Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Compresor auto 12 V

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
mazgalin

mazgalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2007
A mai incercat cineva compresorul de mai sus? Ceva pareri?

#38
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dupa mult timp pierdut si injuratori luate de la vecini cu acest soi de compresor care face mult zgomot degeaba, am luat o pompa de mana (20 lei la Lidl)
dai 20 de pompe si face cat 15 min de bazait enervant
plus ca faci si un pic de miscare

compresorul l-am pastrat pentru umflat mingi (de fotal, la una mare de plaja stai pana te dor urechile..), are cateva capete ascutite care se potrivesc doar in furtunul lui

Edited by aeon, 03 March 2014 - 14:38.


#39
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Un compresor la 50-100 lei are putere sa sufle praful din PC-uri? Ma gandesc sa-mi cumpar unul doar pentru asa ceva....

#40
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 xxvirusxx, on 04 martie 2014 - 12:54, said:

Un compresor la 50-100 lei are putere sa sufle praful din PC-uri? Ma gandesc sa-mi cumpar unul doar pentru asa ceva....
Nu! In acest caz, tie nu iti trebuie putere ci viteza cu care este suflat aerul. Or, acest lucru nu se poate obtine fara acumulare de aer (butelie).

#41
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Pentru pc-uri folosesc o pompa de picior pentru umflat saltele cumparata din supermarket , cum s-a spus mai sus , ai nevoie de debit nu de presiune . Nu e cea mai "avansata" tehnologie dar e ieftina si e multifunctionala.

#42
claudiu2005

claudiu2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2005
Eu am luat un compressor auto de masina la 12V 14A si este cel mai tare de pana acum. Am mai avut pana acum compresoare dinalea la 20 de lei unul care se incingeu de luau foc si mi-am dat seama ca la astea conteaza pana la urma puterea motorului ca la cel de 20 de lei de la 1 atmosfera incepea sa se simta ca baga greu motorul si dadea sa sa incetineasca unflarea rotii si nu mai spun ca pleca de pe loc si trebuia sa-l tin cu mana ca tremura. Incearca sa vezi daca mai sunt pe stoc dinastea bune,se trimite si in tara cu fan curier dar platesti tu transportul. www.3pc.ro

#43
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 claudiu2005, on 09 martie 2014 - 11:14, said:

Eu am luat un compressor auto de masina la 12V 14A si este cel mai tare de pana acum. Am mai avut pana acum compresoare dinalea la 20 de lei unul care se incingeu de luau foc si mi-am dat seama ca la astea conteaza pana la urma puterea motorului ca la cel de 20 de lei de la 1 atmosfera incepea sa se simta ca baga greu motorul si dadea sa sa incetineasca unflarea rotii si nu mai spun ca pleca de pe loc si trebuia sa-l tin cu mana ca tremura. Incearca sa vezi daca mai sunt pe stoc dinastea bune,se trimite si in tara cu fan curier dar platesti tu transportul. www.3pc.ro
Ce marca era compresorul asta din poze? Am mai vazut cu acelasi corp ,alta culoare,posibil alta firma....

#44
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Ca sa scurtez 3 pagini de discutii , un compresor auto de calitate trebuie sa :

- aibe un curent consumat de la 20 amperi in sus , 30 e perfect ( 360 Watts)
- un debit de la 70 litri/minut in sus
- timp de functionare de la 30 min in sus ( asta presupune un sistem de disipare a caldurii performant si eficient )

Restul sunt tinichele , zbarnaitori  !

Chiar si pompele manuale sunt proaste in ziua de azi , eu am cumparat una de picior cu doi cilindrii si era praf , garnitura scapa , mufa scapa , manometrul era praf , pana la urma am imrumutat una confectionata de un strungar , cu un manometru foarte bun adaptat pe furtun si era excelenta - dezavantaje : faci febra musculara dar e super  eficienta !

#45
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Poate intereseaza pe cineva:

Am compresorul asta de cateva luni, timp in care am reglat presiunea de cateva ori, cred ca de vreo 10 ori si am umflat o roata lasata aproape complet.

https://www.amazon.f...keywords=rac635

Producatorul zice ca umfla o roata complet in 3 minute.

Nu am remarcat sa se incalzeasca la o utilizare de 2-3 minute, ca mai mult nu dureaza pe o roata orice ar fi.

Eu ma declar foarte multumit de achizitie.

#46
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
L-ai cumparat de pe amazon sau e doar o poza de referinta ?

#47
delco

delco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.04.2011

 danero2004, on 08 octombrie 2017 - 13:18, said:

L-ai cumparat de pe amazon sau e doar o poza de referinta ?
Si eu am asa ceva,luat din Cora Lujerului acum cativa ani buni.
Singurul dezavantaj este ca manometrul nu mai indica cu acuratete,dar e vioi nevoie mare,are debit foarte mare,poti sa tii furtunul catre fatza pe post de ventilator

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate