Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

local area connection

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
GeraltOfRivia

GeraltOfRivia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2010
tin sa mentionez ca folosesc windows xp SP 3.

#20
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

 MembruAnonim, on 20th October 2009, 23:10, said:

...
Te contrazic, am avut XP cu SP2 si nu am avut problema celui care a initiat topica; cateva persoane cunoscute mie au net de la Romtelecom, Win XP SP2, desigur modem ADSL si nici acestea nu au probleme. Cum iti explici asta ?

Shahrukhkhan:
1. nu ai specificat ce antivirus ai; sugerez sa dai pinguri in google.ro si sa tii minte valorile dupa care treci la 2
2. cauta si descarca kiwi linux(distributie linux exclusiv ptr romani), invata cateva chestii despre linux, rulezi cd-ul live dupa ce arzi acel iso si urmezi wizard ptr conexiunile de tip pppoe si din nou dai pinguri in google.ro. (tutorial kiwi linux ai aici: http://www.videotutorial.ro/?p=538 )

Daca exista diferente sesizabile inseamna ca ai un virus(virusii se folosesc de conexiunea de internet existenta ptr a se transmite mai departe), daca nu inseamna ca ceva din windows nu mai merge cum trebuie.

Edited by creatura85, 13 July 2010 - 17:17.


#21
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

 GeraltOfRivia, on 13th July 2010, 17:52, said:

tin sa mentionez ca folosesc windows xp SP 3.
Ce abonament ai? CableLink sau FiberLink?

#22
GeraltOfRivia

GeraltOfRivia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2010
FiberLink de 100mb

#23
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Se intampla ca la windows XP cu orice service pack si conexiune pppoe de la rds sa iti dea "This connection has limited or no connectivity." acest lucru se intampla datorita faptului ca tu ai setat tcp/ip-ul sa aloce automat ip-uri iar in retea este posibil sa nu existe niciun server de dhcp, teoretic trebuie sa existe un server de dhcp pentru toate segmentele de retea. Ca sa scapi de eroarea asta poti sa faci 3 lucruri:

1) intri la proprietatile placii de retea, debifezi tcp/ip de la placa de retea cum zice marchand mai sus

2) intri la proprietatile placii de retea, debifezi "Notify me when this connection has limited or no connectivity"

3) intri la proprietatila placii de retea, proprietati tcp/ip si acolo in loc de "obtain an ip address automaticly", bifezi "use the following ip" bla bla si introduci un ip privat, gen 1.2.3.4 sau 192.168.254.254, orice netmask, fara gateway, problema este ca ai sanse ca ip-ul privat care-l pui tu sa fie folosit de altcineva si atunci vei primi o alta eroare :)

eu prefer optinea 2:)
bafta

#24
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 sizan, on 17th July 2010, 09:45, said:

3) ... si introduci un ip privat, gen 1.2.3.4 sau 192.168.254.254...
De cand 1.2.3.4 este un ip privat?

#25
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

 soft0811, on 17th July 2010, 10:43, said:

De cand 1.2.3.4 este un ip privat?

oh well a prins ideea cred

#26
GeraltOfRivia

GeraltOfRivia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2010
multumesc pt raspuns.vad ca sa rezolvat singur nu imi mai apare "limited or no conectivity" :D ,dar daca imi mai apare o sa aplic solutiile mentionate mai sus.ms inca o data

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Si mie mi-a aparut de vreo doua saptamani problema asta :)). Pana acum mi-a fost lene sa fac setarile astea la placa de retea, dar acum ma bag sa le fac ;)

#28
assasinrex

assasinrex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2011
Si eu am aceasi problema!!!  :deadtongue:  PLZ Help me



    Anunturi

    Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

    "Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

    Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

    www.neurohope.ro

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate