Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

EMAG - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6677 replies to this topic

#4195
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Asa ceva numai la Emag vezi..o poza de acum ceva timp maxim o luna(acum o saptamana televizorul a fost si 2499) si o poza de azi,se pare la emag tehnologia nu imbatraneste,cu cat e mai veche cu atat e mai scumpa.

Attached Files



#4196
Hector-2

Hector-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.07.2011
În prima poză, cu prețul mai mare, nu e vânzător Emag, e AV Digital.

#4197
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
În Prima poză nu este vândut de eMAG ci de un partener din Marketplace AV Digital (scrie jos). Apropo de Marketplace, începe eMAG facă curăţenie printre comercianţi.

Quote

eMAG scoate din platformă partenerii cu reputaţie proastă
Nu toţi comercianţii care ajung să vândă pe eMAG râmăn, iar drept dovadă peste zece astfel de magazine au fost scoase de pe platformă.
“Am avut peste zece de selleri în trecut care au avut o reputaţie proastă, au livrat un serviciu slab. Primul lucru pe care îl facem este să le explicăm că reclamaţiile trebuie rezolvate în favoarea clientului, trebuie să îi faci returul la timp etc. Ne uitam unde a greşit, îi explicăm, îi arătăm cartonaşul galben, dacă în continuare face cu rea credinţă acelaşi lucru este scos din platformă.  Se mai întâmplă. Noi plecăm de la ideea că oamenii sunt buni şi vor să facă bine”, a declarat Stanciu. sursa: money.ro


#4198
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View PostHector-2, on 23 aprilie 2017 - 09:55, said:

ÃŽn prima pozã, cu prețul mai mare, nu e vânzãtor Emag, e AV Digital.
Eu il aveam la favorite si azi cand am verificat am vazut pretul.

#4199
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postdorin_2k, on 19 aprilie 2017 - 17:55, said:

Eu am semnalat ca pana sa faci comanda apare un interval foarte apropiat iar dupa finalizarea comenzii apare un interval mai indepartat.
Asta se intampla deoarece exista o discrepanta intre locatia teoretica a ip-ului asa cum apare ea in bazele de date geoip(In baza astuia se fac estimarile pe paginile produselor) si adresa propriuzisa de livrare. N-am inteles de ce fac ei estimarile in baza geoip in loc de adresa de livrare, e o prostie..

#4200
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Locatia de livrare o setezi ad labam (judet, localitate) si dupa aia o tine minte. Delogheaza-te, sterge cookie si ai sa vezi despre ce vorbesc.

#4201
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postintel_inside, on 23 aprilie 2017 - 10:02, said:

În Prima poză nu este vândut de eMAG ci de un partener din Marketplace AV Digital (scrie jos). Apropo de Marketplace, începe eMAG facă curăţenie printre comercianţi.
in ideea asta quickmobile trebuiau sa fie zburati de mult, poate prin platfomrma emag ofera alte servicii

#4202
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
Sau poate au cartonaș și urmează.. Posted Image Posted Image

#4203
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Este o înțelegere comercială....nu sunt listați pe site de frumoși ce sunt...

#4204
THE BOSS

THE BOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 01.10.2005
Este foarte clar ca cei de la emag au redus turatia motoarelor. Asa ceva nu era inainte, termene de livrare de zici ca vine din China, nici dupa expirarea termenului de livrare nu te contacteaza, transport gratuit doar peste 200 lei... chiar nu inteleg ce se intampla!

#4205
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostTHE BOSS, on 26 aprilie 2017 - 13:22, said:

Este foarte clar ca cei de la emag au redus turatia motoarelor. Asa ceva nu era inainte, termene de livrare de zici ca vine din China, nici dupa expirarea termenului de livrare nu te contacteaza, transport gratuit doar peste 200 lei... chiar nu inteleg ce se intampla!
S-au ajuns...detin monopol deja...

#4206
ThePantheist

ThePantheist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.07.2011
Vreau sa va avertizez pe cei care vreti sa cumparati produse in perioade de promotie ca in zilele astea.
Majoritatea preturilor sunt la fel, discounturi reale foarte putine. Am o lista destul de stufoasa la favorite si monitorizez exact niste produse de care sunt interesat.

Exemplu:
  • pret inainte de promotie :3000 lei
  • pret dupa promotie: 3500 3000 lei (-500 lei)
Cand or sa aibe si emagul ca si PCGarage grafic cu evolutie pret atunci sa-i credeti.

View PostI2O, on 26 aprilie 2017 - 13:30, said:

S-au ajuns...detin monopol deja...

Din pacate, nu inteleg cum li s-a permis sa cumpere PCGarage, nu avem si noi niste legi antitrust ceva?

#4207
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la alt magazin decat emag, am urmarit toata iarna un aer conditionat care costa 1300 ron, pret redus de la vreo 2000 ron, pretul de vara. acelasi pret era si in alte parti. la un moment dat il gasesc pe mail-urile cu promotii scos in fata ca mega reducere, economisesti 600 ron si-l cumperi cu 1400 ron. Posted Image

Edited by Fane, 27 April 2017 - 11:19.


#4208
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostThePantheist, on 27 aprilie 2017 - 11:04, said:

Vreau sa va avertizez pe cei care vreti sa cumparati produse in perioade de promotie ca in zilele astea.
Majoritatea preturilor sunt la fel, discounturi reale foarte putine. Am o lista destul de stufoasa la favorite si monitorizez exact niste produse de care sunt interesat.

Exemplu:
  • pret inainte de promotie :3000 lei
  • pret dupa promotie: 3500 3000 lei (-500 lei)
Cand or sa aibe si emagul ca si PCGarage grafic cu evolutie pret atunci sa-i credeti.



Din pacate, nu inteleg cum li s-a permis sa cumpere PCGarage, nu avem si noi niste legi antitrust ceva?

Si tu acuma....nu stii cum merge treaba la noi?

#4209
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
E o discutie interminabila. Toate magazinele online (si nu numai) au astfel de practici. Atata vreme cat majoritatea oamenilor nu isi fac planuri de achizitii pe perioade mai indelungate a.i. sa urmareasca evolutia pretului produselor pe care si le doresc pe parcursul catorva luni, treburile de genul asta vor continua.

#4210
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 30.01.2003
Nu trebuie neapărat să urmărești prețurile luni de zile, e de ajuns să bagi numele/codul produsului în google cu " site:.ro" și poți vedea cam care este prețul real.
Mai există și cazurile cu produsele rebrănduite (star-light, kring și altele) pe care nu le găsești în altă parte, dar acolo mai ajută să citești comentariile și mai zice lumea la ce preț au fost de BF sau alte ocazii.

#4211
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View Postgeorgica, on 27 aprilie 2017 - 16:43, said:

Nu trebuie neapărat să urmărești prețurile luni de zile, e de ajuns să bagi numele/codul produsului în google cu " site:.ro" și poți vedea cam care este prețul real.

Da si nu. Sunt produse care au pret mare la toate magazinele sau la majoritatea la un moment dat / in unele perioade. Iar in cazul in care sunt cateva magazine unde pretul e mai mic, de obicei sunt prea mici si nu inspira incredere. De aceea trebuie urmarit pretul pe perioade mai lungi.

Despre produse cu marca necunoscuta nu vorbim, pt ca ele au oricum mereu pret mic. Si pt ca nu prea se vand, la ele sunt reducerile cele mai mari si au o prezenta foarte mare in "promotiile" gen BF.

Edited by MediumPlayer, 27 April 2017 - 20:07.


#4212
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
In utlima luna am cumparat diverse electrocasnice mari de la emag. Dupa cum stiti (sau nu) la astea se plateste taxa de transport de 25 de lei.
Daca la frigider, plita, cupotr, comenzile au venit cu fancurier - cate doi bajeti care mi le-or urcat pana sus fara probleme (et 2), la ultima comanda, masina de spalat, curierul (cargus) vine singur. Bonus, operatorul nu avea kg cate avea masina de spalat. Drept urmare o trebuit sa ma schimb, sa-mi iau manusi si sa-l ajut pe om.

Dupa care am facut reclamatie la emag si le-am zis ca daca taxa de 25 de lei e ca sa-mi aduca produsele pana la usa - lucrul asta nu s-a intamplat la ultima comanda si vreau cei 25 de lei inapoi.
Iar daca taxa nu e pentru asta, atunci sa-mi dea posibilitatea sa aleg curierul, astfel incat sa pot bifa fancurier ca sa mi le urce pana la usa.

Dupa vreo 3 zile emag imi returneaza 25 de lei Posted Image  .(sub forma de voucher - valabil 6 luni).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate