Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Născuți la comandă. Decrețeii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Mi s-a parut un subiect mult prea serios ca sa-l postez la Multiplex

Filmul m-a facut sa ma gandesc , pentru prima oara, daca sau daca nu ...
Acum sincer sa fiu imi pare rau ca nu l-am prins de la inceput

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Rezuma-ne si noua subiectul.
Suntem pe forum unii care nu ne uitam la filme.

#3
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Daca esti decretel?...
Eu stiu ca ai mei nu erau chiar pregatiti sa ma aiba, da' eu am vrut atat de mult sa ma nasc, incat nu m-a interesat parerea lor! Sac.
Si sunt bine merci si stiu ca ai mei sunt mai mult decat fericiti ca sunt fetitza lor, cel putin asa ma mint cateodata... :D  , si da-o in mama ei de lege 770. A facut mult rau, dar nu cred ca trebuie sa incepi sa-ti faci probleme daca ai fost sau nu dorit... Live your fu**ing life!   :kisstogether:

#4
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
pai este vb despre un decret dat de Ceausescu prin care avorturile erau interzise
decretul 770 parca....

adika daca o femeie/fata  facea sex cu prietenul/sotul si ramanea gravida at. ea era obligata sa-l pastreze ....
Decretul asta a fost dat doar pt a creste sporul natural si a fost o continuare a maretei ideii de a creea OMUL NOU (vezi arieni...)

anyway e destul de nasol caci daca ai intre 3-16 at e posibil sa faci si tu parte dintre DECRETEI sau CEAUSISTI (asa erau numiti copii ce erau nascuti dupa `70)  adika faci parte din gen de aur a lu` tov Ceausescu nascut din GRESEALA

#5
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Daca o femeie vroia neaparat sa faca avort se gasea un atelier obscur patronat de o baba senila care sa omoare copilul si (de multe ori) pe ea.

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
:w00t:
Stupid me!

Nu sunt decretzel. Ai mei chiar m-au dorit.
Sau cel putin asa au declarat ei...  <_<

#7
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
nu ma intelege prost B.U. nu este numai vb despre decretul 770 este vb. si despre COMUNISM totul se leaga <_<

live your f.. life ?
cum puii mei cand in 50 de ani am ajuns unde am ajuns ?
Din cea mai respectata tara din Europa de est am ajund in cea mai de rahat tara
Tu chiar crezi ca sovieticii au zis degeaba "90% e a noastra" ?
Eram SINGURA tara latina de pe langa ei

Si ca sa revin ..
Am ramas blocat cand am vazut ce le faceau la copii handicapati ...
Unde ii tineau ....
Era unul care era gol pusca si plin de rahat la fund ....
Toti cu boli psihice sau/si cu defecte fizice...
Erau ascunsi a.i. sa nu afle nimeni ca ar mai fi si asa ceva


Te simti iubita ?
Si eu la fel ...
N-am zis ca nu sunt ..
Si nu cred ca o sa aflu vreodata daca am fost o greseala

Totusi ma bucur ca esti femeie
Ia zi-mi ce-ai fi facut daca ai fi ramas gravida?
Fara sa vrei , stiind ca NU ai cum sa-i oferi hrana si haine ?
Zi-mi ce-ai fi facut ?


Inca o intrebare stiti de ce este explozia asta demografica printre tigani ?

eu zic ca ar trebui sa ne cunoastem trecutul mai bine a.i. sa nu se mai repete NICIODATA aceste greseli ...

#8
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Ok am auzit si despre atelierele obscure DAR era destul de periculoasa toata treaba...

off : la naiba poate imi trece supararea cu putin  Marvin Gaye ...

Edited by Koniaku, 17 May 2005 - 21:36.


#9
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Nu pot decat sai dau dreptate lui Koniaku !!!

De lungul istoriei nulte civilizatii si culturi au incercat purificare, insa toti au esuat lametabil !!!

Ce-a mai elocventa dovada fiind chiar faptul ca marele conducator analfabet a sfarsit prin a fi  rasturnat de la putere si in cele din urma executat chiar de catre "decreteii" !!!

Toti care au incercat asta au pierit , ceausescu nu putea constituii  o exceptie!!!

Eu zic sa luam trecutul asa cum este, sa-l intelegem si mai ales sa nu-l uitam, pt a evita repetarea lui  !!!

Este foarte dureros sa vezi semeni de ai tai suferind in sanatorii precum acela din documentar , mai ales cand te gandesti k puteia fi TU acolo

#10
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Koniaku, on May 17 2005, 22:32, said:

nu ma intelege prost B.U. nu este numai vb despre decretul 770 este vb. si despre COMUNISM totul se leaga <_<

live your f.. life ?
cum puii mei cand in 50 de ani am ajuns unde am ajuns ?
Din cea mai respectata tara din Europa de est am ajund in cea mai de rahat tara
Tu chiar crezi ca sovieticii au zis degeaba "90% e a noastra" ?
Eram SINGURA tara latina de pe langa ei

Si ca sa revin ..
Am ramas blocat cand am vazut ce le faceau la copii handicapati ...
Unde ii tineau ....
Era unul care era gol pusca si plin de rahat la fund ....
Toti cu boli psihice sau/si cu defecte fizice...
Erau ascunsi a.i. sa nu afle nimeni ca ar mai fi si asa ceva
Te simti iubita ?
Si eu la fel ...
N-am zis ca nu sunt ..
Si nu cred ca o sa aflu vreodata daca am fost o greseala

Totusi ma bucur ca esti femeie
Ia zi-mi ce-ai fi facut daca ai fi ramas gravida?
Fara sa vrei , stiind ca NU ai cum sa-i oferi hrana si haine ?
Zi-mi ce-ai fi facut ?
Inca o intrebare stiti de ce este explozia asta demografica printre tigani ?

eu zic ca ar trebui sa ne cunoastem trecutul mai bine a.i. sa nu se mai repete NICIODATA aceste greseli ...

<{POST_SNAPBACK}>


Honey, nu am zis ca au fost vremuri bune sau ca nu s-au intamplat lucruri oribile pe vreamea lu' Ceasca ala, dar nu cred ca e cazul sa-ti complici existenta cu intrebari de genul "sunt sau nu un decretel?"...
E absolut oribil ce se intampla cu copii aceia handicapati si a fost cel putin induiosatoare comparatia cu bietii pui de gaina... Nu stiu ce as fi facut. Pe vremea Revolutiei aveam 7 ani, am prins foarte putin din acele vremuri, imi este chiar greu sa-mi imaginez...Parca ar fi o poveste urata si atat.

#11
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Koniaku, on May 17 2005, 21:32, said:

Inca o intrebare stiti de ce este explozia asta demografica printre tigani ?

<{POST_SNAPBACK}>


stiu ca inainte tiganii primeau prin lege bani de la primarie pt fiecare copil nascut.Si totusi nu imi explic:
1) atitudinea nerasista pe de o parte conforma cu Drepturile Omului (->egalitatea oamenilor) si pe de alta parte neconforma cu bunul simt, a celui care a dat a dat o astfel de lege
2)de ce continua si acum explozia demografica printre tigani, de vreme ce ajutorul social este destul de mic si nr de tigani-cersetori practic a ajuns la un nivel de saturatie?

#12
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

Ina, on May 18 2005, 00:03, said:

2)de ce continua si acum explozia demografica printre tigani, de vreme ce ajutorul social este destul de mic si nr de tigani-cersetori practic a ajuns la un nivel de saturatie?

<{POST_SNAPBACK}>

unul dintre motive este ca baietii astia n-au auzit de planing familial, contraceptie si alte cele.
incercari de educare au fost...reusite, ehmm...care?!  :)

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ce pot sa zic...am ramas un pic socat de filmul asta ... foarte emotionant ... din pacate , nu cred ca am prins totul .
eu sunt nascut in 89 si nu am prins "epoca de aur" si chiar ma bucur acum dupa ce am vazut  ce era atunci ....
ciudat ... parca in momentul in care am vazut acele asa zise spitale in care erau acei copii handicapati mi-am adus aminte de documentarele despre hitler de pe discovery ... si in mare parte ... asta era si ceausescu  :huh:
probabil ca "mostenirea" va fi simtita mult timp de acum incolo  -_-

#14
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
la sfarsitul filmului au scris ceva de genu "unul din cele mai mari experimente sociale din istorie". va dati seama, ceasca facea experimente pe propriul popor...
cumva mi-a adus aminte de un documentar de pe discovery despre Sparta. mai ales la faza cu copii inchisi in sanatoriu ala mizerabil si lasati sa moara. Spartanii ii aruncau pe copii nedoriti (cei care nu se ridicau la nivelul dorit) intr-o prapastie, sau pur si simplu ii lasau pe camp...

#15
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
am auzit o chestie aseara la otv ... unde era invitat corneliu vadim tudor... si era ceva de genu :
nu se stie daca ne tragem din maimuta , dar in mod sigur ne indreptam spre ea ...
(zisa de un francez mi se pare)  -_-  :death:

#16
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Ce ma enervat rau de tot este finalul filmului cand o auzeam pe Ceauseasca:"NU ma legati ma ca sunt MAMA voastra, ca V-AM CRESCUT."

Nici nu stiti ce era la gura mea.

Edited by bibi, 18 May 2005 - 10:29.


#17
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
si faza cu emisiunea reflector. ce penibil. ce ticaloasa si reportera care punea intrebari... l-a luat pe copil cu faza "ce ai la cap? te-ai lovit?" numai sa demonstreze ca mama lui nu are grija de el. ce ticalosi! nenorociti.  plus ca se vedea clar ca femeia e obligata sa zica ceea ce zice. kestia asta m-a umplut de nervi, si de uimire, pana unde erau in stare sa mearga comunistii astia nenorociti.

#18
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu stiu daca ati observat , dar femeia interogata (ca altfel nu se poate spune) avea privirea in pamant ... se vedea clar cum citeste de pe o foaie , posibil pusa pe jos ...
pacat de poporul roman ca a avut o asemenea soarta ... oare unde eram noi acum daca nu era comunismul ??  :console:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate