Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#109
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 OvidiuNS, on 24th January 2011, 05:23, said:

Salutare !

5. Noto + Cavagrande di Cascibile (cu coborât/urcat la lacurile și cascadele de pe cursul râului); eventual și Ragusa dacă ajunge timpul.

pai ai putea sa mergi in Noto ziua si sa ajungi in Ragusa Ibla dupa aceea,pe seara, cred ca merita cu prisosinta. in Noto sa mananci inghetata de la cofetaria de pe strada principala, eu zic ca e cea mai buna pe care am mancat-o vreodata. am tot citit despre asta si nu am crezut, acum sunt insa sigur
numai bine

#110
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

 flc, on 24th January 2011, 16:08, said:

pai ai putea sa mergi in Noto ziua si sa ajungi in Ragusa Ibla dupa aceea,pe seara, cred ca merita cu prisosinta. in Noto sa mananci inghetata de la cofetaria de pe strada principala ...

Exact așa mă gândeam și eu. Nu știu însă dacă apa nu e prea rece dimineața, pe râu. În video-uri, ăia fac baie dimineața, cam așa bate soarele. Cred că dacă e rece o să ne mulțumim să facem poze și clipuri video. E clar că asta va fi ordinea de vizitat: Cavagrande, apoi Noto, și la sfârșit Ragusa. Mă gândeam că nu ajunge timpul, că Ragusa e mare.

Merçi pt. pontul cu înghețata !

Apropo de Noto, am văzut pe net niște poze din Noto cu o stradă plină de flori multicolore pe centru (pe toată lungimea străzii). Ce stradă e aia, cea principală ? Mă gândesc să nu fi fost vreun festival, ceva. Ce știi ?

Și încă ceva, ai vreo sugestie de parcare în Noto și Ragusa ?

Sănătate și mulțumiri maxime anticipate !

Edited by OvidiuNS, 24 January 2011 - 23:10.


#111
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 Basti, on 21st January 2011, 16:57, said:

Salut popescub,

excelenta idee de a sarbatori ...

Vacanta placuta!

Multumesc de raspuns! Da, stiu ca 2.5 zile este insuficient pt Sicilia (de fapt nici nu mi-au propus sa vad insula ci doar Catania+Taormina, de fat mai mult Taormina) insa nu ai ce-i face, zilele de concediu sunt limitate iar locurile frumoase sunt atat de multe incat nici nu mai stii cum sa le imparti...
Insa iesirea asta e doar asa... servarea unei aniversari intr-un loc frumos, nu e neaparat un "concediu turistic" :)
Intre timp am mai studiat si cred ca am renuntat la ideea cu trenul deoarece gara din Taormina pare intr-adevar cam departe de centru... Si am inteles ca taxiul de la gara pana in centru ar fi cam 20 euro, deci nu am facut nici o afacere...
Insa acum am alta dilema... nu stiu daca sa stau in Catania sau in Taormina :).
Planul initial era sa stam in Catania (am si rezervat hotel) fiindca e mai ieftin si comod (aproape de aeroport, transferul e simplu), iar de aici sa fugim o zi in Taormina.
Insa dupa ce am mai studiat si am observat ca Taormina este totusi de o frumusete deosebita (pe cand Catania nu pare sa fie mai mult decat un oras italian modest), in weekendul asta am facut rezervare si la un hotel in Taormina :).
Astfel ca acum, cu o luna inainte de plecare am rezervare la 2 hoteluri, tre sa renunt la unul, nu stiu la care...
Ceea ce este clar e ca a vrea sa stau la hotelul din Taormina (sa petrec 2.5 zile doar acolo, nu ma deranjeaza, nu vreau sa bifez cat mai multe vreau sa ma simt bine intr-un loc frumos) insa marele dezavantaj este transferul de la aeroport la hotel. Exista un autobuz direct insa pleaca de la aeroport cam la 3 ore dupa ce aterizeaza avionul. La fel si la intoarcere ma aduce la aeroport mult prea devreme (avand in vedere cat de putin stau pe acolo, nu prea imi vine sa stau cateva ore inutil in aeroport asteptand un autobuz). Asta e varianta cea mai ieftina. Mai e si varianta cea mai comoda (transfer de la hotel sau taxi) insa duce la 80-90 de euro pe sens. Care pe langa cei 400 euro hotelul in Taormina ridica mult prea mult pretul acestei excursii de 2-3 zile... As vrea sa fie ceva frumos/deosebit (fiind o aniversare), deci nu ma uit acum la fiecare euro, insa totusi... aproape 600 euro doar cazare (3 nopti) si transfer pt Taormina e cam mult, in conditiile in care un hotel la fel de bun am rezervat in Catania cu 300 euro iar transferul de la aeroport este 2 euro pe sens :)
Asa ca sunt tare indecis in momentul asta...

Voi mai stiti alte variante de transfer aeroport - Taormina in afara de Interbus (si in afara de Interbus combinat cu tren)? Ma refer la variante relativ decente ca si pret, adica nu la taxi :)
Mersi!

#112
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

 popescub, on 25th January 2011, 15:37, said:

Voi mai stiti alte variante de transfer aeroport - Taormina in afara de Interbus (si in afara de Interbus combinat cu tren)? Ma refer la variante relativ decente ca si pret, adica nu la taxi :)
Mersi!

Daca nu exista constrangerea financiara, eu zic sa alegi hotelul din Taormina. Daca tot stati 2 zile, atunci sa va bucurati de ele la maxim!

In ceea ce priveste transportul, aeroportul este destul de aproape de oras. Poti incerca varianta autobuz local/taxi pana la autogara din fata garii principale din Catania si apoi cursele regulate de autocar. Ba chiar, puteti lasa bagajele in gara cateva ore si sa va plimbati 1-2ore prin centrul Cataniei. Sunt cateva locuri care merita vazute!

#113
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

 romanitzaa, on 31st October 2009, 19:44, said:

Restaurante si terase sunt pe toate stradutele , insa pretul este mult mai ridicat decat in Catania. Sincer nu stiu ce o sa faceti 4 zile in Taormina, mai ales daca nu e vreme de plaja.
Daca nu mancati milza degeaba mergeti in Sicilia!!!!!!!!!!!!

#114
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

 DBG_constructor, on 26th January 2011, 11:25, said:

Daca nu mancati milza degeaba mergeti in Sicilia!!!!!!!!!!!!

Nu neapărat ! E doar o părere.

Da' dacă tot ai adus vorba, am văzut că milza înseamnă splină. Mă interesează și specialități locale. N-ai vrea să dezvolți subiectul?

Sănătate și tcb !

#115
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

 OvidiuNS, on 26th January 2011, 12:11, said:

Nu neapărat ! E doar o părere.

Da' dacă tot ai adus vorba, am văzut că milza înseamnă splină. Mă interesează și specialități locale. N-ai vrea să dezvolți subiectul?

Sănătate și tcb !

Milza nu am mancat insa paste cu fructe de mare mai bune ca in Sicilia rar gasesti.
De asemenea, tot in materie de paste, specialitate din Catania : pasta alla norma. Sunt delicioase!!!

http://www.goingthro...ma-from-sicily/

Iar ca desert: http://en.wikipedia.org/wiki/Cannoli

Mancarea mi-a placut foarte mult in Sicilia! :)

Edited by Basti, 26 January 2011 - 13:14.


#116
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

 Basti, on 26th January 2011, 13:13, said:

Mancarea mi-a placut foarte mult in Sicilia!

Salutare !

Prietenul meu sicilian (care momenten e delegat în București) m-a asigurat că Sicilia e raiul gurmanzilor.
Habar n-aveam că acele "cornulețe" (cannoli) sunt siciliene.
Iar despre pastele alla Norma nu mai zic nimic. Eu tocmai am mâncat de prânz, da' poate alții ...
Oricum, o s-o pun pe nevastă-mea să facă; însă nu știu unde aș putea găsi frunze proaspete de busuioc (basil).

Cum rămâne cu ... milza? Am găsit ceva pe net, da' e-n italiană și nu pricep prea multe cuvinte. Mai caut.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 January 2011 - 15:34.


#117
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 Basti, on 26th January 2011, 13:19, said:

Ba chiar, puteti lasa bagajele in gara cateva ore si sa va plimbati...

Salut,

Esti absolut sigur de optiunea asta? Ai incercat?
Da-mi ceva mai multe detalii, te rog? Sau e foarte simplu la fata locului?

Mersi!

#118
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

 popescub, on 26th January 2011, 16:22, said:

Salut,

Esti absolut sigur de optiunea asta? Ai incercat?
Da-mi ceva mai multe detalii, te rog? Sau e foarte simplu la fata locului?

Mersi!



http://www.tripadvis...nia_Sicily.html
Exista, se pare, un loc de lasat bagajele la Catania Centrale ;)

http://www.lonelypla...;?destId=359975

Edited by Basti, 27 January 2011 - 11:02.


#119
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 Basti, on 27th January 2011, 12:58, said:

http://www.tripadvis...nia_Sicily.html
Exista, se pare, un loc de lasat bagajele la Catania Centrale ;)

http://www.lonelypla...;?destId=359975

Da... se pare ca exista! Prin asta m-am decis sa stau in Taormina si la intoarcere sa vizitez si Catania vreo 3 ore, avionul fiind dupa amiaza.
Mersi Basti!

#120
nutzico

nutzico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.12.2007
Ce alegeti intre Sicilia si Sardinia la inceput de octombrie? Unde mai poti face plaja in aceasta prioada?

Multumesc

#121
alexandractin6

alexandractin6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2011

 lforro, on 3rd August 2010, 15:07, said:

Traiesc in Sicilia din 2007 si sunt indragostita de aceasta insula. In Italia sunt din 1999 si am vazut foarte multe locuri fumoase. Mi-ar face placere sa-i ajut cu sfaturi pe cei care doresc sa descopere aceasta parte a Italiei in special.
Astept intrebarile voastre!


Buna,
ma gandesc sa fac o mini vacanta in Sicilia, insa nu as vrea sa stau la hotel ci la pensiune / casa la tara.
as vrea sa te intreb daca exista posibilitatea de a gasi cazare direct acolo fara sa rezerv din timp? la preturi accesibile
multumesc

#122
foxy03

foxy03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare tuturor,

Pe 1 mai am revenit in tara dupa o vacanta de o saptamana in Sicilia. Informatiile pe care le-am obtinut de pe forum inainte de plecare mi-au fost de foarte mare ajutor asa ca am decis sa postez si eu cateva impresii si fotografii din frumoasa Sicilia :).

Biletele de avion le-am rezervat cam cu trei luni inainte de plecare, Sicilia era de ceva vreme pe lista locurilor pe care imi doream sa le vizitez. Am zburat cu wizzair, fara probleme, fara intarzieri, totul ok. Cele sase nopti de vacanta am stat in Catania la hotel Villa Mater. Hotelul, desi un pic cam departe de centrul orasului a fost ok, curatenie se facea in fiecare zi, personalul dragut si prietenos, micul dejun foarte bogat si destul de gustos.
Din cauza vremii nu prea favorabila in aceea perioada, plouase destul de mult si inainte sa sosim noi si dupa, cerul aproape intotdeauna acoperit, nu am putut vizita decat Taormina si Siracusa, ratand excursia pe Etna mult dorita de frica unei eventuale ploi sau furtuni. Pe final de sejur s-a aratat si soarele pe care credeam ca nu o sa-l mai vedem curand.

Catania:

Attached File  IMG_1539.JPG   2MB   47 downloadsAttached File  IMG_1545.JPG   1.96MB   49 downloads
Attached File  IMG_1582.JPG   1.36MB   39 downloadsAttached File  IMG_1606.JPG   1.93MB   35 downloads
Attached File  IMG_1614.JPG   1.33MB   34 downloadsAttached File  IMG_1628.JPG   1.42MB   38 downloads
Attached File  IMG_1686.JPG   1.36MB   44 downloadsAttached File  IMG_1210.JPG   2.41MB   35 downloads
Attached File  IMG_1219.JPG   1.38MB   30 downloadsAttached File  IMG_2320.JPG   1.07MB   43 downloads
Attached File  IMG_1586.JPG   2.77MB   64 downloadsAttached File  IMG_2387.JPG   1.11MB   53 downloads
Attached File  IMG_2400.JPG   1.03MB   43 downloadsAttached File  IMG_2396.JPG   1.32MB   57 downloads

Taormina:

Attached File  IMG_1766.JPG   1.34MB   87 downloadsAttached File  IMG_1849.JPG   1.48MB   75 downloads
Attached File  IMG_1940.JPG   1.56MB   76 downloadsAttached File  IMG_2084.JPG   1.82MB   82 downloads
Attached File  IMG_2080.JPG   1.73MB   81 downloadsAttached File  IMG_2003.JPG   1.02MB   80 downloads
Attached File  IMG_2022.JPG   2MB   90 downloadsAttached File  IMG_1978.JPG   1.83MB   78 downloads
Attached File  IMG_1789.JPG   1.71MB   75 downloads

Siracusa:

Attached File  IMG_2201.JPG   1.43MB   68 downloadsAttached File  IMG_2211.JPG   1.92MB   72 downloads
Attached File  IMG_2210.JPG   1.51MB   55 downloadsAttached File  IMG_2227.JPG   1.7MB   46 downloads
Attached File  IMG_2282.JPG   1.89MB   22 downloadsAttached File  IMG_2269.JPG   1.56MB   39 downloads
Attached File  IMG_2282.JPG   1.89MB   22 downloadsAttached File  IMG_2277.JPG   2.19MB   32 downloads
Attached File  IMG_2274.JPG   1.37MB   39 downloads

Attached Files


Edited by foxy03, 16 May 2011 - 21:55.


#123
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

 foxy03, on 16th May 2011, 22:51, said:

... Din cauza vremii nu prea favorabila in aceea perioada, plouase destul de mult si inainte sa sosim noi si dupa, cerul aproape intotdeauna acoperit, nu am putut vizita decat Taormina si Siracusa ...
Salutare !

Felicitări pt. vacanță și poze și păcat de vreme. Se pare că Etna se pregătea de erupția din 12 mai.

Noi ne-am întors pe 3 iunie, după 9 nopți în Sicilia. Vremea a ținut cu noi și am realizat aproape tot ce mi-am propus. Sunt câteva regrete, dar sunt și câteva lucruri pe care le-am făcut în plus față de planuri.
Nu prea am timp în următoarea perioadă, deocamdată am reușit să fac loc la poze (le-am descărcat pe toate) și de câteva zile tot citesc ce s-a mai scris pe-aici din 11 mai încoace.

Voi reveni cu relatările vacanței din Sicilia și cu poze, dar va trebui un pic de ... răbdare.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 09 June 2011 - 00:05.


#124
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 nutzico, on 2nd March 2011, 13:02, said:

Ce alegeti intre Sicilia si Sardinia la inceput de octombrie? Unde mai poti face plaja in aceasta prioada?

Multumesc

intre cele doua, la inceput de orice,  alege sicilia

#125
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010
Cred că se poate face plajă și-n Sicilia și-n Sardinia. În Sardinia am fost în perioada 22-27 septembrie și era ... vară. Iar Sicilia e mai la ... sud !

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 June 2011 - 00:04.


#126
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 flc, on 8th June 2011, 23:55, said:

intre cele doua, la inceput de orice,  alege sicilia


sau alege sardinia.. in octombrie sunt inca Ok amandoua; si mai exista si a 3a varianta: sudul Pugliei
cu cat e mai frumoasa o zona decat alta e pur si simplu subiectiv..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate