cu varf si indesat. Ce ai putea sa-mi spui despre Tenerife? Eventual pe PM sa nu facem offtopic/
Cineva care a fost in ambele a zis ca Tenerife seamana f mult cu Madeira mai putin plajele.

#124
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Avem si topic.   :)

#125
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
WIZZ AIR si BLUE AIR au curse directe spre Lisabona...

#126
SuperIV

SuperIV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2016
Salut, noi am fost in Madeira, in luna de Miere, anul trecut, la inceput de Octombrie.
Am scris pe blogul personal despre cum a fost:


Cateva tips and tricks:)
1. Plaja cu nisip fin, apa turcoise gasiti doar pe insula Porto Santo, la 2h30 cu vaporasul de Madeira.
2. In Madeira sunt cateva plaje frumoase, vulcanice, cu nisip negreu; mai ales in Porto Moniz e fain de mers, acolo sunt asa zisele 'piscine naturale'.
3. Nu recomand Gradina Botanica, era intr-o stare precara, nu prea mai ingrijeste nimeni de ele, dar recomand Gradinile Tropiale.
4. In Octombrie incepe sezonul de seniori si am prins si cateva zile de furtuni tropicale; cred ca septembrie e cel mai bine, poate chiar a doua jumatate din Septembrie: nu mai este asa aglomerat.

Edited by Barboso, 03 February 2016 - 12:17.
Reclama blogului personal nu ne intereseaza. Vrei sa-ti impartasesti si cu noi impresiile, scrii si aici.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate