Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

VW Golf VII

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#235
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am auzit ca nu e prea stabil in curbe Hoverul ala.  Asta cu 1.2. Ala de 1.4 nu stiu.

Cica sunt doua variante diferite de  pe vremea Golfului 7 cu roti.

Una mai buna si una mai slaba.
Parca pe vremea aia, cand era Golf 7, si altii, parca le zicea Reno sau ceva de genul asta, aveau o masina la fel, Megane, care era in doua variante.

Edited by undercoverbrother, 26 March 2013 - 15:53.


#236
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postconnectorxp, on 25 martie 2013 - 18:14, said:

Eu inca astept un diesel de la VW sa consume cat scrie in carte, eu am pregatit sarea si piperul sa-l mananc si cand zic consum din carte ma refer la napasta asta numita Bucuresti.

TDI-ul este facut sa te bucuri de el la drum lung si pe autostrada, nu sa-l surmenezi in aglomeratia orasului.

Ma obsedeaza deja reclama de la G7 cu melodia People Are People, remixata dupa originalului celor de la Depeche Mode,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DTYsElEGswc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca si o curiozitate tehnica, ati observat ca toate masinile din spot au interior maro cu accente bej pe plafon si montanti? in realitate vad culori diferite in lista de dotari, posibil pentru filmare s-a folosit un prototip pentru toate cadrele de la interior si la exterior s-au folosit diverse masini.
pai chiar apare in videoclip la un moment dat chiar Dave Gaham in persoana, la volanul lui Golf7. Cred ca el o fi imaginea ... sau e un "cameo"..

la secunda 0:31 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/itYj-5kyYkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo... in anii '90 pe o gramada de Golf 3 uri era cate un actibild colorat cu " Bon Jovi, Pink Floyd, Europe, Rolling Stones, Savoy .. Dar nu stiu daca era o editie, cum a fost Logan-KissFM?

Edited by tfmercedez, 26 March 2013 - 16:09.


#237
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sunt editii si sunt un mod f bun de verificare a anului real de fabricatie.
De exemplu multe Golfuri 4 Ocean sunt vandute ca fabricate in 2005 desi Ocean s-a facut in 2003 si la inceputul lui 2004. Sau ceva de genul...

#238
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvalitudor, on 23 martie 2013 - 11:45, said:

Sau la... Toyota, la modele din SUA cu tamburi de Dacie, iar in Europa cu discuri
Yaris-ul de state are discuri pe spate pe varianta SE (cea mai dotata).
Corolla de state nu are discuri pe spate in nici o varianta de echipare.
Matrix-ul (un fel de Auris la noi) are discuri pe ambele variante de echipare in standard.
Camry are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Avalon are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Sienna are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Rav4 are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Venza are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Highlander are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
FJ Cruiser are discuri pe spate (chiar ventilate, cu 2 pistonase) in oricare varianta de echipare. Pe fata sunt ventilate, 4 pistonase.
4Runner are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Sequoia are discuri pe spate in oricare varianta de echipare.
Land Cruiser are discuri pe spate (ventilate, cu 2 pistonase). Pe fata sunt ventilate, 4 pistonase.
Tacoma (utilitara, cum este Hillux-ul nostru) nu are discuri pe spate, in toate versiunile de echipare.
Tundra (utilitara) are discuri pe spate in toate versiunile de echipare.
Prius are discuri pe spate in toate versiunile de echipare.

So...nu prea e cum zici tu.

Edited by closchkutza, 26 March 2013 - 16:56.


#239
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
TDI-stu are dreptate cel putin la Prius, anumite serii facute pentru state au tamburi pe puntea din spate.

[ http://images02.olx.com.pk/ui/20/06/74/1338877333_390990274_7-Toyota-Prius-White-Full-Options-Touring-Package-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu a fost cazul la noi in Europa, oricum si daca avea tamburi la toate rotile ar fi fost perfect, avand frana de motor permanenta, incepand de la eliberarea acceleratiei si la apasari moderate ale franei.

#240
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Pai si aia mint pe site-ul oficial? informatiile au fost luate de la ei de pe site.

#241
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Ma refer la generata a doua a modelului, ZVW-20, cum am si eu, la ZVW-30 nu mai este diferentierea asta, toate au discuri de franare indiferent de echipare. La americani modelele cu jante de 15" aveau in general asa ceva, dar personal preferam tamburii si sistemul american de stergatoare decat sistemul european si discuri.

#242
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
In postul meu de mai sus informatiile sunt actuale, ce se vinde acum nu ce s-a vandut acum nu stiu cati ani. Comparatia o facem in prezent, nu in trecut, timpul folosit de valitudor fiind prezentul, nu trecut.

#243
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postconnectorxp, on 27 martie 2013 - 13:11, said:

personal preferam tamburii si sistemul american de stergatoare decat sistemul european si discuri.
Care e modelul american de stergatoare? Cele clasice, metalice, sau? Apropo de stergatoare, americanii au in benzinarii instalatii de improscat lichid de...parbriz.

#244
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

View Postundercoverbrother, on 26 martie 2013 - 16:13, said:

Sunt editii si sunt un mod f bun de verificare a anului real de fabricatie.
De exemplu multe Golfuri 4 Ocean sunt vandute ca fabricate in 2005 desi Ocean s-a facut in 2003 si la inceputul lui 2004. Sau ceva de genul...
http://www.doppel-wo...lf-Special.html
al meu de exemplu nu a fost in configuratia de mai sus: fara jante de aliaj, fara esp
pe un alt site nemtesc am gasit informatiile corecte, pina si culoarea dar nu mai imi amintesc adresa lui...

#245
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Marius este simpla treaba, modelul american are stergatorul din dreapta in stilul celui de la Mercedes unde bratul acopera mai bine suprafata vizibila, ca aici iar noi in Europa avem asa.

La cum vorbeste el nu-ti dai seama daca vorbeste la trecut sau prezent.

Vad ca G7 este deja COTY2013, cinstit sa zici nici nu aveam indoieli de acest lucru...

#246
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postconnectorxp, on 27 martie 2013 - 15:53, said:

Marius este simpla treaba, modelul american are stergatorul din dreapta in stilul celui de la Mercedes unde bratul acopera mai bine suprafata vizibila, ca aici iar noi in Europa avem asa.

La cum vorbeste el nu-ti dai seama daca vorbeste la trecut sau prezent.

Vad ca G7 este deja COTY2013, cinstit sa zici nici nu aveam indoieli de acest lucru...
Adica masina anului? Pai deja s-a incheiat anul? sau deja au comenzi de nu le pot onora pana in 2014?

#247
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Cred ca va fi coada de 6 luni la el :P mai ales pe foametea asta.

Tehnic COTY se alege la inceputul anului in functie de performante si pret si categorie, cat cotizeaza producatorul :)

#248
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
M-am uitat aseara in fuga pe site-ul VW, sa vad si eu la ce pret se vinde minunea. Frate, e scumpa-n spume! Senzatia pe care am avut-o a fost ca este scumpa si mai saracacioasa in dotari (mai ales optionale) fata de generatiile trecute. Un 1.4 TSI 122cp in echipare Confortline+vopsea metalizata+jante de 16"(vine standard cu jante de 15, asta la un pret de peste 18.000 euro)+climatizare automata a iesit aproape 20.000 euro. WTF? De banii astia mai pui 2000 si-ti iei masina de clasa medie.

Edited by closchkutza, 29 March 2013 - 18:29.


#249
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da dar aia de care zici tu are multilink :)
Oare la are care au asa ceva scrie langa Blumotion, 4Motion, TDi, Ocean si un multilink mic, cu m si l rosu?

Lasand gluma deoparte, am observat o crestere a pretului la majoritatea producatorilor.

Daca Coreea iti cere mai bine de 15 mii pe ceva dotat similar si cu motor mai slab, astia cat sa ceara?

#250
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004

View Postcloschkutza, on 29 martie 2013 - 18:24, said:


La 23 si putin iti iei Avensis 2.0 D4D Executive :)

Si Octavia 3 este scumpa ca porcu' la fel si Audi A3, poate intr-un an se vor ieftini.

#251
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La 15.500€ iti iei un Hyundai Elantra cu motor de 130 CP si cu dotari f bune, trec aici din configuratorul lor pe cele mai importante:

Dotari standard

Standard
• Airbag sofer + pasager + airbag-uri laterale si cortina
• Electronic Stability Program(ESP)
• Frane fata si spate cu discuri
• Oglinzi exterioare actionate electric, incalzite, in culoarea caroseriei
• Proiectoare ceata
• Computer de bord
• Sistem Audio (Radio+CD+MP3), Port USB 2.0 + AUX , 6 difuzoare, comenzi audio pe volan
• Jante aliaj - 6.0J 16" , 205/55R16
• Climatizare automata
• Geamuri electrice fata si spate cu coborarea automata a geamului de la sofer
• Roata de rezerva normala cu janta de aliaj
• Senzor de ploaie
• ABS + EBD
• Sistem activ de management al directiei (VSM)
• Climatizarea automata cu reglare separata stanga/dreapta, cu sistem de purificare/ ionizare si dezaburire automata


#252
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca e sa fim corecti, 1.6lede pe Elantra e mai aproape de 1.2tsi decat de 1.4tsi. Am mers cu Elantra.
In principiu ce faci cu GDIul intr-a 4a faci cu Tsi120 intr-a 5a.
O compwratie corecta ar fi Golf 1.2 cu i30 1.6. Reprizele sunt identice. Doar la turatii f mici e ceva mai vioi 1.6le.
E drept si ca 1.2 are punte H, nu ML.

La o dif de 2000 de euro intre ele parca nu mai e asa scump Golful. Daca sunt 2000...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate