Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bilete tren - CFR Calatori

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 mihairosioru, on 15th November 2009, 01:17, said:

Confirm tehnica de ultima generatie utilizata de nas pentru autentificarea biletelor cumparate pe internet si tiparite acasa: nasul plimba dupa el o lista cu toate datele biletelor vandute pentru trenul respectiv. Lista nu era scrisa de mana, era tiparita de la un calculator, deci in asta consta tehnologia de ultima ora.

Si inca ceva, in tot trenul (in total sase vagoane) am fost singurul cu bilet on-line.

Daca erai singurul din tren cu bilet online... inseamna ca lista asta aia era uriasa. Cred ca nici nu-i incapea nasului in gentoi :D .

#20
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Asa e,  desfasura ca pe un papirus urias de un cap al vagonului la celalalt.

 aljarreau, on 15th November 2009, 12:52, said:

Daca erai singurul din tren cu bilet online... inseamna ca lista asta aia era uriasa. Cred ca nici nu-i incapea nasului in gentoi :D .


#21
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Am incercat si eu noul sistem. Am luat 2 bilete la cuseta si a fost OK. Locurile sa dau automat in momentul cumpararii, fara posibilitate de alegere.

#22
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
inteleg ca pentru studenti cupoanele nu merg sub nicio forma ?!

#23
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Nu, pentru ca sistemul actual presupune "ruperea" si "pastrarea" de catre un casier CFR a unei bucati din cuponul de student. Deci fizic e imposibil sa primesti reducerea aia de acasa.

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 MasterC, on 20th November 2009, 09:41, said:

Nu, pentru ca sistemul actual presupune "ruperea" si "pastrarea" de catre un casier CFR a unei bucati din cuponul de student. Deci fizic e imposibil sa primesti reducerea aia de acasa.
E stupid gandit de catre cei din CFR. Ar putea opri cuponul controlorul in tren.

#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Ce nu inteleg: de ce nu exista optiunea "cumpara" pentru toate rutele ?! Am vrut sa iau bilete pentru personal si acolo nu exista asa ceva. Ce diferenta este pentru bilet online cumparat pentru accelerat fata de personal ?!

BTW, am trimis un mail Regiotransului cu o sugestie privind un banal simulator de pret al biletelor si mi-au raspuns ca nu se gandesc sa puna asa ceva pe site. :huh:

Edited by Kokoshmare, 03 December 2009 - 11:56.


#26
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

 Dev, on 21st November 2009, 12:50, said:

E stupid gandit de catre cei din CFR. Ar putea opri cuponul controlorul in tren.
Asa e, dar avem ce face? Asta e, asteptam sa teminam facultatea sa ne luam si noi bilete onlain.

#27
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Mie mi se pare comparativ cu sisteme similare, acest produs ceferist este prost gandit din perspectiva consumatorului. De ce pana mea nu s-au luat dupa modul de operare al companiilor aeriene ?! E musai sa ai cont la ei ?
I-a durut in creier sa faca si o varianta in engleza ?

#28
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Aseara l-am prins pe nas in ofsaid... "bai, astia nu ne-au anuntat" i-a spus el celuilalt nas in momentul in care i-am dat foaia tiparita acasa. Apoi s-au gandit daca sa noteze ei ID-ul biletului, nu stiu la ce le-ar fi folosit, pana la urma au renuntat si asta a fost tot. Deci treaba a inceput sa functioneze romaneste.

#29
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 mihairosioru, on 5th December 2009, 10:29, said:

Aseara l-am prins pe nas in ofsaid... "bai, astia nu ne-au anuntat" i-a spus el celuilalt nas in momentul in care i-am dat foaia tiparita acasa. Apoi s-au gandit daca sa noteze ei ID-ul biletului, nu stiu la ce le-ar fi folosit, pana la urma au renuntat si asta a fost tot. Deci treaba a inceput sa functioneze romaneste.
Cel putin stiau ca exista sistemul asta la ei in ograda  :D

#30
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

 Kokoshmare, on 4th December 2009, 22:56, said:

I-a durut in creier sa faca si o varianta in engleza ?
Pai ce, străinii nu știu romanește? :lol:

Eh, e bine ca e măcar atat, să sperăm ca poate cu timpul o să se îmbunătățească sistemul.

#31
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 MasterC, on 6th December 2009, 02:23, said:

Pai ce, străinii nu știu romanește? :lol:

Eh, e bine ca e măcar atat, să sperăm ca poate cu timpul o să se îmbunătățească sistemul.
Vezi, man, de aia trebuie privatizat CFR-ul. Sa nu mai asteptam noi pana isi pun ei kuru la treaba. Daca erau privati pana acum se dadeau de ceasulmortii sa gaseasca cele mai accesibile metode pentru fiecare amator de calatorii feroviare sa-si plateasca biletul. Ma gandesc la exemplul celor de la Wizz air care nici nu mai emit bilete ci doar un cod de rezervare. Mai simplu de atat nu cred ca se poate. Dar ar trebui ca toate fosilele din CFR sa fie atunci demult duse.

#32
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Zici tu ca trebuie privatizat? Nu cred ca o idee deloc buna, cu siguranta preturile vor creste. Trebuie schimbat managementul, asta e cu totul altceva.
Si nici ideea cu renuntatul la biletul tiparit nu e stralucita, nici in Germania si nici in UK nu s-a renuntat la biletele tiparite si nu vad de ce s-ar renunta la noi.
Acolo se insista destul de mult pe achizitia de bilete online dar nu s-a renuntat nici la suportul offline. Parca o si vad pe tata floarea de la cucuitii din deal cum isi cumpără ea bilete online si apoi trage mail-ul la imprimanta (nici acolo nu se merge doar cu codul, cum e la avioane). De exemplu in Germania trebuie sa ai cardul cu care ai facut plata si sa printezi rezervarea la imprimanta iar in UK trebuie sa ai cardul si codul rezervarii si te duci la niste automate si iti printezi bilete, exact ca si cum ti-ai fi cumparat un bilet la noi in gara. Insa au un sistem unde poti sa-ti cumperi biletul mai ieftin, daca ti-l cumperi cu un anumit timp inainte, exact ca la companiile aeriene. Plus ca n-au reduceri pentru studenti, deci pica problema cu cuponul de reducere.
Incet, incet, o sa avem si noi acces la alternative, pe moment sa ne bucuram ca avem si noi posibilitatea sa cumparam bilete online!

Edited by MasterC, 06 December 2009 - 13:11.


#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 MasterC, on 6th December 2009, 13:01, said:

Zici tu ca trebuie privatizat? Nu cred ca o idee deloc buna, cu siguranta preturile vor creste. Trebuie schimbat managementul, asta e cu totul altceva.

Managementul unei uriase companii de stat este intotdeauna politizat si ineficient. De studiat un pic evolutia Virgin Trains http://en.wikipedia....i/Virgin_Trains comparativ cu British Railways.

Pe meleagurile noastre deja poti sa faci o comparatie intre Regiotrans si CFR. Acceleratul Regiotrans intotdeauna sclipeste , este curat si oamenii sunt foarte amabili in vreme ce CFR-ul este un urias conglomerat de functionari apatici si indolenti.

#34
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

 Kokoshmare, on 12th December 2009, 13:50, said:

Managementul unei uriase companii de stat este intotdeauna politizat si ineficient. De studiat un pic evolutia Virgin Trains http://en.wikipedia....i/Virgin_Trains comparativ cu British Railways.
N-am ce sa studiez ca am mers cu Virgin Trains, stiu exact situatia. Culmea e ca am prins si o intarziere maricica la ei (motive tehnice normale, nu ca era linia proasta, de care se ocupa tot statul).
Eu cel putin vad miscari la CFR, pe multe rute au schimbat vagoane, sunt mai mult decat decente. Ma rog, vorbesc de regiunea mea ca pe aici ma deplasez cu trenul.

Ai probleme cu functionarii? Asteapta sa moara, ca la privatizare tot aia vor ramane, numai ca vor fi mai putini. Asta s-ar traduce in cozi si mai mari la caserie. Ia bilete pe internet, ca acum ai de unde si scapi de cozi.

Incet, incet, parca se misca. Nu ma lamentez prea mult ca oricum n-am ce face.

Edited by MasterC, 12 December 2009 - 17:21.


#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 nic_biso, on 16th November 2009, 17:50, said:

Am incercat si eu noul sistem. Am luat 2 bilete la cuseta si a fost OK. Locurile sa dau automat in momentul cumpararii, fara posibilitate de alegere.
Si eu am incercat acum 5 minute tot la cuseta, sa cumpar 3 locuri, totul ok, pana mi-a fost refuzata tranzactia din motiv necunoscut.
Am sunat la informatii presupunand ca nu mai sunt locuri, dar mi-a confirmat ca mai sunt locuri, si ca doar de la gara/agentie se pot achizitiona biletele pentru cuseta. Cel putin asa s-a exprimat doamna de la informatii CFR Iasi.

#36
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
La mine plata cu cardul a decurs normal, ca la orice cumparare online, iar in tren am predat foaia cu confirmarea catre seful de vagon (sau cum s-o numi).
Poate a fost vreo problema cu cardul... Ai mai facut alte plati online cu el, a mers?

Edited by nic_biso, 16 December 2009 - 14:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate