Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Nu-mi place cum arata corona definitiva

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Mi-am schimbat coronita care de fapt inlocuia un incisiv central (coroana veche de aproximativ 11 ani) cu o alta noua din portelan.
Problema este ca nu-mi place cum arata noua coroana, pe langa altele, ma deranjeaza in special culoarea.
Montioneaz ca insasi tehnicianul  care a fabricat coronita a ales culoarea coronitei. Initial eu cu doctorita stabilisem alte culori, apoi a venit tehnicianul si dupa ce mi-a studiat indelung culoarea dintilor naturali a stabilit culorile pentru coroana definitva.
Chestia este ca tehnicianul a facut coronita dupa culoarea dintilor inferiori care au o culoare diferita de cei superiori. E o imitatie perfecta a culorii dintilor inferiori. Nu inteleg de ce insa nu a ales culorile in functie de cei superiori.
Coronita acum este montata provizoriu, urmeaza sa ma duc in cateva zile la doctorul stomatolog pentru cimentarea definitva.
Docotrita mi-a spus ca daca vreau sa mai modific culoarea coronitei se poate face cat de cat acest lucru insa dintele va arata mai bombat (deja arata oricum destul de bombat).
Ce e de facut in situatia asta??
Mentionez ca sunt total nemultumita de cum a iesit coroana.

Multumesc

#2
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008

 grumette40, on 24th November 2009, 19:15, said:

Mi-am schimbat coronita care de fapt inlocuia un incisiv central (coroana veche de aproximativ 11 ani) cu o alta noua din portelan.
Problema este ca nu-mi place cum arata noua coroana, pe langa altele, ma deranjeaza in special culoarea.
Montioneaz ca insasi tehnicianul  care a fabricat coronita a ales culoarea coronitei. Initial eu cu doctorita stabilisem alte culori, apoi a venit tehnicianul si dupa ce mi-a studiat indelung culoarea dintilor naturali a stabilit culorile pentru coroana definitva.
Chestia este ca tehnicianul a facut coronita dupa culoarea dintilor inferiori care au o culoare diferita de cei superiori. E o imitatie perfecta a culorii dintilor inferiori. Nu inteleg de ce insa nu a ales culorile in functie de cei superiori.
Coronita acum este montata provizoriu, urmeaza sa ma duc in cateva zile la doctorul stomatolog pentru cimentarea definitva.
Docotrita mi-a spus ca daca vreau sa mai modific culoarea coronitei se poate face cat de cat acest lucru insa dintele va arata mai bombat (deja arata oricum destul de bombat).
Ce e de facut in situatia asta??
Mentionez ca sunt total nemultumita de cum a iesit coroana.

Multumesc
Refuz-o! Cu cativa ani in urma am patit acelasi lucru si am refuzat lucrarea. Tehnicianul a schimbat culoarea pt. ca i s-a parut lui ca nu era ok cea aleasa de mine si apoi a fost nevoit sa mi-o refaca.Din moment ce platim, putem sa cerem sa ni-i faca si mov  :P .Nu te lasa pacalita.

#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Spune-i sa o ia de la cap macar de la metal. Daca pune alt portelan va iesi la fel de bombat pe cat e acum. Un singur dinte nu o sa-l omoare pe tehnician, daca tot si-a adus aportul la alegerea culorii. Eventual poate o sa mai poata lua si din metal pe vestibular (desi nu cred) ca sa nu mai iasa  atat de bombat.

Edited by Ana_Karr, 25 November 2009 - 14:28.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
metalul reprezinta cam 1/3 din treaba de la o lucrare, ceramica cam 2/3. pt inchis culoarea se poate lucra foarte bine cu machiaj. se intampla si din astea....

#5
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Dacă D-ră ați comandat culoarea care vați propus-o și tehnicianul a făcut alta, atuncea este numai vina lui. Iarăși, dacă dintele de metalo-ceramică a eșit foarte bombat, răspunderea din nou este a tehnicianului. Deci , în concluzie, tehnicianul , trebue  să vă refacă din nou altă  lucrare !

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 Fane, on 25th November 2009, 15:04, said:

pt inchis culoarea se poate lucra foarte bine cu machiaj. se intampla si din astea....
Da, dar nu obtii prea mult daca este o diferenta mare de culoare. Sau cel putin eu nu acceptam "ingineria" asta, cand o primeam si vedeam ca diferenta inca persista. Uneori merge ... dar eu prefer sa-mi placa mie mai intai, nu sa-l pun pe pacient in lumini favorabile ca sa nu observe. Oricum observa acasa, si atunci e mai neplacut pt toti.
Pe mine ma enerveaza aia care vor cele mai ieftine lucrari, si apoi se uita in oglinda cu lupa, de zici ca verifica dinti din zirconiu.

 Ursanu65, on 25th November 2009, 15:05, said:

Iarăși, dacă dintele de metalo-ceramică a eșit foarte bombat, răspunderea din nou este a tehnicianului.
Saracu' tehnician ! Ce noroc ca avem pe cine arunca vina ! Faza e ca pacientul plateste medicul, nu tehnicianul. Pacientul ii da banii doctorului, si nu-l intereseaza cine ii face lucrarea. Pe el il intereseaza produsul. Si daca este o problema, la medic vine, nu-l suna pe tehnician.
Medicul poate slefui ca naiba, si e vina tehnicianului ?
Poate dintele nu a fost slefuit suficient si de asta a iesit  bombat.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
daca-i dai cheia de culori in mana pacientului in 80-90% din cazuri isi alege A1 (culoarea cea mai deschisa) sau o culoare cu vreo 2 trepte mai deschisa decat ce are el in gura si cand e gata lucrarea isi da seama ca-i prea deschisa si arata ca becu'n frigider, se vede de pe celalalt trotuar ca-i artificiala si e suparat ca nu l-ai consiliat. referitor la bombatul lucrarii nu-i obligatouriu vina tehnicianului.

Edited by Fane, 25 November 2009 - 15:19.


#8
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Sânt de acord sută la sută, cu domnul Fane, de faptul cum pacienți îsi aleg culorile dinților !!! Într'adevăr pe când merg acasă și se uită în oglindă, văd cu totul și cu totul altceva .... dar nici într'un caz ce șau dorit dânșii.....

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
apreciez umorul fin dar tin sa te anunt ca toate culorile de la ceramica costa la fel, asa ca explicatia ca netrebnicul de tehnician nu face culoarea dorita e numai rea vointa la adresa pacientului pe care el in miicimea mintii lui il percepe ca pe un dusman...

Edited by Fane, 25 November 2009 - 16:27.


#10
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

 Ursanu65, on 25th November 2009, 15:42, said:

Sânt de acord sută la sută, cu domnul Fane, de faptul cum pacienți îsi aleg culorile dinților !!! Într'adevăr pe când merg acasă și se uită în oglindă, văd cu totul și cu totul altceva .... dar nici într'un caz ce șau dorit dânșii.....

Eu in nici un caz nu am ales A1 pentru ca dintele meu nu avea acea culoare. Doctorita a zis ca parca ar fi un A4 si m-a intebat eu ce cred. Am fost de acord cu ea ca A4 ar fi cea mai apropiata culoarae de cea a dintilor mei desi nu era chiar culoarea exacta. Atunci ea a zis ca ar fi o combaintaite intre A4 si nu mai stiu ce culoare zicea ea.
Eu in nici un caz nu am zis ca vreau o anumita culoare si neaparat pe aia sa mi-o puna. Am lasat- sa se inteleeaga ca pana la urma ea e doctorul si ar trebui sa stie mai bine.
Cand a venit tehnicianul, acesta a zis ca in nici un caz nu sunt alea culorile potrivite, a ales el altele (parca A2 si nu mai stiu ce alta culoare), pe mine nu m-a consultata deloc (oricum m-am lasat cu incredere pe mana lui, in sensul ca nu am solicitata sa vad si eu ce culori a ales)...rezultatul ... o culoare mai deschisa decat cea a dintilor mei naturali, cred ca forma bombata este data si de culoarea de la baza (adica din spre gingie) care este deschisa si care mi se pare oarecum ca fost pusa in completare peste coronita....

#11
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

 grumette40, on 25th November 2009, 17:30, said:

Eu in nici un caz nu am ales A1 pentru ca dintele meu nu avea acea culoare. Doctorita a zis ca parca ar fi un A4 si m-a intebat eu ce cred. Am fost de acord cu ea ca A4 ar fi cea mai apropiata culoarae de cea a dintilor mei desi nu era chiar culoarea exacta. Atunci ea a zis ca ar fi o combaintaite intre A4 si nu mai stiu ce culoare zicea ea.
Eu in nici un caz nu am zis ca vreau o anumita culoare si neaparat pe aia sa mi-o puna. Am lasat- sa se inteleeaga ca pana la urma ea e doctorul si ar trebui sa stie mai bine.
Cand a venit tehnicianul, acesta a zis ca in nici un caz nu sunt alea culorile potrivite, a ales el altele (parca A2 si nu mai stiu ce alta culoare), pe mine nu m-a consultata deloc (oricum m-am lasat cu incredere pe mana lui, in sensul ca nu am solicitata sa vad si eu ce culori a ales)...rezultatul ... o culoare mai deschisa decat cea a dintilor mei naturali, cred ca forma bombata este data si de culoarea de la baza (adica din spre gingie) care este deschisa si care mi se pare oarecum ca fost pusa in completare peste coronita....


Oricum faza e ca daca te uiti la coronita  pusa si la un dinte lateral inferior sunt exact aceeasi culoare, este o imitatie perfecta... ceea ce ma face sa cred ca tehnicianul nu a fost ,,chior'' deloc (ba din contra) ci ca din ratiuni doar de el cunoscute a facut coronita dupa culoarea dintilor inferiori laterali si nu dupa cea a dintilor superiori, mei exact a dintilor imediat apropiati dintelui lipsa. Tocmai asta ma enerveaza, ca nu pot sa pricep ce a fost in capul lui. Mi se pare efectiv o greseala stupida.

Edited by grumette40, 25 November 2009 - 18:03.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
te duci la doctorita si-i spui ca nu esti de acord cu culoarea. o lasi pe ea sa rezolve problema. nu alegi tu culoarea ca in cazul asta devine raspunderea ta, doar ceri sa bata culoarea cu a restului dintilor. tot asta ti-a zis si Ana.

Edited by Fane, 25 November 2009 - 18:07.


#13
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

 Fane, on 25th November 2009, 18:06, said:

te duci la doctorita si-i spui ca nu esti de acord cu culoarea. o lasi pe ea sa rezolve problema. nu alegi tu culoarea ca in cazul asta devine raspunderea ta, doar ceri sa bata culoarea cu a restului dintilor. tot asta ti-a zis si Ana.


Mersi mult pentru raspunsuri... maine ma duc la ea sa vedem ce se poate face (desi nu sunt prea optimista)... va tin la curent

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate