Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Compresor auto 12 V

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am avut si eu un compresor din asta pentru o zi, 40 ron in praktiker, l-am probat azi si l-am comparat cu unul mai scump.
Ca si concluzii desi pe manometrul lui mi-a aratat ca a bagat presiune de la 2 la 2.5 de fapt nu bagase deloc.
Deci compresorul varza si manometrul prost.
Am fost si l-am returnat astazi si am investit in altceva banii, am cautat o pompa de picior dar cand am vazut ca e facuta de aceeasi firma care facea si compresorul m-am lecuit.
Cred ca o sa am grija de rezerva sa fie ok si daca vad pe undeva o pompa calumea o sa iau una de aia.
Ca si idee parerea mea ca manometrul tre sa aiba o rezolutie cat mai buna, asta de pe compresorul "meu" era de la 0 la 18 bari si avea marcaje din 0.5 in 0.5 bari.
Ala care il avea colegul meu avea cred ca marcaje din 0.1 in 0.1 si range pana pe la 6 deci mult mai ok.
Daca stiti de unde se poate lua un compresor de asta adevarat sau o pompa adevarata...as fi interesat.

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Eu am unu d-asta no name (20 sau 25 lei ) de doi ani si merge bine.
Am umflat si roata de tractor cu el si nu s-a prajit.

#21
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ai umflat roata de la 0 si nu s-a prajit?
In fine banuiesc ca nu trebuie mare presiune pentru roata aia, dar ca si volum de aer este enorm, iar la cum baga cel putin asta al meu nici o sansa.
Pune o poza cu el daca ai posibilitatea.

#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004
al meu, de la utilizare rara (de citeva ori in 3 ani) s-a sinucis prin ruperea bielei; operat, facut alta biela din textolit, uns bine si pus iar la treaba.

#23
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View Postbbogdanmircea, on 8th December 2010, 23:58, said:

Ai umflat roata de la 0 si nu s-a prajit?
In fine banuiesc ca nu trebuie mare presiune pentru roata aia, dar ca si volum de aer este enorm, iar la cum baga cel putin asta al meu nici o sansa.
Pune o poza cu el daca ai posibilitatea.
N-am umflat nici o roata de la 0 bar, dar de la 0,7 pana la 2,5 am umflat mai multe, fara sa-si dea duhul.
E ca asta din imagine. L-am luat ca tot imi scapa o roata, apoi l-am dat la tata-meu care de voie de nevoie a umflat si roti de tractor cu el cum am spus si inca e functional.
E foarte probabil sa fi prins unul cu noroc.

Attached Files



#24
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
hihi asa era si al meu probabil eticheta era alta.
l-am returnat ieri si o sa caut o pompa de picior.
macar manometrul de ar fi fost precis...da si ala arata de aiurea si avea o scala enorma de la 0 la 18 bar.

#25
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Eu mi-am luat prin primavara un compresor 12 V Michelin. E tot Made in China, dar merge foarte bine, umfla repede, manometrul e precis. L-am comparat cu celalalt manomentru pe care il aveam deja (e ala luat de la digitalworld, postat cateva posturi mai sus) si arata identic. :thumbup:
Pretul a fost 180 lei.

Attached Files


Edited by ticodriver, 09 December 2010 - 11:45.


#26
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Da chiar arata profi dar nu as da atata banet pe asa ceva.
O sa caut o pompa de picior dar si la aia sa verific cumva manometrul sa-l compar cu ceva.
Alta faza ca mi se pare si mare Michelinul asta, si deja tin prea multe chestii prin portbagaj.
Oricum compresorul la mine era ptr un singur scop, sa umflu roata in caz de o gasesc pe janta, in rest ma pot deplasa la cel mai apropiat peco sau vulcanizare. Dar pentru treaba aia cred ca gasesc alta solutie mai practica, o sa tin in masina un prelungitor (o teava) pentru cheia de roti si asta e in caz de roata pe janta pun rezerva si am rezolvat.
Am auzit pe undeva ca ar fi niste tuburi care contin aer comprimat de unica folosinta si care dau un burst de presiune ca sa-ti umflii o singura data roata? Exista asa ceva?

#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu stiu daca gasesti in comert, poate pe la un dealer, de obicei fac parte din kit-ul de reparatie a rotii, vin in echiparea masinii.

#28
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postbbogdanmircea, on 9th December 2010, 12:35, said:

Am auzit pe undeva ca ar fi niste tuburi care contin aer comprimat de unica folosinta si care dau un burst de presiune ca sa-ti umflii o singura data roata? Exista asa ceva?
Exista ce vrei tu si nu neaparat de unica folosinta
Sunt de doua tipuri: doar cu aer comprimat pt umflat si mai sunt unele care un lichid pe baza de latex ce astupa porii - chiar functioneaza, am probat.
costa vreo 15-20 lei cele simple si 30-50 cele cu solutie pt pori. Se gasesc aproape in orice benzinarie.
[ http://www.pentrumasinamea.ro/95-238-thickbox/spray-pentru-reparat-instantaneu-camere-si-sau-anvelope.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx1402, 10 December 2010 - 10:24.


#29
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
uuuu merci, daca e doar 20 ron pare o investitie ok asta daca ai roata pe janta si nu ai timp chef sa scoti cricul desfaci roata pui rezerva si apoi sa mergi pana la primul punct de vulcanizare.

#30
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
compresorul este o afacere buna dupa parerea mea. Sunt multumit de el de cand il am si il folosesc de obicei sa verific presiunea si sa mai bag aer in rotile mai desumflate.

#31
GoogleBot

GoogleBot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.12.2005
Aseara am gasit o roata pe janta si am luat un compresor de la un prieten. Am umflat-o la 2.5 in aproape 10 minute si am ajuns acasa fara probleme, fiind si destul de aproape. Dimineata evident ca iarasi era pe janta, am umflat-o din nou si am mers la vulcanizare. De data asta a durat in jur de 5-6 minute ca am turat motorul si astfel a umflat-o mult mai repede.
E vorba de un compresor destul de mic si usor, fara butelie. Proprietarul l-a folosit destul de mult pentru o roata care tot pierdea aer si dupa o stationare ceva mai lunga era pe janta.
Aveti vreo recomandare pentru un anume model, mic si usor, pana in 100-150 de lei?

#32
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
va recomand asa ceva

pe scurt: compresor auto, debit 72L/minut, se alimenteaza direct de pe bornele bateriei (NU de la bricheta), consum max.30A

Ca idee, o roata 31x10.5x15  (echivalent la 265x75xR15) o umfla la 2bar (de la 0) in aproximativ 3minute. Poate functiona pana la 40 minute in sarcina, deci mai mult decat suficient ptr nevoile uzuale. Cred ca gasiti pe Youtube filmulete cu acest compresor, demonstratii facute chiar de vanzatorul din RO (care e user al acestui forum, apropo  :naughty: )

Avantaje: umfla roata REPEDE, apoi umfla alta roata...REPEDE....apoi inca o roata....  etc.... ati prins voi ideea  :peacefingers:
Dezavantaje: costa ~280RON cu transport cu tot, e cam de 2-3 ori mai mare/greu decat un compreson din'asta din supermarket/benzinarie.

SFAT: nu umflati roti de Pegas cu el ca explodeaza camera  :coolspeak:

#33
esilviu2000

esilviu2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 27.01.2007
Ce parere aveti de compresorul din link?: http://www.emag.ro/c.../EJRVTBBBM/   Einhell e marca costa 50lei, l-a folosit cineva,

dar acesta  Black&Decker ASI300 la 329 lei daca l-a folosit cineva , parerile sunt binevenite daca merita banii sau nu ?: link  -   http://www.emag.ro/c...0/pd/EFVTDBBBM/

Mersi

Edited by esilviu2000, 29 December 2012 - 12:48.


#34
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Cel Einhell este modelul dupa care stai 15 minute sa-ti umfle o roata si care in timp iti `omoara` si  bateria. Probabil cel Black&Decker o fi mai rapid/special de costat atati bani .

Oricum n-as da 330 lei sa umflu o roata 1 data la 2-3 ani (atunci cand e o `urgenta`)

O pompa manuala buna costa aprox 30 lei .Avantajele acesteia sunt multiple  : umfli rapid (max 2-3 minute), nu omori bateria , arzi grasimi(faci sport) si costa mai putin.

Dupa ce am folosit de 2-3x un compresor gen Einhell am ajuns la concluzia ca cea mai buna este pompa manuala cu manometru

Edited by polizei, 29 December 2012 - 13:13.


#35
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013

View Postpolizei, on 29 decembrie 2012 - 13:00, said:

Cel Einhell este modelul dupa care stai 15 minute sa-ti umfle o roata si care in timp iti `omoara` si  bateria. Probabil cel Black&Decker o fi mai rapid/special de costat atati bani .

Oricum n-as da 330 lei sa umflu o roata 1 data la 2-3 ani (atunci cand e o `urgenta`)

O pompa manuala buna costa aprox 30 lei .Avantajele acesteia sunt multiple  : umfli rapid (max 2-3 minute), nu omori bateria , arzi grasimi(faci sport) si costa mai putin.

Dupa ce am folosit de 2-3x un compresor gen Einhell am ajuns la concluzia ca cea mai buna este pompa manuala cu manometru

Super tare forumul asta softpedia. Gasesti aici toate subiectele posibile si imposibile.
Cautam o pompa de masina si ma gandeam la compresor versus pompa de picior. Sunt pompe de picior care au chiar 2 cilindri ca sa umfli mai repede.
M-ai convins si pe mine, imi iau o pompa de picior cu manometru.

#36
razvan_25n

razvan_25n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2013
Eu am comandat de curand unul . E destul de bun. http://www.cmall.ro/...-12v-7-bar.html . Il recomand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate