Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Nu se aude sunetul prin portul HDMI

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Buna. Am un un calc cu o placa de baza Gigabyte EP31-DS3L si o placa video MSI 9600GT cu iesire HDMI am legat cablu de sunet ala cu 2 picioare de la placa video pe placa de baza , dar nu se aude sunetul pe un tlevizor cu HDMI, numai semnal video... cablul HDMI are 5metri. Am setat si placa de sunet on board sa transmita sunetul pe iesirea digitala si tot nu se aude nimic... Ma puteti ajuta cu un sfat?

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai folosesti iesirea HDMI directa din placa aia? Ca adaptoarele DVI-HDMI nu transmit sunetul in intrarea HDMI a TV.
In rest, ai facut ce trebuia. Update de drivere eventual?

Editat de SuperDuper, 04 noiembrie 2009 - 18:53.


#3
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 SuperDuper, on 4th November 2009, 18:47, said:

Pai folosesti iesirea HDMI directa din placa aia? Ca adaptoarele DVI-HDMI nu transmit sunetul in intrarea HDMI a TV.
In rest, ai facut ce trebuia. Update de drivere eventual?

Da folosesc direct iesirea HDMI care e in spatele placii video fara adaptor... O fi din cauza ca se foloseste Win 7 Ultimaste pe 32 biti? Sa nu fie driverele 100% compatibile? Din cate stiu desi componentele sunt noi noute nu au drivere decat ptr. Vists si XP .... Update de drivere la ce ? Placa de sunet , placa video ?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Placa de sunet, placa video. NVidia are drivere pentru orice SO.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Seriile 8xxx si 9xxx de la NVIDIA(cel putin seriile mai vechi) NU transmit si sunet prin HDMI. Doar seria GTX. Daca vrei sa scoti sunet digital trebuie scos prin iesirea SPDIF a placii de sunet.

Editat de edigee, 04 noiembrie 2009 - 21:59.


#6
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 edigee, on 4th November 2009, 21:59, said:

Seriile 8xxx si 9xxx de la NVIDIA(cel putin seriile mai vechi) NU transmit si sunet prin HDMI. Doar seria GTX. Daca vrei sa scoti sunet digital trebuie scos prin iesirea SPDIF a placii de sunet.

  Am conectat cablul SPDIF de la placa video pe placa de sunet on board asa cum arata-n manualul placii de baza (cablul galben la pinul 1 si cablul negru-ground, la celelalt pin) si tot nu suna... Ce se mai poate face ?

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013
Prin HDMI la placa aia nu poti face nimic, nu transmite sunet.
Nu ai cablu SPDIF la placa video. Ai pe placa de baza - sau pe placa de sunet (daca ai placa de sunet dedicata).
Acel cablu cu mufe RCA se conecteaza pe mufa SPDIF pe placa de baza si apoi in receiverul/boxele/televizorul etc. Evident, trebuie sa suporte intrarea digitala SPDIF ca altfel n-ai facut nimic.
Este un singur cablu, nu doua. Prin el se transmite sunetul multi canal.
Apoi vezi in setarile placii de sunet sa fie activata acea iesire.

#8
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 d4m4g3, on 5th November 2009, 08:52, said:

Prin HDMI la placa aia nu poti face nimic, nu transmite sunet.
Nu ai cablu SPDIF la placa video. Ai pe placa de baza - sau pe placa de sunet (daca ai placa de sunet dedicata).
Acel cablu cu mufe RCA se conecteaza pe mufa SPDIF pe placa de baza si apoi in receiverul/boxele/televizorul etc. Evident, trebuie sa suporte intrarea digitala SPDIF ca altfel n-ai facut nimic.
Este un singur cablu, nu doua. Prin el se transmite sunetul multi canal.
Apoi vezi in setarile placii de sunet sa fie activata acea iesire.

Este cablu SPDIF in cutia la placa video. La un capat are un conector mic ce se conecteaza direct la placa video si la celalalt capat are 2 fire ce se le-am conectat pe mufa SPDIF la placa de baza. Ce setari trebuie activate la placa de sunet? Sunetul digital l-am activat dar nu suna... O fi ceva de genul SPDIF out? Eu nu am vazut...

 edigee, on 4th November 2009, 21:59, said:

Seriile 8xxx si 9xxx de la NVIDIA(cel putin seriile mai vechi) NU transmit si sunet prin HDMI. Doar seria GTX. Daca vrei sa scoti sunet digital trebuie scos prin iesirea SPDIF a placii de sunet.

Ti-am raspuns si pe PM, scriu si aici poate vede si altcineva...
Din cate stiu placile video 8600GT nu au direct pe ele in spate iesirea HDMI si au numai convertor DVI-HDMI pe care intr-adevar nu se transmite si sunetul si singura solutie este sa iti tragi cablu' de sunet analog... Placa asta video MSI 9600GT are direct in spate mufa HDMI si tocmai ptr. asta are in cutie un cablu, la o parte cu o mufa micuta ce se conecteaza in interiorul placii video si la celelalt capat are doua fire ce vin conectate la conectorul SPDIF pe placa de baza.
Nu e al meu sistemul PC si persoana respectiva vrea neaparat sa-i mearga semnalul video si audio numai prin HDMI (ca la DVD player cu HDMI) sa nu mai traga cabluri suplimentare pana la TV care ii este intr-alta camera si are ptr. asta un calbu HDMI de 5m. Nici eu nu inteleg de ce trebuie sa fie atat de complicat cu HDMI-ul asta... De ex. la DVD-player cu HDMI bagi cablul in spate la DVD-player si cealalalta parte la TV si gata ai sunet si imagine...

Editat de Daniel332007, 05 noiembrie 2009 - 09:21.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.761
  • Înscris: 23.05.2013
La seriile alea nVidia nu suporta direct sunetul prin HDMI. Cele de la ATi mi se pare ca suporta.
Oricum, zici ca placa video are cablu special pentru sunet si l-ai conectat.
Ce player folosesti? In setarile lui la Audio trebuie sa selectezi "Sound Output Device", sau ceva asemanator. Daca este selectat altceva decat iesirea digitala, nu transmite sunetul si acolo.

DVD-playerele sunt altceva, desktopurile sunt altceva, ce vrei, exista avantaje si dezavantaje. Oricum, in final trebuie sa se rezolve.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Cum ti-am spus si prin PM, nu te complica cu acel cablu de sunet de la placa de baza la placa video. Au mai incercat si altii si nu merge:
http://forums.debian...7...77&start=15
Se pare ca driverele de la NVIDIA nu permit HDMI sound output pt. unele placi video. Asa ca cea mai buna solutie ,care ti-a zis-o si d4m4q3 ,e sa scoti sunet digital direct din placa de sunet spre o intrare digitala a TV, receiver, sistem 5.1 . Singura problema ar fi sa setezi corect sa mearga SPDIF out ,din placa de sunet. La Vista ,spre exemplu e simplu pt. ca se poate testa fiecare iesire digitala sau analogica.

#11
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 edigee, on 5th November 2009, 11:56, said:

Cum ti-am spus si prin PM, nu te complica cu acel cablu de sunet de la placa de baza la placa video. Au mai incercat si altii si nu merge:
http://forums.debian...7...77&start=15
Se pare ca driverele de la NVIDIA nu permit HDMI sound output pt. unele placi video. Asa ca cea mai buna solutie ,care ti-a zis-o si d4m4q3 ,e sa scoti sunet digital direct din placa de sunet spre o intrare digitala a TV, receiver, sistem 5.1 . Singura problema ar fi sa setezi corect sa mearga SPDIF out ,din placa de sunet. La Vista ,spre exemplu e simplu pt. ca se poate testa fiecare iesire digitala sau analogica.

Deocamdata s-a tras un cablu de sunet de la iesirea analogica a placii de sunet tot de 5m ca si cablu HDMI si asa se aude... Din cate am inteles ptr. modelul asta: MSI NVIDIA N9600GT-MD512 nu este inca lansat driver nVidia care sa aiba si sunet la portul HDMI ?

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu nu am auzit ca nu ar functiona audio HDMI pe placile video NVidia si cred ca cei ce sustin asta se bazeaza doar pe zvonuri si whishfull thinking. NVidia pun conectorii aia degeaba acolo, doar de decor?

Mai degraba este vorba de probleme datorate iesirii SPDIF a placii de baza - drivere certificate audio. ATI are un cip audio pe placile lor si in felul asta au un control mai mare asupra driverelor audio, nVidia se bazeaza pe producatorii audio pt asta.

PS: Problema cu driverele la care ati dat link este valabila pentru Linux, nu pentru Windows.

Editat de SuperDuper, 05 noiembrie 2009 - 15:03.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008

 SuperDuper, on 5th November 2009, 15:00, said:

Eu nu am auzit ca nu ar functiona audio HDMI pe placile video NVidia si cred ca cei ce sustin asta se bazeaza doar pe zvonuri si whishfull thinking. NVidia pun conectorii aia degeaba acolo, doar de decor?

Mai degraba este vorba de probleme datorate iesirii SPDIF a placii de baza - drivere certificate audio. ATI are un cip audio pe placile lor si in felul asta au un control mai mare asupra driverelor audio, nVidia se bazeaza pe producatorii audio pt asta.

PS: Problema cu driverele la care ati dat link este valabila pentru Linux, nu pentru Windows.
Ba e chiar oficial:
""Unless Nvidia has done something totally different to how HDMI audio works with the onboard video over an actual video card (requires the use of a SPDIF cable from the sound card to the video card, which I can see being built-in to the board for the anboard video), then the onboard audio needs to be enabled and the drivers installed to work properly. ""
Asta e doar una din zecile de postari de pe forumul oficial NVIDIA. Chiar sunt sute de astfel de postu-uri.
De fapt asta e principalul motiv pt. care la vremea respectiva am ales o placa ATI in loc de NVIDIA pt un sistem HTPC.
Conectorii aia nu sunt pusi degeaba acolo ,ci in speranta ca vor iesi drivere care sa suporte "smecheria" asta. (Este o "smecherie" asta cu routarea sunetului SPDIF -placa video-HDMI).Pt. unele placi am inteles ca deja sunt drivere.

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu vad ce smecherie vezi tu acolo! Acolo este vorba despre video on-board unde nu ai unde sa pui un cablu SPDIF, nicidecum despre placi video dedicate.
Alta legenda urbana...

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Duci discutia in cu totul alta parte .Decat sa o tii tare pe a ta arata-mi o persoana care a rezolvat  din prima aceasta problema. Nu ma bagam sa postez aici aiurea daca n-as fi avut aceasta experienta acum un an de zile cu un 8400GT (variantaG98) cu iesire HDMI si cu vreo 3 drivere incercate. Singura cale de a scoate semnal digital a fost sa scot semnal direct din iesirea SPDIF a placii de sunet. O simpla cautare pe google" NVIDIA audio over HDMI"  te-ar fi lamurit ,decat cantonarea rigida in ceva de genul "legende urbane". Cum recunosti si tu "din auzite" spui ca nu stii sa existe problema asta. Crede-ma ca nu vorbesc "din auzite"- exista problema asta. Cei de la NVIDIA au incercat in ultima vreme s-o rezolve ,in mod discontinuu -din pacate, prin ultimile drivere.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Mersi nu stiam de Google. Ia uite ce mi-a dat:
http://www.overclock...sound-over.html

#17
adrian_bitu

adrian_bitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 28.02.2009
Salut,
Am si eu problema asta. Incerc de ceva ore sa fac sa mearga sunetul pe dvi si nu pot, am bagat cablul ala audio din placa de placa video in placa de baza (S\PDIF).....pana aici OK, am  instalat ultimele drivere la placa de sunet, am setat la digital output "set default device" si am conectat din placa de sunet firul audio la monitor(avand boxe incorporate)......si nimik:(((.






Placa de baza : MSI 770-C45, placa video:Galaxy GeForce GTS 250 si un monitor Horizon 2205SW-TD

Salut,
Am si eu problema asta. Incerc de ceva ore sa fac sa mearga sunetul pe dvi si nu pot, am bagat cablul ala audio din placa de placa video in placa de baza (S\PDIF).....pana aici OK, am  instalat ultimele drivere la placa de sunet, am setat la digital output "set default device" si am conectat din placa de sunet firul audio la monitor(avand boxe incorporate)......si nimik:(((.






Placa de baza : MSI 770-C45, placa video:Galaxy GeForce GTS 250 si un monitor Horizon 2205SW-TD

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

 adrian_bitu, on 7th November 2009, 18:30, said:

Am si eu problema asta. Incerc de ceva ore sa fac sa mearga sunetul pe dvi si nu pot
Nici nu o sa poti pe DVI. Numai HDMI are cale de sunet, DVI are numai video.

 adrian_bitu, on 7th November 2009, 18:30, said:

am setat la digital output "set default device" si am conectat din placa de sunet firul audio la monitor(avand boxe incorporate)......si nimik:(((.
Nu inteleg ce are de-a face cu HDMI (threadul asta) sau cu DVI (ce zici tu la inceput) si ce vrei sa rezolvi. Monitorul tau are pentru sunet o intrare normala stereo analogica, nu are nici o legatura cu audio digital.

Editat de SuperDuper, 09 noiembrie 2009 - 22:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate