Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Cu ce camera filmam la anul?

- - - - -
  • Please log in to reply
2210 replies to this topic

#55
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Eu personal am dat deja EX1 , am ramas cu FX1000. Astep EX1R, care o iau in primavara. Problemele cmos-ului raman mult mai putine la un shutter mai mare. Datorita pretului camerei si card-urilor nu prea o vad prin NBC. Cred ca, deocamdata, in competitie raman FX1000 si Canon xh-a1s care pacat ca nu e doar un pic mai luminoasa. Trebuie in primul rand sa ne gandim la bani, pretul conteaza foarte mult, altfel toata lumea isi cumpara cea mai scumpa camera.

#56
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Well well well, surprize, surprize!

Ce intrebai, GunX? Cu ce camera filmam la anul? Daca pana ieri eram sigur de achizitionarea unui Z5, aseara m-am razgandit.... din cauza unui singur cuvant: NeXt  :lol:

Se pare ca sunt primul care postez despre surpriza Sony pe anul 2010 in segmentul 3000-4000 euro. NXCAM
Pe scurt: bazat pe Z5, 1920x1080, AVCHD 24mb/s, tapeless, 2 sloturi pt card MS Duo, Flashdrive 120gb optional (dual-rec pe ambele carduri deodata sau pe carduri si SSD- pt backup), iesire HD-SDI, touchscreen. Nu depaseste EX, clar, insa se apropie mai mult. Deocamdata concurenta Panasonic si Canon este distrusa pe acest segment, insa nu se stie ce ne pregatesc la anul. Oricum nu cred sa depaseasca Sony la acelasi pret. Deci BRAVO SONY!
Abia astept lansarea, testele...

#57
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Și-a dat și Sony seama că pierde teren la capitolul AVCHD și pe bază lui Z5 vor scoate un alt model.
Specificații bune dar bineînțeles că trebuiau ei s-o dea de gard cu cardurile MS. Măcar să fi folosit carduri CF.
Dar Sony cu bună știință nu fac produse perfecte deși ar fi f ușor.
Așteptăm cu interes răspunsul lui Canon în segmentul ăsta care cam șomează. :D

#58
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
cred ca cei de la canon s-au axat mai mult pe aparate foto care filmeaza si, deocamdata, mi se par cei mai buni la asta!

Edited by Zenus, 21 November 2009 - 00:03.


#59
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Am uitat sa mentionez la NXCAM si noul sistem de stabilizare care cica ar fi mai evoluat fata de ce exista la camerele actuale.
Alta facilitate noua este si sistemul GPS... ca sa nu uiti pe unde ai fost la furatul miresei :)

#60
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu prea am gasit despre ea cum se comporta in low light. Dar la senzorii care-i are mai mult ca sigur ca va avea nevoie de un pic de lumina.

#61
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postironzzz, on 21st November 2009, 07:57, said:

Nu prea am gasit despre ea cum se comporta in low light. Dar la senzorii care-i are mai mult ca sigur ca va avea nevoie de un pic de lumina.

Oficial ei spun că la nivelul lui Z5
By adopting this groundbreaking technology, the new 1/3-inch Exmor CMOS Sensor system enables the NXCAM to achieve a low light sensitivity of just 1.5 lux at 1/25 shutter, auto iris and auto gain.

Edited by vgabi, 21 November 2009 - 10:08.


#62
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Hm, 1,5 lux cu shutter de 1/25 ? Pai asta nu prea inseamna ca este sensibila, adica va fi sub VX2100, FX1000. La full hd senzorii trebuie sa fie la nivelul celor de la EX pentru a reusi sa faca fata in low light, dar restul atributelor sunt cam ceea ce avem noi nevoie.

#63
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Aici detalii despre nxcam.
Eu cred ca si Canon va intra in hora, cu o camera (semi)pro cu stocare pe card (probabil, si cu fisiere quicktime)...Repet: e o chestiune de timp...

#64
SYGvas

SYGvas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.11.2009
Da...buna intrebarea asta...pt mine insa raspunsu` e simplu FX1000E ca abia am achizitionat-o. Din cate observ se comporta bine camera asta : contrast bun, culori vii, rezolutie mare si prezenta impunatoare :D
Din cate am tot citit pe forumul asta tu GunX ai o vechime destul de mare in domeniu` deci cuvantul tau conteaza :) ia spune ce vei folosi...oricum avatarul tau spune tot ;)

#65
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu prea am ce sa va zic, eu nu mai investesc sume pe timp de criza in echipamente despre care nu stiu sigur daca se vor amortiza. E drept ca am si de unde sa imprumut ce si cand imi trebuie. Oricum am observat ca asa fac acum si studiourile mari, in functie de productie si contract incep si cauta echipamente la cei care le-au luat deja si stau si se uita la ele. Negocieaza inchirierea lor, apoi isi fac treaba si le dau inapoi. Cand o sa-si revina piata, mai vorbim. Pe langa problema financiara, este si o perioada de tranzitie ca formate video (rezolutie, suport, redare), in care azi iei ceva si maine e praf. Ca sfat, situatia mea este irelevanta. Sorry.

Edited by GunX, 28 November 2009 - 12:11.


#66
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
formatul AVCHD de 1920x1080 presupune un super calculator pentru prelucrare/etalonare si nu este cu mult mai presus decat HDV-ul dpdv al calitatii imaginii! de aceea eu inclin catre o camera CCD cu HDV pe caseta ca si raport pret-calitate. pentru pretentiosi exista ex3!

#67
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
După ultimele zvonuri se pare că va ieși și Canon cu nouă cameră video cu senzor de dslr cu performanțe pe măsură.
Să vedem acum cine va da tonul în HD din 2010.
Info aici http://www.canonrumo...-camera-system/

#68
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Din moment ce Sony a anuntat seria NXCAM la inceputul anului, e clar ca ei vor da tonul. Cine va urma? probabil Canon.
Pe hartie, camera de la Canon arata interesant, dar totusi cred va dura mult pana vor avea un produs final si se vor cumpara f putine pt segmentul wedding din cauza pretului. La 8000$ iti iei chiar 2 camere profesionale entry level.
In afara de asta, in vara 2010 se va lansa si RED Scarlet, cu senzor 2/3, pe care multi il asteapta si spera ca va fi hitul anului, mai ales ca cea mai simpla varianta  va costa aproximativ 5000$.
Deci camerele amintite de la Canon si RED vor concura cu gama EX de la Sony. Clar ca gama hdv si-a incheiat progresul, nici o firma nu va mai scoate modele noi de camere HDV. De acum viitorul este tapeless. Dupa lungi cautari si zeci de topicuri citite, la ora actuala consider per total mai bun un panasonic hmc151 in fata unui sony fx1000.

#69
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCristianAdrian, on 16th December 2009, 17:09, said:

Dupa lungi cautari si zeci de topicuri citite, la ora actuala consider per total mai bun un panasonic hmc151 in fata unui sony fx1000.

Așa ziceam și eu de multă vreme. Raportul preț/calitate/tapeless e clar în favoarea lui Pana.

#70
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008
Prin februarie,sper sa nu ma razgandesc,vreau sa-mi iau asta http://www.globalmed...0-HD-Camcorder/  .Avantaje la ea,are doua sloturi pt. card(deci teoretic se pot seta in raid,unul pt. backup) si trage quiktime mp4 pt finalcut,efectiv copy paste si te apuci de editat,fara pierdere de timp. Minusuri la ea,nu stiu,cand o sa o am in mana va spun,bafta!

#71
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Fata de HV30 al tau... hmmm... nu stiu ce sa zic... nu cred ca e cine stie ce afacere. Trebuie sa fii atent la ce alegi. Nu e in categoria camerelor pro (senzor 1/4, doar un inel zoom/focus, putine optiuni de control al imaginii, un singur filtru ND, iluminare minima 5 lux, lcd mic ca la vx). La specificatiile astea eu nu l-as lua... nu stiu ce are in plus fata de HV30, dar cel putin stiu ca luminozitatea e mult mai buna la Canon.
Chiar, a luat cineva pana acum vreun produs de la GlobalMediaPro? par sa fie ok, insa am auzit si pareri contra.

Edited by CristianAdrian, 17 December 2009 - 17:42.


#72
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postiulianbadiu, on 17th December 2009, 15:18, said:

Prin februarie,sper sa nu ma razgandesc,vreau sa-mi iau asta http://www.globalmed...0-HD-Camcorder/  .Avantaje la ea,are doua sloturi pt. card(deci teoretic se pot seta in raid,unul pt. backup) si trage quiktime mp4 pt finalcut,efectiv copy paste si te apuci de editat,fara pierdere de timp. Minusuri la ea,nu stiu,cand o sa o am in mana va spun,bafta!

Nu e sigur că poate face backup de pe un card pe altul, eu n-am văzut în niciun review asta.
Cît despre performanțe am văzut pe youtube niște imagini care nu arată rău http://www.youtube.c...h?v=9oy-_-e8Xq4
E de văzut dacă la 9db bagă noise deranjant pe un sample brut.
Avantaje fiind 3ccd, xdcam codec 35mbps, dual slot SD, dimensiuni reduse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate