Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cu ce camera filmam la anul?

- - - - -
  • Please log in to reply
2210 replies to this topic

#19
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
@ironzzz
"cei de la Panasonic au scos PANASONIC AG-HMC170, cu performante destul de bune si un pret destul de rezonabil."
Unde ai vazut tu aceasta camera, am cautat si pe google (rezultate confuze) si la panasonic si nu am gasit nimic.
da un link sa vedem si noi.

Probabil ca cel mai bun raport calitate-pret este HMC151. Chiar as vrea sa aud niste pareri de la cineva care filmeaza cu aceasta camera.

#20
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Scuze. E vorba de Panasonic  AG-HPX 170 P2

http://videomaker.co...0-p2-camcorder/

Edited by ironzzz, 29 October 2009 - 16:19.


#21
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Da, e o camera buna, totusi nu e mai noua ca HMC151, vezi articolul e din august anul trecut. Problema e ca trage pe carduri P2 care sunt f scumpe.
Binenteles ca este o optiune viabila.

#22
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Anul trecut intrebam cat este de sigura filmarea la ex1. La tot ce inseamna filmare pe card-uri am un pic de frica ca as putea pierde tot, nu sa apara doar niste drop-uri ca la caseta.Personal as filma cu o camera pe card si in acelasi timp cu stocare pe un hdd extern pentru siguranta datelor. Am eu un oarecare stres cu securitatea filmarii chiar si cand suntem cu doua camere. Cred ca toti cei de aici ar trebui sa gasim solutii mai bune fara sa ne inflamam, fara sa ne certam. Deocamdata Panasonic bate FX1000, spun eu, mai putin la lumina. PANASONIC AG-HMC151 are doar 2 kg, ceea ce conteaza foarte mult la o filmare, in special pe focala lunga. Nu am avut ocazia sa pun mana pe una, dar e posibil din cate am vazut ca stabilizatorul sa fie mai bun decat cel de la FX1000.
S-a dat exemplu mai sus aparatul foto Canon 5d. Am un Mark II care e super pe foto, dar acolo unde ne doare cel mai mult,  filmarea la lumina scazuta, e foarte slab. Deci, o replica a celor de la Canon, bazata pe tehnologia din 5D, nu stiu cum ar fi. Oricum, Sony, Panasoni, Canon, cam la fiecare sfarsit de an, mai scoate cate ceva. Important este sa vedem care  este mai bun pentru noi, indiferent de firma.

#23
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Sony Z5 (si Z7 din cate stiu) pot trage simultan pe caseta si pe card.
Dupa cum a spus si bydede, Panasonic ar fi cea mai buna ca pret-performanta, e urmata la mica distanta de Fx1000, depinde insa de preferinte, eu prefer sony.

Ma mir ca spui de 5d ca nu e bun la lumina slaba, sensibilitatea senzorilor la DSLR este o caracteristica principala, pe langa schimbarea obiectivelor si shallow-DOF. Multi lauda DSLR-urile tocmai pt filmarea extraordinara la lumina slaba. Deci cred ca ar trebui sa mai butonezi oleaca aparatul ala.

#24
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009
salutare
se tot vorbeste aici de PANASONIC AG-HMC151...un amic de-al meu a cumparat una de vreo 2 luni,si e foarte incantat de ea...mie personal nu mi-a placut,dintr-un motiv destul de intemeiat,zic eu:pe obiectiv are UN SINGUR INEL,care poate fi atribuit diferitelor functii,adica poate fi focus,zoom sau apertura...niciodata nu o sa ai cele 2 sau chiar 3 functii simultan la comanda manuala...asa ca cei obisnuiti sa lucreze manual vor fi defavorizati...in rest,camera pare ok,desi forma ei nu e foarte simpatica,iar feelingul la atingere e de camera foarte ieftina,adica un plastic care imita metalul...cat despre inregistrarea pe card...nu stiu ce sa zic...foloseste carduri SD "ordinare",de aceea nu am foarte multa incredere in securitatea datelor...singurul aspect super e faptul ca e 3CCD,dar asta nu e suficient,de data asta...asa ca eu prefer sa raman deocamdata la pd-ul meu...si poate dupa sarbatori iau un Z5...

#25
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Videoprod, faci o confuzie majora: HMC151 ARE 2 INELE, primul este asignabil (iris/focus) de la un buton din partea de jos, iar al 2-lea este zoomul. Daca are un singur inel, atunci prietenul tau si-a luat HMC40, care insa e cu senzor CMOS.

#26
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009

View PostCristianAdrian, on 29th October 2009, 23:33, said:

Videoprod, faci o confuzie majora: HMC151 ARE 2 INELE, primul este asignabil (iris/focus) de la un buton din partea de jos, iar al 2-lea este zoomul. Daca are un singur inel, atunci prietenul tau si-a luat HMC40, care insa e cu senzor CMOS.
e posibil sa ai dreptate,eu am tinut camera in mana vreo 3-4 mnute,deci e posibil sa fie 2 inele,desi nu imi amintesc...in sfarsit...mea culpa!

#27
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Eu din cîte am citit pe forumuri străine nu prea am văzut pe cineva să se plîngă de carduri sau să bușească filmarea din cauza lor. Dacă ținem cont că memoriile astea flash nu au componente în mișcare riscul tinde spre 0. Mai ales dacă sînt și carduri speciale gen P2 sau SxS, unele camere cu 2 sloturi cică ar înregistra prin RAID sau pot face backup pe al doilea card. Oricum avantajul la camerele tapeless e că poți verifica în 2 secunde ce ai filmat.
Să așteptăm și camerele cu ssd de mare capacitate și atunci dispar și limitele de stocare ale cardurilor.

#28
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Eu am citit de ex la un Panasonic HMC150 spunea un tip ca nu mai putea deschide niste fisiere, tocmai filmase o nunta si nu le-a mai putut face nimic ca erau corupte.
E intradevar mai simplu sa verifici decat la caseta, insa am vazut la un EX1 ca trecerea de la standby pe rec la modul de vizualizare a fisierelor dureaza mai mult decat la caseta.

#29
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostCristianAdrian, on 30th October 2009, 10:03, said:

Eu am citit de ex la un Panasonic HMC150 spunea un tip ca nu mai putea deschide niste fisiere, tocmai filmase o nunta si nu le-a mai putut face nimic ca erau corupte.
E intradevar mai simplu sa verifici decat la caseta, insa am vazut la un EX1 ca trecerea de la standby pe rec la modul de vizualizare a fisierelor dureaza mai mult decat la caseta.

Excepțiile sînt normale. Acuma cine știe pe știft de card o fi tras.
Eu mă refeream la faptul că trebuie să derulezi caseta.

#30
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007

View PostCristianAdrian, on 29th October 2009, 19:51, said:

Ma mir ca spui de 5d ca nu e bun la lumina slaba, sensibilitatea senzorilor la DSLR este o caracteristica principala, pe langa schimbarea obiectivelor si shallow-DOF. Multi lauda DSLR-urile tocmai pt filmarea extraordinara la lumina slaba. Deci cred ca ar trebui sa mai butonezi oleaca aparatul ala.

Crede-ma ca pe partea de video nu ai ce butona. E destul de slab la lumina scazuta. Daca are un pic de lumina, filmeaza foarte bine. Dar nu l-am luat pentru filmare, ci pentru foto. Deci nu conteaza filmarea.

Ar fi interesant o camera care sa poata filma pe doua card-uri deodata, in caz ca se strica sau nu mai poate fi citit unul, sa-l ai pe celalalt. EX1 nu poate, dar cei de la Sony spun ca riscul sa ramai fara date pe card e 0, conditia e sa folosesti card-urile recomandate de ei.

Z5, Z7, Panasonic HMC150 nu sunt full hd si deja trecem la preturi destul de mari.

Ar fi interesant un FX1000 dar nu cu cmos ci cu ccd la aceleasi performante.

#31
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008
pt cei cu vx-uri si doriti sa treceti la hd...de sony z1u ce ziceti???...eu am avut cateva evenimente anul asta ''trase'' cu z1 si mi-a placut f mult cum se descurca si la lumina slaba,dar am filmat sd... nu hd...

#32
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
@ironzzz:
Panasonic HMC151 este fullHD 1920x1080 si nu e la un pret exagerat de mare, ajunge aprox cat fx1000, deci nu poti spune ca e scumpa.
Daca ar fi cu ccd, FX1000 nu ar mai ajunge la aceleasi performante, si sigur nu l-ai alege.

@zolygas: Z1 deja nu se mai fabrica, nu mai e de acutalitate. nu filmeaza progresiv la rezolutie maxima din cate vad, iluminare mai slaba decat Fx1000 (senzori ccd) . in schimb e interschmbabila pal/ntsc, poti folosi viewfinderul si lcd in acelasi timp. nu stiu cu ce ai comparat tu de zici ca se descurca bine in lumina slaba.... are 3 lux.

#33
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Panasonic HMC151 nu este full hd. Face upscaling sa ajunga la rezolutia asta.

Nu ma intelege gresit. Imi place FX1000 si sunt fan Sony. Dar se putea si mai bine. Ma refeream daca ar fi avut 3ccd si eventual chiar mai mari  ( de 1/2 ), altfel ar fi stat situatia.

Edited by ironzzz, 30 October 2009 - 15:33.


#34
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
In legatura cu panasonicul, asa e, am scris si eu mai sus, dar ce vrei la pretul asta? trebuia sa aiba o hiba majora. ideea e ca in final primesti totusi fullhd la o calitate mai buna decat daca ai face upscaling software.
Sunt camere ccd cu senzori de 1/2, dar tre sa platesti bani grei...

#35
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Sunt camere ccd cu senzori de 1/2, dar tre sa platesti bani grei...
[/quote]

Poate scot ei ceva gen ex1 la calitate, dar pentru bani mai putini, indiferent daca va fi Sony, Canon, Panasonic sau altceva si fara problemele cmos-ului. Important este sa avem acces la informatie in timp util. Eu personal sunt in cautare de o camera care sa intruneasca ceva conditii, dar deocamdata nu prea este pe piata la un pret mai normal ( pana in 4000 de euro sa zic )

#36
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postironzzz, on 30th October 2009, 15:27, said:

Panasonic HMC151 nu este full hd. Face upscaling sa ajunga la rezolutia asta.

Nu sînt full raster senzorii la Pana ci 960x540 pixeli adică fix jumate. Pînă la full imaginea e procesată de cameră.
Unii zic că s-ar vedea mai bine filmarea la 1280x720p decît fullhd.

Edited by vgabi, 30 October 2009 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate