Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Bilete tren - CFR Calatori

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Un pas mic pentru omenire, urias pentru CFR! Incepand de astazi se pot cumpara biletele de tren pe noua pagina de internet a CFR-ului. Repet, se pot cumpara, nu doar rezerva. Adica, exact ca in tarile cu apa calda, plata se face cu cardul iar biletul se tipareste acasa si tusti in tren direct cu el. Acuma eu ma intreb daca nasul o sa scaneze codul de bare de pe bilet tot cu clestisorul....

Detalii si cumparaturi la adresa
https://bileteonline.cfrcalatori.ro

Enjoy!

#2
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
One small step for man, one giant leap for mankind

Greu,greu dar e un inceput.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
interesant...
imi place ideea. sunt si mai ieftine cica.
dar, oare cum o sa scape ei falsificarea?? ca daca nasul pur si simplu le capseaza...adio originalitate.
imi place ideea, dar, lipseste un cititor de cod de bare (daca are biletul); sau poate nasul o sa-l trimita prin SMS la o statie sa il verifice :o

#4
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Am vazut prin august ca unii nasi erau dotati cu pos-uri si umblau cu ele atarnate de gat prin tren. Cred ca se pot folosi pentru autentificarea biletelor tiparite acasa.

LE: E drept, nu toti nasii aveau pos-uri. Dar poate acum au mai multi.

 lex404, on 29th October 2009, 22:01, said:

interesant...
imi place ideea. sunt si mai ieftine cica.
dar, oare cum o sa scape ei falsificarea?? ca daca nasul pur si simplu le capseaza...adio originalitate.
imi place ideea, dar, lipseste un cititor de cod de bare (daca are biletul); sau poate nasul o sa-l trimita prin SMS la o statie sa il verifice :o

Edited by mihairosioru, 29 October 2009 - 22:59.


#5
mariocor

mariocor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.05.2008
Cate probleme ne faceam cu totii cum va recunoaste nashul biletele cumparate online (pos, cititor cod de bare etc...)...

In seara asta s-a dezlegat misterul la posturile tv: nashul are o lista tiparita pe care te verifica ( procedeu ultramodern "coane Fanica") :D

#6
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
mda, am vazut si eu... nu sunt prea entuziasmat de procedeu dar e problema lor pana la urma. nasul o sa care dupa el lungi liste cu pasageri, dar daca pe mine ma scuteste de mersul la agentie la cumparat bilete e foarte bine. sunt curios daca o sa apara clasica problema din trenurile romanesti: locurile vandute de doua ori...

 mariocor, on 30th October 2009, 20:48, said:

Cate probleme ne faceam cu totii cum va recunoaste nashul biletele cumparate online (pos, cititor cod de bare etc...)...

In seara asta s-a dezlegat misterul la posturile tv: nashul are o lista tiparita pe care te verifica ( procedeu ultramodern "coane Fanica") :D


#7
mariocor

mariocor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.05.2008
Subscriu la cele spuse de tine, chestia cu lista nasului e problema lui, pentru noi e mai mult decat ok sa comandam biletele online (cu speranta ca nu se vand locurile de doua ori sau nu apari pe faimoasa lista).

Totusi, sa nu fim carcotasi si sa acordam o sansa noului sistem de plati...

#8
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
E obligatoriu sa tiparim biletul ? Nu il pot arata direct de pe laptop ? Sau o poza pe telefon :D

#9
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
din cate inteleg eu de la ei pe site, nu e obligatoriu, e "recomandat", cu mentiunea ca numarul biletului e suficient + act de identitate, pentru ca biletele sunt nominale.

 danok007, on 1st November 2009, 02:20, said:

E obligatoriu sa tiparim biletul ? Nu il pot arata direct de pe laptop ? Sau o poza pe telefon :D


#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Eu mi-am facut cont dar trebuie sa ma duc la gara ca sa mi-l activeze si pe urma pot face tranzactii online. Cam aiurea !

#11
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
vezi ca le incurci, ce spui tu tine de vechiul sistem de rezervari prin internet. prin asta nu poti sa cumperi, poti doar sa rezervi. ca sa cumperi trebuie sa folosesti linkul "bilete cfr online" de pe www.cfrcalatori.ro, iti faci cont si gata, se activeaza instant, primesti parola pe email.

Link-ul direct e https://bileteonline.cfrcalatori.ro

 Kokoshmare, on 1st November 2009, 12:53, said:

Eu mi-am facut cont dar trebuie sa ma duc la gara ca sa mi-l activeze si pe urma pot face tranzactii online. Cam aiurea !


#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am comandat și eu bilete on-line și a mers din prima! :coolspeak:

Mi-au trimis biletele pe mail imediat, am plătit cu un card VISA Electron de la ING. N-aș vrea să tipăresc biletele de pe mail deși ei îmi recomandă să fac asta, ce probleme aș putea avea dacă nu am biletele imprimate și merg doar cu buletinul?

#13
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
interesant , vreun student a incercat asa ceva ?  (legitimatie + cupoane!)

#14
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007
S-a anuntat ca sistemul nu este operant pentru bilete cu reducere: studenti, pensionari, veterani, etc

#15
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Nu-i adevarat, merge si pentru cei cu reducere:

Se pot achiziționa oricând și oriunde în țară, 7 zile din 7, numai cu anticipație între 3 și 30 de zile, pentru adulți, copiii, elevi sau studenți, la toate trenurile care circulă cu regim de rezervare în trafic intern.

(http://www.cfrcalatori.ro/763)

Pensionarii au fost pierduti pe drum. Si, inca ceva, mai scrie tot in formular ca studentii trebuie sa aiba musai legitimatie, cei care au cupoane de reducere nu pot cumpara pe internet.

 lucky luciano, on 2nd November 2009, 11:16, said:

S-a anuntat ca sistemul nu este operant pentru bilete cu reducere: studenti, pensionari, veterani, etc

Edited by mihairosioru, 02 November 2009 - 11:49.


#16
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 inside_spy, on 1st November 2009, 13:56, said:

Am comandat și eu bilete on-line și a mers din prima! :coolspeak:

Mi-au trimis biletele pe mail imediat, am plătit cu un card VISA Electron de la ING. N-aș vrea să tipăresc biletele de pe mail deși ei îmi recomandă să fac asta, ce probleme aș putea avea dacă nu am biletele imprimate și merg doar cu buletinul?

E adevarat ca ei doar recomanda scoaterea la imprimanta a biletului, dar pe linga buletin iti trebuie si numarul biletului. Plus ca risti aiurea cu nasu'... controlorii astia-s mai toti niste tarani, spagari si betivi, obisnuiti cu beletu' ala vechi... te certi aiurea cu ei pentru nimic, in loc sa stai linistit cu biletul imprimat in buzunar... sistemul inca e nou, cu siguranta n-au inteles ei prea bine cu ce se maninca online-ul asta si-o sa-ti ceara nu numai hirtia aia, ci si adeverinta ca pantofii din picioare sint ai tai  :death: .

#17
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Confirm tehnica de ultima generatie utilizata de nas pentru autentificarea biletelor cumparate pe internet si tiparite acasa: nasul plimba dupa el o lista cu toate datele biletelor vandute pentru trenul respectiv. Lista nu era scrisa de mana, era tiparita de la un calculator, deci in asta consta tehnologia de ultima ora.

Si inca ceva, in tot trenul (in total sase vagoane) am fost singurul cu bilet on-line.

 mariocor, on 30th October 2009, 20:48, said:

In seara asta s-a dezlegat misterul la posturile tv: nashul are o lista tiparita pe care te verifica ( procedeu ultramodern "coane Fanica") :D


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 mihairosioru, on 1st November 2009, 13:43, said:

vezi ca le incurci, ce spui tu tine de vechiul sistem de rezervari prin internet. prin asta nu poti sa cumperi, poti doar sa rezervi. ca sa cumperi trebuie sa folosesti linkul "bilete cfr online" de pe www.cfrcalatori.ro, iti faci cont si gata, se activeaza instant, primesti parola pe email.

Link-ul direct e https://bileteonline.cfrcalatori.ro
Multam, am observat si eu acum eroarea greselii mele. Mi-am facut cont si la bilete si am efectuat un pic de exercitiu. Merge, domne !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate