Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Profil mate-info

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Alecsandru_

Alecsandru_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2009
Salut.

Sunt in ultimul an al liceului (clasa a XII-a), profil matematica-informatica si nu stiu ce faculte sa urmez dupa ce termin liceul.
Ar fi grozav daca m-ar putea ajuta cineva cu niste optiuni, atat timp cat facultatea respecticva se afla la Sibiu.

Edited by Lucian_M, 07 October 2009 - 11:22.
editat titlul.


#2
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Si o sa te duci unde zic eu, daca iti zic? Spune si tu ce te-ar pasiona, ce vrei sa faci pentru restul vietii talel ; macar da niste medii ceva sa stim ce ai putea face.

PS: Trist sa vezi persoane in cl a XII-a care inca habar nu au ce sa aleaga in viata...

Edit: Stii ca facultatea e... facultativa. Nu e neaparat sa alegi una.

Edited by ThunderSS, 07 October 2009 - 17:41.


#3
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Nu are nicio relevanță faptul că tu ești la mate-info.
Dacă tu vrei să te faci avocat, te bagi la drept ! Exemplele pot continua.

#4
Merlin09

Merlin09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.07.2009
si eu is tot la mate ino, tot in a XII-a, dar eu am scris pe alt topic:Acest topic.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Pai acum depinde daca iti place profilul mate-info...daca nu iti place...sanatate. Decat sa faci ceva...doar de dragul de a face si de a te da mare...ca "vai...are mama baiat la facultate " mai bine te lasi pagubas. Intr-adevar acum tendintele sunt pentru IT, automatizari si alte lucruri adiacente..dar trebuie sa iti placa.

#6
Alecsandru_

Alecsandru_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2009
eu, sincer sa fiu, vreau cu adevarat sa continui cu o facultate dupa ce termin liceul, si asta nu "doar de dragul de a face si de a te da mare...ca <vai...are mama baiat la facultate> ". E stupid.

Problema e ca nu ma pricep la matematica mai deloc, iar la liceul din orasul meu nu se prea invata.

In 3 ani de liceu, la informatica, in Pascal, singurul lucru ce ne-au invatat e cum sa facem un "program" ce calculeaza suma a 2 variabile de tip integer.

Am incercat desigur sa ma invat singur, incercand C++-ul dar e greu de unul singur si iti trebuie mult, mult timp si rabdare, deci stiu doar foarte putin.
Am incercat si cu Visual Basic-ul cu care ma descurc destul de bine, dar nu cred ca-mi poate fi vre-odata util in vre-o meserie.

Ceea ce doresc eu e sa ajung sa am o meserie in care sa lucrez la calculator, pentru ca acesta e pasiunea mea din monentul din care am urmat pentru prima oara in viata mea un curs de informatica, adica in clasa a 4-a.

PS: merita sa ma apuc serios de invatat Excel si/ori Word? Ori Access.

Edited by Alecsandru_, 10 October 2009 - 12:40.


#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005

 Alecsandru_, on 10th October 2009, 13:34, said:

PS: merita sa ma apuc serios de invatat Excel si/ori Word? Ori Access.

Dacă vrei să fii secretară  :D

Dacă zici că îți place C++, continuă cu el dar într-un ritm mai accelerat !

#8
R0xyadel

R0xyadel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2009
mda... si eu acxelas profil si m-ar interesa ceva legat de turism insa vreau neaparat sa fie la Constanta si la stat daca se poate.... media zic eu ca e cam micuta ....vreo 8 si un pic....ce-mi sugerati? mersic frumos

#9
R0xyadel

R0xyadel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2009
acelas*

#10
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Tot n-ai nimerit.

http://dexonline.ro/...php?cuv=acelasi

#11
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Alecsandru_, on 10th October 2009, 13:34, said:

eu, sincer sa fiu, vreau cu adevarat sa continui cu o facultate dupa ce termin liceul, si asta nu "doar de dragul de a face si de a te da mare...ca <vai...are mama baiat la facultate> ". E stupid.

Problema e ca nu ma pricep la matematica mai deloc, iar la liceul din orasul meu nu se prea invata.

In 3 ani de liceu, la informatica, in Pascal, singurul lucru ce ne-au invatat e cum sa facem un "program" ce calculeaza suma a 2 variabile de tip integer.

Am incercat desigur sa ma invat singur, incercand C++-ul dar e greu de unul singur si iti trebuie mult, mult timp si rabdare, deci stiu doar foarte putin.
Am incercat si cu Visual Basic-ul cu care ma descurc destul de bine, dar nu cred ca-mi poate fi vre-odata util in vre-o meserie.

Ceea ce doresc eu e sa ajung sa am o meserie in care sa lucrez la calculator, pentru ca acesta e pasiunea mea din monentul din care am urmat pentru prima oara in viata mea un curs de informatica, adica in clasa a 4-a.

PS: merita sa ma apuc serios de invatat Excel si/ori Word? Ori Access.
Dacă nu le ai cu mate n-are absolut nici un rost să te apuci de C++, îi printre cele mai grele limbaje. Nici chiar Java n-are rost.

Dacă vrei neaparat pe calculator și să faci ceva bani încearcă programare web (poți începe cu html).

#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 m3th0dman, on 11th October 2009, 12:38, said:

Dacă nu le ai cu mate n-are absolut nici un rost să te apuci de C++, îi printre cele mai grele limbaje.
Probabil sunt mai inceata la minte asta seara, da' ce are a face matematica cu invatatu C++-ului?  :huh:

Edited by Ivanna, 12 October 2009 - 22:14.


#13
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

Quote

PS: Trist sa vezi persoane in cl a XII-a care inca habar nu au ce sa aleaga in viata...

eu deja am ajuns la facultate si habar n-am ce o sa fac in viata :D

#14
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006

 ThunderSS, on 7th October 2009, 18:40, said:

Si o sa te duci unde zic eu, daca iti zic? Spune si tu ce te-ar pasiona, ce vrei sa faci pentru restul vietii talel ; macar da niste medii ceva sa stim ce ai putea face.

PS: Trist sa vezi persoane in cl a XII-a care inca habar nu au ce sa aleaga in viata...

Edit: Stii ca facultatea e... facultativa. Nu e neaparat sa alegi una.

In Romania e musai sa faci una. Daca nu, vreo 3.

Iar daca intelectul nu iti permite sa te duci la stat neaparat, exista o solutie viabila: particularele :)

#15
Ioan2

Ioan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.10.2008

 Ivanna, on 12th October 2009, 23:13, said:

Probabil sunt mai inceata la minte asta seara, da' ce are a face matematica cu invatatu C++-ului?  :huh:
Nu știu exact, dar C++ pare să se redacteze foarte matematic, preferând scrierea numerelor, variabilelor, funcțiilor, operațiilor și parantezelor, în locul unor propoziții cu multe cuvinte :) cu toate că singura matematică pe care-o aplici/gândești când programezi e aia logică, nu algebra aia complicată cu fracții și toate alea.

Dar pe de altă parte, aud mult prea des de licee unde nu s-a predat mai deloc informatica. De unde lenea asta a profilor?

#16
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Ioan2, on 13th October 2009, 06:57, said:

De unde lenea asta a profilor?
Nu cred ca se cheama lene, se cheama nestiinta. -_- Pentru cele 8 milioane pe care le primesc ca profesori, nu intra nici unul care stie ceva in invatamant. Asa ajung multi elevi sa faca informatica cu proful de sport care stie sa deschida calculatorul.

Nu generalizez, eu am avut doua profe care stiau despre ce e vorba, una s-a facut inspectoare, a doua a plecat in Canada... ^_^

#17
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 InTech, on 10th October 2009, 21:09, said:

Dacă vrei să fii secretară  :D

Dacă zici că îți place C++, continuă cu el dar într-un ritm mai accelerat !


Vorbesti aiurea ...
Excelul se foloseste in multe locuri ... pe financiar mai ales, dar in orice domeniu;

daca-l cunosti bine te ajuta enorm de mult.

#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 tablagiu_xxx, on 13th October 2009, 11:32, said:

Vorbesti aiurea ...
Excelul se foloseste in multe locuri ... pe financiar mai ales, dar in orice domeniu;
daca-l cunosti bine te ajuta enorm de mult.

Da, dar nu trebuie sa faca facultate sa invete asta, poate sa faca un curs de excel de o luna. -_-


Alecsandrule, poate ai inceput prost cu C++, cred ca era mai usor sa inveti C intai ?! Probabil e mai greu sa inveti OOP daca nu ai o baza in programare.  

Oricum, in zielele noastre si cu html+php+baze de date+un picut de java script si nitel simt artistic poti face bani destui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate