Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Compresor auto 12 V

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Salut !  

       Stiti minicompresoare auto pt. umflarea rotilor ? Dar sa fie de calitate.  Eu am gasit ceva, modelul este    http://www.shop.edir...uge/pid/2800062
       In magazin l-am vazut la 280 RON. Dar e made in China.  L-a avut careva ?  ( Avantajul e si ca manometrul arata in bari. )

       Poate stiti si alte modele bune, dar nu din alea de pana-n  1 milion. As fi in stare sa dau  350 RON pe unul, dar nu mai mult, ca nu se merita.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Toate sunt la fel, stai calm. Dupa toate stai muuulta vreme sa umfli o roata. Daca e pe janta nici macar n-are rost sa te chinui.
Eu am unul ieftin, mai reglez cu el presiunea in roti si umflu diverse chestii gonflabile - mai mult vara.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
La 12v si fara butelie.. nu te poti astepta la minuni :(
Eu am un chinezism din Metro, dar dupa 20 de min ma doare capu si frige foarte tare...

#4
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
eu am unu din carrefour la oferta 20 ron.e bun pentru diverse obiecte dar pentru un cauciuc dureaza 5 minute plus ca frige ca draq.
cei drept ma simt multumit de el in raport calitate/pret

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
il cumperi pe cel mai ieftin si il pastrezi pt urgente, gen gasesti roata desumflata de copii/proprietarul garajului blocat. in rest verifici presiunea din roti la benzinarie...

am unu' ieftin cumparat acum mai mult de 10 ani si inca mai merge... i-am schimbat cablul de alimentare desi probabil nu merita efortul...

Edited by H725, 29 October 2009 - 09:39.


#6
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Am si eu o jucarica d-asta, luat pe vremea cand costa 15 lei pe la carefura, (mai mult de 4 ani in urma, cred!) si o folosesc ori de cate ori am nevoie. Da, ca sa umfli o roata mai mare, cum am la Forester te cam plictisesti pe langa el, dar ce conteaza? Pierd si eu douaj'de minute de doua ori pe an ca sa fac presiunea in roti (in general cand trec vara-iarna sau invers) si gata! Manometrul arata ora exacta, numarul de la pantofi sau codul postal, in nici un caz presiunea corecta, dar nu conteaza, eu il folosesc doar pentru a-mi pune exact aceeasi presiune in roti stanga-dreapta. Si prefer aceasta varianta, decat pe la vulcanizari unde si aia au manometre care se invart dupa fazele Lunii, asa ca intr-un final tot la sandramaua mea ajung. Azot nu pun. Mai umflu si cate o minge de-a lu' fii-mea, bicicletele cand mi-e lene sa dau din tricepsi. Cei mai eficienti 15 lei cheltuiti vreodata  :lol:


PS: Daca vedeti in dreptul postului meu reclama cu antonescu, eu n-am nicio vina! 'tu-i bipu-n bip sa-i bip!  :puke:

Edited by Zetics, 29 October 2009 - 09:47.


#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

 media_, on 24th October 2009, 06:12, said:

Salut !  

       Stiti minicompresoare auto pt. umflarea rotilor ? Dar sa fie de calitate.  Eu am gasit ceva, modelul este    http://www.shop.edir...uge/pid/2800062
       In magazin l-am vazut la 280 RON. Dar e made in China.  L-a avut careva ?  ( Avantajul e si ca manometrul arata in bari. )

       Poate stiti si alte modele bune, dar nu din alea de pana-n  1 milion. As fi in stare sa dau  350 RON pe unul, dar nu mai mult, ca nu se merita.
Am de 4 ani compresor (afisaj digital) Michelin de la praktiker ,mai mic decat o pompa clasica, rezistent, in fiecare toamna si primavara il folosesc pt. 12 roti (inlocuiesc rotile, janta+guma , vara- iarna la 3 masini) mai mult pt. completari si este mai precis decat ce au unia de la vulcanizari!

Edited by mihaiC1, 29 October 2009 - 10:49.


#8
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Chinezariile astea de Metro se recomanda sa fie folosite 8-10 minute cu pauze la fel.Eu am ars un vaporel de asta dupa 15 minute,nu stiu cum altii stau cu el 20 min...Mirosea a plastic topit si frigea ca micu' pe gratar.In principiu e bun sa iti faci presiunea la roti daca nu e pe janta si daca nu te c..i pe tine,ca altfel ai incurcat-o.
Eu l-am luat din Plus,nu au departament de service.Imi place la ei ca daca se strica ceva electronic,pe baza bonului il schimba automat.Eu l-am ars,l-am dus la ei si mi l-au inlocuit.Pe asta l-am imprumutat la un prieten,care la imprumutat la cineva de la distanta...deci mi-am luat adio de la el.Nu e o pierdere prea mare,dar parca e cat de cat util in masina.Uneori...

#9
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Am avut si eu unul din Cora(am de fapt), si banuiam ca indica un pic aiurea , am umflat rotile asa pe la 2,1 iar cand m-am dus la vulcanizare era de fapt 3,5 . M-am lecuit :)

#10
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Atentie la cum cititi indicatoarele de presiune, majoritatea arata in BAR si PSI, daca nu ma insel dupa un calcul de-al meu 3 PSI = 2.2 BAR. Eu am luat pana la urma la garaj un compresor de 25L ca sa-l folosesc la mai multe lucruri si e chiar util, am si unul de-asta la 12 Volti care si-a facut treaba intotdeauna dar in nici un caz sa umfli roata de la zero. De exemplu am umflat saltele de plaja sau alte articole fara probleme, mingea la copii etc. E util.

#11
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Dar cu o pompa de picior Michelin poti sa umfli o roata aproape de la  zero ? ( ma refer intr-un timp rezonabil ). In principiu cumperi o pompa pentru reglaj, dar o data e suficient sa fii nevoit sa umfli de la zero ; asadar vreau sa am ceva in portbagaj pe care sa ma bazez.

Edited by media_, 29 October 2009 - 19:34.


#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Poti !! dar cu ce febra musculara  :lol: !
Pompele de mana , picior, electrice sunt pt. completari cand o roata are probleme! de cand conduc nu am avut 2 cauciucuri taiate simultan, mai e si roata de rezerva la care multi schimba rotile si roata de rezerva e nou-nouta, vulcanizari sunt f.dese!

#13
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007

 rppoe, on 29th October 2009, 12:57, said:

Atentie la cum cititi indicatoarele de presiune, majoritatea arata in BAR si PSI, daca nu ma insel dupa un calcul de-al meu 3 PSI = 2.2 BAR.

1 bar = 14,5 psi

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vreti sa masurati precis un gauge digital este ideal, cel de pe compresor poate sa nu indice corect mai ales cand umfla si i se opune rezistenta mai mare.

Edited by andreic, 14 November 2009 - 06:00.


#15
PREDATORUL

PREDATORUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.07.2005
Sa-nteleg ca:
1) nu exista un compresor mic, fara butelie, la 12V, care sa umfle roata de la zero intr-un timp rezonabil.
2) cel mai des asemenea compresoare se folosesc pentru verificarea presiunii la toate rotile si umflarea sau dezumflarea lor cu putin (pana la presiunea dorita).
3) este de dorit sa se faca si o masuratoare de backup la vulcanizare, eventual o corelare a manometrului lor cu manometrul tau.
4) compresoarele mici si mai scumpe sunt mai precise, nu neaparat mai puternice.

Iar cum la vulcanizari parca se masoara presiunea in diferite sisteme internationale, as proceda la verificarea presiunii la aceeasi vulcanizare, iar in functie de gradul de confort resimtit, voi adjusta presiunea tot la ei.
De ex. daca ma duc la ei si pun 2.2 la toate rotile si simt dupa aia ca masina ma zdruncina prea tare, voi reveni si voi pune 2.0 la toate rotile.

Nu mai zic de cazul ideal in care masina are manometru si compresor incorporat, putand face umfla si dezumfla rotile din mers  :D

#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Foarte bine ai concluzionat.
Intre timp, mi-am luat un manometru, daca las rotile la 2.0 dupa indicatiile lui e ok. ;)

#17
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Am unul de cativa ani luat din bazar de la "rusi' si este ok, 5-7 min. umfla roata - doar manometrul indica cu aproximatie.
L-am folosit doar de cateva ori pt. urgente eu sau dat la prieteni - de obicei roata desumflata in parcare, dupa care verificat la vulcanizare.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 PREDATORUL, on 17th February 2010, 10:39, said:

Sa-nteleg ca:
1) nu exista un compresor mic, fara butelie, la 12V, care sa umfle roata de la zero intr-un timp rezonabil.
Depinde ce inseamna rezonabil, mie cateva minute nu mi se pare mult.

 PREDATORUL, on 17th February 2010, 10:39, said:

3) este de dorit sa se faca si o masuratoare de backup la vulcanizare, eventual o corelare a manometrului lor cu manometrul tau.
Nu cred, sunt cele mai decalibrate iar presiunea corecta se masoara static deci nu in timpul umblarii :)

 PREDATORUL, on 17th February 2010, 10:39, said:

4) compresoarele mici si mai scumpe sunt mai precise, nu neaparat mai puternice.
Nu neaparat.

 PREDATORUL, on 17th February 2010, 10:39, said:

De ex. daca ma duc la ei si pun 2.2 la toate rotile si simt dupa aia ca masina ma zdruncina prea tare, voi reveni si voi pune 2.0 la toate rotile.
Nu are importanta ca te zdruncina daca presiunea e corecta, schimbi suspensii altele... Presiunea rotii la rece trebuie sa fie cea recomandata si ajustata vara/iarna ca variaza.

Un manometru cu acuratete buna si rapid este http://www.digitalwo...rii-anvelopelor

Edited by andreic, 17 February 2010 - 12:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate