Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 

Originea românilor - partea II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9037 replies to this topic

#6355
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 bollanou, on 11th April 2010, 20:36, said:

Ramunce, eu ti-am explicat de mult, de mult de tot, ca stai prost cu educatia si nu numai. Ca mintea ta este ghiveci, varza, zacusca, etc.

Mai jos o explicatie, e vorba despre regularizarea raului Tisa a carui revarsari dese transformau zona intr-o mlastina:
Pai până acuma zicei ceva de o mare din antichitate.

Si când ai regularizat marea ? Când te-ai trezit din visul cu dinozauri verzi pannonieni ?

#6356
bollanou

bollanou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.03.2010

 Marcus_Ulpius, on 11th April 2010, 20:34, said:

Păi incearcă să privești și tu ca tot omu. Că Pannonia e una singură.
tu si lupu aveti ceva in comun: o minte batuta in tarus.

 Marcus_Ulpius, on 11th April 2010, 20:34, said:

Tu vezi două ?  Una pe stânga și una pe drepta ?
tu si cu lupu sunteti rezultanta unui genotip deviant. Probabil provenit de la calaretii aia care-si facea pastrama sub saua cailor unde-si concepeau si copiii. Rezultanta sunteti voi.

#6357
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 bollanou, on 11th April 2010, 19:48, said:

Cum am spus-o, crestinismul patrunde la latinofonii Balcanilor la inceputul crestinismului, odata cu opera misionara a lui Pavel si Andrei in BAlcani,...
n-aveau treaba Pavel si Andrei cu latinofonii din Balcani ci cu grecofonii (din Balcani si Asia Mica). acesti grecofoni fiind mai ales evrei dar si greci.
niciuna din epistolele Sf. Pavel nu e scrisa in latina - toate sunt in greaca.

Edited by ego_zenovius, 11 April 2010 - 19:41.


#6358
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 bollanou, on 11th April 2010, 19:33, said:

bineinteles ca nu-i spuneau Panonia.

Panonia este doar teritoriul la dreapta Dunarii.
Iar cand cand cineva face afirmatia: latinofonii din Panonia se vorbeste despre cei de la dreapta Dunarii (sau sudul Dunarii, depinde cum privesti).

Asa ca nu existau latinofoni la stanga Dunarii, locul predilect de adunare al barbarilor, precum hunii, avarii, bulgarii, slavii, ungurii, etc. Caci daca nu stii, ungurii initial se stabilesc in acest teritoriu.

Aiurea.
Destul de vechi este un termen atat de vag, incat eu pot sa-ti spun ca vorbesti prostii.


Tu incurci definitiile.
Tu incurci Panonia romana cu denumirea moderna Campia Panonica (Pannonian Plain).

Incearca sa intelegi urmatoarea definitie:
The term of "Pannonian Basin" was not in use until the end of World War I.[1]  The usage of "Pannonian Basin" or "Pannonian Plain" also causes semantic problems, because this term was constructed from the name of Pannonia, an ancient province of the Roman Empire. However the territorial parity of ancient Pannonia  and modern Pannonian Basin is low. The Pannonian Plain is part of the somewhat larger geographical area referred to as the Carpathian Basin (especially in Hungarian texts) or Pannonian Basin (in South Slavic texts).

Intelegi?

Terminologia moderna Campia Panonica, creaza un conflict semantic, fiindca Provincia Romana Panonia si Campia Panonica sunt doua entitati diferite.

Pricepi cybere?
Intelegi de ce IQ-ul tau este foarte jos?

Tocmai ca eu nu spuneam ca sunt acelasi lucru, doar ti-am dat linkul si afirmam ... despre Panonia romana, ... doar presupuneam ca romanii numeau tot Panonia si campia de la nord /stanga Dunarii, deoarece ea nu poarta alt nume.

#6359
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 bollanou, on 11th April 2010, 20:39, said:

tu si cu lupu sunteti rezultanta unui genotip deviant. Probabil provenit de la calaretii aia care-si facea pastrama sub saua cailor unde-si concepeau si copiii. Rezultanta sunteti voi.
Da mă, tu le cunoști pe toate.

Cum te pricepi tu la marea pannoniei din "antichitate" !

Aia e bre fane, când inghiți informatia ca bulă.

Mai rumeg-o și tu, mai rumeg-o.

#6360
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cyber-sapiens, on 10th April 2010, 11:41, said:


Da. Urmarind hartile intre anii 500-1200 se poate vedea cum "s-au deplasat si au evoluat" romanii, inconjurati si impinsi de cei din jur, totul culminand cu realizarea unor statalitati inchegate la N de Dunare, intai in Muntenia, apoi in Moldova, in momentul cand numarul rumanilor devenise semnificativ in zona, dar si cand conditiile "exterioare" au permis acest lucru.

#6361
bollanou

bollanou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.03.2010

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

Fane, spre deosebire de tine, eu sunt capabil sa accept idei noi....
Pe de alta parte, nici ceea ce sustii tu, respectiv acel teritoriu imens si eminamente sud-dunarean, ca "patrie de origine" a vlachilor, nu sta in picioare.
aici te contrazici.

De fapt tot postingul tau este o contrazicere a ceea ce afirmi aici.

1. Eu am afirmat intotdeauna ca latinofonia balcanica cuprinde si pe cea panonica. Cu alte cuvinte latinofonia care a generat pe români se intindea din Panonia prin vestul Balcanilor, in Tracia(muntii Haemus, Pirin, Rodopi). Totodata, am sustinut ca latinofonii dupa 615 se retrag in oros-uri, adica la mari inaltimi, in cetati (JOBSCP).

2. am afirmat ca teritoriul lui Iustiniana Prima este nucleu, iar Iustiniana Prima era delimitat la extremitati de 4 centre importante: Sirmium, Serdica, Saruna, Salona.

3. Dupa 615 vaile si campiile dintre zonele inalte unde traiau latinofonii (deveniti ulterior vlahi) au fost ocupate de altii (preponderent slavi, dar si turanici).


 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

Pare tot mai evident ca romanitatea de azi de la "noi" are DOUA centre.
Prima ( primul nucleu) este cel despre care am tot vorbit, relativ restrans teritorial, amplasat intr-o zona mai FERITA de invazii si vicisitudini);
care este inexistent.
Ceea ce afirmi tu, acel nucleu, este inexistent, fiindca nu are nici una din calitatile care le spui. Inaltimele unde se poate trai in acel "centru/nucleu" sunt foarte mici, nu au putut crea un zid pavaza fata de invadatori. Aberant.

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

A doua ( al doilea nucleu) situat in zona panonica.
asta am spus-o si eu.

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

Acest al doilea nucleu ( sa nu uitam: zona era populata de SLAVI si acei  „Blachi , ac pastores Romanorum”) avea catre sfarsitul primului Mileniu, o "problema".....
tocmai.
De fapt incepand cu anul 800. Motiv ca migreaza, spre est, sud, sudest.

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

Pe cand acei "pastori valachi" ce au facut? Au fost in cea mai mare parte IMPINSI catre Est, catre Apuseni si apoi catre Ardealul de azi, dar si catre sud (sud-vest).
bun, suntem de acord.

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

Daca urmarim modul in care s-a produs migratia catre zona nord-dunareana a populatiilor din cele doua nuclee, vedem ca ambele au mers convergent catre zona Banat-> Ardeal, cu ramificatiile de rigoare, astfel incat intr-adevar, cum scriu cronicile, in perioada anului 1000 deja in zona traiau alaturi de slavi, cumani, chazari, etc.... si RUMANI ( Blachi) in numar insemnat.
cam asta am spus si eu.

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:37, said:

TOT MAI INSEMNAT, pe masura ce sub presiunea Slavilor si Sud, dar si a Maghiarilor din Sud-Vest, "nucleele" latinofone se "subtiau" int-o parte, spre a ingrosa elementul romanesc pe actualul teritoriu.
exact.

 ego_zenovius, on 11th April 2010, 20:40, said:

n-aveau treaba Pavel si Andrei cu latinofonii din Balcani ci cu grecofonii (din Balcani si Asia Mica). acesti grecofoni fiind mai ales evrei dar si greci.
niciuna din epistolele Sf. Pavel nu e scrisa in latina - toate sunt in greaca.
vad ca ai dat in mintea lui  lupu si a lui ramunc.

Nici cum nu vrei sa pricepi
1. una este limba sacra a religiei, alta este limba vorbita zilnic de o anumita populatie
2. un evreu intr-o zona latinofona era latinofon sau bilingv cel putin.

#6362
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 bollanou, on 11th April 2010, 20:55, said:

Nici cum nu vrei sa pricepi
1. una este limba sacra a religiei, alta este limba vorbita zilnic de o anumita populatie
Gogomănii.

#6363
bollanou

bollanou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.03.2010

 Marcus_Ulpius, on 11th April 2010, 20:59, said:

Gogomănii.
ce altceva ai in cap pe langa gogosari, zacusca, varza, ghiveci, tarate, etc?

#6364
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Boethius, on 11th April 2010, 15:52, said:

E interesant ca forma daco-moesiană poate fi integrată în evoluția de la PIE la albaneză: PIE *gwhe > PAlb. *dŸe > Alb. zja  
De fapt sunt mult mai multe argumente pentru a susține o strânsă legătură între albaneză și daco-moesiană. Iar albaneza nu-i limbă slavă!

Exact cum se arata aici, referitor la originea partial dacica a albanezilor:

Attached Files



#6365
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Iata unde trebuie sa fi existat legatura permanenta intre latinofonii dalmato-epiroti si latinitatea nord-dunareana, prin I. Bizantin pana tarziu.

Attached Files



#6366
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 bollanou, on 11th April 2010, 20:55, said:

1. Eu am afirmat intotdeauna ca latinofonia balcanica cuprinde si pe cea panonica. Cu alte cuvinte latinofonia care a generat pe români se intindea din Panonia prin vestul Balcanilor, in Tracia(muntii Haemus, Pirin, Rodopi). Totodata, am sustinut ca latinofonii dupa 615 se retrag in oros-uri, adica la mari inaltimi, in cetati (JOBSCP).

2. am afirmat ca teritoriul lui Iustiniana Prima este nucleu, iar Iustiniana Prima era delimitat la extremitati de 4 centre importante: Sirmium, Serdica, Saruna, Salona.

3. Dupa 615 vaile si campiile dintre zonele inalte unde traiau latinofonii (deveniti ulterior vlahi) au fost ocupate de altii (preponderent slavi, dar si turanici).



care este inexistent.
Ceea ce afirmi tu, acel nucleu, este inexistent, fiindca nu are nici una din calitatile care le spui. Inaltimele unde se poate trai in acel "centru/nucleu" sunt foarte mici, nu au putut crea un zid pavaza fata de invadatori. Aberant.

asta am spus-o si eu.

tocmai.
De fapt incepand cu anul 800. Motiv ca migreaza, spre est, sud, sudest.


bun, suntem de acord.

cam asta am spus si eu.

exact.

Mda... bine. Demonstatia ta ca "Nucleul" ce cuprindea Zona Timok si adiacentele de la Sud de Dunare ( sa zicem "Tribalia" intreaga, OK? + Banatul si Oltenia de MUNTE.... nu ar exista... ei bine, "demostratia " ta... nu sta in picioare.
N-am timp acum sa reiau ca sa INCERC sa-ti demonstrez ca ceea ce numesti tu latinitate sudica, nu poate fi extinsa pe o suprafata asa de mare, ca ZONA ( REPET: "patrie" de formare a limbii si poporului acesta. Maine insa imi fac vreme si reiau pe indelete, poate vei pricepe de ce e NECESAR in "economia" formarii, tocmai acel spatiu de care eu tot vorbesc.

#6367
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

 bollanou, on 11th April 2010, 21:03, said:

ce altceva ai in cap pe langa gogosari, zacusca, varza, ghiveci, tarate, etc?
Care e mă limba aia sacră a religiei ?
Ce tot indrugi acolo ?

Numai rateuri ai dat pe ziua de azi: marea pannoniei din antichitate, limba sacra a religiei ..

Vai de topicul ăsta ...

#6368
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Pallavicini, on 11th April 2010, 20:12, said:

Mda... bine. Demonstatia ta ca "Nucleul" ce cuprindea Zona Timok si adiacentele de la Sud de Dunare ( sa zicem "Tribalia" intreaga, OK? + Banatul si Oltenia de MUNTE.... nu ar exista... ei bine, "demostratia " ta... nu sta in picioare.
N-am timp acum sa reiau ca sa INCERC sa-ti demonstrez ca ceea ce numesti tu latinitate sudica, nu poate fi extinsa pe o suprafata asa de mare, ca ZONA ( REPET: "patrie" de formare a limbii si poporului acesta. Maine insa imi fac vreme si reiau pe indelete, poate vei pricepe de ce e NECESAR in "economia" formarii, tocmai acel spatiu de care eu tot vorbesc.

S-ar parea ca ai dreptate si romanitatea a existat in zonele montane si de padure la nord si la sud de Dunare, intre Carpati si Dalmatia, ori spre Pind si Rodopi-Stara Planina.

Attached Files


Edited by Cyber-sapiens, 11 April 2010 - 21:03.


#6369
bollanou

bollanou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.03.2010

 Pallavicini, on 11th April 2010, 21:12, said:

Demonstatia ta ca "Nucleul" ce cuprindea Zona Timok si adiacentele de la Sud de Dunare ( sa zicem "Tribalia" intreaga, OK? + Banatul si Oltenia de MUNTE.... nu ar exista... ei bine, "demostratia " ta... nu sta in picioare.
nu e demonstratia mea.
Au demonstrat-o altii: Procopius, arheologii care au studiat cele doua Moesii. In zona asta se instaleaza preponderent slavi. E o zona de mare circulatie:
1. Dunare ->Morava->Vardar-> Marea Egee.
2. P.U.L.A -> BaiCoi (de fapt Aquilea/Istria -> Sava -> Dunare -> Marea Neagra)
3. Legatura dintre Europa Centrala -> Constantinopol (prin Serdica/Sofia)

E o zona unde slava devine o lingua franca.

 Pallavicini, on 11th April 2010, 21:12, said:

N-am timp acum sa reiau ca sa INCERC sa-ti demonstrez ca ceea ce numesti tu latinitate sudica, nu poate fi extinsa pe o suprafata asa de mare, ca ZONA ( REPET: "patrie" de formare a limbii si poporului acesta. Maine insa imi fac vreme si reiau pe indelete, poate vei pricepe de ce e NECESAR in "economia" formarii, tocmai acel spatiu de care eu tot vorbesc.
Daca demonstrezi ce este NECESAR esti tezist.
Eu nu sunt tezist.
Nu urmaresc nici o teza.

Pur si simplu ma intereseaza o interpretare a faptelor istorice cunoscute.
Iar faptele istorice cunoscute ii arata pe latinofoni/vlahi/români in Panonia, Dalmatia, Dardania, Prevalitana, Macedonia, Tracia (si la granitile cu fostele Moesia), Epir, Tesalia. Totodata nucleul l-a definit Iustiniana Prima (teritoriu care cum am aratat mai sus, in o serie de zone este ciuntit, cum sunt vaile, campiile, pasurile).

 Marcus_Ulpius, on 11th April 2010, 21:15, said:

Care e mă limba aia sacră a religiei ?
ai baut prea multa agheasma astazi ramunce?

Pune mana pe carte si informeaza-te (ma indoiesc ca poti cu varza aia din capul tau), ce inseamna limba sacra/liturgica

Edited by bollanou, 11 April 2010 - 21:05.


#6370
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Este posibil ca romanitatea nord dunareana sa fi coborat din Carpati si din paduri si nu de la sud de Dunare. La sud de fluviu a ramas in izolare romanitatea dalmato-italica si cea arom^na izolata pritre slavi.

Rom^nii au coborat din Carpati si in alianta cu avarii, pecenegii, cumanii, ... au spart monolitul slav si s-au impus in regiune dispunand de stepe vaste.

PS: Pana tarziu catre anul 900 /1200 trebuie sa vedem o singura rom^nitate intre Dalmatia-Carpati si Pind.

Romanitatea a fost rupta de masa slava, astfel ca aromanii se vor replia spre sud ca ultimi supravietuitori, iar morlacii spre Dalmatia.

Edited by Cyber-sapiens, 11 April 2010 - 21:28.


#6371
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 bollanou, on 11th April 2010, 18:48, said:

lupule,
omul inteligent este capabil sa dea cliseelor o dinamicitate. Ca intr-un film, caci daca nu stii, un film este format din multe clisee, fiecare suprinzand o fractiune de secunda dintr-o miscare.

In creierul unuia ca tine, nu exista asa ceva. Tu te-ai fixat pe un singur cliseu. Acolo zaci. Nu te misti din el. Motiv ca la tine nu exista dinamicitate. La tine totul este static. Batut in tarus. Iar asa ceva nu exista in natura. Caci in natura totul se schimb, totul se transforma. Este una din legile principale care le inveti la chimie: "totul sa transforma, nimic nu se pierde". Asta am invatat-o cred ca in clasa a 6-a ori a 7-a.

Limba româna se formeaza din limba latina vulgara. O limba in care se putea intelege locuitorul din Hispania, cu cel din Galia, Italia, Balcani, Anatolia, Siria, Egipt, etc. Dupa ce imperiul se fragmenteaza, dupa ce Balcanii se desprind de imperiu, latinofonii locali din Balcani, isi iau cursul lor propriul. Limba latina vulgara a latinofonilor balcani evolueaza inspre româna, fapt care se definitiveaza candva in jurul anului 1000.

Asa ca influenta latina in limbile slavilor si maghiarilor, care are loc in perioada 800-1000 (poate chiar 800-1100) provine din acea latina vulgara ce evolua in directia limbii române. Iar acel moment al istoriei, care este dinamic, suprinde si evolutia latinofonilor din Balcani, care se preschimba, se transforma, devin români, adica vlahi, cum ii suprinde primele mentiuni din secolul 10 in Balcani.

de exemplu mantuire, un cuvant foarte important al crestinismului.



Creierul tau fiind fixat pe un singur sablon, n-are cum sa inteleaga dinamicitatea istorica. In primul rand ca nu era vorba de crestinare. Era vorba despre influenta lingvistica. Cum am spus-o, crestinismul patrunde la latinofonii Balcanilor la inceputul crestinismului, odata cu opera misionara a lui Pavel si Andrei in BAlcani, dar ulterior datorita lui Constantin cel Mare, a lui Teodosie in sec 4 si a marilor centre crestine latinofone din Balcani a sec 5. Ca sa nu mai vorbim de rolulul lui Iustinian si a patriarhiei dedicata latinofonilor BAlcanilor, Iustiniana Prima.

Influenta lingvistica slava si maghiara crestina nu are rolul de a introduce crestinismul la români. Subjugarea vlahilor episcopilor bulgarilor la 1020, nu insemna ca vlahii nu erau crestini la acel moment, ci inseamna subjugarea lor ierarhica, curmarea independentei lor. La fel si cu influenta maghiara.

TI-am explicat dar nu ai sezizat. Iti repet a mia oara:
1. Opera misionara a lui Pavel si Andrei in Balcani printre latinofonii Balcanilor
2. Opera de crestinare a lui Constantin cel Mare, constructorul de bazilici (biserici)
3. Opera de crestinare a imperiului a lui Teodosie
4. Centrele latinofone ale crestinismului din Balcani
5. Iustiniana Prima

Cum vezi in Balcani latinofonia s-a bucurat de o existenta crestina institionalizata pana la 615 foart puternica, care s-a suprapus peste un popor latinofon pagan, cu adanci radacini in traditi profund pagane, incorporate de crestinism.

Prostii, ungurisme din alea ieftine caci nici macar ungurii seriosi nu mai spun tampeniile astea (de fapt roeslerisme vopsite sa arate un pic mai bine, "updatate"), fantasme provocate de vinul celtilir contaminat cu filoxera adus din Croatia in "state", frustrari personale provenite din faptul ca esti mai "colorat" dupa gene si o gramada de blabla prin care incerci sa eviti subiectul bagand tot felul de tampenii la inaintare. Tot n-am inteles cum un popor asa de crestin si crestinat a pastrat atat de multe obiceiuri si credinte precrestine, mai mult, dacice, desi se afla in imperiu unde paganii nu mai existau de secole sau si-au uitat tot ritul ala canonic de il foloseau ei si au preluat cuvinte slave (chestia cu cele unguresti e o gluma desigur, mai degraba ei au preluat Craciun de la noi, cuvant dacic) pentru el, pastrand insa pe cele de baza din crestinism in limba latina?  Logica ta e pulbere, la tine totul s-a transformat, intr-un terci, din varza aia care era mai inainte

#6372
bollanou

bollanou

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.03.2010

 lupu2, on 11th April 2010, 22:29, said:

Tot n-am inteles cum un popor asa de crestin si crestinat a pastrat atat de multe obiceiuri si credinte precrestine,
pai tu nu intelegi multe. Nu-i de mirare

Morris Dance - Anglia
[ http://www.eliznik.org.uk/RomaniaDance/photos/morris2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pauliteiros - Portugalia
[ http://www.casadei.fr/en/iso_album/pauliteiros_dansant.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.paintingsilove.com/uploads/4/4869/pauliteiros-de-miranda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

calusarii:
[ http://4.bp.blogspot.com/_kwcZ6o5jNCw/S2g8z47OrpI/AAAAAAAAFBQ/4IboOUQQYak/s400/Calusarii%204.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate