Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Bilete tren - CFR Calatori

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Depinde de ruta, perioada etc. La noi preponderent calatorii sunt obisnuiti sa-si cumpere bilete last-minute (exceptie in perioada concediilor cand sunt vanate si cu 30zile inainte locurile la cuseta/vagon de dormit).

Am patit-o si eu in toamna cand am fost cu ai mei in Moldova. Initial trebuia sa mergem din Suceava la Iasi cu un InterRegio dar ni s-au schimbat planurile si-am mers cu urmatorul Regio. 2ore inainte de plecare era sold-out (3-4vagoane erau), dadeau doar bilete fara loc. De obicei le cumpaream online cu cateva zile inainte, dar cum eram cu ai mei care calatoreau cu reducere de pensionari, nu le-am putut cumpara. Majoritatea calatoriilor fiind studenti.


@cetateanul_Vijai:
Probabil erau calatori care coborau pe ici pe colo pe ruta ta, altii urcau, de aia nu-l puteai lua dintr-o bucata. E o treaba buna gratuitate asta oferita la studenti (cand eram eu in facultate, aveam doar 12calatorii pe an reduse cu 50% la IR-uri). Dar daca deficitul de vagoane este la fel... degeaba. S-au dus vremurile din anii '90 cand erau 10-15vagoane la un tren.

"Foame" / IR1831 are doar 3 vagoane care circula pe tot traseul. Se poate simula din aplicatie lor mobila cate locuri libere mai sunt pe o ruta anume:
27iul - 73locuri ramase
28iul - 60locuri ramase
29iul - 78locuri ramase
30iul - 43locuri ramase
31iul - 59locuri ramase
01aug - 179locuri ramase
24aug - 236locuri ramase

View Postcetateanul_Vijai, on 26 iulie 2023 - 13:24, said:

ȘI niște scaune infernale, practic scândură cu glazura de burete.

Ai prins vagoanele alea albastre, cu compartimente de 8locuri cu bancheta maro? Expresia asta e rezervata doar pt calatoriile cu acele vagoane :))))))


@dorin_2k:
Asa stiu si eu, o data publicat in MO, in 30zile trebuie sa fie transpuse. Ma gandesc ca data calatoriei e cea care conteaza. Poti simula pe site/aplicatie mobila (incearca cu cateva zile inainte de 5august, probabil ca vor amana implementare schimbarii pana in ultimul moment).

#146
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Am sunat la multe agenții de voiaj și stații de cale ferată.
După vreo 2 de încercări a răspuns una singura
"Nu au nicio informație în acest sens".
Nu se știe de reducerea 90% pt studenți

Attached File  Screenshot_2023-07-27-09-17-26-918_com.adobe.reader.jpg   170.67K   2 downloadsAttached File  Screenshot_2023-07-27-09-17-36-486_com.adobe.reader.jpg   163.5K   4 downloads

Am ales pt 10 august
Reducere 50% :(
Attached File  Screenshot_2023-07-27-09-20-44-517_com.Infofer.ImtMobile.jpg   169.62K   6 downloads

#147
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016
Am cumparat pe graba bilet online la cfr cu 5 minute inainte de plecarea trenului, am ales trenul de la 13:10 pe parcurs s-a schimbat selectia si mi-a dat pentru urmatorul tren, ce se intampla?

Edited by AndreY2u, 27 July 2023 - 12:19.


#148
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAndreY2u, on 27 iulie 2023 - 12:18, said:

s-a schimbat selectia si mi-a dat pentru urmatorul tren, ce se intampla?
Ce sa se întâmple? O eroare.
In app CFR sau în browser?

#149
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

View Postdorin_2k, on 27 iulie 2023 - 12:41, said:


Ce sa se întâmple? O eroare.
In app CFR sau în browser?
in browser, in tren a trebuit sa cumpar inca un bilet la suprapret.
Eroarea a fost putin si din partea mea ,am observat ca s-a modificat pretul dupa ce am completat numele,posibil sa fi scris pe acolo ora de plecare a urmatorului tren, dar fara vreun mesaj de atentionare ca s-a schimbat ora

#150
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Pai eroarea a fost doar la tine. Știam ca nu se pot cumpăra bilete online cu 5 minute inainte

Oricum aveai timp o ora sa ceri banii înapoi după ce l-ai primit pe mail. Cf TC de pe CFR.

Edit. Văd că se poate cumpăra online până în momentul plecării trenului din statie.
Puteai cumpără bilet online după ce te-ai urcat în tren, dar bifai următoarea stație de urcare și fugeai de "nas" până ajungeai in acea statie. :)
Și nu plăteai suprapreț.

Edited by dorin_2k, 27 July 2023 - 13:23.


#151
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Nu se plătește suprapreț în tren. Verificat online prețul la bilet între două orașe, întrebat conductorul de tren de prețul biletului, același tarif. Au ceva dispozitive acum si-ti pot elibera bilet și în tren.
Trebuie văzut și regulamentul de călătorie, sigur este specificat in ce condiții se poate cumpăra bilet în tren și la ce pret.

#152
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Se cumpara in tren biletul la tarif normal (fara suprapret), doar in cazul in care in statia respectiva nu e personal. Daca nu ai avut timp sa cumperi / nu mai se vindeau bilete ca era trenul plin, biletul din tren e la suprapret

#153
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Iei biletul in tren pt cea mai mica distanță (la suprapreț). Apoi îți cumperi online de la statia următoare până la destinație.

Cred că din 4 august se aplica reducerea de 90% pt studenți.
Că a fost publicata legea pe 5 iulie în MO.
Dar in stații încă nu se știe nimic.


#154
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Am aflat.
Pe 3 septembrie intra in vigoare reducerea 90% pt studenti

#155
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Țin minte la ultima reducere pentru studenti era plin ochi trenul de la Suceava la Iași, pe culoare nu aveam loc să trec si nu aveau toți bilet cu loc cumpărat.
O să fie în defavoarea calatorilor simpli care nu-și permit o călătorie cu autocarul fiind mai scump.

#156
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005

View Postcetateanul_Vijai, on 26 iulie 2023 - 13:24, said:

dar nu m-a lăsat să selectez dintr-o bucata, îmi spune că nu sunt locuri, dar defalcat sunt locuri.  

Mai e o treaba, Pe distante asa lungi sunt vagoanele rezervate pe anumite destinatii (posibil sa aiba legatura de ce regionala apartine vagonul?)

Ex:

La IRN473 pentru Arad - Bucuresti (vagonul 424) arata ca nu mai e nici un loc disponibil
Daca le cauti pe segmente:
Arad - Brasov - arata ca mai sunt 64locuri libere (vagonul 20)
Brasov - Bucuresti - arata ca mai sunt 102locuri libere (vagonul1)

Pe vremuri in anumite statii se mai deconectau vagoane / adaugau altele (cand trenurile aveau 12-15vagoane). In ziua de azi nu stiu de se mai practica :)

#157
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Nu înțeleg de ce de la Oradea la Iași biletul costa 133 de lei și de la Vatra Dornei la Iași costa 80 de lei, același tren.
De ce nu o sa se facă CFR bine în următorii 30 de ani? Spun din ultima experiență.
1. Nasul încă ia șpagă
2. La casa de bilete ii sună telefonul casierei, răspunde, nu mă bagă în seamă, după ce vorbește ma întreabă ce vreau. Asta pe langa interfoanele alea la care abia te auzi cu vânzătoarea.
3. Nu exista automate de bilete in gara, așa ar dispărea multe neplăceri cauzate de angajații neprofesioniști. Un plus este că se pot cumpăra bilete online.
4. Localnici care se urca cu bicicleta intr-un tren aglomerat și unde nu exista spațiu de depozitat bicicleta, conductorul nu ia nicio măsură, dar ia spaga aferentă.
5. Neprofesionalism + sistem uriaș și greoi ținut în viață de angajați pentru angajați care au un singur gând, pensia. Am lucrat la Posta Romana, este fix la fel totul.
Analizând puțin situația mă gândesc că angajații sunt problema in tot CFR-ul asta, degeaba are nașul scaner cu internet daca face ce face, casiera tipărește mai repede biletul, dar nu poate fi deranjata samd. Abia când o să dispară oamenii ăștia și o sa vina alții cu alta mentalitate o să înceapă să meargă lucrurile spre mai bine. Evident că nu pot fi dați afară, trebuie sa așteptam să iasă la pensie sau sa intervină alți factori.

#158
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcetateanul_Vijai, on 02 august 2023 - 12:11, said:

Nu înțeleg de ce de la Oradea la Iași biletul costa 133 de lei și de la Vatra Dornei la Iași costa 80 de lei, același tren.
Din cauza kilometrilor
611 km vs 253 km
Ai vrea sa fie toate biletele cu același preț? (133 lei).
Iași -Timisoara are 849 km. Muuulte ore.

#159
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Daca iei Oradea-Vatra Dornei costa 96 de lei și de la V.D. la Iași încă 80 de lei. Daca iei dintr-o bucata dai 133 de lei. Același tren.

#160
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Da tu unde ai trăit până acum?
O sticla apa 0,5 litri e 2 lei.
Una de 2 litri nu 8 lei. E 5 lei
Așa e și la bilete. Pe zone kilometrice.

#161
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 31 iulie 2023 - 10:10, said:

Am aflat.
Pe 3 septembrie intra in vigoare reducerea 90% pt studenti
Na că CFR nu aplica aceasta reducere. Cică nu au norme metodologice.
Era până acum 50% reducere la studenți.
De azi nu mai e in vigoare vechea Lege a învățământului și au scos de tot reducerea.
Nici vorbă să aplice reducerea de 90%

https://www.antena3....ori-684794.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate