Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Sistem nou platforma AM3.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
119 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu stiu de care sistem zici, dar da, tine sursa Recom 550W. Atat ar consuma un sistem high-end, asadar...stai fara probleme. ;)

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008

View Postd4m4g3, on 8th November 2009, 10:12, said:

Nu stiu de care sistem zici, dar da, tine sursa Recom 550W. Atat ar consuma un sistem high-end, asadar...stai fara probleme. ;)
"Sistemul" din primul post,placa de baza cu video integrat,probabil un Phenom II x2 deblocabil,un hard,2-4Gb de memorie...
Am scos sistemul vechi la vinzare pe componente si am cerere la Sirtec 620w...daca este suficient Recomul il pastrez pe el,are single rail de 35A.
Intrebare:mai e suficienta sursa in cazul in care trintesc si o placa video in sistem?
Poate imi dai un raspuns si referitor la dimensiunile noii placi de baza raportat la cea veche,merge prinsa in carcasa sau trebuie si alta carcasa?Dimensiunile sint intr-un post precedent,pe final.In schimb nu are 2 conectori cu 4 pini pentru procesor aceasta sursa,sper sa nu fie nevoie...Sirtecul are.
Dintre cele 2 placi de baza:
http://www.pcgarage....ral-format-atx/
pe care o recomandati?Una are HD3300,cealalta are HD4200...difera si SB si NB,una are si memorie integrata...ma rog,stiti voi mai bine,placa odata luata nu se mai schimba.Vad ca prima are comentarii asa ca aceasta va fi probabil.
Ce reprezinta ACC pentru deblocare?

Edited by danghetau, 08 November 2009 - 10:31.


#21
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Orice sistem modern,cu o singura placa video nu consuma mai mult de 400 W.
Plãcile de baza.dacã sunt ATX,au aceleași dimensiuni.Placa veche ți-o stiu,pentru
ca am avut si eu acum câțiva ani un GA-7n400.In principiu,încape in carcasa actuala.

#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc,problema nu se pune daca incape ca ar fi diferenta de doar 1-2cm pe unele laturi,eu ma intrebam daca pozitia gaurilor de fixare pe carcasa este aceeasi pentru toate placile de baza...nu rideti,placa actuala nu a fost fixata de mine in carcasa si nu mi-am pus aceasta problema pina acum,daca distanta dintre gauri s-a pastrat si la placile de ultima generatie sau la carcasele noi.
E mai buna placa mai ieftina?Asadar Sirtecul poate pleca?

Edited by danghetau, 08 November 2009 - 10:50.


#23
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Nu ai de ce sa dai atatia bani pe o placa de baza, mai ales ca are video integrat si banuiesc ca tu vrei o solutie video separata.
Acum am vazut ca vrei o solutie cu video integrat.Da, 785G este cea mai buna alegere.

Edited by yeeeeman, 08 November 2009 - 11:40.


#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Da,vreau cu video integrat,pe viitor daca o fi cazul voi pune si o placa grafica dedicata.
Asadar acea placa este best buy pentru ce vreau eu.
Urmeaza procesorul...astept sfaturi.Ma bate gindul la un Phenom X2 550BE care am inteles ca se poate face quad core...cum stiu,dupa ce coduri anume daca un anume procesor este din categoria dorita de mine?Am citit niscaiva reviewuri si Athlon sub orice forma pica...tot un Phenom va fi.

Edited by danghetau, 08 November 2009 - 11:44.


#25
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Trebuie neaparat sa cauti o anumita revizie a procesorului ca sa fie deblocabil, asa ca nu ai multe sanse.
Ca sa fii sigur mai bine mergi pe ce iti recomand eu.
Sistem

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
si...stii revizia aia? :worthy:

#27
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Userul Maresalul iti poate oferi mai multe detalii.
Oricum, pentru 70 lei ai triple core care e mai sigur ca se poate transforma in quad, din cate stiu eu.

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Eu nu am preferinte insa mi-a ramas in memorie acel comentariu si sa fim seriosi,sa ai quad core la pret de dual core este ceva...cel mai sigur e un quad direct dar si pretul e pe masura.la fel si un triple fata de un double core.Eu caut o solutie buna,nu neaparat cea mai scumpa,am inteles ca se poate si daca se poate as vrea si eu.

#29
maxic

maxic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 28.05.2007
Si de ce crezi tu ca se mai produce quad daca am putea cumpara dualcore si sa facem din el GRATIS un quad?
Chiar nu ti-ai pus intrebarea? Doar daca ar fi ceva sigur toata lumea ar proceda la fel, ar cere acele serii care teoretic se deblocheaza, o mobo de 350 lei cu SB710 sau 750 si GO. Realitatea nu este aceasta. Este ca la loz in plic (daca mai exista) poti sa castigi sau nu. Cei mai multi nu castiga , evident.Deci AMD au lasat cateva serii care se deblocheaza pentru a atrage clienti cat mai multi spre aceste procesoare. Si se pare ca cele mai multe care se deblocheaza sunt 720BE (triple core).
Oricum daca afli care sunt exact seriile care se deblocheaza sa spui tuturor sa achizitionam si noi.
Procedura de deblocare nu este grea de loc. Activezi din BIOS  ACC pe auto si treaba este rezolvata. Daca ai noroc o sa vezi dseja 4 nuclee. Succes!

Edited by maxic, 09 November 2009 - 11:56.


#30
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
la placa de baza gigabyte ud3h ,in bios setezi AAC = Auto si inca o optiune (am uitat numele) = hybrid si teoretic ar trebui sa mearga :)
eu pe sempron le-140 am reusit sa-l transform in AThlon 2 X2 440 (sau 4400e) :D (stabil, l-am testat deschizand 6 jocuri mmo si era abia la 60%, l-am tinut asa 1h)
cu placa video integrata nu am putut juca un demo de Nfs Shift, dar de exemplu NFS underground 2 cu toate optiunile la maxim in 1280x1024@85hz mergea cursiv dar greoi, iar la 1024x768@85hz mergea bine.(asta doar asa ca sa-ti faci o idee), iar in 3d mark 2001 (2003, 2005 si 2006 nu au vrut sa se deschida nici dupa 15min ) am scos la 1280x1024@32biti cu toate la max in jur de 3400 puncte.
daca nu esti gamer impatimit e foarte buna si placa aceasta, pentru jocuri mmo este arhisuficienta.

#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008

View Postvictor.andrey, on 9th November 2009, 13:21, said:

la placa de baza gigabyte ud3h ,in bios setezi AAC = Auto si inca o optiune (am uitat numele) = hybrid si teoretic ar trebui sa mearga :)
daca nu esti gamer impatimit e foarte buna si placa aceasta, pentru jocuri mmo este arhisuficienta.
Ar trebui dar pe toate reviziile acestui procesor?Ma indoiesc.Unele comentarii ale celor care au 550BE spun altceva.
Nu,nu sint gamer,de asta vreau placa video integrata.

#32
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
setarea de care ziceam este primul pas spre deblocare, iar daca asa nu este stabil mai sunt si alte setari ca :reducerea frecventei din multiplicator sau modificarea Valorii (VALUE) pe fiecare core in parte, dar stai linistit ca X2 550be este un procesor foarte bun, procesoarele puternice sunt folosite in jocurile super tari si eventual daca muncesti  in programne gen 3d studio mark , adobe, grafica in general.

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Potentialul acestui procesor (faptul ca poate devenu din dual core un quqd core) raportat la pretul sau il face sa fie o alegere buna.Stiu ca sint quad core "dedicate" precum si tri-core care merg facute quad insa pretul de achizitie este mai mare decit un dual si daca aceasta transformare nu necesita decit o placa cu un anumit chipset (sau NB) si anumite setari atunci asta e alegerea mea.Daca placa de baza mai are si video integrat e si mai bine,pentru inceput.
Am observat ca unii care au reusit deblocarea lui au ASUS sau Gigabyte,unele au iar altele nu au video integrat:
http://www.pcgarage....m4a785td-v-evo/
http://www.pcgarage....-ma790gpt-ud3h/
si iata la ce ma orientasem eu:
http://www.pcgarage....a-ma785gt-ud3h/
iar in comentarii se spune ca ar avea SB750 nu 710...
Ce aleg dintre aceste placi?Ce necesita fara dubii deblocarea lui 550BE la quad-core...acel SB 750?NB 790 sau NB785?
Cei care au deblocat au fost norocosi sau pe aceste placi orice revizie a procesorului merge deblocata?

CARE ar fi diferenta majora intre platformele AM2+ si AM3???

Edited by danghetau, 10 November 2009 - 20:42.


#34
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
eu am o laca de baza GB ud3h sincer nu stiu ce NB are... dar placa de baza trebuie sa aibe doar AAC si celelalte optiuni, procesorul este cel care pana la urma se deblocheaza sau nu.

Am2+ vs Am3 ce am gasit pe google , diferenta consta in faptul ca AM2 foloseste memorii DDR2 si AM3 foloseste memorii DDR3(sunt de viitor, deja au inceput sa se ieftineasca si ddr2 sa se scumpeasca), probabil mai sunt diferente dar nu am avut rabdare sa citesc.

Daca il folosesti doar pentru Office(Word, excell...) filme, muzica, si ceva jocuri vechi (gen Pharaoh, CounterStike, Unreal tournament2....) sa stii ca e prea puternic, deja arunci banii pe fereastra; sau poti sa-ti faci o configuratie ca a mea(uitate in semnatura) si peste ceva timp dupa ce pui mana pe monitor(in cazul meu), placa video, inca 2gb Ram(tot in cazul meu), poti sa te apuci sa strangi bani de un AMD Phenom2 X4 955 :)

#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Cu exceptia sursei care la mine este un Sirtec 620w si a procesorului sistemul ales este identic cu al tau.
Din pacate nu poti raspunde la intrebarea "ai reusit sa deblochezi si celelalte 2 core?"...pe mine asta ma intereseaza,sa stiu daca merg pe acest procesor sau nu.In BIOS placa de baza are acest ACC si "celelalte optiuni"?Din ce spui ar rezulta ca orice procesor 550BE s-ar debloca usor...ar fi bine.

#36
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
teoria este usoara, practica ne omoara :)

uite un film in care iti arata cum se procedeaza cu placa mea/noastra de baza.
asa am procedat eu cu Sempronul meu si l-am "transformat" in Athlon2 X2 440(sau 4400e)

Edited by victor.andrey, 11 November 2009 - 14:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate