Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cosmote Real Option

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Postdan2002sv, on 11th November 2009, 11:06, said:

Si mai cred ca nu toata lumea se foloseste de serviciile de date cum te folosesti tu.
Unii habar nu au cu ce se mananca.

Dar te-ai gandit si ca nu toata lumea foloseste sms-uri? Cu atat mai putin 700 pe luna?

View Postdan2002sv, on 11th November 2009, 11:06, said:

Eu ma refer deocamdata la partea de voce si sms care e oricum mai ieftina la Cosmote decat la Orange.

Hai sa facem o comparatie din punctul meu de vedere. Repet, asteptam oferta de iarna ca sa-mi fac un abonament Cosmote, deci nu tin partea nimanui. Bun.

Abonamentul Cosmote de 6.72 euro (8 euro cu TVA) imi ofera: 140 min nationale, 700 min si 700 sms in retea.
Abonamentul Orange Delfin 8 euro (cu TVA) imi ofera: 125 min nationale + 30 (Thank You) = 155 min nationale si 700 min in retea.

Cele 700 sms-uri Cosmote ma lasa rece. Acum, imi spui si mie de ce as renunta la orange pentru cosmote?

#38
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002

View Posthoria.popescu, on 11th November 2009, 11:05, said:

In sensul asta spuneam ca orange are si abonamente mai ieftine.

In alta ordine de idei, mi se pare ca orange a facut o miscare interesanta cu noile abonamente.. a marit numarul de minute nationale pana la un prag peste care nici Cosmote nu-si mai permite sa treaca, daca nu vor sa ajunga in situatia de a-ti plati ei convorbirile. Apoi au adaugat si suficiente minute in retea (care oricum sunt gratis pentru ei), si gata oferta. Poate Cosmote are in plus si sms-uri... dar doar atat. La orange ai acoperire mai buna, 3G, servicii mai bune etc etc (s-au enumerat mai sus). Sincer, asteptam oferta de iarna pentru a-mi face un abonament Cosmote, dar... nu se mai justifica. Am mai spus-o si o repet: Cosmote trebuie sa se reinventeze daca vor sa mai faca ceva. Nu mai e nicio smecherie sa dai minute si sms-uri, s-au prins si ceilalti de asta....

Parerea mea.


Priveste mai atent ofertele si vezi ca nr de minute nationale e mai mare la Cosmote, orice ai spune tu.
Cu faza legata de minutele si smsurile in retea e valabil la toti, sunt gratis.
Acoperirea e destul de buna si fiecare retea are plusurile si minusurile ei. Nu cred ca Orange acopera 100% si Cosmote 90%. Serviciile 3G se apropie si ele asa ca stai linistit. Urmareste mai atent si chestia ca Orange are abonamente care nu dau si smsuri, doar minute in retea si nationale. Plus ca tarifele la depasirea minutelor din abonament sunt mai mari la Orange. Plus ca tu compari 2 companii care au aparut la interval destul de mare de ani si care dispun de tehnologii diferite.
Asta nu inseamna ca nu o sa vezi si la Cosmote ce probabil ai tu la Orange.


Parerea mea,

#39
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Depinde foarte mult de cate contacte ai in Orange/Cosmote.3G vine la Cosmote, dar va dura ceva pana ajunge la aprox 700 de localitati acoperite, cat are Orange la momentul de fata!

#40
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
V-am facut mai sus o comparatie din punctul meu de vedere. Daca voi reusiti sa-mi explicati de ce as trece eu la Cosmote...

Apoi, nu ma intereseaza cand au aparut unii si cand altii... nu sunt mama ranitilor. Eu studiez oferta si aleg ce mi se potriveste, si asa cred ca face oricine. Si digi.mobil a aparut de 2 ani, dar aia macar sunt ieftini...

#41
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002

View Posthoria.popescu, on 11th November 2009, 11:16, said:

Dar te-ai gandit si ca nu toata lumea foloseste sms-uri? Cu atat mai putin 700 pe luna?



Hai sa facem o comparatie din punctul meu de vedere. Repet, asteptam oferta de iarna ca sa-mi fac un abonament Cosmote, deci nu tin partea nimanui. Bun.

Abonamentul Cosmote de 6.72 euro (8 euro cu TVA) imi ofera: 140 min nationale, 700 min si 700 sms in retea.
Abonamentul Orange Delfin 8 euro (cu TVA) imi ofera: 125 min nationale + 30 (Thank You) = 155 min nationale si 700 min in retea.

Cele 700 sms-uri Cosmote ma lasa rece. Acum, imi spui si mie de ce as renunta la orange pentru cosmote?

Asa comparatie pot sa fac si eu din punctul meu de vedere.
Si pe mine ma lasa rece smsurile de la Orange, asa cum te lasa pe tine cele de la Cosmote.
Faza tare e ca a trebuit sa intre pe piata Cosmote-ul ca sa se ajunga la asemenea oferte ca altfel plateai probabil 8 euro (cum platea un prieten de al meu) pentru 180 min in retea cu 3 nr favorite si doar convorbiri in weekend.
Pentru ca daca ar fi fost doar Orange si Vodafone, nu cred ca se ajungea la oferte la asemenea nivel.
Plus ca abonamentele cu minute nationale , erau acum cativa ani, la niste preturi exorbitante.
Parca la Orange un abonament de 60 min nationale costa vreo 14$ sau asa ceva.
Plus ca daca erai abonat vechi in retea (Orange) era cam greu sa beneficiezi de o oferta de abonament noua.
Pe cand la Cosmote beneficiezi de oferta noua fara nici o problema la reinoirea abonamentului.
Asa putem vorbi o zi intreaga legat de ce ai tu nevoie si de ce au altii.
Ma repet . Eu am facut o comparatie intre ofertele din aceste 2 retele si atat, nepunand in calcul ceea ce am eu nevoie.
Pun pariu ca daca ti-ar da Cosmote de 8 euro 500 min nationale (desi stiu ca nu se poate nici la Orange nici la Cosmote)
ai trece fara nici o problema la Cosmote (asta e doar o supozitie).

View Posthoria.popescu, on 11th November 2009, 11:23, said:

V-am facut mai sus o comparatie din punctul meu de vedere. Daca voi reusiti sa-mi explicati de ce as trece eu la Cosmote...

Apoi, nu ma intereseaza cand au aparut unii si cand altii... nu sunt mama ranitilor. Eu studiez oferta si aleg ce mi se potriveste, si asa cred ca face oricine. Si digi.mobil a aparut de 2 ani, dar aia macar sunt ieftini...


Esti subiectiv.
Si nu e neaparat valabil ca ceea ce ti se potriveste tie, se potriveste tuturor.
Daca ai face o comparatie obiectiva, nepunandu-ti in fata necesitatile tale, ai vedea cum e.
Si digimobil e bun ca are tarife bune, dar mai au de lucru la acoperire (care e 3g si e mai greu de realizat).
Isi au si ei locul pt ca daca tot ar fi sa comparam, la Digi e cam moca + tarife de maxim 10 centi pe mobil in alte retele + serviciile de date care se apropiept toata tara, etc...

#42
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Tu ai dreptate. Daca nu aparea Cosmote, nu vedeam noi ofertele astea. Insa eu, cu exemplele de mai sus, nu incercam decat sa sustin o idee, si anume aceea ca cei de la Cosmote trebuie sa gaseasca o noua smecherie, pentru ca in momentul de fata risca sa manance bataie cu propriile arme. Eu am deja prieteni care nu mai folosesc Cosmote pentru ca Orange / Vodafone le-au dat o oferta similara si nu au de ce sa mai care 2 telefoane, pentru ca li se intrerup convorbirile etc etc. Si nu, nu as dori de la Cosmote 500 min nationale la 8 euro, ci, sa zicem, 500 min in retea la 3 euro. Cu alte cuvinte, nu cred ca era momentul pentru niste abonamente scumpe de la Cosmote. Si, ai vazut, nu sunt singurul care a sesizat asta.

Normal ca sunt subiectiv, am spus chestia asta de la inceput. Ma intereseaza ce-mi doresc eu si nu am de unde sa stiu ce-si doreste Ion de la Cuca Macaii, nu? Pot cel mult sa stiu ce-si doresc rudele / prietenii mei... si ti-am povestit mai sus.

Edited by horia.popescu, 11 November 2009 - 11:38.


#43
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002

View Postfabytm, on 11th November 2009, 11:19, said:

Depinde foarte mult de cate contacte ai in Orange/Cosmote.3G vine la Cosmote, dar va dura ceva pana ajunge la aprox 700 de localitati acoperite, cat are Orange la momentul de fata!


           Sunt foarte multe persoane care nu tin sa aiba sute de minute sa stea toata ziua cu tel la ureche si sunt persoane care au prieteni nu doar dintr-o retea. Altii se incadreaza si in cele 60 nationale cu 5 sau 5.5 euro sau in120 sau 140 nationale cu 6.72 fara Tva (Cosmote). Si tot asa mai departe...

#44
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Suntem in 11 noiembrie. De ce pe site la ei nu apar noutatile de care vorbiti aici?
tarifele din tabel sunt sigur fara TVA?

#45
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
ARTICOL
Nu vad marea bomba... :confuzzled:

#46
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postdan2002sv, on 11th November 2009, 11:06, said:

Nu vorbesti de la egal la egal.
In primul rand la Cosmote nu vezi inca oferta de date pt ca asta e situatia.
Probabil ca o sa vina si ziua cand o sa aiba si asa ceva in oferta.
Si mai cred ca nu toata lumea se foloseste de serviciile de date cum te folosesti tu.
Unii habar nu au cu ce se mananca.
Faza cu punctele de fidelizare, pe mine nu ma incalzeste cu nimic.
Eu ma refer deocamdata la partea de voce si sms care e oricum mai ieftina la Cosmote decat la Orange.
E vb doar de o comparatie a serviciilor si atat.

ba da .. vorbesc de la 12 euro la 12 Euro ... mai egal de atat nu ma intereseaza. Pentru mine important este ce pot face cu FIX aceeasi bani. Intr-o partea am ceva ... simplu, basic ... in cealalta partea am ceva mult mai complex, un pachet de servicii, un program de fidelizare coerent, etc.

mda ... eu nu ma limitez doar la Voce si SMS ... vreau mai mult si nu vad de ce as plati la Cosmote aceeasi suma de bani pe MULT MAI PUTIN.

scoateti capul si deschideti ochii ... este important sa mai citesti o stire, sa folosesti internetul, sa mai trimiti un mail, mai vezi ce mai face vazut y pe Facebook, mai vb cu o gagica pe messenger.

de ce nu te incalzeste faza cu punctele?!!? la factura de aproximativ 100 de euro factura ... primesc 4 euro inapoi in fiecare luna => aproape 50 de euro imi revin inapoi in fiecare an => pot tine un angajat pe PPY timp de 1 an ... so ...

in plus sunt si alte beneficii de fidelizare.

interesati-va inainte ... bine

#47
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

View Postm2c1, on 11th November 2009, 12:51, said:

exista oferta am sunat acum la 0214041234
verificati si voi daca nu credeti


a aparut si pe site,
am vazut

desi vechea oferta era valabila pana in 16 noiembrie, se pare ca n-au mai avut rabdare.. ii rodea criza financiara
eu ma multumeam si cu abonamentul de 4,17E.. mai mult nici nu vorbeam
intentionam sa-mi portez numarul de la Vodafone..
asa.. e cam scump sa dau 8E si sa nu vorbesc atata..

ramane Orange..

Edited by asyst72, 11 November 2009 - 17:18.


#48
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Eu am sunat mai devreme si m-am transferat la Cosmote Real Option 135. :)

#49
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostLoox, on 10th November 2009, 17:57, said:

Zonele astea sunt zonele de tarifare internationala, unde tarifele difera pe zone. La Cosmote: Grecia, Albania, Bulgaria, Serbia, Muntenegru.

Orange la Zona1 are Cipru, Finlanda, Germania, Grecia, Italia, Ungaria.

Vodafone are in Zona 1 toata UE. Astia da baieti.
n-am inteles de unde ai gasit cinci tari in zona 1 la cosmote
cand de fapt

"Zona 1: Rețele fixe Europa, rețele fixe și mobile SUA, Canada, Israel
Rețele fixe din: Austria, Belgia, Bulgaria, Ciprus, Republica Ceha, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Gibraltar, Grecia, Ungaria,  Islanda, Irlanda, Italia (Inclusiv orasul Vatican), Letonia,  Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Olanda,  Norvegia, Polonia, Portugalia (Inclusiv Azores si Madeira) , Slovacia, Slovenia, Spania (Inclusiv Insulele Canare), Suedia,  Marea Britanie (Guernsey, Isle Of Man, Jersey), Albania, Andorra, Armenia, Belarus, Bosnia Herzegovina, Croatia, Insulele Faroe, FYROM, Georgia, Moldova, Monaco,  Muntenegru, Russia, San Marino, Serbia  (Inclusiv Kosovo), Elvetia, Turcia, Ucraina
Rețele Fixe&Mobile: USA (Inclusiv Alaska si Hawaii), Canada, Israel
"

#50
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Cand se acorda minutele din coloana a 3-a (cele suplimentare)?? De exemplu la CRO 135 ... sa am 155 minute.

Si cum ma asteptam...
Minutele naționale și internaționale către zona 1, minutele și SMS-urile în rețeaua COSMOTE incluse în abonament și  neconsumate nu vor fi reportate în următoarea lună de facturare.""

Edited by musicall, 11 November 2009 - 18:42.


#51
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
dupa ce le consumi pe cele incluse in abonament, asa a fost intodeauna

#52
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Si beneficiez de ele din prima luna de abonament....sau la o reinnoire daca nu aleg telefon ?

P.S. Se vorbeste de minutele suplimentare la noul abonament CRO

Edited by musicall, 11 November 2009 - 18:48.


#53
shoru

shoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.03.2007

View Postmusicall, on 11th November 2009, 18:44, said:

Si beneficiez de ele din prima luna de abonament....sau la o reinnoire daca nu aleg telefon ?

P.S. Se vorbeste de minutele suplimentare la noul abonament CRO
La o reinnoire fara telefon sau la un abonament nou fara telefon.

#54
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Am inteles... multumesc frumos pentru lamuriri !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate