Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#919
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Pe cate o luna cu posibilitate de prelungire.

#920
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
In octombrie o sa petrecem cateva zile in Bavaria si ii rog pe cei care stiu, sa-mi spuna de unde pot sa achizitionez un ghid  turistic despre Bavaria(  ma intereseaza hartile  oraselor Bamberg,Wurzburg,Rothemburg si Neuremberg deoarece vom calatori cu trenul si vom vizita orasele pietonal).Multumesc anticipat.

#921
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSef-chenko, on 25th June 2012, 20:53, said:

Pe cate o luna cu posibilitate de prelungire.
Greu, greu ... in sensul ca nu prea am auzit!
Vezi aici http://www.toytownge...hp?showforum=25 sectiunea Accomodation offered sau dai un anunt la Accomodation wanted
sau
Aici: http://www.immobilie..._zeit/index.jsp

Sectiunea este Wohnen auf Zeit, dar nu bag mana in foc ca este exact ce vrei tu.


View Postcarmen68, on 25th June 2012, 20:57, said:

In octombrie o sa petrecem cateva zile in Bavaria si ii rog pe cei care stiu, sa-mi spuna de unde pot sa achizitionez un ghid  turistic despre Bavaria(  ma intereseaza hartile  oraselor Bamberg,Wurzburg,Rothemburg si Neuremberg deoarece vom calatori cu trenul si vom vizita orasele pietonal).Multumesc anticipat.

Cauta ghidurile Lonely planet Germany (sunt in engleza). Anul trecut a facut cineva, tot asa, orasele Bavariei: Wurzburg, Bamberg, Nürnberg, Passau, cu cartea in mana si a fost extrem de multumit de ea. Descrie exact informatiile importante fara sa intre prea mult in amanunte. Fiecare oras are si o harta a centrului. Cel mai mult i-a placut Bamberg "adevaratul oras nemtesc" cum l-a denumit el.
Tip: Lindau e in Bavaria (in caz ca nu stiati).

[ http://media.lonelyplanet.com/shop/images/3454-Germany_travel_guide_Large.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#922
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postcarmen68, on 25th June 2012, 21:57, said:

In octombrie o sa petrecem cateva zile in Bavaria si ii rog pe cei care stiu, sa-mi spuna de unde pot sa achizitionez un ghid  turistic despre Bavaria(  ma intereseaza hartile  oraselor Bamberg,Wurzburg,Rothemburg si Neuremberg deoarece vom calatori cu trenul si vom vizita orasele pietonal).Multumesc anticipat.



pe langa achizitionarea unui ghid, poti scrie pt. harti si  materiale informative oficiilor turistice din orasele pe care vrei sa le vizitezi


BAMBERG -  http://www.bamberg.i...e/infomaterial/
NURNBERG - http://tourismus.nue...p/prospekte.htm  din pacate vad ca nu mai trimit decat in AT si CH brosurile  ( si chiar sunt bine facute! ) . poti incerca totusi  sa le scrii , poate ... . daca nu descarca de aici ce-ti trebuie   http://tourismus.nue.../downloads.html  . altfel , oficiul turistic e chiar langa gara , deci poti merge direct acolo cand ajungi .
WUERZBURG - http://www.wuerzburg...tadtplaene.html
ROTHENBURG - http://www.rothenbur...dex.php?get=121
daca te intereseaza si LINDAU - http://www.lindau-to...bestellung.html
alte destinatii in bavaria : garmisch-partenkirchen , fussen prin  romantische strasse  ( orar - http://www.touring-t...2012_RZ_low.pdf )  si castelele  ...

pt. biletele de tren , vezi ce e mai avantajos aici http://www.bahn.com/...er-ticket.shtml

#923
gicanul

gicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2003
sau poti merge la oficiul turistic al fiecarui oras si cei de acolo te indruma spre obictivele importante,primesti si harti,pliante.unele sunt gratis,pe altele am dat 1-2 euro.

#924
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Am fost la Nuremberg si Rothenburg si ma duc peste o luna si prin Wurzburg, gasesti usor peste tot harti si ghiduri, ala mare de la Lonely Planet e bun, eu sincer nu prea am nevoie ca ma uit pe net si nu prea folosesc harta dar e usor si e foarte simplu si cu trenul .

#925
biggun87

biggun87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.09.2011
Va salut!
A fost cineva anul asta sau anul trecut in Berlin?
Cam intr-o luna sau mai putin plec in concediu cu masina prin Germania, si vreau sa vad Berlin-ul si Munchen-ul.
Momentan ma intereseaza de Berlin, unde voi sta ~ 4 nopti, imi poate recomanda cineva un hotel mai bun asa dar good value?
Cu transportul public cum e? Au abonamente? Am inteles ca ar fi si niste carduri cu care ai reduceri pe la muzee si alte obiective turistice. A folosit cineva de pe aici asa ceva? Merita?

#926
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Pe ce site-uri pot gasi si eu cazari mai ieftine prin germania? In sensul de pana la 20 euro/noapte/persoana.
De booking.com stiu doar.

#927
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Imi poate spune si mie cineva cum sunt preturile la transportul in comun in Munchen?Exista abo pt 1 zi pe orice mijloc de transport sau pe tip de transport?Voi vizita 2-3 zile orasul si vreau sa stiu daca este mai rentabil sa merg cu masina personala si sa o las in parcari sau P&R(depinde de locatie) sau o las intr-un loc si folosesc transportul in comun-vorbim de 5 persoane.
Multumesc

#928
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
E destul de scumpa parcarea, undeva la un euro pe ora. Bilet iti poti lua de grup cu vreo 10 euro pe o zi intreaga, insa nu stiu cum e cu zonele in care e impartit orasul.

#929
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbiggun87, on 29th June 2012, 14:29, said:

... A fost cineva anul asta sau anul trecut in Berlin?
Cam intr-o luna sau mai putin plec in concediu cu masina prin Germania, si vreau sa vad Berlin-ul si Munchen-ul.
Momentan ma intereseaza de Berlin, unde voi sta ~ 4 nopti, imi poate recomanda cineva un hotel mai bun asa dar good value?
Cu transportul public cum e? Au abonamente? Am inteles ca ar fi si niste carduri cu care ai reduceri pe la muzee si alte obiective turistice. A folosit cineva de pe aici asa ceva? Merita?
Am fost noi în perioada 21-25 decembrie 2010. Mai întâi am citit primele 38 de pagini ale topicului, apoi am cerut informații, iar în final am povestit detaliat și cu poze tot sejurul (la pag. 40-41).
Recomandarea mea pentru tine referitor la Berlin: răsfoiește primele 38 de pagini și citește toate posturile ce se referă la Berlin, apoi citește atent paginile 39-40-41 (unde se vorbește mai mult despre Berlin). Vei obține multe informații legat de ce te interesează. Cazarea am făcut-o prin booking.com. Din păcate, începând cu pag. 42, topicul acesta nu mai conține parcă nici o informație importantă despre Berlin (sper să nu greșesc, rog să fiu corectat dacă am greșit).
În ce privește München-ul, încă nu l-am studiat cu atenție (nu e prioritar pt. mine în următoarea perioadă), dar știu că s-a vorbit destul de mult pe topic. Așa că atunci când "răsfoiești" paginile topicului, urmărește și informațiile despre München.

Aaa, încă ceva, în timp ce te documentezi, să ai tot timpul deschisă o hartă cu locul pe care-l studiezi (e bun și maps.google).


Sănătate și toate cele bune !

#930
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
@marcopolo80
Informatii tarife transport München le gasesti aici:
http://www.mvv-muenc...kets/index.html  -> Day Tickets

Preturile la P+R sunt mici in jur de 3 euro pe zi, dar cred ca depinde de zona. Dar daca ajungi in statia S-Bahn Daglfing, acolo nu platesti nimic ;)
Parcarea in centru e scumpa. Nu recomand sa mergi cu masina prin oras pentru ca transportul in comun e ok.
Atentie daca veniti in weekend-uri, S-Bahn-ul nu opreste in zona centrala deoarece se efectueaza lucrari!

#931
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Mersi pt raspuns,ca turist presupun ca zona alba si verde ar fi de ajuns pt achizitionarea ticketului de calatorie-am in plan Deutsche Museum,BMW Museum,Nymfenburg Palace+botanic Garden,residenz..schema transportului este foarte ok..daca cunosti orasul :)

#932
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
La ce ai specificat tu iti trebuie doar Ticket Innenraum (zona alba) adica numai pentru 4 inele.

#933
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
La inceputul lui Decembrie voi pleca cu familia intr-o vacanta in Germania, zona centrala-vest.

Aterizez pe Frankfurt si apoi vrem sa vizitam Frankfurtul si orasele din jur. Deci va fi ceva gen city break, piete de craciun, plimbari etc eu fiind oricum un mare fan Germania.



Planul ar fi: 2 nopti Frankfurt, 2 nopti koln si sa vizitez:
- frankfurt
- heidelberg (se merita ?)
- koln
- dusseldorf (se merita ?)
- bonn ( se merita?)

Intrebarea mea este daca sa stau 4 sau 5 nopti. Ce parere aveti?

#934
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ma documentez pentru un circuit cu masina in Germania, in afara de Munchen, Koln, Nuremberg pe care deja le-am vazut ce ar mai fi de vizitat, incepand cu Berlinul, probabil valea Rinului si celebrul oras spa Baden Baden, ce sa mai includ, sejurul va dura 10 zile?

#935
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postscoty, on 12th August 2012, 11:41, said:

Ma documentez pentru un circuit cu masina in Germania, in afara de Munchen, Koln, Nuremberg pe care deja le-am vazut ce ar mai fi de vizitat, incepand cu Berlinul, probabil valea Rinului si celebrul oras spa Baden Baden, ce sa mai includ, sejurul va dura 10 zile?


De la N-E la S-V: Rostock, Schwerin, Lubeck, Hamburg, Bremen, Dusseldorf, Bonn, Heidelberg, Freiburg. Ar mai fi si altele, da' nu le-am vazut, asa ca nu pot recomanda.

#936
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postscoty, on 12th August 2012, 10:41, said:

... incepand cu Berlinul ...
De la Berlin, mergând spre sud, ajungi la Dresda, un super-oraș. Iar la sud-est de Dresda, pe valea Elbei, este Elveția Saxonă. Mai demult am studiat îndelung zona, e de făcut o vacanță întreagă acolo, dar deocamdată încă n-am ajuns (doar în Berlin am fost).

@stedan: dacă nu ai fost încă într-un loc nu înseamnă neapărat că nu-l poți recomanda. Poate cunoști zona (adică poate ai planificat o viitoare vacanță acolo, poate ai văzut poze sau filmulețe etc.) înainte de a ajunge fizic acolo. Mie așa mi se întâmplă totdeauna. Sunt convins că ești de acord.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 12 August 2012 - 23:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate