Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#127
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Acum ne-am intors dintr-o mica excursie de 4 zile (3 nopti) in Sicilia:
- cazare in Catania, in centrul vechi, intr-un fel de pensiune/hotel care inchiriaza camere in sistem B&B (Breakfast in bed) 70 EUR/pers
Avantaje:
- Foarte comod, aproape de obiective, acces usor la mijloace de transport, aproape terase, cafenele etc
- Curatenie, personal foarte amabil si dispus sa te indrume spre locuri de vizitat, am primit o harta cu obiectivele de vizitat, ne-a incercuit locurile de vizitat, de mancat, plaja, cu ce ajungem etc
Dezavantaje:
- terase aproape = muzica, zgomot mare pana dimineata

In Catania se pot vizita diverse biserici (personal nu ma omor cu asta), ni s-a spus ca sunt peste 200 de biserici, am vazut in de afara un castel ca am ajuns noaptea, piata de peste, spectaculoasa, poti vedea toate neamurile de animale de mare, scoici, arici de mare, pesti spada, ton de sute de kg, legume, fructe, branzeturi. Am vazut de vanzare si carne de …cal, se pare ca e specific zonei consumul de carne de cal.
Micul dejun specific, Granitta cu briosa, un fel de inghetata cu diverse arome, foarte apreciate fistic si migdale, servite impreuna cu un fel de gogoasa calda…cam ciudat pt micul dejun.
Eu sunt fan peste, a.i. am incercat tot ce am putut pe baza de peste si fructe de mare. Un fel obisnuit de peste costa cca.12-15 EUR si e de marime medie. Am gasit si restaurante unde puteai opta pt un meniu (peste, carne sau spaghete) format din aperitiv, fel principal (gen orez cu fructe de mare sau paste cu sos), salata si vin, bere, apa etc. toate cam la 15 EUR.O bere la 0.33 = 3-6 EUR in restaurante si terase, in supermarket am cumparat 1litru ca 2,6 EUR. Unele restaurante mentioneaza in meniu ca anumite feluri sunt facute din produse congelate (scoici, peste) altele fac doar din ingrediente proaspete.
Ca plaja, am vizitat si ne-a placut Taormina, spectaculoasa, o plaja pozitionata intr-un golf cu apa ff limpede si f sarata, era asa limpede ca puteai vedea pestisori pe langa tine in apa.Dezavantaj maxim, e plaja cu pietre, nu cu nisip. E o experienta dureroasa mersul si sezutul pe pietre. O bere pe plaja 6 EUR. Din Catania in Taormina se poate ajunge cu autobuzul de la autogara. Noi am gresit si am luat un autobuz care mergea f incet si a facut cca.2 ore pt ca avea traseul prin toate micile sate/oraselele de pana la Taormina dar, pana la final ne-a placut mai mult pt ca am avut ocazia sa vedem multe locuri pe care altfel nu le-am fi vazut. Am inteles ca autobuzul pe care trebuia sa-l luam era cumva mai direct, altii ne-au spus ca trenul ar fost mult mai rapid. Nu cred ca am mai avut asa emotii la urcarea unui drum cu autobuzul. Spre finalul drumului se urca un munte cu serpentine extreme, curbe f stranse fara vizibilitate si drum ff ingust, erau momente cand aveam impresia ca jumate de autobuz e in prapastie…horror! Odata ajunsi in varf, putem vedea o mica asezare cu stradute f abrupte, plina de magazine de suveniruri, inghetata, restaurante etc Am mancat aici la o terasa, aveau pestii si fructele de mare la intrare, intr-o vitrina si puteai sa-ti alegi ce sa-ti pregateasca. Masa 3 pers, peste, salata, ape, paine =cca.80 EUR (scump !)
Distractia maxima e cand te hotarasti sa mergi la plaja. Plaja este jos, la baza muntelui, se poate cobora pe scari (mii de scari ) sau cu telecabina. Noi am optat pt scari astfel ca m-am intors din Sicilia mult mai slab decit venisem pt ca a trebuit sa le urcam si la intoarcere. Cred ca am coborat aproape 45 min. Cum am spus, apa ff limpede, ca un izvor de munte dar, pietrele strica tot, e o senzatie neplacuta la fiecare pas si, mai ales cand intri in apa, apa fiind cumva mai jos decit plaja. Exista si mici plaje private (contra cost) cu nisip si sezlonguri.
In ultima zi am fost la plaja publica in Catania, total opus Taorminei. Ceva gen Vama Veche, plin de pet-uri, hartii, crengi de pomi si apa murdara.

Alt punct de interes este vulcanul Etna. Noi am optat pt o mica excursie cu ghid specializat, a costat 59EUR/pers cu preluare dimineata de la hotel cu un RangeRover si plimbat pana seara la 18.00. A meritat toti banii. Am fost 8 pers cu ghidul si a constat in vizitat diferite puncte de interes de pe tarm, cu explicatiile de rigoare, vizitat un sat unde era o mica cascada formata dupa ce a erupt Etna cu mii de ani in urma, am luat masa la un mic restaurant local (inclus in pret) cu produse traditionale siciliene, masline, carnati sicilieni, vin, fructe etc. Am vazut peste tot lamaii plini cu fructe, portocali si maslini. Chiar si la restaurant era o gramada imensa de portocale si langa o presa pt facut suc, totusi pretul era piperat 3 EUR in pahar obisnuit. A urmat drumul de urcare catre Etna, si o vizita intr-o pestera formata dupa eruptie. Am vazut case acoperite de lava ultimelor eruptii, peisaje selenare. Sus la poalele vulcanului sunt cateva restaurante si rulote din care se vand chestii din miere. Mierea este indeletnicirea principala a oamenilor din zona Etna, se pare ca este o flora foarte bogata. Se vand multe chestii “turistice” cu miere gen borcanele cu miere si migdale, nuci, miere cu fistic, capsuni, miere de castan, eucalipt, floare de portocal ghidul ne-a spus ca sunt si multe contrafacute. Noi am urcat pe Etna pana la primul nivel, pt mai sus trebuie luat telecabina si costa parca vreo 50 eur si peisajul e la fel ca mai jos. Pana la primul nivel se poate urca pe o poteca obisnuita, peisajul e spectaculos, selenar, numai lava pietrificata, cratere adormite etc Trebuie haine groase pt ce e frig si vant puternic.
Se gasesc tot felul de figurine facute din lava, marea majoritate kisch-uri. Sa nu uit, cumparati suveniruri din Catania sau chiar Taormina, am vazut ca in aeroport pretul e dublu sau triplu.
Cam asta ar fi pe scurt, poate voi posta si niste poze din cele 360 pe care le-am facut.

#128
malenache

malenache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009
Si eu plec pe 25 iule pentru o luna in Sicilia.Am cazare asigurata in Palermo.De unde sa incep viziterea Siciliei.Sa o iau prin sud sau pe traseele descrise de voi in acest forum.Cine imi poate spune ceva si depre sudul Siciliei.O alta intrebare este daca este mai ieftin sa iau din Sicilia o excursie de citeva zile in Malta?

#129
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
Pai stai o luna si te mai intrebi daca merita sa dai o fuga prin Malta ??
Nici sa nu te gandesti sa ratezi excursia, ai ferry.
Poti lua o excursie organizata din Sicilia sau pe cont propriu - numai sa mergi ! Oricum iesi mai ieftin, decat daca pleci din RO si poti alege doar 3-4 zile sa stai, daca nu rezista buzunarul. Daca iei din RO excursie trebuie sa stai min. o saptamana.
O mica atentionare: lira malteza e f. "grea".
Cat despre Sicilia, poti sa o iei pe unde vrei tu: sud, vest, est...habar nu am, ai o luna sa o vezi.

#130
malenache

malenache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009

View Postmetalactual, on 30th June 2011, 20:14, said:

Pai stai o luna si te mai intrebi daca merita sa dai o fuga prin Malta ??
Nici sa nu te gandesti sa ratezi excursia, ai ferry.
Poti lua o excursie organizata din Sicilia sau pe cont propriu - numai sa mergi ! Oricum iesi mai ieftin, decat daca pleci din RO si poti alege doar 3-4 zile sa stai, daca nu rezista buzunarul. Daca iei din RO excursie trebuie sa stai min. o saptamana.
O mica atentionare: lira malteza e f. "grea".
Cat despre Sicilia, poti sa o iei pe unde vrei tu: sud, vest, est...habar nu am, ai o luna sa o vezi.

Obligatoriu ma voi duce.Sa stii ca de la 1 ian 2008 nu mai exisa lira malteza.Acum au si ei euro.Am mai fost in Malta dar cu Malta Travel.A fost o excursie scumpa.Avion direct nu exista din Rom.Malta este foarte frumoasa.Vreau sa revad Laguna Albastra

#131
stelpop

stelpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.08.2009

View Postmalenache, on 30th June 2011, 13:26, said:

Si eu plec pe 25 iule pentru o luna in Sicilia.Am cazare asigurata in Palermo.De unde sa incep viziterea Siciliei.Sa o iau prin sud sau pe traseele descrise de voi in acest forum.Cine imi poate spune ceva si depre sudul Siciliei.O alta intrebare este daca este mai ieftin sa iau din Sicilia o excursie de citeva zile in Malta?

Nu se rateaza in Sicilia plaja de la FONTANEBIANCHE, orasele ENNA si SIRACUSA, vinul de la MARSALLA, stridiile de cultura de la MESSINA, insulele EOLIE-toate, pizza de LA LUNA din ACI CASTELLO, cluburile de noapte din  PALERMO, fetele de la GIARDINNI NAXOS si daca treci stretto baga un  burger de inghetata pe faleza din REGGIO C.

E cam putin o luna pentru a vedea Sicilia.!!Da poate fi un inceput!Vacanta frumoasa! :thumbup:

#132
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postmetalactual, on 30th June 2011, 19:14, said:

O mica atentionare: lira malteza e f. "grea".


Care lira malteza, bre?? Ca sunt ani buni de cand au si ei Euroi?

#133
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008
Ca tot veni vorba de Malta, aveti idee cam cat ar costa ferry pana acolo, evident cu plecare din Sicilia?

merci

#134
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006
Ceva pe la 90 eur dus-intors/adult.



View Postoprea_rd, on 25th July 2011, 09:43, said:

Care lira malteza, bre?? Ca sunt ani buni de cand au si ei Euroi?

Euro este moneda, nu mai au lire malteze  :notangel: ma bad.

#135
danutzadincan

danutzadincan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.07.2008
Buna tuturor,
A gasit oferta la avion pentru Catania. Ne ducem cu 2 copii (3-7 ani). Unde-mi recomandati sa ne cazam. Vrem sa facem numai plaja si poate sa ne plimbam putin. De 2 ani mergem pe insule in Grecia si as vrea sa mai schimbam peisajul. Se merita sa mergem pana acolo?
Multumesc.

#136
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 25.12.2005

View Postdanutzadincan, on 24th August 2011, 15:31, said:

Buna tuturor,
A gasit oferta la avion pentru Catania. Ne ducem cu 2 copii (3-7 ani). Unde-mi recomandati sa ne cazam. Vrem sa facem numai plaja si poate sa ne plimbam putin. De 2 ani mergem pe insule in Grecia si as vrea sa mai schimbam peisajul. Se merita sa mergem pana acolo?
Multumesc.
Pentru plaja nu...In Taormina este superb . Una din cele mai faine locatii. Plaja in Giardini Naxois. Cafeluta , shopping , distractie in Taormina. Plaja excelenta. :thumbup:

#137
corneliap33

corneliap33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.03.2008

View Postdanutzadincan, on 24th August 2011, 14:31, said:

Buna tuturor,
A gasit oferta la avion pentru Catania. Ne ducem cu 2 copii (3-7 ani). Unde-mi recomandati sa ne cazam. Vrem sa facem numai plaja si poate sa ne plimbam putin. De 2 ani mergem pe insule in Grecia si as vrea sa mai schimbam peisajul. Se merita sa mergem pana acolo?
Multumesc.
Cu copii asa mici cred ca mai potrivit este Cefalu, insa este ceva mai departe de Catania unde probabil veti ateriza...
Pentru plaja in Taormina mai dificil cu scarile,. telecabina...

#138
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 25.12.2005

View Postcorneliap33, on 12th October 2011, 14:48, said:

Cu copii asa mici cred ca mai potrivit este Cefalu, insa este ceva mai departe de Catania unde probabil veti ateriza...
Pentru plaja in Taormina mai dificil cu scarile,. telecabina...
Pentru Cefalu..Aeroport Palermo.
Plaja NU exista in Taormina  . Stati in Giardini Naxos (50km de Catania).

#139
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008
a fost cineva pana acum la carnavalul din Acireale?

#140
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 25.12.2005
Nu am fost ! Am stat in acest superb oras 3 zile in octombrie...Am auzit de el. Este minunat  :peacefingers:

#141
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postalex321, on 9th January 2012, 22:44, said:

Nu am fost ! Am stat in acest superb oras 3 zile in octombrie...Am auzit de el. Este minunat  :peacefingers:

E departe de Catania, tu ai stat chiar in Acireale?
Ma gandeam sa ne ducem de carnaval (in februarie), dar nu stiu cum e vremea in perioada aia, daca n-ar fi mai indicat sa mergem spre vara/toamna...

#142
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 25.12.2005

View Postblue_c, on 10th January 2012, 14:54, said:



E departe de Catania, tu ai stat chiar in Acireale?
Ma gandeam sa ne ducem de carnaval (in februarie), dar nu stiu cum e vremea in perioada aia, daca n-ar fi mai indicat sa mergem spre vara/toamna...
Da chiar in Acireale. Catania este la 20 minute. Ai autobuz - 4-5 euro. Taxi 15 euro ..cam asa...
Puteti sa mergeti mai departe pina in Giardini Naxos , Taormina. Cam o ora de mers...

Dar pentru carnaval Acireale este splendid .

Cit despre vreme..in octombrie , pe la inceput am facut plaja si baie in Giardini Naxos. Iar la vara ma duc din nou in Taormina... :coolspeak:  :coolspeak:
In februarie e foarte fain am auzit.

Edited by alex321, 10 January 2012 - 15:45.


#143
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postalex321, on 10th January 2012, 15:42, said:

Da chiar in Acireale. Catania este la 20 minute. Ai autobuz - 4-5 euro. Taxi 15 euro ..cam asa...
Puteti sa mergeti mai departe pina in Giardini Naxos , Taormina. Cam o ora de mers...

Dar pentru carnaval Acireale este splendid .

Cit despre vreme..in octombrie , pe la inceput am facut plaja si baie in Giardini Naxos. Iar la vara ma duc din nou in Taormina... :coolspeak:  :coolspeak:
In februarie e foarte fain am auzit.

multumesc frumos pentru raspunsurile date!
as mai avea cateva intrebari:
- 3-4 zile sunt suficiente sa vizitam zona? nu vreau sa ne limitam doar la carnaval, daca tot ajungem acolo as vrea sa vedem cat mai multe , cine stie cand vom mai reveni...
- ce am putea sa mai vizitam? - e suficient un raspuns succint, o sa aprofundez eu ulterior, pana acum am aflat de Taormina, Giardini Naxos, Etna (o fi  posibil in februarie?), Catania...
-unde sa ne cazam, in Acireale sau Catania, pt a ajunge usor la toate obiectivele?

multumesc :worthy:

#144
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,057
  • Înscris: 25.12.2005

View Postblue_c, on 10th January 2012, 19:46, said:

multumesc frumos pentru raspunsurile date!
as mai avea cateva intrebari:
- 3-4 zile sunt suficiente sa vizitam zona? nu vreau sa ne limitam doar la carnaval, daca tot ajungem acolo as vrea sa vedem cat mai multe , cine stie cand vom mai reveni...
- ce am putea sa mai vizitam? - e suficient un raspuns succint, o sa aprofundez eu ulterior, pana acum am aflat de Taormina, Giardini Naxos, Etna (o fi  posibil in februarie?), Catania...
-unde sa ne cazam, in Acireale sau Catania, pt a ajunge usor la toate obiectivele?

multumesc :worthy:
Siracusa , Agrigento , Etna in plus...(cel putin).Ar trebui cam 6 zile
Acireale sau Giardini Naxos pentru cazare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate