Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bilete tren - CFR Calatori

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Am mai platit cu cardul acesta pe internet si nu am avut niciodata probleme,  e valid expira in 2010. Dupa ce am introdus datele si mi-a dat mesajul de eroare am primit si un SMS de la banca sa imi spuna ca tranzactia a esuat.
Am fost pana la urma la gara si mi-am ales locurile in cuseta, e bine ca am mai gasit locuri.
Daca mergi la clasa a 2-a e OK sistemul, dar pentru cuseta cred ca e mai bine sa ajungi la gara/agentie sa iti alegi patul.

#38
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Cel mai primitiv program de cumparat bilete din lume! Mai bine nu-l faceau.

#39
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
E drept ca arata cam retro si ca are tot felul de limitari ciudate, dar pe mine ma ajuta si ma scuteste de drumuri la agentia de bilete. Sa speram ca il vor imbunatati in viitor, desi sunt sceptic ca se va intampla...

View Postadiliki222, on 14th January 2010, 08:44, said:

Cel mai primitiv program de cumparat bilete din lume! Mai bine nu-l faceau.


#40
actunderdc

actunderdc

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.04.2007
Prin decembrie am reusit si eu sa cumpar bilete online folosind cardul de student de la facultate (BRD - Visa Electron pt studenti)

Astazi am incercat iar sa cumpar dar tot primesc eroarea asta:

Motiv
Nepermis posesorului cardului
Not permitted to client

Recomandare
Cardului nu ii este permis tipul de tranzactie cerut.

Am sunat la banca au zis ca se uita la problema si ma suna mai tarziu. Peste 2 ore ma suna si imi zic sa imi activez 3D secure de pe siteul lor. M-am chinuit am activat si 3D secure, dar acelasi mesaj. Se poate sa nu mai fie acceptat acest card? (mentionez am mai cumparat cu el)

#41
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Eu am avut carduri de la BRD prin 2004... nu am putut sa platesc pe internet cu ele de nicio culoare. Asa ca am fugit cat de departe am putut de BRD.


View Postactunderdc, on 22nd January 2010, 20:31, said:

Prin decembrie am reusit si eu sa cumpar bilete online folosind cardul de student de la facultate (BRD - Visa Electron pt studenti)

Astazi am incercat iar sa cumpar dar tot primesc eroarea asta:

Motiv
Nepermis posesorului cardului
Not permitted to client

Recomandare
Cardului nu ii este permis tipul de tranzactie cerut.

Am sunat la banca au zis ca se uita la problema si ma suna mai tarziu. Peste 2 ore ma suna si imi zic sa imi activez 3D secure de pe siteul lor. M-am chinuit am activat si 3D secure, dar acelasi mesaj. Se poate sa nu mai fie acceptat acest card? (mentionez am mai cumparat cu el)


#42
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008
Completare la capitolul "Bilete CFR pe Internet": CFR-ul lanseaza inca un serviciu de eliberare rapida a biletelor si anume automatele de bilete, incepand cu 29 ianuarie.

Citez:

"CFR Călători anunță că vineri - 29 ianuarie 2010, ora 11.00, va fi pus în funcțiune sistemul xSellKioskde vânzare a legitimațiilor de călătorie în trafic intern, în cadrul unui program pilot (etapa I), prin instalarea a două automate de vânzare bilete, în Gara de Nord din București. Noul program de vânzare a legitimațiilor – xSellKiosk – se aplică etapizat, pentru a permite testarea și monitorizarea echipamentelor utilizate.

Automatele de vânzare a legitimațiilor de călătorie în trafic intern sunt ușor de folosit, prin intermediul unui touch-screen, iar pentru plata legitimațiilor de călătorie au încorporat cititor de card bancar (POS). Acestea sunt prevăzute cu module și aplicații necesare pentru emiterea legitimațiilor și rezervarea locurilor, și oferă o gamă largă de informații referitoare la:

    * Informarea călătorilor despre orele de plecare și sosire a trenurilor, cu posibilitatea de tipărire a informațiilor.
    * Vânzarea de legitimații de călătorie în trafic intern - se emit legitimații de bază, la tarif de preț întreg, copii, elevi și studenți cu rezervarea locurilor doar la vagoane clasă.
    * Plata prin card a legitimațiilor achiziționate cu tipărirea chitanței aferente pentru tranzacția bancară.                                                                                                                                                        


Vă informăm că, în următoarele trei săptămâni ale etapei I, programul pilot își va extinde funcționalitățile de bază prin introducerea ofertelor tarifare (dus-întors, minigrup etc.) și rezervarea locurilor pentru vagoane de dormit și cușetă. Încă 10 automate de vânzare a legitimațiilor în sistem xSellKiosk vor fi montate și alte în stații CFR reședință de județ, din țară în cursul anului 2010.

Etapa a doua prevede ca, după jumătatea a doua a anului 2010, sistemul să aibă opțiunea de plată și în numerar, urmând ca într-o perioadă scurtă să fie extins la nivelul întregii rețele feroviare"

De asemenea, se pare ca CFR-ul intentioneaza ca anul acesta sa instaleze astfel de automate si in centrele comerciale. Nu-i rau...

#43
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
actunderdc, ai mai folosit cardul la plati pe internet sau doar la POS?

#44
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Astazi am trecut prin gara: automatul nu mai functiona, la nici macar o zi de la punerea lui in functiune. Oricum, intentia conteaza...  :confuzzled:

View Postmr-bek, on 29th January 2010, 09:55, said:

Completare la capitolul "Bilete CFR pe Internet": CFR-ul lanseaza inca un serviciu de eliberare rapida a biletelor si anume automatele de bilete, incepand cu 29 ianuarie.


#45
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
O sa risc si o sa iau si eu 2 bilete online si dupa revin cu impresii.

Edited by koder, 22 February 2010 - 01:29.


#46
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Nu risti nimic. Eu mi-am cumparat pana acum vreo 10 bilete pe internet si totul a fost in ordine.

View Postkoder, on 22nd February 2010, 01:28, said:

O sa risc si o sa iau si eu 2 bilete online si dupa revin cu impresii.


#47
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Super atunci.Multumesc mult.
Ai idee sunt mai ieftine decat daca le-ai lua de la casa de bilete sau e acelasi pret.Dupa ce iei biletul iti este alocat automat un loc?

#48
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Nu sunt mai ieftine, pretul e identic. Dar cum la CFR la ghiseu nu primesti niciodata restul corect, pe internet platesti macar valoarea exacta a biletului.

Da, primesti automat loc. Din pacate, nu il poti alege tu si trebuie sa te multumesti cu ce primesti din partea calculatorului.

View Postkoder, on 22nd February 2010, 10:30, said:

Super atunci.Multumesc mult.
Ai idee sunt mai ieftine decat daca le-ai lua de la casa de bilete sau e acelasi pret.Dupa ce iei biletul iti este alocat automat un loc?


#49
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Gata am luat un bilet si fiindca suntem 2 persoane am prins si o reducre de 10% pentru minigrup (de la 2 la 5 persoane). Sunt destul de incantat de sistem desi nu e unul avansat.

#50
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
A functionat impecabil....controlorii au recunoscut imedita biletele online.

#51
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Pacat ca nu se pot cumpara bilete online si la trenurile personale. Sper ca pe viitor sa se poata.

#52
phee2k9

phee2k9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.10.2008
as dori sa stiu cum sunt conditiile [ in Accelerat, Rapid sau Intercity (presupun ca IC-ul este cel mai convenabil..) ] si preturile in trenurile Iasi-Bucuresti si Bucuresti-Oradea; calatoresc doar cu trenul .. si pe cele doua drumuri calatoresc noaptea..

ajutor ? :D
Multumesc,
Alex

#53
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View Postphee2k9, on 30th March 2010, 13:55, said:

as dori sa stiu cum sunt conditiile [ in Accelerat, Rapid sau Intercity (presupun ca IC-ul este cel mai convenabil..) ] si preturile in trenurile Iasi-Bucuresti si Bucuresti-Oradea; calatoresc doar cu trenul .. si pe cele doua drumuri calatoresc noaptea..

ajutor ? :D
Multumesc,
Alex

Salut,

Atat pe ruta iasi-Bucuresti, cat si pe Bucuresti-Oradea, trenurile de noapte au in compunere vagoane de dormit (ce includ cabine cu 1,2 ,3 paturi) si cusete (4 si 6 paturi). Vagoanele ce au cabine sunt de cele ori curate si bine intretinute, chiar comfortabile. Cele de tip cuseta, din cate am experimentat pana acum, sunt la noroc: pot fi ok sau pot fi mai murdarele si cu instalatiile de ventilare nefunctionabile. In general insa, eu am observat in ceea ce ma priveste, ca vagoanele pe aceste doua rute sunt destul de bune si nu prea mai sunt puse in circulatie "bombele din trecut".

In privinta vagoanelor compartimentate, lucrurile stau cam asa:

Pe ruta Iasi-Bucuresti, exista un singur tren de noapte, care are rang de Rapid. In ultima vreme eu l-am folosit mai mult la clasa I, dar cunosc bine alcatuirea lui si la clasa a II-a. Are in compunere si vagoane preluate de la trenurile intercity, care sunt necompartimentate, dar cu scaune destul de comode, prize (care uneori nu functioneaza) si masute rabatabile. Pe de alta parte, acest tren are in compunere si vagoane ceva mai vechi, compartimentate sau partial compartimentate, cu 6 scaune in fiecare compartiment. Si aceste vagoane sunt destul de ok, problema cea mai mare pe acest tren fiind calitatea pasagerilor, care uneori lasa de dorit. Anul acesta, cred ca am mers cu acest tren de noapte de 10-12 ori si cam mereu am dat si la clasa I, dar mai ales la clasa a II-a de muncitori ce se reintorceau la munca in Bucuresti, foarte galagiosi, consumand alcool si care adormeau destul de tarziu, spre Bucuresti. Erau pasnici, dar foarte obositori. Banuiesc ca la vagonul de dormit nu ai avea astfel de probleme...Trenul pleaca la 23.31 din Iasi si ajunge in Gara de Nord la 06.25. Costa 79 RON la clasa a II-a si 116,9 RON la clasa I, 223 RON cabina in care stai singur, 96 RON cuseta cu 6 paturi si 108,6 RON cea cu 4 paturi.

Pe Bucuresti-Oradea ai doua accelerate de noapte, unul cu plecare din Buc.la ora 18.10 si sosire la 06.37, celalalt cu plecare la 20.08 si sosire la 07.55. Anul trecut am mers cu unul dintre ele, la clasa a II-a si am prins un vagon de tip vechi, cu 8 locuri in compartiment si cu clasica bancheta, ci nu fotolii individuale. A fost ok calatoria dpdv al sigurantei si al insotitorilor. Ambele trenuri au in compunere vagoane de dormit. Preturile ar fi cam asa: 68,4 RON la clasa a II-a, 93,3 RON la cuseta de 6 paturi, 106 RON la cea cu 4 paturi, 221,5 RON la cabina single si 104,5 RON la clasa I.

Cam atat stiu, sper sa iti fie de folos...

Edited by mr-bek, 30 March 2010 - 14:22.


#54
phee2k9

phee2k9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmr-bek, on 30th March 2010, 15:21, said:

Salut,

Atat pe ruta iasi-Bucuresti, cat si pe Bucuresti-Oradea, trenurile de noapte au in compunere vagoane de dormit (ce includ cabine cu 1,2 ,3 paturi) si cusete (4 si 6 paturi). Vagoanele ce au cabine sunt de cele ori curate si bine intretinute, chiar comfortabile. Cele de tip cuseta, din cate am experimentat pana acum, sunt la noroc: pot fi ok sau pot fi mai murdarele si cu instalatiile de ventilare nefunctionabile. In general insa, eu am observat in ceea ce ma priveste, ca vagoanele pe aceste doua rute sunt destul de bune si nu prea mai sunt puse in circulatie "bombele din trecut".

In privinta vagoanelor compartimentate, lucrurile stau cam asa:

Pe ruta Iasi-Bucuresti, exista un singur tren de noapte, care are rang de Rapid. In ultima vreme eu l-am folosit mai mult la clasa I, dar cunosc bine alcatuirea lui si la clasa a II-a. Are in compunere si vagoane preluate de la trenurile intercity, care sunt necompartimentate, dar cu scaune destul de comode, prize (care uneori nu functioneaza) si masute rabatabile. Pe de alta parte, acest tren are in compunere si vagoane ceva mai vechi, compartimentate sau partial compartimentate, cu 6 scaune in fiecare compartiment. Si aceste vagoane sunt destul de ok, problema cea mai mare pe acest tren fiind calitatea pasagerilor, care uneori lasa de dorit. Anul acesta, cred ca am mers cu acest tren de noapte de 10-12 ori si cam mereu am dat si la clasa I, dar mai ales la clasa a II-a de muncitori ce se reintorceau la munca in Bucuresti, foarte galagiosi, consumand alcool si care adormeau destul de tarziu, spre Bucuresti. Erau pasnici, dar foarte obositori. Banuiesc ca la vagonul de dormit nu ai avea astfel de probleme...Trenul pleaca la 23.31 din Iasi si ajunge in Gara de Nord la 06.25. Costa 79 RON la clasa a II-a si 116,9 RON la clasa I, 223 RON cabina in care stai singur, 96 RON cuseta cu 6 paturi si 108,6 RON cea cu 4 paturi.

Pe Bucuresti-Oradea ai doua accelerate de noapte, unul cu plecare din Buc.la ora 18.10 si sosire la 06.37, celalalt cu plecare la 20.08 si sosire la 07.55. Anul trecut am mers cu unul dintre ele, la clasa a II-a si am prins un vagon de tip vechi, cu 8 locuri in compartiment si cu clasica bancheta, ci nu fotolii individuale. A fost ok calatoria dpdv al sigurantei si al insotitorilor. Ambele trenuri au in compunere vagoane de dormit. Preturile ar fi cam asa: 68,4 RON la clasa a II-a, 93,3 RON la cuseta de 6 paturi, 106 RON la cea cu 4 paturi, 221,5 RON la cabina single si 104,5 RON la clasa I.

Cam atat stiu, sper sa iti fie de folos...

Multumesc enorm ! Totul imi este de folos :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate